Cyril, Bruno a Aneta jsou sourozenci ve středním věku. Když byli Aneta s Brunem ještě malé děti, jejich rodiče se zabili při autonehodě a nejstarší Cyril se o ně postaral. Tato skutečnost vytvořila mezi nimi silné pouto. Cyril je soudce, který v tom takzvaně umí chodit. Má přátele mezi politiky, je bohatý a korupce je jen slovo. Aneta je svobodná televizní reportérka, která je právě zamilovaná do svého nového přítele Alana, a protože má skoro naivní představu o tom, jak by svět měl fungovat, nelíbí se jí jak Cyril zneužívá svého postavení. Bruno, naopak, je poněkud zakřiknutý. Jako jediný z nich žije v manželství a vychovává pubertální dceru. Ve volných chvílích sleduje na internetu striptýzovou tanečnici Tali. Sourozenci každoročně společně jezdí na hory. Ani letos tomu nebude jinak, ale přeci jen něco jinak je. Bruno se nedávno dozvěděl, že trpí nevyléčitelnou chorobou a moc života už mu nezbývá. Cyril se tedy rozhodne jejich každoroční výlet pojmout trochu jinak. Má to být něco jako dárek na rozloučenou pro umírajícího Bruna. Cyril se rozhodne, že pojedou do nejluxusnějšího hotelu v Tatrách a jako bonus pro Bruna zaplatí i striptérku Tali a doufá, že si to s ní bratr užije. Nesmělý Bruno z toho evidentně není ve své kůži, ale Cyrilovi se neodporuje. To vědí všichni tři. I když to Cyril asi myslí dobře, jeho povýšené chování sourozenci těžko snáší. Bruno se nedokáže chovat podle Cyrilových představ, a tak se Cyril jednoduše rozhodne, že si Tali nechá pro sebe. Nakonec si ji vlastně zaplatil, takže co by řešil. Tali to není proti mysli. Je jí vlastně jedno, kdo jí dopomůže k životu, jaký si představovala. Po telefonu se rozchází se svým přítelem Reném, který s Cyrilem tento obchod uzavřel. René si to však nechce nechat líbit a rozhodne se, že dá Cyrilovi za vyučenou. Dokonce ho chce zastřelit... (TV Prima)

6thSun

Užil jsem si to, jsem na to pyšný a vůbec se za to nehodlám omlouvat jako většina místních ubožáků, kteří nešetří pochvalnými slovy v komentech, ale aby zůstali bezpečně zakotveni v hodnotícím průměru těch, od kterých mají hlas, dají maximálně tři hvězdy. 75% ()

GeusX

Donutil hraje pěkně povrchního egoistického a panovačného snoba, komediální část filmu vytváří především Budař, který baví jako komická figurka. A všichni herci odvádí poctivý herecký výkon v tak rozdílných partech. Film jsem viděl už čtyřikrát a divím se tak nízkému hodnocení. Po posledním shlédnutí jsem i uvažoval, že bych přidal i kousek čtvrté hvězdy. ()

Johny_fork

Po negativních kritikách jsem očekával velký průser, ten se ale nekoná. Ne, že by Román pro muže byl závratně kvalitní film, ale párkrát jsem se docela usmál, líbila se mi ta jeho sebevědomá nemorálnost. Sumárum: Donutil sprostě hlásí, Pauhofová je kost a Vladyka je debil. ()

Hismael

Celé to stojí na jedné obří náhodě, kterou musíte ignorovat, protože jinak si to asi moc neužijete. Podobně slabé jako Román pro ženy. ()

Pink.Panther

U Viewegha se nikdy nedokážu ubránit dojmu, že popisovaný svět povrchních pozlátek je vlastně jeho svět, kam se dostal díky obchodní zručnosti své vypsané pracky a že tím hédonistou v jeho postavách je vlastně on sám. Výsledkem je trapnost podávající si ruku s hloupostí. Smutné je, že právě tento mix připadá tvůrcům českého filmu zajímavý. Hloupý laciný film, takový vieweghovský. ()

m.krudenc

Vynikající film s Miroslavem Donutilem. Nevím, proč má Román pro muže tak špatné hodnocení, podle mě to z nových českých komedií patří k tomu lepšímu. Jasně, nemá to žádnou divokou zápletku a vůbec se u toho nemusí přemýšlet, ale je to taková pěkná oddychovka. Příběh je perfektní, kdo by si nepřál strávit dovolenou v Tatrách s erosenkou. A scénky - mi jsme-ho nechtěly zabít ale jen postrašit, nebo lyžování (rvačka) v Nízkých Tatrách, to nemá chybu. ()

Marek1991

Celkom sranda to bola, Donutilova postava mi pripomínala môjho strýka, takisto Pauhofová bola krásna, o jej nahé telo som nestál, to tam bolo zbytočne, hlavne, že vo väčšine filmu vyzerala dobre. Toho postihnutého a umierajúceho zahral perfektne Vladyka, veľmi som mu to veril. Nehovoril by som, že to bol až taký dramatický žáner, skôr komédia omnoho viac, ale zas nebavil som sa ani tak veľmi. Bola tam reklama, scenár tiež nebol svetoborný. Ak som dal Románu pre ženy jednu hviezdu, ktorý sa mi vôbec nepáčil, tak tomuto dám aspoň tie dve, lebo predsa niečo do seba to malo. ()

Expendable

Souhlasím s Testamentem, film si hraje o soucitné drama, ale ve výsledku je to o ničem. Příběh je dobrý, ale příšerně ztvárněný. Vladyka se tu vůbec neprojevuje, jen sedí, čumí a nemluví. Líbyly se mi tu dvě scénky, ta s číšníkem a polívkou a s těma policajtama. Na jedno podívání víc než dost, ale nikdy víc. ()

Marsik

Film se rozjížděl slibně a první půlka byla vtipná a moje hodnocení se pohybovalo kolem 80%. Jenomže druhá půlka to celé zazdila. Donutil se dostal malinko do pozadí a bylo to znát. Vtip se vytrácel, hlubší pointa taky a Vladyka, který toho moc nenamluvil, nemohl společně s Hybnerovou a Pauhofovou film utáhnout. Zkrátka nebýt Donutila, jehož výstup v restauraci (polévka z pytlíku) byl vynikající, film by opravdu za nic nestál. Takhle se to pohybovalo kolem průměru. Já dávám 60%. // (31.7.2012) HBO HD - Viděno podruhé a musím jít s hodnocením výše (zejména kvůli skvělému Donutilovi) konkr. na 70%, což znamená, že si film u mě o jednu hvězdičku polepšil. Bravo! ()

FFilipCZ

Ani krásná Táňa + skvělý herecký výkon Miroslava Donutila nestačí k tomu, aby tento film dostal nějaké lepší hodnocení. ()

Seejey8

Mrzí me většina reakcí na tuto knižní předlohu. Knihu jsem četl a hodně se mi líbila, a tak jsem byl rád když jsem zahlédl filmový plakát Románu pro muže v kinech. Po shlídnutí sem měl doboru náladu a musím vyzdvihnout výkon Miroslava Donutila, na kterém stál bohužel i celý snímek. Z filmu jsem ale hezky pochopil co nám chtěl Viewegh říct, že mít všechno může znamenat nemít nic. Z celku sem měl celkem dobrý pocit a byl bych rád aby tento film nebyl až tolik zatracovaný. Myslím, že až tolik svého předchůdce nezatracuje.. 70% ()

Cimr

,,Román pro muže" má takový název, že by jeden čekal obsáhlý a důkladný ponor do mužské duše, ale čeho se mu ve skutečnosti dostane? Nenápadité a vulgární oslavy povrchnosti, jako z časopisu Maxim. Jeden brácha umírá na rakovinu - to je ta hloubka, rozumíte? - a druhý (Donutil, který hraje sám sebe) je takový prvoplánový šmejd, že to po druhé scéně přestane být zábavné, protože už jen ukazuje, co všechno ještě špatný a prohnilý člověk dělá. A aby se neřeklo, na konci uroní slzičku - i tyran má přece srdíčko. A to je tak všechno. Postavy se hodinu a půl nějak plácají se šampaňským po bazénech a hotelových pokojích a vedou takové podivné hovory (rádobyfilosofické?), které mě osobně fyzicky bolely - věty jako ,,Ségra, věříš vlastně v Boha?" byly opravdu jako rány pěstí do břicha. Jak už tu někdo psal, obrazovou stránku už se čeští filmaři naučili vcelku dobře, záběry Alp s výbornou Vřešťálovou hudbou jsou pěkné, ale co s tím, když postavy vlastně nic neznamenají, neřeší, jednají bez cíle, herci jen rozehrávají sto let staré stereotypy (arogantní politik, trouba, co není ani schopný nevěry, komická dvojice) a postavy vyšumí do prázdna (linka s Budařem a Čapkou - proč tam vůbec byla?). Nicméně bál jsem se, že tento film bude trapný, což - ruku na srdce - není. Je ,,jenom" zbytečný a nezajímavý. Těžko říct, jestli je to výhra. ()

SaNcHeZ_cz

Chtěl jsem dát dvě hvězdy, vážně. Ale prostě nemohu. Závěrečný kýč jak bič diváka přesvědčí, co všechno je špatné na současné české filmové tvorbě. Román pro ženy je totiž ubohou vyvařovačkou jinde použitých nápadů, bez špetky invence a hlavně bez sebekritiky. Jak jinak označit naprosto nudný souhrn událostí postavených na ubohém scénáři a doplněným nudného a nezajímavého Donutila, který společně s tvůrci doufá, že když párkrát za film pronesou sprosté slovo, bude to diváky zajímat. Ale pánové, vážně? ()

Wysch

Nepovažuji Román pro muže za komedii. Román pro ženy komedií byl, a dokonce občasně i romantickou, ale Román pro muže je směřován spíše nespecifikovatelné škatulce "film". Drama to taktéž není (nesčetné díky za scénu ve vlaku, Vladyka má u mě dva palce hore), ale má to k němu blíž než ke komedii. Román pro muže je totiž hlavně obyčejným povýšeneckým pohledem vůči čtenáři (divákovi), čímžtopádem se může zdát zahořklým, unaveným, utahaným nebo nedejbože komickým filmem pro někoho, kdo se nedokáže stotožnit se stářím jako faktorem lidského života. Román pro muže je stejně kontroverzní jako Sněženky a machři po pětadvacíti, přitom je ale mnohem víc komerčnější a pro příliš chytré uživatele přisprostlejší. Donutilův charakter zahraný skvěle, Vladyka má jednu scénu, Vanda k zulíbání jako vždy, byť její postava nemá vlastně širší pole. Táňa Pauhofová má pak charakter, kterému chybí přesah = vedle Donutila pak skutečně jen vyniká dvojice Budař - Čapka (= Budař). Škoda toho, scénář by potřeboval postavy trochu provětrat, aby tak prachbídnou zápletku mohly unést až do konce. [DVD] ()

Historik

Někdy se ptám, co autorovi přišlo na jeho příběhu tak zajímavého a atraktivního, že mu stálo za to, napsat o něm knihu, nebo natočit film. A ještě snad doufat, že to bude trhák. Ptal jsem se při čtení, ptal jsem se i při sledování filmu. Ale natočeno to bylo opravdu citlivě, vkusně a s velkým přehledem. A co musím zdůraznit, bezchybný byl výběr herců. A ti to také skvěle zahráli. ()

ivishka

Delší dobu jsem otálela, než jsem se donutila pustit si tento film. Román pro muže je o poznání horší než Román pro ženy z prostého důvodu - ukazuje nehezkou pravdu o určitých typech mužů a nebojí se ani korupce a despoty. Našla bych na tomto filmu spoustu jiných záporů, ale přece jen musím uznat, že splnil má očekávání v průměrnosti. Miroslav Donutil opět přesvědčil, že je hercem, který dokáže zahrát naprosto cokoliv. Ovšem nechápu neskutečně prázdné pohledy Miroslava Vladyky - jestli to mělo být předzvěstí jeho konce to netuším, ale potěšily mě Vanda Hybnerová a Táňa Pauhofová. Jan Budař opět nezklamal a dost mě pobavil..Ocituji: "Spravedlnost je utopie holčičko!" ()