Speciální jednotka

Špeciálna jednotka

Special Forces

Akční / Válečný / Drama

Francie, 2011, 104 min

Je to celkom dobrý akčný film z francúzskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o špeciálnej jednotke, ktorá má za úlohu oslobodiť zajatú novinárku, ktorá bola unesená Talibanom na územie Pakistánu, čo sa jej aj podarí, ale v pätách majú stále množstvo prenasledovateľov a hranice sú ďaleko. Spracovanie nie je zlé, ale v konečnom dôsledku som dosť sklamaný. Spočiatku ide všetko tak, ako má, hneď na úvod krátka akcia, ktorá oboznámi s profesionálnym prístupom špeciálnej jednotky, krátke zoznámenie s novinárkou, pričom únos už príde po chvíli a tak netrvá dlho a špeciálna jednotka je už nasadená na akciu, ktorú opäť zvládne a tak prakticky celá prvá polovica je výborná, dejovo zaujímavá, uveriteľná a po všetkých stránkach dobre zvládnutá. Ale potom sa to už začne kaziť, dej začne byť až príliš stereotypný, uveriteľnosť filmu sa radikálne zníži a posledná polhodina už je úplne nezaujímavá. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná. Ale je na tom podobne, ako aj spracovanie. Všetka z prvej polovice je perfektná, je výborne natočená, pôsobí úplne realisticky, špeciálna jednotka sa správa presne tak, ako má a hlavne na tiché akcie, v ktorých protivníci nestihnú ani zareagovať sa skvelo pozerá, jednoducho pre fanúšikov tématiky špeciálnych jednotiek je to zážitok. Ale potom sa to už zhorší, síce je stále dobre natočená, ale obsahovo už je dosť slabá a ani pocit reality som už nepociťoval. S hereckým obsadením som spokojný, síce jednotlivé postavy nemajú dostatok priestoru na to, aby sa im dalo výraznejšie fandiť, ale špeciálna jednotka na čele s Djimon Hounsounom je na tom dobre, žiadny člen nevadí, poteší aj Diane Kruger v úlohe novinárky, už tradične dobrý Tchéky Karyo a aj hlavný záporák je celkom slušný. Réžia je do polovice výborná, v hraniciach realistického akčného filmu jej nemám čo vytknúť, ale potom sa už začne snažiť aj o emócie a podobne a to už jej vôbec nešlo. Ale technická stránka je po celý čas prvotriedna. Skutočne veľká škoda, toto sú ako dva odlišné filmy, ktoré by si zaslúžili iné hodnotenie, prvá polovica výborný realistický akčný film, ktorému sa až na pár detailov nedá nič vytknúť a druhá je už ako vystrihnutá z typického amerického filmu, síce tiež nie je úplne zlá, pozerať sa na to dá a občas niečo aj zaujme, ale celkovo z nej nemám dobré pocity. A kvôli tomu si už tento film znovu asi nepozriem. 60%(26.12.2011)

Na který turban střílet a na který ne, aneb Útěk z Pákistánu.. Být to podle skutečných událostí, asi bych to Rybojadovi baštil vehementněji, tak zůstal jen neodbytný pocit, že nadanější režisér by z daného námětu i obsazení vytěžil mnohem působivější survival. Vadil mi zmatečný střih, závěrečná křečovitá snaha ždímat emoce i to, že zlý Sandokan působil až příliš strojeně psychopaticky (chyběla jen sodomie s kozami pastevců). Naopak zaujala nakousnutá otázka míry odpovědnosti za osud vesničanů vtažených do konfliktu či nástroje použitého k záchranné misi (speciální jednotka). Budou ti, kdo dali rozkaz a ti, kvůli nimž se nástroj použil, trpět pocitem viny? Třeba takový admirál Karyo se vzbudil ze snu a uspořádal vyhlídkový let.. Zajímala by mě ještě jedna věc. Kdyby Martucci nehleděl na logistickou náročnost a unesl našeho špičkového žurnalistu Pavla Novotného, dal by Miloš 601. skupině speciálních sil z Prostějova pokyn k akci? Já myslím, že by se hoši v kasárnách jen otočili na druhý bok a to nejen proto, že spadají pod Ministerstvo vnitra..(26.5.2014)

Slzy slunce na francouzský způsob - dokonce i ten velitel jednotky je drsný a holohlavý (jenže ne Bruce Willis, ale Djimon Hounsou). První hodina je plná dosti dobře natočených a strhujících přestřelek, členové jednotky nešetří sarkasmem a rýpají jeden do druhého, z talibanců jde když ne přímo strach, tak alespoň respekt. Druhá polovina s trmácením se přes Hindúkuš, během něhož se naštěstí (pro diváka) ukáže, že ozbrojení drsoni nejsou ani zdaleka tak nesmrtelní, jak se tváří, je senzační také, ačkoliv úplně jiným způsobem. Diane Kruger výborná, bez make-upu ještě krásnější než obvykle.(28.3.2013)

To by FRANCOUZSKEJ film?? Holy sh*t - 80%!(23.6.2012)

Reklama na francouzskou armádu ve stylu Call of duty, která se opírá o nádherné lokace a velmi dobře natočené akční scény v první polovině snímku. Přestože logika a reálnost celého dobrodružství jdou stranou (Pět frantíků stojí vedle sebe na holé pláni a bez problémů kosí hordu talibanců, kteří zcela logicky běží přímo k nim, div se jim očima nenapíchávají na hlavně. Rovněž důvody toho, že si sebou speciální jednotka nevezme telefon a rozhodne se tedy vyrazit přes Hindúkuš do Afgánistánu, jednoho zarazí). Nevyhneme se ani patosu (akční scéna se během půl minuty změní v idylku v utlačované vesnici, kde si vojáci začnou vybírat látky na trhu od místních převelice pohostinných vesničanů:). Nicméně celé toto aranžmá přijímám a nechávám se vézt a bavit na vlně kvalitní akční zábavy. Je tedy převeliká škoda, že se film v druhé polovině mění z akčního nářezu v neuvěřitelnou cestu se scénami ze zasněžených horských hřebenů alá Pán prstenů.(9.10.2012)