Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA / Švédsko / Velká Británie / Německo, 2011, 158 min

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Lyncha

Z mého pohledu jednoznačně lepší než původní švédská verze. I když se film od knihy v některých věcech odchyluje (hlavně na konci), není to vůbec na škodu. Fincherovi se podařilo naměstnat do stejné stopáže nesrovnatelně víc informací, přitom diváka nezahltí a film díky tomu získal mnohem víc smysluplnosti a všechno do sebe zapadá. Žádná postava tu nevyzní hluše, jak to bylo ve verzi starší. Temná atmosféra je trochu naředěná černým humorem, což mi taky sedělo. A jako aperitiv jsem dostala skvělé úvodní titulky, jaké jsem ve filmu snad ještě neviděla :-) Už se těším na další díly! ()

Antabelus

Abych byl upřímný, od začátku jsem byl k tomuto remaku dosti skeptický. Bohužel se moje obavy vyplnily. Stejně tak jako jsem nechápal, co mi může nabídnout remake 2 roky starého (a opravdu skvělého) filmu, nechápu to ani nyní po jeho shlédnutí. Nebudu si nic nalhávat a tak tedy tvrdím, že tvůrci neodvedli žádnou dobrou práci. Cokoliv, co by mohlo udělat fanouška tohoto filmu fanouškem, je parafrázováno z předlohy. Naopak nové prvky (jak jsem očekával) jsou absolutní propadák. Humor by se více hodil snad opravdu kamkoliv, jen ne sem. Nevím, koho napadlo do pochmurného a vážného dramatu zakomponovat gagy a vtípky. Mám pocit, že dotyčný má slušně nakročeno k diagnóze 'dement'. Jinak by asi těžko budoval příběh na základech, které by soustavně boural zcela nevhodnými pasážemi. Sem zkrátka žádné odlehčení nepatří. Intimita předlohy je v tomto veledíle rozcupována, určitou syrovost násilných scén z předlohy zde supluje násilí budící dojem samoúčelnosti. Změn se dočkali také postavy. Afektovány byly ovšem tak zásadní charakterové rysy, že se tvůrci buď striktně řídili knižní předlohou (kterou jsem nečetl), nebo opět nemám slov. Za zmínku stojí jistě i závěrečných 30 minut. Jedním slovem: nechápu. Už v předloze byl samotný závěr na hraně nevhodnosti. Ale vzít takovou část filmu, udělat z ní naprostou nudu a tu pak prosazovat 30 minut mi nepřijde jako dvakrát dobrý nápad. "Pochválit" musím úplně poslední scénu, kdy si divák teprve uvědomí, čí příběh vlastně sledoval (zřejmě pro pomalejší jedince, kdyby přehlédli originální název filmu) a také Craiga (tentokráte vážně), který se překvapivě netvářil jako trend setter. Kdybych měl hodnotit film bez ohledu na okolnosti, byl bych jistě štědřejší, nicméně kvality předlohy jsem hodnotil v jejím profilu, zde je zohledňovat nehodlám. ()

johny89

Rozhodně lepší než Švédské zpracování, ale nic horšího bychom ani od Finchera čekat nemohli. Film se povedl a i přes některá hodnocení, která nejsou vždy pozitivní, musím film doporučit. ()

MartinNDL

Se7en už je 17 let, tak proč by si to nerozdala se Zodiacem a Markem Zuckerbergem. Ačkoli jsou Muži, kteří nenávidí ženy nejméně osobním filmem Davida Finchera, jedná se zároveň o groupen sex jeho potomků........Stopáž 158 minut je zdánlivě přestřelená a nabízí se otázka, jestli si vzít do kina polštář, ale opak je pravdou. Fincher celou dobu drží diváka napjatého, nenechá ho koukat na hodinky a už vůbec ne zívat. Proč? Divák je zároveň hlavní postavou, resp. postavami. Stejně jako ony má k dispozici nejprve mnoho materiálu, ve kterém se nevyzná, neví víc ani míň. Nedostává se nám zřejmých indícií, ani z nás nikdo nedělá hlupáky. A taky stejně jako Craig ani my nechceme odjet z ostrova, dokud nezjistíme, kdo je vrahem. Filmové techniky jsou nám k tomu nápomocny. Hudba dokonale splývá s dějem a prostředím, takže nás neodtrhuje z autentičnosti, ani ji nebuduje na úkor hrdinů. Kamera je digitální a ač se v tom moc nevyznám, je zřejmé, že záměrem jejího mistra bylo vytvořit co nejcivilnější, nejsurovější a nejautentičtější dojem, přesto nejde cestou ruční dokumentaristiky, ale zachovává si hollywoodský look, ostrý a drahý.............Velice zajímaví jsou oba hrdinové. Film začíná bondovskými titulky, které ale evidentně neznamenají, že by si Craig střihnul repete. Je to předzvěst neskrývaného feministického vyznění snímku. S vědomím lehkého spoilování bych zdůraznil, že sexuální scény, do kterých se Craig dostává jsou v přímém rozporu s tradičním genderovým diskurzem. Craig je vždy pasivní, nechává se vošukat, souloží se na přání samičky. Stejně tak v závěrečné akční pasáži filmu se nechá opět muž zachránit i porazit od ženy. Chladně a přirozeně. Teď se vrátím na úplný začátek své minikritiky. Rooney navazuje na předchozí Fincherův film a hraje zcela asociální, přesto geniální dívku. Pracovní úspěch jde na úkor sociálních vztahů. Craig vedle toho navazuje na starší kousky. Sedm a Zodiac. Oldschool detektivní práce. Fotky, noviny, deníky a mrtě intuice. Dvě podoby bystrosti, schopnosti. Starý Craig a mladá Rooney. Spisovatel a počítačový génius. Jako by se sám Fincher nemohl rozhodnout, kterou filmovou cestou se chce dát, tak ale nakonec dochází k řešení, že kombinace obého funguje výborně. Zároveň v postavě Rooney vidíme nebezpečí současného světa, stalking, big brothering, možnosti manipulace se vším...........Rooney představuje trend posledních let. Její postava už pod vlivem jakési emancipace není sexy a přitažlivá standardním 90-60-90 způsobem. Je zcela alternativní, což poukazuje na otázku, proč je alternativa sexy? Tetování, piercing - obojí reprezentuje latentní chuť po bolesti, sexu. Tyto dva fenomény jsou vzájemně propojeny, ale pozor. Pokud divák touží po virtuálním znásilnění dívky, což odkazuje na klasické vnímání ženských postav ve filmu, dostane se mu kruté odpovědi. A tak jsme poučeni, že pokud netoužíme po ozdobení těla nápisem "Im a rapist pig", musíme začít vnímat hrdinku jako osobnost, silnou, nebezpečnou a kreativní. Vzpomeňme například na Ellen Page ve filmu V pasti...........Všichni rodiče, kteří najdou v pokojíčku své dcery plakáty s upírskou tématikou by ji měli koupit lístek do kina na Muže, kteří nenávidí ženy. A srát na to, že pak začne kouřit. () (méně) (více)

Gee.Rocks

Hudba dua Reznor/Ross dodala filmu úplně jiný rozměr. Už úvodní titulky byly neskutečně poutavé. Co se týče násilných scén (znásilnění, mučení...) realističtější a těžší na strávení byla určitě švédská verze. Americká verze nám ovšem ukazuje jinou Lisbeth. Noomi Rapace a Rooney Maru ani nelze porovnávat. Obě úžasné a každá jinak. Mara hrála Lisbeth, která jasně ukazuje, že je zamilovaná do Mikaela. Ze začátku filmu jsem si myslela, že je tato verze jen vykrádačkou té původní. Dost scén mi přišlo téměř identických. Je možné, že Stieg Larsson zde nedal moc prostoru pro změny. Později se to ale rozjelo a Fincher přidal scény, které ve švédské verzi vůbec nebyly. Obě verze tedy mají něco do sebe a pro mě obě dosáhly stejné úrovně. Výborná volba byl Stellan Skarsgård do role Martina Vangera. Robin Wright zatím nedostala dost prostoru, ale po scéně, kdy Lisbeth donesla Mikaelovi dárek k Vánocům a on odcházel s Erikou (Robin Wright), jsem ji začala nesnášet! Jediná věc, ve které americká verze předčila na plné čáře tu švédskou je představitel hlavního hrdiny. Je pravda, že Craig je dost možná zvýhodněn bondovskou figurou, ale Nyqvist byl i herecky v porovnáním s Craigem slabší. Rooney Maru můžu jen vychvalovat. Projevila se jako naprostý chameleon. Z krásné Rooney se stala šílená Lisbeth a ze šílené Lisbeth se stala blonďatá kočka, která se snaží pomoct Mikaelovi v usvědčení jednoho zmetka. Je na co se dívat. Dvě a půl hodiny utečou jako voda a člověk už by chtěl další dávku. ()

lekr

I když nejsem znalec původní předlohy, musím říct, že mě film nijak zvlášť nezaujal. Fincher sice dokázal vytvořit temnou atmosféru a podepřít snímek skvělými hereckými výkony, ale celkově jeho dílu chybí větší ucelonost. Po skvělých úvodních titulcích jsem se totiž dočkal bezmála hodinové a nudné první poloviny, která mi vyjma detailního představení hlavních hrdinů nabídla akorát spoustu nespojitých investigativních dialogů, což příběh prakticky nikam neposunulo. Druhá polovina byla mnohem hutnější a dynamickým tempem plynula do slušného, i když celkem předvídatelného závěru, po kterém ale následuje zbytečná emocionální dohra, jež naprosto zbytečně přetíná mrazivé vyznění pointy. Kdyby pan režisér mnohem více zapracoval vedlejší postavy a přidal na násilí a temnotě, rozhodně by to bylo lepší. Moje očekávání došlo sotva polovičního naplnění. Škoda. ()

M.i.k.e

Fincher to věru neměl jednoduché a i já jsem novou adaptaci Mužů považoval za zbytečnou,nicméně jak už to tak u Davida bývá,opět to zvládl na výbornou a tenhle kousek mě bavil i přesto,že mě vlastně neměl čím překvapit.V určitých ohledech lepší (Craig,výborná minimalistická hudba dvojice Reznor,Ross) a v některých zase o fous horší (Noomi Rapace je pro mě lepší Lisbeth) než švédský předobraz.Upřímně miluju Fincherův smysl pro detail a tady to opět potvrdil.A navíc takhle dobré úvodní titulky už sem neviděl hodně hodně dlouho...90% ()

rakovnik

David Fincher prostě umí. Skvěle natočené kriminální drama, které přes svoji délku nenechá diváka vydechnout. Kdo nečetl knižní předlohu, poněkud se může ztrácet zpočátku v postavách (tím myslím sebe, švédská jména postav se mi trochu pletla) a několika dějových linkách. Ty do sebe ale pěkně zapadnou a i když tušíte, kam se může osud postav ubírat, přece jen vás děj vždy něčím překvapí. Hutná atmosféra severské krajiny, ponuré počasí a zima, "rodinný ostrov", kde jeden člen rodiny nemluví s druhým a ten třetí nemluví s prvním, protože ten nemluví se čtvrtým, intriky, pokřivené vztahy mezi lidmi, tíha minulosti, násilí...až moc emocí v jednom filmu. Potěšilo mě, že film se údajně až tolik neliší od knihy, což nemohu posoudit, ale některé vztahy zůstaly přece jen utajeny i v téměř tříhodinovém díle. Trošku zamrzí až příliš americký závěr, který se sem pravdu nehodí. A ponaučení na konec? Raději střídejte partnery :-) ()

Aljak

Síce trochu príliš zdĺhavé, no napriek tomu veľmi dobré a k 5 hviezdičkám veru veľa nechýbalo. Mikael a Lisbeth vytvorili skvelý tandem a rodinné "tajomstvo", ktoré odolávalo 40 rokov bolo postupne odkryté. No aby toho nebolo málo, popri tom sa vyskytlo ešte množstvo ďalších nezrovnalostí, ktoré priniesli so sebou ďalšie zaujímavé fakty. Miestami to bolo naozaj dosť drsné a násilné, ale paradoxne jediný krát čo mi prišlo naozaj ľúto bol pohľad na tú znivočenú mačičku :( Vzhľadom na ten dlhý časový rozsah som očakával, že žiadne nejasnosti sa tu neobjavia - no občas to pôsobilo trošku zmätočne - hlavne po príchode Mikaela na ostrov, kde sa oboznámoval s tou "úžasnou" rodinkou plnou konfliktov a vzájomného napätia. Naozajstnou hviezdou tohto filmu však pre mňa nebol Daniel Craig, ale skvelá Rooney Mara, ktorá zahrala tú úlohu Lisbeth veľmi vierohodne. ()

peiton

Veru tak!Klobúk dolu. Pútavý, dramatický dej - avšak zrozumiteľný, čistý - žiadne mozog zavarujúce konšpiračné teórie,ale logický, napínavý príbeh.Rozbieha sa snáď pomalšie, ale to by vás nemalo odradiť, lebo čo príde potom, vám vyrazí dych: akcia, sprisahanie, prekvapenia na každom kroku. Áno, sú tam možno scény,ktoré sú zdlhavé a prijala by som kratšie,ale bez nich,no asi to tak malo byť.Scenár dobre narába z divákom,trochu ho akože uspí a potom následne vezme na húsenkovú dráhu.Taká sínusoida.Mňa uchvátilo neobyčajné prostredie,vystavanie príbehu, jeho komplexnosť, prepracovanosť, rôznorodé postavy (ako napr.taká Lisbeth je zvláštna,svojská no i napriek svojmu vzhľadu (nízka,chudá) silná žena, ktorá ide za svojím cieľom a nebojí sa riskovať, veď si už pretrpela veľa nepríjemných chvíľ a teraz je čas na pomstu)a najmä sociálny kontext-odkaz. Kriminálka napína od začiatku až do záveru.Kto má len trochu rád tento štýl určite nebude sklamaný. ()

Martin741

Nudny fryler od rezisera kultoveho Se7ven. Prva polka vyzerala, ze sa nieco zacne diat, ale vsetko pochovala druha polovica, ktora bola priersne nudna. Krejg ako herec nepredviedol dohromady nic, le to len taky znesitelny herecky priemer. Skoda, sklamanie : 50 % ()

Wiikii

Fincher umí dokonale nastínit charakter postavy a skloubit do ní i její minulost bez toho, aby se o ní mluvilo. Leč to pozadí, co by mělo propojovat příběh, postavy aj. není na tak vysoké úrovni, aby se z toho mohla stát dokonalá podívaná. Ani typická Fincherova ponurá atmosféra tomu nedodávala nějaké výhody, jako by tam jen prostě byla. Poslední co bych vytkl už je jen detail o tom, že hlavní záporák (viník) se mě po konci filmu ztrácí v kontextu celého snímku, jako by byl nevýrazný v příběhu až skoro nepodstatný což ale není pravda. .. Jinak bych už Girl with the Dragon Tattoo nic nevytýkal, spíše naopak. .... HODNOCENÍ: 74% (4*) ()

ProNotor

V porovnání se severskou verzí, je tato ještě poněkud v plínkách, je zde vidět zásah moderní kinematografie, která celý dojem z filmu dost kazí. Oceňuji obsazení a detail kamery, v některých scénách obzvlášť pečlivé záběry, nemusel bych je tam mít až tak precizně zaznamenány. Ve finále to nebylo vůbec špatné, ale film jsem dokoukal na etapy, nijak mě neudržoval v pozornosti a neměl správné napětí, jako u severské verze, která si mou pozornost držela celou dobu. Lepší 3*. ()

Skleena

Zařekl jsem se, že nebudu srovnávat. A fakt se o to snažil. Ale člověk se tomu prostě neubrání. Už samotná knižní předloha prostě nastavila laťku pekelně vysoko a švédské zpracování se jí (laťky), myslím, drželo zuby nehty. U Finchera však nemám pocit, že by jakkoliv "přesáhl" své zadání - odvedl prostě jen dobrou práci s ničím zajímavým navíc. Jistě, i to se dá mnohdy zmršit - a jak! Na druhou stranu je tu možnost sáhnout po švédské alternativě, a tak prostě jen velmi dobrý nadprůměr nestačí. Chyběla mi totiž ta správná atmosféra. Dění na ostrově mě nechávalo chladným, Reznorův hudební podklad mi také nepřišel kdo ví jaký, byť jistě posloužil tak, jak měl. Z původního snímku divák cítil tu zkaženost Vangerovy rodiny, jednotliví členové famílie byli zahořklí a uzavření až běda - kdežto Fincherův starý nácek, připomínající hodného dědečka, který svou pověst vysvětluje tím, že to není o tom, že by on sám nikoho nepřijímal, jen k němu ve skutečnosti prostě nikdo nechodí... to člověku i v kombinaci s těmi ostatními pohlednými a ani ne tolik zlobou prolezlými sourozenci z rodiny tak trochu zhořkne. Hlavní představitelé dělají, co mohou, a za to jim všechna čest - bohužel mě výkon (a krása, co si budeme nalhávat) slečny Rapace z původní předlohy ovlivnil natolik, že jsem Rooney Mara nepřenechal příliš mnoho "místa na slunci", no a Craig... já nevím. Je dobrý, o tom žádná. Ale v pozici zarytého novináře, kterého v honbě za informací nic nezastaví, mi prostě daleko víc seděl tuctový čtyřicátník s pupkem a obličejem s ďolíčky, než nabušená mašina. Ačkoliv se tento komentář snad může jevit jako zahořklá kritika, určitě tak působit nemá. Přesto přese všechno je to velice dobrý film. Jen mohl být ještě lepší - alespoň tedy pro mě. ()

DrBuznička

Jsem neznalý předlohy a neviděl jsem ani švédskou verzi, takže mě v prvním plánu strhl zejména příběh. A i když mám k filmu jistý výhrady, prostě a jednoduše jsem se neuvěřitelně bavil. ()

O´Neill

Původní Oplevův snímek jsem neviděl, takže nemohu srovnávat. Každopádně Fincher předvádí úžasnou práci se slušně vyhrocenou atmosférou, perfektními herci a velice dobrou hudbou. Film má dvě a půl hodiny, uběhlo to však neskutečně rychle, což je další věc, která jen podtrhuje to, jak dobrý snímek to je. Mimochodem - Rooney Mara si minimálně tu nominaci na oscara opravdu zaslouží. ()

eurika

Hollywoodska mainstreamová kópia, ktorá ma Fincher neFincher len ťažko dokáže niečím ohúriť, keďže som videla v podstate to isté v lepšej švédskej verzii spred dvoch rokov. ()

shyster

Naprostá zbytečnost. David Fincher je velice dobrý režisér a jeho verze známé knihy bych i řekl, že je lepší (tedy správně vystřižené zbytečnosti z knihy, kromě tedy závěru, který je naprostý jiný než v knize). Scéna znásilnění je skvěle natočená, ale to, že je to řemeslně zvládnuté na jedničku, nezakrývá tu zbytečnost tohoto remaku. ()

Petoss1

Kvalitou sa to dá porovnať so švédskym originálom. Craig mi pasoval na Blomkvista viac ako jeho predchodca, no Mara naopak boj s prvou Lisbeth prehráva. ()

bourec

První co pochválim,je hudba Trenta Reznora.Můj oblíbenec znovu ukázal,že umí.A jak tady napsal JohnSmith,v kombinaci s úvodníma titulkama fakt jeden z nejlepších začátků filmu,co sem viděl.Pak začne film,hóóódně dlouhej,kterej je prakticky to samý,jako originál.Na obranu Finchera musim uvést,že v určitejch scénách přitvrdil,a pak to byla legranda.Ale jinak lepší průměr,60%. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno