Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

major.warren

Černobílý svět je jedním z nejlepších filmů všech dob. Díky za to patří Kathryn Stockettové a Tateu Taylorovi. A taky čtyřem protagonistkám…Černobílý svět je film, který mě hluboce poznamenal. Je to strhující drama o svobodě, rasové nenávisti, životních právech a hlavně o přátelství. Takové filmy by se měli točit každý rok, ale ne jen tematicky, ale s nápady a filmařskou iniciativou, které tenhle film má. Američani byly a dodnes někteří jsou pořádní "hajzlové." Žili si tam hezky na jihu jako prasata v žitě a černej, který jim vychoval děti se nemohl ani jít vychcat na jejich záchod. Je to něco tak absurdního, že se to skvěle hodí pro film, ale když tam slyším řeči těch amerických pipinek, tam mám chuť křičet a kopnout do obrazovky. A pak, že je Amerika země svobody. Ano, ale jen pro některé. Ale příběh Černobílého světa podává rasismus mnohem jedinečnějším způsobem, než desítky jiných filmů. Řeší totiž i jiné příběhy, a místo fňukání se všem rasistům směje do ksichtu. Knihu The Help jsem nečetl, ale vidím, že dvojka Kathryn Stockett a Tate Taylor je sehraná přátelská dvojice a celý příběh je vlastně inspirovaný jejich dětstvím v Jacksonu, nebo respektive je spíše psán z vlastního autorčina pohledu na tuto věc, což mi přijde jako bezva nápad. Nejspíš si knihu přečtu, protože čekám, že bude stejně výtečná jako tento film. Kathryn Stockett bude dle mě velice inteligentní a rozumná žena. Tate Taylor je zase vynikající režisér a myslím, že toto asi navždy zůstane jeho nejlepším filmem, a že má jeden filmík v černých číslech mi vůbec nevadí, protože vidím, že točí opravdu srdcem:-). Scénář adaptoval perfektně. Vtipný, plný černého humoru a zároveň velice otevřený k socialitě filmu a neberoucí si žádné servítky vůči "dějovým" zvykům, jako že černý nemůže použít toaletu v domě, kde pracuje, a zároveň Taylor moc dobře ví, kdy přestat a kdy naopak bouchnout a nechat všude okolo sebe jen horký oheň. Délka filmu 140 minut je úplně v pořádku. Film plyne jako voda a člověka zaujme už od první velice vážné scény. Po herecké stránce je to koncert. Viola Davis je v roli dobrosrdečné Aibilene excelentní a role jí skvěle sedla. Toho Oscara bych jí klidně dal. Vložila do ní takovou dávku citů a hlavně naděje a dodala jí úžasný šarm. Emma Stone předvedla výkon, který bych já sám možná upřednostnil před její rolí herečky Mii v neméně skvělém La La Landu. Její laskavá a přátelská Eugenie Phelanová neboli Skeeter mě doslova dojala. A na závěr Octavia Spencer, neboli Minny, podává vedlejší výkon historie. Co dodat, že ano? Jessica Chastain nepatří k mým nejoblíbenějším herečkám, ale její postava Celie a božské ztvárnění něžné a osamocené dívky mě jaksi přesvědčilo změnit na ní trochu názor. Oscarová nominace beze všeho. Klidně i tu cenu bych jí dal. Celia byla aspoň normální dívka, na rozdíl od hloupé Hilly a Elizabeth v podání Bryce Dallas Howard a Ahny O'Reilly. Co jiného říci, než krávy nebeské, ale zahrány byly bravurně:-). Stejně skvělá byla i Allison Janney. Atmosféru Jacksonu 60. let ještě podtrhla nádherná barvitá kamera Stephena Goldblatta - jeho krásné záběry na Jackson a zachycení těch nejhezčích pocitů hlavních hrdinek, především na samotném konci filmu - pocitů svobody a vítězství:-). Hudba od Thomase Newmana jako vždy byla zcela úžasná, od nádherného tématu Aibilene, přes The Help či Amen. A finální píseň od Mary J. Blidge, co dodat? Hudba je lehká, idylická a hlavně plná naděje a přirozenosti, a skvěle se od filmu hodí. Kostýmy, masky i výprava jsou také úžasné. Barevně ladí s kamerou a skvěle pasují k šarmantním "pomocnicím." Já nemám co bych snad vytknul. Ten film se blíží 100%. Já sám si ho moc cením a děkuji tvůrcům za jeho natočení. Je to neskutečně emotivní a silný snímek, a hlavně má nějaký nápad, a nesnaží se diváka jen o něčem přesvědčovat a ukazovat mu kdejaké hrůzy s rasismem spojené - rovnou proti němu bojuje. Akorát ten plakát, místo Howard by tam měla jít Chastain, ta do té party totiž patří. U mě to nejlepší hodnocení. 95%. Nejlepší scéna je jednoznačně s Minnyiným čokoládovým dortem, která se všem rasistům a otrokářům doslova směje do obličeje, a nejsilnější je scéna, kdy matka řekne Skeeter pravdu o Constantine. Tam jsem uronil slzu. Jeden z nejlepších filmů všech dob. Měl dostat minimálně 5 Oscarů, včetně nejlepšího filmu, režie, hlavní herečky, vedlejší herečky a adaptovaného scénáře. Ale aspoň ta Octávka. Jeden Oscar za vedlejší herečku. () (méně) (více)

hygienik

Určite si tento film zaslúži vyššie hodnotenie za obsah, výpravu, hercov... ale šiel úplne mimo mňa. A to ako emocionálne(možno preto, že je šitý pre ženy), tak obsahovo ()

*Elfík*

V září byl v ČR očekáván tento film. Avšak, nepovedlo se. Premiéra se posunula na podzim. Zase se distributorům nepovedlo. Už tehdy jsem si (tak sama pro sebe) předpovídala, že film The Help bude mít úspěch. Povedlo se. A že dostane Oscara. To už se bohužel nepovedlo a musím přiznat, že jakkoliv je The Artist zajímavý (zřejmě tím, že je němý a černobílý, za což samozřejmě MUSÍ dát Akademie pár těch důležitých zlatých panáků, kteří se nepohnou ani kdyby jste do nich pořádně šťouchli - ne nepohnou, jelikož vy do nich nebudete šťouchat, když budete mít to štěstí je jen pohladit, co pohladit, dotknout se....!), sošku měl získat film, který je sice barevný, je v něm ale odlišeno to zlo a dobro, které potřebujeme zřetelně vidět všude, jinak jsme ztracení. Jenže my to nezvládneme sami. Musí nám k tomu někdo pomoci. Ten člověk, ať je bílý nebo černý, klidně ať si je třeba fialový, by měl mít pořádnou dávku odvahy. Tři dámy na plakátě (vzhlédněte výše, ano tam...) měly to štěstí, že ji dostaly do vínku. Ta vlevo (nebo vpravo, záleží na tom, na jaký plakát se díváte, pokud vidíte slečnu na lavičce úplně vpravo, tak mluvím o ní, pokud všechny dámy jdou doleva, tak je to ta nalevo. Stačí?) ji sice také dostala, ale použila ji na úplně jiné věci. Někdy, říkám někdy, takže si nemyslete, že to pomáhá vždycky, ke zvýšení dávky (stále mluvím o odvaze!) potřebujete sklenku alkoholického, opojného nápoje. Či rovnou láhev, že... Každý má v sobě pár kapek odvahy. Je jen na vás, jak ji využijete... No nic, nebudu plýtvat plytkými řečmi, vrátím se tam, kde jsem začala. Milí distributoři s filmem váhali tak dlouho, že se málokterým lidem poštěstilo zajít si na něho před cenami Akademie. Ano, potřebuji zapojit většinu, jen tak se ospravedlním, že jsem se na snímek nedostala do kina. A zřejmě jsem udělala dobře, jelikož mé slzné kanálky si řekly, že budou produkovat ještě více toho svinstva, než normálně. Tudíž by v kině utrpěli nejen diváci, kteří by museli poslouchat neustálé popotahování (nebyla bych sama!!), ale ještě by utrpěla sedadla přede mnou, jelikož by byla silně umáčená. Stalo se vám někdy, že při dívání se na film jste zapomněli jíst, zapomněli jste přemýšlet nad svými problémy a nad sebou samými a dokonce jste ani nevnímali přírodu (teď si uvědomuji, jak byla krásná), natož pak abyste svým technickým pohledem na věc zkoušeli kritizovat záběry ,střih a třeba hudbu, která pomáhá k celkovému dojmu? Ne, nestalo? Tak to pardón, ale mě se to stalo zřejmě poprvé. Teď si pouštím písničky z filmu a přemítám, kde vlastně byly... Děkuji všem co se na filmu nějakým způsobem podíleli, děkuji výborným herečkám, které obdivuji snad víc, než ty herečky, které mám v oblíbených. A proklínám stupidní bílé lidi, v Americe z 60 let i z doby dnešní, vlastně... You is kind, you is smart, you is an important! ()

Dont

Na film jsem se díval tak nějak ne úplně přesvědčen, že zrovna tenhle film chci teď vidět, ale respektoval jsem přání partnerky a tak jsem se díval s ní. A byl jsem mile překvapen výsledkem. Film je opravdu dobře natočen, je tam několik silných scén útočících na city diváka i trochu humoru, herecké výkony všech zúčastněných jsou vynikající. Oscarovou nominaci si vysloužily tři herečky, jedna za hlavní, dvě za vedlejší roli. Kromě naprosto přirozené Octavie Spencer se mi moc líbila herečka, která byla taky nominována za vedlejší roli, ale nakonec sošku nezískala, totiž Jessica Chastain. Myslím, že parádně ztvárnila roli Celie Foote, ztřeštěné to ženy, která měla šťastnou povahu, ale v životě už tak šťastná nebyla. Její naivitu a bezprostřednost jsem si užíval. Jinak je pravda, že téměř všechny postavy ve filmu jsou značně šablonovité, ale toto je pro mne pouze drobná vada, stejně jako ne zcela vydařený závěr. Proto také nedávám za plných pět. Absence mužů ani Ku-klux-klanu mi nevadila, myslím že film byl o něčem jiném a atmosféru 60. let na americkém jihu chtěl vystihnout odlišným způsobem, čistě z ženského pohledu. ()

Aleee89

(viděno 14. 12. 2011) The Help, který má v češtině vcelku výstižný název Černobílý svět, je jeden z těch filmů, které na Oscarech pravděpodobně zazáří a které mi tudíž nemohou uniknout. Ten film má to, co mají akademici rádi. Jednomu to může připadat příliš naivní, prvoplánové apod., ale já tyhle přívlastky směle hážu do koše. Ano, uznávám, že ten film je možná až příliš černobílý, ale zase chápu, že právě tak vyniknou charaktery a poselství. Nepopírám, že mě The Help dojalo. Že ženské herečky předvedly herecký koncert. A tak dále a tak dále. Je to silný film. Je to film o ženách a myslím, že právě ženy z něj budou nadšené více... ()

kajas

Vůbec jsem nečekala, že budu z filmu takového tématu tak mile překvapená. Pro mě naprosto neznámé herečky předvedly neskutečné výkony, hudba byla nádherná, příběh byl dojemný a působil na mě tak, jako kdyby se odehrál na jiné planetě. Amerika pod vedením černošského prezidenta opravdu před pouhými 50 lety vypadala takhle?! Proč se o takových věcech neučíme v hodinách dějepisu? Parádní film. ()

Skip

Skvěle natočený film odehrávající se na počátku 60. let minulého století na jihu USA v době tuhé segregace. Místy poněkud slzopudné, ale to tentokrát nevnímám jako negativum. Někteří aaAmeričané se docela umí ohlédnout na temné stránky své historie, to se jim musí nechat. ()

Patw

Viděno aspoň pětkrát a stále koukám s úsměvem a natěšením. Ten film jsem si, stejně jako knihu zamiloval. Krásná podívaná - kniha tedy obsahuje spoustu částí, které buď ve filmu úplně chybí a nebo jsou upravené. Každopádně velká spokojenost. Sympatičtí herci, zajímaví, smutný a místy vtipný děj - co víc si přát? ()

Fanucci

Velmi milý a dojemný film, který působí vřele, bezprostředně a důvěryhodně až do své finální třetiny. Cukrkandlový závěr o dokonalé symbióze na buranském jihu mezi bělochy a černochy film pohřbil. Chování bílého páru vůči Minny, vykonstruovaná hl. zápletka s Constantine, změna v přístupu matky Skeeter k dceři a k černošské populaci...naivní a umělý závěr tento film totálně zpackal a nechal jej sklouznout do politicky korektní sračky typu Blind Side...Díky bohu že na rozdíl od Blind Side tento film do celé zápletky nezatahoval křesťanské hodnoty a náboženství. První 2/3 na slušné 4 hvězdy...poslední třetina za 2. Celkově za 3...bohužel přesně takový doják, který se tváří jako sociální drama, bude mít velkou šanci na Oskara. Divil bych se kdyby minimálně pár nominací nezískal. ()

Bonaparte.

Emocemi, charaktery a ženskou jemností nabítý snímek. Výtečně zvládnutá režie, aby ne je zkrátka odkud čerpat. Hlavní hrdinka Emma Stone se pasuje do role rebelky ve státě Mississippi v Jacksonu a náramně jí to sluší. Kdo je dítětem akčních stříleček, ať film raději nepouští, protože necelých 150 minut dialogů jej zničí. Já však nejsem tento případ a The Help mi přinesl obrovské překvapení na stříbrném podnose vyleštěném paní Aibileen Clarkovou. Moc se mi líbilo závěrečné provedení titulků 85%, aneb stejná příčka jako Warrior. ()

Sheldra

Nebýt druhé půle, kdy se vše tak předvídatelně v dobré obrátí, tak bych musela poznamenat, že se Amíci docela vyšprajcovali – i když, ona je dneska kritika rasismu (aspoň v médiích) natolik populární, že na sebe běloši rádi nakydají nějaký ten hnůj, jen aby dostali lidi do kina, dobré kritiky a nějakou tu nominaci k tomu. Uznávám, že byť jsem nikdy netrpěla iluzema, co se týká podmínek černochů, obzvlášť v jižanských státech, byla jsem docela šokovaná, jaký zhůvěřilosti dokázali běloši vymyslet. I když se děj jen hemží klišé, dokáže film pohltit a nese i nějaký to poselství, ovšem zdaleka největší devíza jsou herečky s Octavií Spencer v čele - to je teda ženská, jak se patří. Klasickej oscarovej favorit... ()

Chrysopras

V první řadě skvělej námět, kdy nesledujem problém rasismu z "testosteronové" perspektivy ulic, garáží, politiky a explicitního násilí, ale jdeme přímo do kuchyně podívat se na ženskou perspektivu tématu v čele se zajímavým výchovným paradoxem. Druhym pilířem vynikajícího požitku jsou herecké výkony. Možná největší plejáda výborných ženských hereckých výkonů v jednom filmu, kterou jsem kdy viděl! Excelentní paničky, příliš nezaostávající služtičky a mezi tim Emma Stone. K úplný spokojenosti mi chyběl údernější závěr. P.S. Never more titulkům s Hospodinem, prosté Pán či Bůh by mi stačilo ( aspon tak vnímám překládané "Lord" ) ()

Parlay

Pro leckoho možná až příliš hollywoodsky „vyškatulkovaný“, avšak i přesto morálně velmi přínosný snímek, kterému není po řemeslné stránce takřka co vytknout. Autentické dobové kostýmy, hudební doprovod Thomase Newmana, funkční scénář s emocionálním dopadem (vyjma již zmiňované „vyškatulkovanosti“, která je ovšem podle mého názoru držena v únosných mezích) a kvalitní Taylorova režie – opravdu velmi dobře odvedená práce... Herecké výkony jsou poté bez nadsázky bravurní. Kromě Violy Davis (Aibileen), Octavie Spencer (Minny) a B. D. Howardové (Hilly) potěší zejména výkony Jessicy Chastain (její role výrazným způsobem vybízela ke karikatuře, avšak v jejím podání se Celie stala zcela uvěřitelnou postavou) a Emmy Stone (své herecké přednosti prozatím prezentovala převážně v komediálním žánru, nicméně její roztomilé „ksichtíkové výrazivo“ slaví úspěch i v dramatičtějších vodách). Černobílý svět tak nabízí zcela adekvátní a především kvalitní alternativu k syrovějším snímkům na dané téma (např. Hořící Mississippi). ()

jezurka42

Jsi chytrá, jsi hodná, jsi moc důležitá. Tak dojemný film. Tak pravdivý film. Tak důležitý film. The Help. Smutné dny černošských pomocnic snažící se o úsměv, i když je každý jejich den naplněnn bezmoci, beznadějí, jakousi samotou uvnitř nitra každého toho jednotlivěho člověka. A přesto (nebo právě proto) se snaží vypadat aspoň trochu šťastně. Vypadat, nic jiného jim nezbývá. Žijí životy, které nechtěly, ale Bůh jim nedal na vybranou. Zdají si býti tak bezvýznamnými...ne však pro jednu mladou, hodnou, chytrou bělošku jménem Skeeter, která chápe jejich trápení. Přišla proto, aby jim i celému světu ukázala pravdu. Pravdu o praktikách bělochů k černým, o nich i o sobě. Přišla proto, aby je naučila jednu důležitou věc: věřit v zázraky, které možná nesplní naše tužby, ale alespoň vnesou jakousi naději do těch smutných dnů těch smutných, beznadějných lidí... ()

Lauri

Knižní předloha patří mezi moje nejoblíbenější kousky vůbec a na film jsem se velmi těšila. A i přesto, že mi chybí 90% silných momentů, kvůli kterým jsem si knihu tolik zamilovala, nedokážu se ubránit pocitu, že příjemnější film v nejbližší době jen těžko uvidím. Minny miluju a jediné, co mě mrzí je, že film věrně nezobrazil surovost a nesnášenlivost 60. let a ochudil tak diváka o velmi zajímavé zvraty. Na závěr se musím přiznat, že kdybych neznala knihu, plný počet bych asi nedala. Takhle jsem se totiž opravdu dokázala vcítit do každé postavy a přesně jsem věděla, jak se v dané chvíli cítí. Samotný film by mi k tomu nestačil. ()

Beagle

Velmi věrná a dojemná adaptace knihy. Myslím že kdo ji četl, nemůže být zklamaný. (A potlesk pro Violu Davis, Octavii Spencer a překvapivě - alespoň pro mě - pro Jessicu Chastain za její Celii!) ()

donvitoso

95% ...těžko tomuto snímku něco vyčítat, už jen kvůli tématu, jímž se zabývá nebo prostě pro to, že je prostě nádhernej :) výkony všech hereček byly fascinující a já se i přes vážnost tematu dobře bavil, smích dvou hlavních představitelek byl neskutečně nakažlivý :D ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů