Speciální jednotka

Special Forces

Akční / Válečný / Drama

Francie, 2011, 104 min

• Niktorius

Stéphane Rybojad si představuje válku asi tak jako Tomáš Magnusek základní školu. Místním pozitivním ohlasům absolutně nerozumím. Pomiňme ideologickou tupost a ololol zobrazování bojovníků Tálibánu (zračí se například ve vážně míněné replice mezi dvěma fousáči: "Nepodceňuj houževnatost západní ženy!"), pomiňme i skutečnost, že speciální jednotka má zapnutý cheat na nekonečnou munici a že poradce pro bojové scény pravděpodobně dělal Hurvínek, takže Schwarzeneggerovo Komando vedle toho vypadá jako příručka pro zvládnutí pokročilé válečné taktiky. Ale může mi někdo vysvětlit, o jaké "výborně natočené akci" se tu mluví, když 100% přestřelek je natočeno stylem záběr na někoho jak střílí / střih / protizáběr na někoho jak padá? ___________ P.S: Při sledování filmu jsem často myslel na turecký akčňák Kurtlar Vadisi Filistin, jemuž jsem vytýkal podobné mouchy (mačismus, xenofobní předsudky, haprující logika, opakující se situace, fádně natočená akce), ale který z případného kritického srovnání vychází jako jednoznačný vítěz takřka po všech stránkách. ___________ P.P.S: Zajímalo by mne, kde se celou dobu schovávala pákistánská armáda, která je v příhraniční oblasti s Afghánistánem zastoupená věru nemalým počtem jednotek a našim hrdinům mohla snadno pomoci.(19.1.2012)

Rozpočet €10miliónovTržby USA $10,759Tržby Celosvetovo $3,413,000▐ V mnoha ohľadoch taký Francúzsky Čierny Jastrab Zostrelený, akcia na výbornú, príbeh upúta, herci ustoja, má to dynamiku, drsné scény, utrpenia na ramenách špeciálnej jednotky nad rámec,... občas nejaký ten zlý strih ale ináč spokojnosť toto som si celkom užil. /70%/(25.3.2013)

Jeden vytipovanej kousek od Enšpígla, který hrál na neuvěřitelně drsnou notu. Takhle vostrej a chlapskej film jsem vážně neviděl hodně dlouho. Je teda pravda, že ze začátku jsem nechápal příběh a prakticky nic, co se ve filmu dělo. Střihač zřejmě sjel nějakou lajnu, protože tam skákala jedna dějová linka vedle druhý. Pak se ale vlastně hodně jednoduchý příběh rozjel a já čuměl na herce, kteří hráli tak správný chlapy, že i pot byste jim mohli stírat z čela, protože do toho dali vážně všechno. Samozřejmě ale nebyli sami, do cesty se jim připletla Dianka Krugrová, která tady ukázala, že je úplně jedno jak vypadá, pořád je neuvěřitelně skvělá a boží. Mimochodem, nutno dodat, že tady v tom filmu vypadala jako kdyby fakt tou stepí trajdala celý ty dny a noci. Tady jde všecko stranou. Podstatná je skvělá akce, která se střihačovi pro změnu povedla a správnost a chlapáckost, která se ve filmech dnešní doby málokdy nosí.(19.3.2013)

TAKHLE měl bejt natočenej "ůtěk ze sibiře" a né jako ta slátanina co má 76%. Tohle je díky mnohým z vás na 66% a já se za to opravdu stydím!! Jasně nadprůměrný film s parádně sehraným teamem vojenských speciálních jednotek, který jsem si už pěkně dlouho takhle neužil. Navíc super scénář a hudba! Za mě 85%. Dal jsem 5* protože tahle věc je podhodnocená jako prase.(13.8.2012)

Pro chlapácké filmy mám slabost, takže lehce nadhodnotím, ale kdyby se to celé odehrálo ve fiktivní zemi, tak bych byl určitě spokojenější. Ono je totiž těžké zapomenout na to, jak se šíří střelbou demokracie v zemi, která ji nepotřebuje a tváří se přitom, že ropa a spol. s tím nemá nic společného. Také bych přihodil pár vulgarismů na hlavu novinářky, která má tak silné potřeby šířit svobodu ženského slova v patriarchálním světě, že bych ji patrně gentlemansky nechal vřískat v rukou hostitelů. Pominu-li tedy paradox, že za záchranu jednoho života je obětováno mnoho jiných životů, tak jsem si tupého adrenalinu užil do sytosti.(31.7.2012)

• - Útočné pušky speciální jednotky byly převážně Colt M4A1 ráže 5.56x45mm s kolimátory Aimpoint CompM4. Elias (Raphaël Personnaz), odstřelovač jednotky, byl vyzbrojen kromě své odstřelovací pušky útočnou puškou Colt Model 727 "M16A2 carbine" ráže 5.56x45mm. Kolimátor měl upevněný na transportní rukojeti, jelikož není odnímatelná. Velitel Kovax (Djimon Hounsou) byl vyzbrojen italskou puškou Beretta ARX-160 ráže 5.56x45mm, která se řadí mezi zbraně vojáka budoucnosti stejně jako americký SCAR, MASADA nebo česká puška CZ 805 a do služby se dostala teprve v roce 2008. Její nesporná výhoda je schopnost operovat i během obojživelných akcí. (c.tucker)

• - Použité samopaly speciální jednotky s tlumičem byly Heckler & Koch H&K MP5SD3 ráže 9x19mm a Heckler & Koch MP5K (Kurz s tlumičem) stejné ráže, kterým byl vyzbrojen Lucas (Denis Menochet). (c.tucker)

• - Tříštivé explozivní zbraně ve filmu, za Taliban obligátní RPG-7 ráže 40 mm, za francouzské jednotky mina Claymore a podvěsné granátomety M203 pod puškami M4A1 a M727, granátomet Beretta GLX-160 pod puškou Kovaxe a AG36 jakou součást výzbroje pušek osobní stráže admirála. Všechny granátomety byly ráže 40x46mm. (c.tucker)