Pěsti ze železa

• USA The Man with the Iron Fists (více)

Quentin Tarantino uvádí film svých parťáků RZA (Ghost Dog: Cesta samuraje, Americký gangster) a Eliho Rotha (Hanebný pancharti) Pěsti ze železa, krví nasáklé a zlámanými kostmi nabité akční dobrodružství na motivy klasiky kung-fu. Někdo ukradl zásilku císařského zlata a každý bojovník kung-fu, vrah i nájemný zabiják v Číně udělá cokoliv, aby se neskutečného bohatství zmocnil. V hlavních rolích filmu se představují držitel Ceny Akademie® Russell Crowe, RZA, Lucy Liu a hvězda bojových umění David Bautista, který se utká se soupeři, jako jsou Rick Yune, Jamie Chung, Cung Le nebo Byron Mann. (Magic Box)

herr_carter

Po relativně svižném a zajímavém úvodu se to všechno zvrhlo do sračkoidního blábolu, kde nikdo nemá co hrát a korunu tomu dává RZA, který si mimo hlavní roli, kde """""hraje""""""" rachitického černého kung-fu mstitele, bohužel střihne i roli hlavního vypravěče, což celému snímku dá punc, asi jako kdyby si Karel Höger odskočil od dabování Pejska a Kočičky rovnou k Sin city...............moje hodnocení = 1,5 z 10. ()

sedm.1

Naprosto nesledovatelná mršina. A to jsem se na to přitom tak těšil. Na pořádnou jízdu, plnou nekompromisních a krvavých soubojů, s dechberoucí choreografií a různými vychytávkami, zkrátka na nenáročnou žánrovku pro cílové publikum. Tudle nudle. RZA jednoduše není dobrý herec a už vůbec není dobrý režisér a podle toho to taky tak dopadlo. Zápletku bych tedy ještě ani tak neřešil, je to silně béčková záležitost, se kterou šlo ale ještě pořád nějak pracovat. RZA s ní ovšem naložil tak, že poskládal jen spousty nezáživných scén do nudného spletence, který sem tam měla oživit nějaká ta akce, která ovšem též selhala ve všech směrech. Krkolomně sestříhaná, choreograficky nenápaditá a přeplácaná, a co nejhůř, navíc byla i docela nepřehledná, což jsem fakt neočekával. Co se všude avizované krvavosti a brutálnosti týče, ty dvě, tři krvavější scény mě také dneska na prdel už fakt neposadí, a sem tam nějaký ten kečupový cákaneček též neohromý, jednoduše jsem prostě čekal i v tomto směru daleko víc, ikdyž je možné, že jsem viděl nějakou cenzurovanou verzi :-). Co nemohu filmu upřít, je jistá stylovost, která je v tomto případě ale k prdu, když zbytek nestojí vážně za nic, a to včetně veškerého hereckého osazenstva, skládajícího se z nesympatických a nevýrazných ksichtů, házející takové repliky a výrazy, že by se za ně musel stydět i amatérský tvůrce ve svém home videu. Zkrátka, čekal jsem hodně, nedostal jsem nic, tak už to ale v životě bývá, brakovou produkci mám rád, i ta se ovšem musí umět, tohle je ale prostě jen sračka. ()

Spike23 odpad!

Myslím, že fráze ''dafuq did i just watch?'' by tady v komentáři asi stačila, ale s tím, jak moc se mi to nelíbilo, si tu prostě musím trochu zanadávat. Není zrovna málo lidí, jejichž dětským snem bylo natočil ten ultimátní a nejepičtější akční film na světě, do kterého obsadí sami sebe jako hlavní roli, po kterém každý divák bude čumět ještě další hodinu na obrazovku s otevřenou hubou a nebude se moct ani pohnout z té ryzí dokonalosti tohoto bezkonkurenčního klenotu světové filmografie. RZA se rozhodl si tento sen splnit a až na pár menších detailů, jako třeba toho, že do epické hudby dosadí zpívajícího týpka s autotunem a začne tam rappovat ''hey yo ma nigga mothafucka biatch c'mon check it out ma homeboy i got a gun in yo face watcha gonna do with dat'' nebo toho, že obsadí Russela Crowea, kvůli kterému se většina normálních lidí bude na to koukat déle, než by bylo zapotřebí a nebo toho, a to ještě v neposlední řadě, vykrade všechny filmy s podobnou tématikou, protože sám nedokáže nic vymyslet kromě bad ass black powa hlášek, ze kterých má každému dělat husí kůže, se mu to docela povedlo. ()

sQelle

takový čínský nepovedený remake naší české klasické pohádky O statečném kováři. Kde místo té divné vousaté paní je záporák, blištící se bývalý wrestler. No a litry krve všude kolem. Děkuji víckrát už ne. ()

KoRner

Nie sú to úplne slabé dve, ale proste je to iba fantasy hlúposť o čiernom samurajovi. Čakal som horšie, ale nakoniec tá uletenosť RZA mi je sympatickejšia než uletenosť QT. ()

misstake

První kung-fu film s Russel Crowem! Anebo první kung-fu film bez kung-fu? Rapper RZA si natočil kung-fu film, ve kterém by si mohl i zahrát. Se scénářem mu pomohl další "borec" Eli Roth a společně vykoumali netarantinovskou verzi Kill Billa zasazenou do Číny s bordelem, ve kterém neuvidíte jedinou nahou asiatku. Zato uvidíte hodně Elirothovsky cákající, vlastně spíš stříkající krve a Russel Crowea, který fakt hodně ze-seagal-ovatěl. Ono to není špatné, hlavně v první půlce je dost akčních scén, přehršel nápadů a různých zbraňových vychytávek, odkazů na hongkongské kung-fu filmy, postavičky lítají na provazech, tak jak to máme rádi, objeví se i Paj Mej z již zmíněné duologie. Verdikt tak na 3,5 hvězdy. Jestli ale nejste fandové kung-fu, tak ruce pryč. ()

hefoo

RZA sa musím povedať predviedol celkom slušne! Pokiaľ máte radi kung-fu mlátičky tak toto je film pre Vás! Iste nemôžete to porovnávať so starými klasikami ako 36 komnát Šaolinu alebo všeobecne pecky od Chia-Liang Liu alebo Cheha Changa a ďalších ale v rámci žánru som mi to páčilo: litre krvy, skvelá bojová choreografia o ktorú sa postaral Corey Yuen, bolo to štýlové, celkom fajn príbeh, klasiká zápletka, desiatky krásnych žien s ktorých vysoko vyčnievala svojou omračujúcou krásou Jamie Chung, coolový Russell Crowe, démonický Daniel Wu, drňák Dave Bautista alias "mosádzné telo" a veľmi ma potešila prítomnosť legiend ako Chia Hiu Liu(známejší pod menom Gordon Liu) alebo Kuan Tai Chen. [DVD] ()

Seti

Tak tenhle průnik východu a západu se vážně moc nepovedl. RZA se pod Tarantinovským dohledem snaží namíchat stylový fantasy martial arts elixír, ovšem daří se mu ukotlit jen zčásti nezáživný a zčásti otravný kočkopsí guláš, na který člověk s chutí zapomene. Některé souboje jsou celkem slušné, ovšem v rámci čínské fantasy produkce nijak nevybočující, storka tuctová, dialogy povětšinou dementní a Russel to sám bohužel neutáhne. Na Muži s železnými pěstmi je krásně vidět, že když dva dělají totéž, není to totéž. ()

Chipsonator

Jaké zklamání. Podle traileru jsem čekal šílenost co se nebere vážně a jako bonus jsem očekával přepálenou akci. Bohužel film je málo šílený, bere se moc vážně, ale aspoň že ta akce je přepálená jak jsem očekával, a že je i pěkně digitálně krvavá. Dále mě potěšila hudba, která je fajn. Zato příběh mě vůbec nezaujal, prostě taková patlanice. Celý film pak kromě akce(podbarvené fajn hudbou), ještě táhnou Russell Crowe a Lucy Liu, ale zbytek je bída a jen bída. 35% ()

iXtr3m3

Aaale, nebolo to až také zlé, ako to byť mohlo. Veľmi veľa urobila aura okolo Rusela Crowea a Davea Bautistu. Súboje fajn, triky ušli, príbeh fantasmagória, ale dalo sa. Určite lepšie ako dvojka. ()

B4TM4N

Man with the Iron Fists má dva podstatný problémy. Prvním je samozřejmě RZA jako režisér. Jistě, co se týče kung-fu flicků je to odborník na slovo vzatý, ale skrze své abych tak řekl "black men's ego" se kromě řídící sesle ještě obsadil do většiny ostatních důležitých postů. A že hrát větší štěky neumí víme už z Californication, pokud se ještě začne ozývat v pozadí coby rapový doprovod a mezi tím kombinuje feudální Čínu s primitivní čakrově-karmově-emancipační černošskou linií, je toho už prostě i na jednoho fanouška moc. Ještě když navíc je hudebně asi 15 let za zenitem. Druhým problémem filmu je, že uvízl v těžké postmoderně. Je to gejzír nápadů (a to často velmi dobrých) a inspirací, ovšem bez onoho Quentinovského post-postmoderního kroku, kdy si všechny karty ze stolu trochu skryje a podusí je ve vlastní šťávě. RZA má pouze koláž umatlanou od asia-fusion black pride. Když se poté v pozdějších fázích přidá videoklipový střih a prolínačky, suplující neschopnost natočit jinak choreograficky nadprůměrnou akci, dostavuje se nutně zklamání z prokoučování potenciálně dobře odvyprávětelné žánrovky. JIstě, závěrečný sestřih od Eliho Rotha jistě taky nepřidal. ()

HArna odpad!

Strašná sračka.Takové kung-fu s negrem v hlavní roli.Ten RZA je hodně špatný,ovšem ten není nejhorší.Ta kupa rákosníků je ještě více na-poblití než on sám.Do všeho toho schnilého se přidá tluštík Russell Crowe,ano drby nelhali,i když takových 20-25kg určitě schodil,mezi nima ten hroch vypadá dost nemotorně.Co říct na konec?Slova nestačí! ()

Fary

Docela blbina, ale pokud ji od toho čekáte, dá se na to koukat. Asi bych vyměnil herecké obsazení za někoho zajímavějšího. ()

ondrula

Scénář, režie, hudba, produkce, hlavní role, all made by RZA, kterej je tedy taky vinen ve všech bodech obžaloby a žasloužil by za tuhle slátaninu nakopat do prdele. Fakt jsem nevěděl, jestli se víc podivovat nad čerňochem žijícím ve středověký Číně, chlápkem, kterej má mosaznou kůži anebo... no to je vlastně jedno. Obě hvězdy ode mě dostává Russell Crowe, tak doufám, že mi nezapomene poděkovat na Oskarech (i když za tenhle film asi sotva). ()

Drirr

To prostě nepobírám, do čeho se to ten Crowe uvrtal. Béčková myšlenka střetu různých drsných hrdinů byla fajn na Mortal Kombatu a je fajn i tady, ale co to provedení? V tom filmu nefunguje snad nic. Je to pekelně sestříhané (je vidět, že původní materiál byl podstatně delší), tragicky zahrané, hraje k tomu fakt úděsná hudba a snímá to tragická kamera. Choreografie bojů hapruje od vyloženě blbé po docela slušnou a guilty pleasure scén nebo hlášek je žalostně málo (ale jedna, dvě by se našly). Takže takhle ani ne - To že je to nekonzistentní kýčovitý guláš všeho možného bych tomu asi i odpustil, ale výše uvedené ne. Ještě že tam byl aspoň ten Crowe. 33 % ()

Prochy38

Těžko se mi tento film někam zařazuje, ale za svým hodnocením si celkem pevně stojím. Je to těžká odreagovačka. Dějově nic náročného, spíše naopak odpočinkového. Mihne se tu spousta velkých hereckých jmen, což tomu dodává jenom pozitiva. Ale film je postaven na dobrých bojových scénách, vážně - vážně hodně dobré hudbě a hromadě krásných asijských žen :). Líbilo se mi to, pobavil jsem se a i když to nejde brát vážně, fakt na tento snímek jen tak nezapomenu. Originální, povedené, dobré. ()

TERRORDROME

Takže čierny rapper natočil čínske kung-fu, to je mocná haluška, hneď som sa na to tešil. A Treba povedať že svojim starým šikmáckym vzorom tento film akoby z akupunktúrneho bodu v oku vypadol. V praxi to znamená že je to typický guláš s obtiažne sledovateľnou dejovou líniou a prebytkom postáv a rôznych klanov ktoré zastupujú ( levy, vlci, šakali, pteropotvory... ). Akcia samozrejme čisto nerealistická, čínsky šarkani poletujú scénou ako sfetované netopiere a v každom rukáve majú zo dvesto nožov. Ja na podobné veci obvykle veľmi nie som, ale videl som mnoho klasických kungfovačiek takže presne viem o čo sa RZA snažil a bol som ochotný pristúpiť na jeho hru. Štylizované márovačky sú naviac poliate krvou a obložené usekanými hnátami, tomu len ťažko odolám. S obsadením je ten problém že bambusákov je veľa, sú všetci akoby ich jedna žltá mater mala a naviac im RZA zrejme len tak zo srandy prilepil na hlavy hnusné parochne v štýle vtáčieho hniezda, takže si priemerný divák dokáže zapamätať len tú bielu a ebenovú časť komparzu. Okrem samotného RZA, ktorý sa skromne obsadil do titulnej úlohy muža so železnými haksňami, je tu ešte ten mosadzný plešatý ozembuch a hlavne Russel Crowe. Ja som ho síce nikdy nemal rád a navyše vyzerá že sa prejedol droždia a nakysol ako buchta, ale všetkých prítomných si poľahky strčí do riti a má naozaj kruťácky bičak. Absurdita, brutalita, debilita, kungfilita... Bol som spokojný. ()

Zombi

Trailery byly efektní, ale výsledek tak moc neohromí. Předně jde o pořádnej černo-žluto-bílej guláš, kde není problém, aby se chlapík měnil v bronzovýho obrněnce, aby si jinej maník nasadil na useklé ruce železné bojové protézy a mohl u nich hýbat prsty apod. Je zde celkem zábavné gore, trochu mimozní, ale roztomilej Crowe, černoch bez kapky charismatu a bohužel i slabá atmosféra, vyhrocené momenty nemají patřičný emocionální dopad. Co mě mrzelo nejvíce jsou bitky, není jich nějak extra moc, choreografie a snímání také není na špici a co bilo vyloženě do očí, jak je to vše nahraný: většina úderů se jakoby zastaví milimetr před tělem protivníka a ten odletí dva metry, žádný razantní zásah. Přitom choreografii dělal Corey Yuen. ()

aLPaC

Tady na tom je hodně znát Tarantinův a Rothův styl. Ano, je to píčovina, ale já se u toho prostě bavil, ale ty různé vychytávky si vychutnával. Nebýt RZA, mohl to být i plnej kotel. Doporučuji pustit na nějaký chlastací oslavě. U tohohle se budete řezat víc, než u sebelepší komedie. ()