Speciální jednotka

Special Forces

Akční / Válečný / Drama

Francie, 2011, 104 min

• Zeck

Příšernej francouzskej paskvil. Hudební podklad naprosto šílenej, střih totální chaos, z dialogů by člověk brečel, logika boje postavená na hlavu. Elitní jednotka vojáků, co nedokáže zavolat na základnu protože by se "prozradili", ale zároveň po tomto odůvodnění jdou ihned do boje s nepřítelem. Do boje s nepřítelem znamená, jít vyrovnaní v jedné lajně vstříc desetinásobnému nepříteli na volném poli a tupě střílet jak Rambo team (i když jsou za nimi připravené takové nepodstatné blbosti jako metrové šutry za které se mohou schovat). Krásné ukázky bojové taktiky elitních jednotek, takhle to určitě ve skutečnosti nějak bude i fungovat. To by pak neměl být problém udělat testy v náboru, protože dle tohoto filmu stačí držet prst na spoušti a nepřítel pod tu hlaveň sám naběhne. Po zásahu nepřítele chyběla už jen klasická 360ka a mohutné odhození zbraně deset metrů daleko. Totální shit, který se snaží inspirovat americkými akčními filmy, které obsahují stejné množství nelogických blbostí a patosu, ale alespoň se na ně dá koukat (Slzy slunce se nabízí jako pravděpodobná předloha pro scénář). 10%(16.1.2012)

Překvapilo mě jakou podívanou nám dokázali naservírovat takovíhle Francouzi. Jsme zvyklí když v závěrečné scéně nějakého hollywoodského filmu se objeví na zaprášené cestě Americký voják, který v každé ruce svírá dítě, další má za krkem a dvě se mu křečovitě drží kolem nohou. Do toho všeho vlají hvězdy a pruhy jako o duši a přichází neskutečný happyend za tónů Hanse Zimmera. Bohužel nemůžu prozradit jak to dopadlo v případě francouzské Speciální jednotky. Chvilku sledujeme Černý jestřáb sestřelen zalitý Slzami slunce a později se nám změní v Útěk ze Sibiře. Nic to nemění ale na faktu že se mi film opravdu líbil. Velkou zásluhu na tom mají sympatické postavy.(20.3.2012)

Novinářka Diane Kruger padne v Afghánistánu do zajetí Talibanu. Vypraví se pro ni záchranný tým a jak už to tak bývá, nebude to zcela jednoduché. Směs stylů, akce se přelévá do krutého světa arabských magorů, nechybí napětí a postupně přechází v dobrodružný žánr, který hodně zvedá hudba. Film má i slabší místa, kdy jsem si žíkal, že tomu něco chybí, nebo že tohle nemám zapotřebí (arabášksé čistky), že se hrdinům podezřele vyhýbají kulky. Ale celkově to je nadprůměrný snímek a kromě zmíněného vypadá vizuálně dost realisticky. # příběh 7 | hudba 8 | humor 0 | akce 6 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6(27.4.2012)

Celý príbeh sa dá zhrnúť do jednej vety: teroristi unesú v Afganistane novinárku a francúzska špeciálna jednotka ju ide zachrániť. Bolo by to však príliš jednoduché, ak by sme to zobrali len takto. Hoci je príbeh jednoduchý, predovšetkým je poctou všetkým novinárom, ktorí nám približujú dianie v konfliktných oblastiach a taktiež vojakov, ktorí nasadzujú životy pre záchanu druhých. Debutujúci režisér zvládol svoju prácu na výbornú, ale dopomohla mu krásna kamera. Tá sa síce príliš vyžívala v leteckých záberoch, dokázala však priblížiť scény z nezvyčajných uhlov a mala zmysel pre estetiku. Tento francúzsky príspevok sa vydaril a široké plátno zážitok len umocní.(30.12.2011)

Francouzská odezva na Slzy slunce by se snad mohla rovnat s filmem Černý jestřáb sestřelen. Ale urážet tento snímek srovnáním s patetickým a sentimentálním Útěkem ze Sibiře je zlolajné. Celou dobu jsem se skvěle bavila. Nejsem voják, takže je mi úplně fuk, jestli akce vypadají reálně, jsem divák, pro mě je důležité, že se mi líbí jejich filmové pojetí. Vzít tohle do rukou Američani, je z toho neskutečně patetický a sentimentální brak. Francouzi se k tomuto svrabu a neštovicím amerického filmu ani nepřiblížili.(17.11.2013)