Patriot

• USA The Patriot (více)

Benjamin Martin (Mel Gibson) je mírumilovný osadník, který chce své nejbližší za každou cenu uchránit před krvavými hrůzami koloniální války. Když ale jeho domov v Jižní Karolíně zpustoší anglická armáda, Benjamin Martin pochopí, že pouze nezávislost Spojených států zajistí jeho rodině klid a bezpečí. Z opatrného farmáře se stává legendární hrdina americké revoluce. (Falcon)

helrohir

Epické! Emmerich (!!!), áno ten Roland Emmerich, ktorého filmy pred aj po tomto filme sú skôr odľahčenou zábavkou, a je jedno, či pojednávajú o mimozemskej invázii alebo globálnej katastrofe, dokázal natočiť historický epos so všetkým čo k tomu patrí. Dramatický príbeh, nie nepodobný tomu z "Braveheart", dáva vzniknúť úžasnému filmovému zážitku s množstvom úchvatných záberov, sprevádzaných ďalšou z kvalitných Williamsových kompozícií. Zdvihnutý palec si však zaslúži najmä spracovanie bojových scén, v ktorých je perfektne vystihnutá dobová doktrína "muzzle to muzzle". Bitky sú spracované bez nejakej trápnej cenzúry, takže krvavých cákancov si užijete dosýta. Z hereckého obsadenie stojí za povšimnutie určite Mel, ktorý boduje aj svojou charizmou, ale najpamätnejší zostane Jason Isaacs, z ktorého je záporák na pohľadanie. Veď už len z toho jeho pohľadu človeka niekedy mrazí. Mimochodom, nechápem tie prehnané výčitky smerom k americkému patriotizmu. U mnohých filmov tento prvok vadí aj mne, ale u filmu, ktorý pojednáva o vzniku tejto krajiny je tento odpor absolútne nepochopiteľný. Dobre, pár krát som nad povievajúcou US vlajkou prevrátil očami, ale nemyslím si, že je to niečo, čo by výrazne zhadzovalo môj výsledný dojem z filmu. 90%. ()

DassemUltor

Podceňovaná pecka. Uznávám, že nejsem objektivní, protože miluju historii a obzvlášť toto téma. Plné hodnocení nedávám, protože tam je na můj vkus příliš mnoho nudných, rodinných, typicky debilně amerických momentů. Ale zbytek je bomba. Když se o tom vede řeč, tak já někde v růžku zašeptám: "ale mě se to líbilo.." Scéna masakru na začátku se šíleným Melem? Epičnost. Řady rudých kabátů v dokonalé linii a ten jejich pro mě zcela nepochopitelný a pro tu dobu typický způsob boje? Epičnost. Ale jako vím, co vás tam sere a chvílemi se to fakt táhne. Za mě však víc než cajk.____Dodatek - bavit se o historical accuracy nemá smysl tady, jde o feeling. ()

knihovna

Film se mi, přesto že je od Emmericha líbil. Proto 4*. Co se děje týče, či spíše historické objektivity týče, vše bylo jinak. O dost jinak. Ale to si zjistí hlavně Ti, které to zajímá. Konec konců, my zase oslavujeme husity. Holt každý národ si musí vybájit báječné předky, jinak by se z nich mohlo leckdy lidem udělat šoufl. ()

mrclTV

Roland Emmerich vystúpil zo svojej komfortnej zóny katastrofických (a miestami katastrofálnych) filmov a dal sa na cestu režiséra historického veľkofilmu. Prečo nie, zmena občas môže prospieť. Ale film je taký, nemastný neslaný. Nie je dosť dobrý, aby sa vám vryl do pamäti, ale zas nie je ani tak zlý, aby ste ho vedeli zvoziť a vybiť si na ňom zlosť. Možno najväčšou slabinou je naivné vykreslenie strán v konflikte. Zatiaľ čo Briti sú všetci buď krvilační netvori, alebo arogantní hlupáci, naopak, usadlíci sú všetci (až na malé výnimky) nebojácni hrdinovia s ušľachtilým kompasom hodnôt. Je to miestami až smiešne, ale neviem, či to bol zámer autora, alebo nechcená karikatúra. Čo sa týka príbehovej zložky, nie je to zlé, ale v spracovaní sú ťahy od Emmericha, ktoré sa mi nepozdávajú, čiže priemer. PS: Ja sa síce v histórii až tak nevyznám, ale mám tušáka, že odborníci na boj za nezávislosť USA by film pre vlastné dobro radšej nemali pozerať. ()

PlayEasy

Jak všichni víme Roland Emmerich je obrovský americký Patriot (i když není Američan) a co se dalo čekat od toho když natočil film o Americké revoluci, kde jsou Američané extrémní hrdinové. Ovšem Mel Gibson hraje slušný výkon, Heath Ledger také není k zahození, ale na svého "Jokera" si musel ještě pár let počkat a ostatní též v pohodě. A samozřejmě zvuk, výprava a hudba od Johna Williamse - perfektní. Navíc napodruhé se nám tento snímek zamlouval ještě o poznání více. Statečné srdce to sice není, ale jako dobrodružný patriotistický epos to funguje na výbornou. 80% ()

CaladanChmur

Největším průserem tohohle filmu jsou tři věci.Za 1,neskutečně trapný a přehnaný patos (co je moc,to je moc) .Za 2,nelogické a do očí bijící černobílé rozdělení postav ( je zcela jasné,že dobří jsou megahodní a ti zlí jsou megasvině).Za 3,Mel Gibson má docela dobrou mimiku obličeje,ale tady prostě na 99% používá přesně ty samé ksichty jako ve Statečném srdci a člověk si to chtě nechtě uvědomuje.Jinak je mu těžko dávat za vinu celkové stupidní vyznění snímku.Nebýt Gibsona a Ledgera tak se to nevyšplhá ani na ty tři hvězdy.Odkoukat se to dá,ale kromě prvního brutálního zmasakrování vojáků s Melovo synem,se žádné vzrušení nekoná. ()

johnsnow

Ďalší film ktorý som odkladal a odkladal a ono to je kurvafix vydarená vec. Emmerich je pre mňa skvelý režo ktorý síce občas zaváha ale toto? Omnoho lepšie než deň nezávislosti(mám na mysli prvý diel, druhý je hovadina na entú) a tým pádom jeho najlepší počin. Navyše je Nemec a točí film o USA nezávislosti. Príbeh je fajn, herecky bol najlepší Isaacs, ukameňujte ma ale chcel som aby gibsonovi natrhol riť. Ledger fajn, Gibson a jeho rodina tiež. Akčné scény dobré a občas slušne brutálne. Najviac sa mi páčila prvá akčná scéna kde vyradil 20 Britov za pomoci synov, ale všetky sú fajn okrem záverečnej, ktorá nie je zlá ale slabšia. A musím povedať, že scéna s kostolom a scéna pár minút po nej sú fakt šlehy po papuli. (SPOILER ALERT: avšak ja som sa rehlil jak kôň keď Isaacs zajebal Ledgera). Spokojnosť veľká. ()

PlysovyMacko

Mierumovny farmár sa potom ako mu nepriatelia zabijú syna a vypalia dom, stane vodcom domobrany.  Film ako lekcia z dejepisu neobstojí, ale ako cesta za pomstou  je úplne v pohode. Od takéhoto filmu sa patos dá cakat rovnako ako sladký happy end. ()

ostravak30

Takhle zhruba to vypadá a dopadá, když americká produkce vezme do ruky nějakou velkou historickou událost (podobně Pearl Harbor aj.) a přetvoří ji do velkofilmu se vším všudy. Od stopáže, přes slavné obsazení, ale též gigantickou výpravu. Nechybí důraz na patriotismus a americké hodnoty a samozřejmě značná dávka patosu a scén útočící na divákovy city. Po filmu Statečné srdce opět Mel Gibson bojuje a znovu jako hrdina. Tvůrcům se dá vyčítat spousta věcí a většina z nich je prostě ve filmovém umu této země zkrátka zakořeněná. A můžeme si myslet cokoli, ale vypadá to prostě dobře. Druhá stránka, která sebrala snímku ještě jednu hvězdu, jíž jsem se chystal udělit, je řada historických nepřesností, které si takto nákladný projekt prostě nemůže dovolit. Když patos, tak ano, ale jediná obhajoba toho jsou faktické historické reálie. Ať tak či tak, není to jen přeexponovaný film o americké nezávislosti. Všimněte si, jak se mladí synové třepou na boj a armádu. A pak...pak už jen zírají, jaké se v ní dají zažít hrůzy. Stejný šok čekal všechny stejně nadšené v první světové válce. ()

Dass

Zpocatku skvela a presvedciva jatka. S pribyvajicim casem nabyva na intenzite sentiment a hlavne stereotyp americkeho "velkofilmu" valecneho typu. ()

SirGawain

Neuvěřitelně americký film. Nic jiného se ale vlastně pod názvem Patriot skrývat nemůže. Gibson mě ve filmu svým výkonem dost zklamal. Umí mnohem víc. Nebýt několika silných scén, dal bych dokonce odpad. ()

Antonius

Bezduchý film až po uši v samoúčelném patosu.Takže krom skvělého záporáka a několika vtipných scén není o co stát. ()

Bumerang odpad!

Po historické stránce šílené, po filmařské děs-běs, pro diváka vrcholně odpudivé panoptikum. Větší kravinu, aby jeden pohledal (já vím, že jsou, ale co je moc, to je moc...) ()

(fjw)

(Pod) průměr, nebýt Gibosna, kterého mám rád a nebýt fanouškem filmového hudebního skladatele Johna Williamse, tak dám asi jednu hvězdu. ()

Plague.

Tak jsem film po několika letech viděl znovu a byl stejně skvělý jako minule. Výprava, kostýmy, hudba, herci, režie, vše na velmi dobré úrovni. A že se někomu nelíbí ten vlastenecký nádech? V Česku se ani nedivím, když pořádně nevíme, co vlastenectví znamená a jen se smějeme, když má někdo svou zemi rád. ()

smrtubohem

Velmi nechápu, proč tenhle skvost nemá hodnocení někde mezi 80 a 90 procenty. Tady se to opravdu těžce podceňuje. Po filmařské stránce je to dostatečně kvalitní, o tom není sporu. No, když někomu tolik moc vadí patos, kterého tu je, pravda, nemálo, prosím. Já ale z hlediska celkového zážitku dám za 4*, a to, prosím pěkně, nesnáším americký dějiny a americký hodnoty(jedině proto ta pátá hvězda není). Výbornej Gibson, výbornej Karyo, výbornej Cooper, výbornej Ledger a neméně výbornej záporák Isaacs. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (více)