Letka 633

Válečný / Drama

Velká Británie, 1964, 101 min

Walter Grauman

Předloha:

Frederick E. Smith (kniha)

James Clavell

Edward Scaife

Ron Goodwin

Bert Bates

Stydím se, ale film jsem viděl až nyní. Pro leteckého ultra fandu je to stejná ostuda, jako kdyby fanoušek Káji Gotta nikdy neslyšel Lady Carneval .-). No, už dosti filozofování. Letka č. 633 nikdy neexistovala, alespoň ne v RAF. Existovala 613 peruť, která měla Mosquita a prováděla speciální operace a pak elitní squadrona 617, která také prováděla spešl mise - to už ale byli velký kluci s Lancastery. Ano byli to slavní DAM BUSTERS (doporučuji kouknout na film stejného jména)... Tento film je tedy mixem těchto squadron a jejich operací. Naše squadrona je vybavena Mosquity a srdce leteckého fandy u té spousty záběrů jen plesá ! Byly to skvělé stroje, které letectvo původně ani nechtělo do výzbroje podobně jako třeba PBY Cataliny. Všestrannost, houževnatost, snadná opravitelnost, nosnost, dolet a mohl bych pokračovat v superlativech udělaly z tohoto dvoumotorového stíhače skutečně univerzální letoun vhodný i jako podpůrný letoun pro pozemní operace a jako taktický bombardér. Mosquita odtahala za nocí nad města Třetí říše skoro stejně bomb jako Stirlingy, Halifaxy a Lancastery... ---- Jinak jsem byl mírně zklamán, protože ve filmu za protivníky létají cvičné Me 108, Němci používají poválečnou obrněnou techniku (no Britům se tam taky občas mihly Land Rovery Defendery..). Norský odboj byl znázorněn jako parta blbečků, která když jde provést sabotáž, jde v houfu po otevřeném prostoru louky, nebo přímo po asfaltce směrem k maskovaným pozicím flaku .-). Bojové scény byly poplatné své době, zejména letecké souboje a samotný závěrečný nálet. Co bylo naopak skvěle provedeno byla obě nouzová přistání Mosquit. Ve filmu lehce zarezonuje i milostná zápletka, naštěstí nijak výrazně neruší. Němci jsou zde více méně za idioty a nejvíce z nich mne iritovala fešná gestapačka, která z lapeného odbojáře osobně strhala košili před mučením jak kdyby jej chtěla opakovaně znásilnit a ne z něj vymámit informace o odboji (i když tak by možná uspěla více, kdo ví ? .-)... Jak jen tohle skloubit do nějakého hodnocení? Je to spíše průměrný film a i s přihlédnutím k době vzniku a tehdejším možnostem. naopak v roce 1964 se dle mého názoru ještě dala schrastit autentická bojová technika (i kdyby tam Němci měli mít jen jediný SDKFZ.). Bylo by to na tři hvězdy a to ještě s ostříleným lakem. Jen z mé úcty k modrým battledessům a s přihlédnutím k faktu, že tento druh filmů je můj ,,krevní'' žánr přidávám ještě jednu hvězdu. Dávám 4 speciální tříštivé pumy. * * * *(21.1.2015)

"Promiňte, kapitáne, ale nemůže letadlo vybuchnout kvůli předchozí explozi ??" - "Podle našich výpočtů ne !!" - "Tak to doufám, že umíte dobře počítat !!" ;)(8.5.2014)

Výborný a neprávem opomíjený film s překvapivě mizerným hodnocením. Dokonce bych řekl lepší, než protežovaná Bitva o Británii. Kolega -hektor- už stihl většinu napsat. Já bych jen doplnil, že hudba mi místy připomínala už zmíněný Where eagles dare (můj neoblíbenější válečný film vůbec, dalo by se dokonce říci, že mě k opravdovému fanouškovství přivedl). Walter Grauman se vyvaroval mnoha detailů, nepustil postavy k divákovi tak blízko - a dobře udělal. Snad jen ta rychlá láska tam nemusela být (ale zase známe ta rychlá vzplanutí za časů válečných), naopak sestra Hilda byla tou nejhezčí Hildou, co jsem kdy viděl. Jen ať Náckové puknou vzteky.___A protože typy letadel opravdu neumím rozeznávat, je to u mě tutovka.(4.9.2008)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný válečný film o britské letce 633 shazující zemětřesnými bombami převislý útes nad továrnou na raketové palivo v Norsku. Děj stavbou příběhu, nácvikem úderu i postupnými nálety na cíl dost připomíná na Oscara nominovaný film Ďáblové v oblacích, tématicky je mu podobná i pozdější Letka Moskytů, napětím však Letka 633 leží o třídu výše než zmíněné snímky. Kamera exceluje v závěru filmu, kdy se letadla jedno za druhým řítí sevřena v kaňonu úzkého skalnatého fjordu a jsou při tom ostřelována německými palebnými hnízdy. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=q3iM5QphawQ(29.9.2012)

Na válečný film mi v tom chybělo nějaké to napětí z finální akce. Ono to bude asi tím kdy to bylo natočené a jak to vypadalo, moc mě to nechytlo. Na víc mi přišlo spousta scén přehrávaných, nebo přinejmenším hodně divně zahraných. Dialogy se snažily působit trochu moc nad věcí a přitom dbaly i o važnost, takový nesoulad. Líbila se mi hudba, ale jen do doby než se začala neustále dokola opakovat ta samá skladba. Působí to na mě velkou myšlenkou, ale průměrným zpracováním. To co bylo označeno ve filmu za hrdinství mi přišlo hodně za blbost i když ono to jsou dost možná synonyma pro jedno a to samé. A opakovaný vtip i ve filmu taky přestává být vtipem a tím hůře pokud ani poprvé není příliš vtipný. To kolikrát se v tom omýlají vyznamenání to je na pováženou, jakoby ti letci dělali vše jen kvůli metálu a ne z přesvědčení, povinností apodobně... 5/10(2.5.2013)