Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

klukluka

Další neuvěřitelnej, fantastickej biják. Ovšem žádná selanka, naopak je to spíš ukrutná depka, zvlášť, když si člověk uvědomí, že Česko dělá všechno pro to, aby co nejdřív dohnalo žumpy jako je Brazílie. ()

Zagros

Málokdy se stane, aby u podobných filmů byl druhý díl stejně skvělý jako jednička. Tady se to povedlo. Na rozdíl od jedničky jsem se neutopil v ději ani v postavách, které jsem znal již od prvního dílu. Ve dvojce ubylo akce a přibylo politiky, což naštěstí neubralo nic na napětí a na zajímavosti příběhu. Druhá Elitní jednotka pokládá otázku „Je horší drogový dealer, nebo zkorumpovaný policista, který na něm ještě rýžuje?“ Odpovězte si každý sám. Nascimento má jasno a nemaže se ani s jednou stranou. Jeho boj proti systému je téměř bojem proti všem. Ač to vlastně žádné pěkné pokoukání není, tak jsem rád, že se podobné filmy točí a tvůrcům za ně moc děkuji. ()

Wally

Hrozně se mi to nelíbilo...pamatuji si, jak jsem byl z prvního dílu nadšený a stejným způsobem jsem zklamaný z tohoto druhého. Přesun do sféry politiky a korupce mi prostě nesedl a ubylo 'akčních' scén... Brazílie přes svou krásu byla a je jednou z nejnebezpečnějších zemí světa a tahle filmová sonda to jen potvrzuje. Proti těmto je i Babiš cucák... ()

cab

Pokracovani vysoce kvalitniho brazilskeho pohledu sefa BOPE, specialni organizovana ozbrojena policejni slozka, kapitana Nascimenta na kriminalitu a problemy Rio de Janeiro. Tentokrat se ubira na akci, vice se mluvi a pronika se az do vysokych politickych rad, protoze zde se hraje o hlasy volicu nutnych pro znovuzvoleni zkorumpovanych nechutne zbohatlych politiku a k tomu jim vypomaha dobry herecky vykon v televizi s nemalou podporou od podplacene policie. To vse samozrejme kvuli moci a penezum. Obcas at se clovek snazi sebevic, poradek tim nenastoli, protoze sam tezko neco zmuze, i kdyz za zkousku to vzdycky stoji. 75% ()

Hanys_

A já si myslel, že TdE 2 už bude spíš vařit z vody a že těžko nabídne něco nového. Cervenakovo přirovnání k REC 2 docela sedí, protože tuhle sérii prostě zase posunuje kousek dál a dělá to skvěle. K celkovému hodnocení moc neschází, a proto si asi v brzké době udělám víkend s oběma díly najednou. Každopádně parádní snímek, o kterém si může americká produkce z větší části nechat jen zdát... 8/10 ()

showxman

Velmi slušné pokračování perfektní jedničky, která nasadila laťku vysoko a stala se tak příjemným překvapením. Dvojka se nesnaží původní díl překonat, ale plynně na něj navazuje. Naštěstí jsme se tak nedočkali žádné laciné vykrádačky, nýbrž plnohodnotného pokračování. To naznačuje i podtitul - "Teď je nepřítel jiný". Už od samého začátku je vidět, že film na celou problematiku uplácení ve druhém největším brazilském městě bude zachycovat z poněkud jiné perspektivy, a to díky suspendování hlavního hrdiny, plukovníka Nascimenta, který je převelen na jinou pozici. Celkově je v pokračování méně akce na úkor politiky a rozkrývání spletité organizované sítě, která se snaží ovládnout město. Brazilci se nebáli říznout do živého a natočili působivé drama o korupčním systému ve kterém se několika milionové Rio zmítá. Respekt. ()

provitamin

Zatiaľ čo v prvom dieli predstavujú hlavné zlo drogoví díleri zo slamov v okrajových častiach Ria, v tomto druhom dieli je hlavným zlom systém samotný a siaha až do politiky, čo sa viac približuje k realite na Slovensku ako prvý diel. Keby to bolo natočené v slovenskej produkcii, v slovenskom prostredí a so slovenskými hercami, mohlo by to mať podtitul "based on true story". Teda samozrejme okrem tej časti kde skončia zločinci vo väzení resp. na druhom svete. A teraz trochu pomimo... Čo znamená slovíčko "údajné"? Znamená beztrestné pomenovanie pravdivých vecí čo sa týka politických káuz. ()

Angelino

Čakal som steak. Veľký a veľmi krvavý. S opečenými zemiakmi a ťažkým červeným vínom. Namiesto toho som dostal sardely plnené chilli papričkami, obalené v korenenom cestíčku so šalátom s výrazným cesnakovým dresingom a sviežim bielym vínom. A chutilo. ()

vander19

Druhé pokračovanie o elitnej jednotke brazílskej vojnovej polície BOPE je trošku odlišné. Beto Nascimento odkladá svoju uniformu s lebkou a vstupuje do úradu. Dúfa, že práve z týchto "vyšších" miest sa mu podarí dosiahnuť očistenie ulíc Ria De Janeiro. Lenže práve tu vidí pôvod toho prečo musel toľké roky na ulici zabíjať. Vládnuce špičky sa správajú ako mafia. Politika v Brazílií je totálne prehnitá a ja sa čudujem nad odvahou natočiť takýto film. Zároveň obdivujem to, že sa neboja takto reálne svetu ukázať svoju pravú tvár. My na Slovensku nadávame na korupciu, škandály a klamstvá. Ale aspoň tu nebehajú gangstri po ulici s rýchlopalnými pištolami. Nemáme tu prestrelky, ktoré sú viditeľné už len vo westernech. No v Brazílií je toto každodenná realita. Sám som zvedavý ako zvládnu MS vo futbale o pár mesiacov. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Upozorni veliteľstvo, že v Bangu 1 vypukla vzbura. A prines mi kávu."     Vo všeobecnosti mám problém s filmami o organizovanom zločine, plných násilia (obzvlášť, ak je estetizované) a zároveň som aj zarytým odporcom roztrasenej kamery, ktorá mi zvyčajne privedie skôr hlavybôľ než nejaký umelecký zážitok (ale je pár výnimiek, kde takáto kamera sedí ako uliata). V tomto prípade však musím uznať, že ide o desivo autentické nahliadnutie do špinavého, prehnitého sveta zločinu. Sveta odpudivých drogových dílerov, ešte odpudivejších skorumpovaných policajtov, ktorí si "pomýlili" stranu zákona, špinavých politikov, ktorým ide len o hromadenie hlasov, falošných šoumenov, či pokryteckých hnutí za ľudské práva. A všetky tieto zložky sa navzájom miešajú do nesmierne komplikovaného systému. Drsný hlavný hrdina, plukovník špeciálnej policajnej jednotky Nascimento (Wagner Moura) rozhodne nie je žiadny anjelik, ale tu platí viac než kdekoľvek inde heslo "na hrubé vrece hrubá záplata", a tak mu musí divák nutne fandiť v jeho márnom boji so všade prerasteným zločinom. Oceňujem, že stvárnenie tejto témy je surové, bez príkras. Príznačný pre film je mohutný a rýchly prúd slov (hrdinom sa zobáky ani na chvíľu nezastavia), ale keďže ide pre mňa o pomerne neopočúvanú portugalčinu, nevnímam to ako nejaké negatívum.     "Systém je oveľa komplexnejší, ako som očakával." ()

Ricky_CZ

Wow! Dokonalý důkaz toho, že druhé díly mohou být geniálnější, než ty první...A po špičkové jedničce jsem to opravdu nečekal. Tak krásně naservírovaná surovost a špína...To se nevidí...A přitom úplně jinak, než jsme mohli v jedničce vidět a jakou jsme ochotni skousnout... Krásně promyšlené, natočené, zahrané,... Jsem v sedmém nebi... ()

Mikino00

Wow, tohle je opravdu síla, chce to odvahu natočit takhle kontroverzní snímek, ale je důležité natočit takovéhle filmy a ukázat světu jak to vlastně chodí, že korupce je prostě všude, no a v Brazílii je životu nebezpečná. Říkal jsem si proč točí dvojku, zkazí dojem z jedničky, ale toto pokračování překonalo svého předchůdce! Nejenom děj a myšlenka je skvělá, ale i akční scény. Hlavní hrdina je neskutečný frajer a prostě mu musíte fandit proti těm vyžraným prasatům. ()

aLPaC

Vynikající pokračování. Nejlepší, které jsem za dlouhou dobu viděl. Tentokrát se setkáme se zločinem ve výrazně vyšších sférách, než co představují favellas. O to to má Nascimento těžší. Krutý a smutný, leč pravdivý pohled do očí realitě jihoamerických demokracií, kde to korupcí bují o dost hůř než u nás. Wagner Moura předvádí v roli Nascimenta skvělý výkon, vyrovnávající se jedničce, ač zde již nemá tolik prostoru. Jen houšť takovýchto skvostů. Pro mě o pověstný chloupek lepší než jednička. Nebudu vytýkat fašismus, od toho jsou tu jiní, já tamější chování schvaluji. Bůhví, jak by to tam jinak vypadalo. ()

bobstock

Velmi solidně natočené pokračování lebek. S menší akcí, ale o to s větší hloubkou problematiky slamů, zkorumpovaných policajtů a politiků. 85% ()

Garch

José Padilha je Pan režisér a dle přímého zobrazení tvrdých témat i hrdina. PS: Wagner Moura je herec budoucnosti. ()

ArthasKarfa

Už to není jako jednička, kde celý děj vyplňuje v podstatě jen akce z chudinských čtvrtí Ria. V tomto díle se spíše přeneseme do pozadí celého politického uskupení tamější politiky, abychom korupci začali poodhalovat hezky svrchu. Celá vrcholná politika a s ní i všechny správní orgány jsou prohnilé korupcí a zkažeností. Je na BOPE, aby se alespoň pokusila vyvrátit jádro zkaženosti a nastolila demokratický pořádek v hrozném násilnickém státě. ()