Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA / Švédsko / Velká Británie / Německo, 2011, 158 min

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Petfruf

Pro mě je mnohem zajímavější švédská adaptace, lépe rozkrývá motivaci postav a člověka i víc vtáhne do děje. Nehledě na to, že Rapace je o hodne zajímavější Lisbeth než Mara, Craig je celý film takový nijaký, takže jediné, co bylo opravdu potěšující jsou Skarsgard a Plummer (kteří bohužel nemůžou na svých zádech utáhnout celý film). Reznorova hudba mě také zvlášť neoslovuje. Netvrdím, že Fincherův film je špatný, ale vzhledem k tomu, že na podobnou notu už hrál ve filmech Sedm a Zodiac, tak mi jeho volba zrovna v podobě této adaptace příjde nepochopitelná. Zvlášť v době, kdy Oplevův film ještě nestačil pořádně vychladnout. Změny v ději oproti knize jsou tu celkem patrné, ale v podstatě vyznění filmu nijak neubližují, jen ho ještě více amerikanizují... Obě adaptace si najdou své fanoušky. / 65%. ()

Reesam

Neliší se moc od švédské verze, ale i tak to má něco do sebe. Scénář se z 90% drží předlohy, což oceňuji. Napínavé, tajemné..Fincher umí. Z filmu by mohl být fajn požitek, kdybych nevěděla, kdo je vrahem a co je s Harriet. A co bych měla pozvednout jsou začáteční titulky. Něco tak dokonalého jsem dlouho neviděla! Herecké obsazení byla správná volba. Rooney mi zpočátku vůbec nesedla, ale zahrála Lisbeth dobře, zatímco Daniel zahrál Mikaela úžasně! Celou dobu mě hypnotizovaly jeho modré oči. ()

dee-key

Pořád se nějak nemůžu přenést přes fakt, že Amerika likviduje kvalitní evropskou kinematografii tím, že točí vlastní verze těch samých filmů. Asi nemají rádi titulky. Na každý pád, Švédi natočili superultradobrý film podle asi dost dobré knížky. No a Fincher pak ten film vzal a z původního násilí udělal zvrácené násilí, z erotiky udělal mega erotiku a celkově to vyladil pro "dnešního mladého diváka". S čímž se neztotožňuji, ale musím říct, že ten jeho výsledný produkt byl koukatelný a dobrý. ()

GILLWANDER

Švédsko-Dánsku verziu filmu som žiaľ nevidel a podľa väčšiny je práve tá lepšia ako Fincherová. No na to odpovedať samozrejme nemôžem, ale Fincherová verzia nebola až tak na zahodenie. Napiata atmosféra žiaľ nebola, herci boli dobrý najmä ústredná postava, ktorú veľmi dobre zahrala Rooney Mara, na réžii sa dosť upustilo ako na spomínanej atmosfére. Tempo filmu predvídateľne. Jeden zo slabších filmov pána Finchera. 75% ()

TheDon odpad!

Proč? Zbytečnej film. Celá Milenium trilogie někam směřuje a má nějakej cíl a rozuzlení. A tenhle remake? Směřuje maximálně do prdele. To jako natočí další dva filmy? Nechápu, jak se někdo může podívat na remake, nasolit tom plnou palbu a pak se koukne na originál a dá tomu dvě hvězdy. Proberte se kurva ! Švédi natočili dokonalou propracovanou trilogii a Fincher jeden pičovskej remake , navíc s tlamoidní Rooney Mara. ()

Eldrick

Fincher úplně na jinym levelu ve srovnání s původní švédskou adaptací. Manifest inteligentních outsiderů-asociálů, kteří se perou se světem, do kterýho nepatří, což je společný prvek Fincherovy tvorby a tak trochu nepřiznaný autobiografický prvek, protože Fincher ty postavy miluje, protože se v nich sám vidí a právě podle toho si vybírá, který filmy natočí. Vypiplané do detailu. Hlubší a s emocionálním dopadem na diváka narozdíl od originálu. Po SE7EN a FIGHT CLUB, film, který jsem od Finchera viděl nejčastěji právě kvůli těm postavám a celkovýmu vibu. ()

dyfur

......originál je originál,ale toto originál nie je :( .....americké remake rovnomenného švédskeho filmu-nie zlé,ale originál je originál.... ()

Jigy

Narozdíl od švédského oridinálu slabý odvar. Nechápu proč se amíci hnali do remaku tak brzy po původnim filmu. Sice dodali snímku lepší efekty a maličko nápadu, ale film ztratil štávu a osobitost Oplevova dílka které v podstatě nemělo chybu. A kam se hrabe Mara na Rapace. Mara mi připomína sfetlou rockerku, která si hraje na něco co není a chybí ji silné osobní stvárnění, které postavě dodala právě Rapace v originálu. Mara mi vyzáží prostě přišla odporná a ne sympatická jako Rapace a vůbec jsem s ní nesoucítil. Chápu, že kdo viděl jen americký remake dřív než švédský film může být nadšen, ale to se mě bohužel netýká a film je přesně takový jaký jsem čekal- Hollywoodská kopie jinak skvělého filmu. Kdo viděl, pochopí. ()

Lord.Jim

Je mi líto: švédská verze byla lepší. Sice nebyla tak "spektakulární", ale o to víc z ní sálala atmosféra. Zde to klouzalo po efektním povrchu, no. Necítila jsem prostě ten chlad a strach tak typický pro švédskou trilogii. ___Nicméně... myslela jsem, že to bude mnohem horší a trochu jsem si to i přála. Úvodní titulky byly senzační. Ale kdybych si měla vybrat, tak vždy volím švédskou Lisbeth a švédského Mikaela. ()

berusche

Musela jsem poupravit hodnocení u severské verze, protože mně se líbila z několika důvodů mnohem víc. K těm se dostanu hned potom, co vám řeknu, že to nijak neznevažuje kvalitu tohohle snímku. Zaujal, nenudil a navíc vizuálně je daleko zdatnější než jeho severský předchůdce. Za to si také Fincher zasloužil hodnocení. Záběry jsou promyšlené, tahy jedou po lince, kterou uvítá i nedivák kriminálek, mám dojem, že i nečtenář knížek (ano, došlo k nějakému ochuzení o nějaké detaily, ale ani v té severské se ty motivace nepropírají o nic více, jak jsem ve svém komentáři k dílu podotkla a co jsem také severské verzi vyčítala). O co je ovšem tato verze ochuzena, je atmosféra. Příroda tady nemá ten správný severský ráz, který budí respekt už na první pohled, domy, které mě tady teda hodně zklamaly, jsou takovou moderní sumarizací současných stylů (otázka je, zda vůbec ve Švédsku), prostoru pro vaše domýšlení a dohady (tedy celkově prostoru pro to, abyste mohli přemýšlet nad tím, kdo komu a za kolik) je tady poskrovnu, no a taky bych mohla dodat, že rozpracovaná diagnóza celé rodiny, tedy její psychologický profil, který v severské verzi napomáhá se posunout dál, tady zcela schází. Na závěr, ačkoli mě Fincher pohltil v čase, který rozhodně nebyl krátký, všechno jako kdyby bylo příliš rychlé oproti předchozí verzi, příliš snaživé a čiší z toho jak moc to chtělo. DODATEK: já málem zapomněla, zcela subjektivně soudím, že Lisbeth je v severské verzi víc hackerská, víc punk a víc lepčejší. ()

Des2

Možná je to tím, že už uplynulo hodně vody od doby, co jsem četla knížku a viděla švédskou verzi... ale takhle v kině mě to celou dobu strašně bavilo. Těžko srovnávat Lisbeth v podání Rooney Mary a Noomi Rapace, ale přijde mi, že tady měla Lisbeth víc prostoru a když k tomu přičtu celkově větší věrnost knižní předloze, Fincher u mě vítězí. ()

Cl3ricK

Proč byla tahle verze lepší než ta švédská? Jednoduše. Protože David Fincher je mistr detailů. Má neuvěřitelný talent pro spojování různých detailů, které do sebe krásně zapadnou a vždycky tak vznikne skvělý film. S volbou herců jsem byl nadmíru spokojen, kdo zahraje líp švédského parchanta než Švéd že. A k Lisbeth? Co říct víc, než že takhle jsem si ji představoval. Takže 2 a půl hodiny utečou jako voda a mě nezbývá, než čekat na druhý a třetí díl. Ale na rovinu, bez Finchera to nebude ono. ()

ilemas

Naprosto stejná kopie švédského originálu, jen s jinými herci.. Oba filmy jsem si k porovnání pustil po sobě. Čekal jsem od tohoto románu něco úchvatného, když se v tak brzké době po originálu natočí remake a knižně vyjdou hned dvě pokračování. První díl trilogie Milenium mě zrovna moc neuchvátil ani knižně, natož filmově. Abych mohl zhlédnout celou trilogii, nejprve si chci přečíst knižní předlohy. Vždy je kniha lepší než film. Zrovna čtu druhou část a ta mě zaujala hned od první stránky či věty a navíc se skvěle čte. Kdo nečetl knihu, pro toho nemá film smysl vidět. Je to jako s Šifrou mistra Leonarda, film se s knihou nedá vůbec srovnávat. naprosto zbytečné remake. Sice je to líp zfilmované než originál, ale originál se mi líbil v lecčems víc i Lisbeth tam byla hezčí. ()

iHyik

Páni, nestává se to často, ale americký remake o dva roky starší verze je mnohem lepší, než původní ztvárnění. Fincher si zde dokonale pohrál s knihou a navíc to i vypadalo, že na rozdíl od Švédů ji opravdu četl, takže ji mnohem věrněji dovedl dostat na plátno. A o věrnost mi šlo především. Dokázal tak jen, že s prakticky stejnou stopáží se dají udělat velké věci, což Švédové zrovna dle mého názoru nezvládli. Ať už je druhý (americký) díl! Nemůžu se dočkat. ()

Fíla

Za prvé : Zamiloval jsem se do toho potetovaného těla. 2 : 158. minut mně snad ještě u žádného filmu tak nevyhovovalo. 3 : Craig je mimo Bonda skvělým hercem. 4 : Všechny situace a okolnosti jsem hltal. 5 : Fincher- Craig/Mara .. To prostě fungovalo. ()

KoRniky

Asi si to budu muset přečíst a pak se podívám spíš na tu švédskou verzi, protože se na Craiga jinak jako na Bonda dívat neumím. ()

honajz2

A zase další film, kde své hodnocení vidím na 3,5*. Filmařsky to je naprosto precizní, s každým záběrem detailně promyšleným, výraznou a bezchybnou prací se zvukem, který tu ze všeho rozhodně dominuje nejvíc a chytrým vedením děje. Má to i velice působivou atmosféru a rozhodně mě to nenechalo chladným. Jenže obsahem je to vlastně obyčejná severská detektivka s trochou drsnějších scén, která nejde dál, než by bylo nezbytně nutné (a o stereotypních postavách nemluvě, které spíš než aby měly skutečný charakter jsou jen nositeli specifických vlastností odpovídajících jejich vzhledu). A přitom to mohlo být i po této stránce mnohem víc, než jen "klasikou", zvlášť při stopáži přes dvě a půl hodiny. V Zodiacovi se to Fincherovi povedlo, jenže tady jen přichází s něčím, co v sobě mají už knihy a nejspíš i originální severská verze, které je tímhle film remakem. Na velkém plátně je to zážitek tak jako tak, ale v závěru jsem byl mírně zklamaný, že jsem od toho přeci jen čekal něco víc, když to tak skvěle vypadá. Koneckonců, i herecky to je tak půl na půl - Rooney Mara je naprosto skvělá, ale Daniel Craig zase hraje svůj standard a střídá se to i u vedlejších postav. Dojmy tedy mírně nadprůměrné, ale v tomhle případě u mě o čtvrté hvězdě dost rozhoduje fakt, jestli bych to chtěl vidět znova - a tady musím bohužel říct, že ne. Nebo aspoň ne mimo sál. Silné 3* ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno