Speciální jednotka

Special Forces

Akční / Válečný / Drama

Francie, 2011, 104 min

• Niktorius

Stéphane Rybojad si představuje válku asi tak jako Tomáš Magnusek základní školu. Místním pozitivním ohlasům absolutně nerozumím. Pomiňme ideologickou tupost a ololol zobrazování bojovníků Tálibánu (zračí se například ve vážně míněné replice mezi dvěma fousáči: "Nepodceňuj houževnatost západní ženy!"), pomiňme i skutečnost, že speciální jednotka má zapnutý cheat na nekonečnou munici a že poradce pro bojové scény pravděpodobně dělal Hurvínek, takže Schwarzeneggerovo Komando vedle toho vypadá jako příručka pro zvládnutí pokročilé válečné taktiky. Ale může mi někdo vysvětlit, o jaké "výborně natočené akci" se tu mluví, když 100% přestřelek je natočeno stylem záběr na někoho jak střílí / střih / protizáběr na někoho jak padá? ___________ P.S: Při sledování filmu jsem často myslel na turecký akčňák Kurtlar Vadisi Filistin, jemuž jsem vytýkal podobné mouchy (mačismus, xenofobní předsudky, haprující logika, opakující se situace, fádně natočená akce), ale který z případného kritického srovnání vychází jako jednoznačný vítěz takřka po všech stránkách. ___________ P.P.S: Zajímalo by mne, kde se celou dobu schovávala pákistánská armáda, která je v příhraniční oblasti s Afghánistánem zastoupená věru nemalým počtem jednotek a našim hrdinům mohla snadno pomoci.(19.1.2012)

v mnoha aspektech bohužel opravdu nereálné, především záporáci mají IQ umělé inteligence z prvního dílu Call of Duty.. stejně tak neschopnost členů speciální jednotky zavolat si záchranu, díky které by se vyhnuli překračování zasněžených hor, mě při sledování nutila kroutit hlavou.. je to škoda, protože film jako celek působí rozhodně nadprůměrným dojmem - zejména akční scény se povedly na výbornou.. silné 3*(15.3.2012)

70%(7.11.2016)

• Terva

...........skupina elitních vojáků se snaží osvobodit kontroverzní novinářku a dostat ji z nebezpečného území....... Někdy jsem i chtěl, aby ji někdo už konečně sejmul.(6.2.2012)

Celý príbeh sa dá zhrnúť do jednej vety: teroristi unesú v Afganistane novinárku a francúzska špeciálna jednotka ju ide zachrániť. Bolo by to však príliš jednoduché, ak by sme to zobrali len takto. Hoci je príbeh jednoduchý, predovšetkým je poctou všetkým novinárom, ktorí nám približujú dianie v konfliktných oblastiach a taktiež vojakov, ktorí nasadzujú životy pre záchanu druhých. Debutujúci režisér zvládol svoju prácu na výbornú, ale dopomohla mu krásna kamera. Tá sa síce príliš vyžívala v leteckých záberoch, dokázala však priblížiť scény z nezvyčajných uhlov a mala zmysel pre estetiku. Tento francúzsky príspevok sa vydaril a široké plátno zážitok len umocní.(30.12.2011)

• - Útočné pušky speciální jednotky byly převážně Colt M4A1 ráže 5.56x45mm s kolimátory Aimpoint CompM4. Elias (Raphaël Personnaz), odstřelovač jednotky, byl vyzbrojen kromě své odstřelovací pušky útočnou puškou Colt Model 727 "M16A2 carbine" ráže 5.56x45mm. Kolimátor měl upevněný na transportní rukojeti, jelikož není odnímatelná. Velitel Kovax (Djimon Hounsou) byl vyzbrojen italskou puškou Beretta ARX-160 ráže 5.56x45mm, která se řadí mezi zbraně vojáka budoucnosti stejně jako americký SCAR, MASADA nebo česká puška CZ 805 a do služby se dostala teprve v roce 2008. Její nesporná výhoda je schopnost operovat i během obojživelných akcí. (c.tucker)

• - Alain Alivon (Marius) je skutečným členem námořního komanda francouzské armády La Force maritime des fusiliers marins et commandos (FORFUSCO), kde se věnuje výcviku nováčků. (Benson)

• - Použité samopaly speciální jednotky s tlumičem byly Heckler & Koch H&K MP5SD3 ráže 9x19mm a Heckler & Koch MP5K (Kurz s tlumičem) stejné ráže, kterým byl vyzbrojen Lucas (Denis Menochet). (c.tucker)