Cyril, Bruno a Aneta jsou sourozenci ve středním věku. Když byli Aneta s Brunem ještě malé děti, jejich rodiče se zabili při autonehodě a nejstarší Cyril se o ně postaral. Tato skutečnost vytvořila mezi nimi silné pouto. Cyril je soudce, který v tom takzvaně umí chodit. Má přátele mezi politiky, je bohatý a korupce je jen slovo. Aneta je svobodná televizní reportérka, která je právě zamilovaná do svého nového přítele Alana, a protože má skoro naivní představu o tom, jak by svět měl fungovat, nelíbí se jí jak Cyril zneužívá svého postavení. Bruno, naopak, je poněkud zakřiknutý. Jako jediný z nich žije v manželství a vychovává pubertální dceru. Ve volných chvílích sleduje na internetu striptýzovou tanečnici Tali. Sourozenci každoročně společně jezdí na hory. Ani letos tomu nebude jinak, ale přeci jen něco jinak je. Bruno se nedávno dozvěděl, že trpí nevyléčitelnou chorobou a moc života už mu nezbývá. Cyril se tedy rozhodne jejich každoroční výlet pojmout trochu jinak. Má to být něco jako dárek na rozloučenou pro umírajícího Bruna. Cyril se rozhodne, že pojedou do nejluxusnějšího hotelu v Tatrách a jako bonus pro Bruna zaplatí i striptérku Tali a doufá, že si to s ní bratr užije. Nesmělý Bruno z toho evidentně není ve své kůži, ale Cyrilovi se neodporuje. To vědí všichni tři. I když to Cyril asi myslí dobře, jeho povýšené chování sourozenci těžko snáší. Bruno se nedokáže chovat podle Cyrilových představ, a tak se Cyril jednoduše rozhodne, že si Tali nechá pro sebe. Nakonec si ji vlastně zaplatil, takže co by řešil. Tali to není proti mysli. Je jí vlastně jedno, kdo jí dopomůže k životu, jaký si představovala. Po telefonu se rozchází se svým přítelem Reném, který s Cyrilem tento obchod uzavřel. René si to však nechce nechat líbit a rozhodne se, že dá Cyrilovi za vyučenou. Dokonce ho chce zastřelit... (TV Prima)

freddy

Nepatřím k lidem, kteří by vyhledávali filmy podle románů pana Viewegha. Vlastně nepatřím ani k lidem, kteří by vyhledávali novější české filmy. A o to více příjemně překvapený jsem byl při sledování tohoto filmu, který mi nabídl vše, co jsem očekával, který mě dokázal na celou dobu zaujmout a přitom (skoro) nenudil, a který byl tak nějak jiný, než na co jsem v televizi zvyklý. Ano, bylo nezvyklé vidět Miroslava Donutila v roli nadutého arogantního pitomce, který neřeší, co si o něm bude okolí myslet, ale tuto svou roli s přehledem zvládl, takže jsem ho skutečně začal nenávidět. Naopak úžasní zde byli pánové Budař a Čapka a jejich "geniální" plán na vypořádání se s arogantním soudcem. Co se týče dějové stránky, tak tam je pravda, že to chvílemi vázlo a že jsem sám občas nevěděl, co tím chce vlastně autor říci, zkrátka místy pomalejší tempo vyprávění příběhu mi výrazně nesedlo a je to vlastně největší nedostatek, který na tomto jinak zajímavém filmu shledávám. Celkově film hodnotím jako mírně nadprůměrný, což znamená rozhraní mezi třema a čtyřma hvězdama a nakonec volím lepší tři hvězdy. ()

Ded@M@tes

Za Donutila hvězdu navíc a jeho herecký výkon soudce. Úchylná komedie o posledním koupeným zážitkem pro Bruna, který umírá. Trošku urážlivý film, ale průměrně povedený. Tomáš Bařina trochu šlápl vedle. ( Hodnocení: 5/10 ) ()

Spooner

V pár scénách úsměvné, ale jinak naprosto nedotažený snímek o ničem, který není na konec ani pro muže, ani pro ženy. Postavy jsou celkem zajímavě načrtnuté, ale jejich potenciál je naprosto nevyužitý. Příběh to nemá pro jistotu žádný a věčně sprostej Donutil se mi zprotivil už po půl hodině filmu. Ještě, že to má celkem solidní kameru a místy vtipnou dvojici Budař-Čapka, která zvládla vymáčknout krapet humoru i ze svejch debilně napsanejch postav. Druhý Bobule se ale v Bařinově případě nekonají. ()

Xmilden

Očekávaná megatragédie se nekoná, není to sice pastva pro oči, ale mohlo to dopadnout mnohem hůře. Trošku nevím na co si divák stěžuje, na to že mu někdo pod nos nachystal způsob jakým se dneska chovají pracháči? Nemůžu si pomoct, ale Donutil zahrál přesně to co měl, a to lidské hovado Cyrila. Film je místy dost vulgární, ale to je dnešní společnost přece taky. A závěrečná scéna plně podtrhuje jak je svět hnusný. Fanfáry se nekonají, ale já jsem docela spokojen. ()

Arbiter

Život je otázka priorit, viď, Richarde. Sbírka stereotypních lidových pravd. Odpočinul jsem si. I přes to, že se film postupně roztékal a závěr fakt nepovedl. ()

Phobia

Aby bylo jasno: nemám v oblibě Viewegha ani jeho tvorbu, k filmu jsem tedy přistupovala s nulovým očekáváním, vlastně jsem předpokládala, že se do půlhodiny znudím, bednu vypnu a radši půjdu kosit mutanty a nájezdníky do světa Falloutu. K tomu nakonec nedošlo, ale žádný zázrak se nekonal: měla jsem problémy se s kýmkoliv ztotožnit a jelikož dnešní uspěchanou bezohlednou realitu v našem zaprděném Absurdistánu považuju za nepřitažlivou, neoslovilo mě téma ani žádná dějová linie. Občas vykoukla trochu zajímavější scéna, někdy se mi na tváři objevil trpký úsměv... ve výsledku nic, co by mě přivedlo k druhému sledování. Donutil nezklamal, z herců mě nicméně nejpozitivněji překvapila Vanda Hybnerová (tu věčně čadící cigaretu bych jí ovšem s gustem narvala nosní dírkou až do prdele!). Dávám dvě hvězdičky, "Román pro muže" však považuju za snesitelný průměr (ze zdejších odpadů jsem soudila, že se v tom bude pičovat a čurákovat mnohem víc). 49% ()

juta

Docela nuda. Párkrát jsem se zasmál, ale nějaký pořádný děj to teda nemělo. Ani hlavní postavy mi nějak nepřirostly k srdci. Jen Budař byl v pohodě. Škoda. ()

paascha

Ne tak blbé, jak jsem čekal, ale ne tak dobré, abych se k tomu vrátil. U mě slabší podprůměr, především díky trapnému humoru a ještě trapnějším pokusům o drsnost u Donutila ()

Pepinec

Mám tu jeden vztyčený ukazováček pro všechny, kteří nemají v lásce tvorbu Michala Viewegha. Stejně, jako já. Román pro muže jsem sice bohužel nedokoukal, protože šofér autobusu záhadným způsobem během zastávky ztratil DVD (...), ale z těch dvou třetin, které jsem viděl, mohu s klidným svědomím prohlásit, že se jedná o neporovnatelně zábavnější a hodnotnější snímek, než jakým je kupříkladu Román pro ženy, taktéž z dílny našeho komerčně nejúspěšnějšího spisovatele. Zásluhu z největších na tom má Miroslav Donutil, který si roli zazobaného a arogantního státního zástupce užívá podobným způsobem, jakým exceluje v divadelní hře Sluha dvou pánů. Nerozumím proto zdejší kritice. Ne všechno české je blbé, páni a paní kritici s kritičkami. Kruh tohoto komentáře bych mohl uzavřít vzkazem pro zmíněné kritiky; mám tu jiný vztyčený prst... P.S: 14. srpna 2011 pokojně dokoukáno v letním kině (i když vyhořela promítačka...), tudíž udílím zasloužené hodnocení. ()

playboxguest

Líbilo se mi to, hlavně postavy Cyrila a Anety byly perfektní, vyloženě jsem se nenudila, ale přesto tomu něco chybělo a proto jen dvě hvězdy, ačkoli je film ničím neurážející průměr. Naopak zjišťuju, že čím dál hůř snáším mnou kdysi oblíbeného Budaře a jeho dějová linka tu byla vyloženě rušivá a připitomělá. Román pro ženy byl lepší, zábavnější i povedenější, ale ani tento film není tak zlý, jak tu mnozí hlásají. ()

Pilda17

Upřímně jsem to čekal daleko horší, ale na českou produkci nadprůměrná komedie a u pár scén se člověk i pobaví. Miroslav Donutil jako zazobaný právník byl vynikající a díky němu je film o něco lepší... 6/10 = 60% ()

salahadin

Román pro muže aneb Levná čokoláda z Lidlu, provenience: Vyrobeno v EU. Zamlsá si na ní úplně každý díky cenové dostupnosti, pokud tedy mlsáte hnědej a nezdravej cukr. Pokud ne, jistě si uděláte radost třeba 80% kvalitní hořkou čokoládou, která vám nezpůsobí obezitu třetího stupně, ani na vás nesešle cukrovku (teda, řídíte-li se střídmostí ve stravování). Já vím, neměl jsem lézt do tohoto příslovečného filmového Lidlu a nakupovat tu laciné šmejdy, ale stalo se. Hvězdička za..... za co vlastně? Ach ano, za Táňu. ()

Disk

Jednu jedinou hvězdičku si zaslouží hudba a soundtrack. Zbytek je "něco" s PŘÍŠERNÝMI dialogy, za které si jejich autor Michal Viewegh zaslouží popravit. Neskutečná stominutová křeč... ()

GilEstel

Kupodivu to není tak špatný film, jak bych čekal. Nenáročná příjemná jednorázovka, na kterou člověk rychle zapomene. Čistě konzumní zboží, asi jako Vieweghovy romány. Jen nutno podotknout, že nebýt Donutila, mohla to být docela nuda. Film funguje i jako dobrá reklama na BMW. Milovníci této značky jistě ocení. 60% Podobný film: Muži v naději ()

-OverLord-

Černá komedie jak se patří, a hlavně "hezky česky". Donutil je výbornej a ono vlastně celý to herecký obsazení nemá chybu. Já se dobře bavil. ()

Peytl

Kvůli tomu, abych viděl poslední modelové řady BMW, (pochopitelně k danému roku výroby) se nehodlám ještě někdy v budoucnu další hodinu a půl trápit. Na reklamní spot příliš dlouhé, na film příliš blbé. A navíc, už nikdy nechci vidět, že se fluše na exkluzívní biftek, smrtelníci. ()

Vančura

Já jsem se na tenhle film tak těšil! Výsledný dojem je ale strašně rozporuplný. Ano, bavil mě o poznání víc než jiné české filmy z poslední doby - třeba u tolik oceňované Kawasakiho růže jsem usínal nudou, kdežto Román pro muže jsem si místy skutečně užil. Já bych jednoduše tak strašně chtěl, aby někdo natočil skutečně oddychový pohodový český film, u kterého by se dalo vypnout a prostě se jen pobavit, ale aby to nebylo blbé, podbízivé, lacině vulgární, prolezlé product placementem a s topornými hereckými výkony. Chci tak moc? Na tomhle filmu mi asi nejvíc vadilo to, že scénář nestojí za nic. Všechny postavy jsou prostě debilně napsané a k reálným lidem z ulice mají asi tak blízko jako sám Viewegh, který se postupem doby začal uzavírat do svého sociálního skleníku z prachů za prodané knížky. Román pro muže je podle mě typicky česky nevydařený pokus o kombinaci vážného s komickým, kdy pořádně nefunguje ani jedna složka a ve filmu jdou spíše proti sobě. Přičtu-li k tomu místy vyloženě blbé dialogy a celkovou nepřesvědčivost filmu jako takového, který byl očividně natočen výhradně s komerčním cílem, pak nemohu nevyjádřit své zklamání. A přitom se mi tam tolik věcí líbilo - ten film má třeba úžasnou kameru, většina záběrů je skutečně lahůdka. Vtipný abecední trojlístek Anety, Bruna a Cyrila v podání Vandy Hybnerové, Miroslava Vladyky a Miroslava Donutila se mi líbil moc, všichni jsou výborní. Pro Táňu Pauhofovou si pak slova chvály nechávám stranou, ta slovenská zrzečka je anděl, s okouzlujícím úsměvem a skvěle vystavěnou figurou. Velká škoda, že zatím nedostala nějakou výraznou roli, kde by mohla svůj talent ukázat naplno, většina filmů z její dosavadní filmografie byla velmi slabých, což je ostatně i případ Románu pro muže. Btw. knihu jsem nečetl a ani po tom nijak netoužím. ()

kingik

Je dost možné, že výsledná podoba filmu mohla vypadat jinak, respektive nemuselo se jednat o film, který tak okatě sklouzne k (hořké) komedii. Jenže to už se nedozvím, a tak beru za vděk tuhle výslednou verzi rozehrávající příběh tří sourozenců, kteří v mládí měli k sobě mnohem blíže, ale postupně jejich vztahy ochladly a dost se na tom podepsalo jejich rozdílné sociální postavení. Když nejmladší Bruno onemocní nevyléčitelnou chorobou, je třeba za jeho životem udělat parádní tečku, o kterou se ve velkém stylu postará nejstarší bratr Cyril, kterého neopakovatelným způsobem ztvárnil Miroslav Donutil. On nám, přes svoji velmi arogantní postavu státního zástupce, názorně předvede, jak chutná moc a co si při svém postavení může dovolit, a že si toho ve filmu dovolí opravdu hodně. Vypraví se se svými dvěma mladšími sourozenci na tradiční týdenní pobyt do Tater v pětihvězdičkovém hotelu a při té příležitosti neváhá na cestu koupit svému umírajícímu bráškovi jeho oblíbenou prostitutku z netu, ale všechno se za peníze přece jen koupit nedá. Všechny herecké výkony se mně líbily, ale do role štětky bych si představoval přece jen žhavější herečku, než je Slovenka Táňa Pauhofová. Ženy vůbec byly tentokrát v nevýhodě a muži ve značné přesile. A je to i vidět na postavě Anety, kterou zahrála Vanda Hybnerová, a připadalo mně, že ani moc neměla co hrát. Herecky opět exhiboval Jan Budař, jak je jeho dobrým zvykem, svého zhrzeného pasáka si náležitě užíval a nešetřil vulgárními hláškami, ale tentokrát na to nebyl sám, protože ve dvojici ho doplnil Filip Čapka, který naprosto autenticky ztvárnil natvrdlého fotbalistu. Film nekončí nijak přehnaně optimisticky, ale závěrečná scéna na pohřbu je snad nejvážnější scénou, z jinak velmi odvázaného filmu, jehož scénář má na svědomí Michal Viewegh. Je to film úsměvný, divný, tragikomický, hořký a zajímavě pojatý, ale nemusí sednout každému. 60% ()

Payushka

Je to komedie, ktera neni vtipna. S obvykle charismatickymi herci, kteri zde prisli o veskere osobni kouzlo. S vulgarismy, ktere tak nejak nefunguji. Miroslav Donutil vypada presne jako ten herec, ktery miluje role starnoucich sexy chlapku, co maji vsechno pod kontrolou a zenam z nich vlhnou kliny (priklad za vsechny: Jack Nicholson). Jenze tak nejak mu to nevychazi, scenar je utahany a nakonec jedinou zachranou tehle pseudo-komedie je vedlejsi linka, bez niz by se film, co se deje tyce, teoreticky obesel (Jan Budar & Filip Capka v rolich trochu nablblych kamaradu). ()