Letka 633

Válečný / Drama

Velká Británie, 1964, 101 min

Walter Grauman

Předloha:

Frederick E. Smith (kniha)

James Clavell

Edward Scaife

Ron Goodwin

Bert Bates
  • Nettrass

V tehdejší době určitě za 4*. Dnes už jen taková manželka od psa, naivní psina.(2.5.2013)

Na válečný film mi v tom chybělo nějaké to napětí z finální akce. Ono to bude asi tím kdy to bylo natočené a jak to vypadalo, moc mě to nechytlo. Na víc mi přišlo spousta scén přehrávaných, nebo přinejmenším hodně divně zahraných. Dialogy se snažily působit trochu moc nad věcí a přitom dbaly i o važnost, takový nesoulad. Líbila se mi hudba, ale jen do doby než se začala neustále dokola opakovat ta samá skladba. Působí to na mě velkou myšlenkou, ale průměrným zpracováním. To co bylo označeno ve filmu za hrdinství mi přišlo hodně za blbost i když ono to jsou dost možná synonyma pro jedno a to samé. A opakovaný vtip i ve filmu taky přestává být vtipem a tím hůře pokud ani poprvé není příliš vtipný. To kolikrát se v tom omýlají vyznamenání to je na pováženou, jakoby ti letci dělali vše jen kvůli metálu a ne z přesvědčení, povinností apodobně... 5/10(2.5.2013)

Výborný a neprávem opomíjený film s překvapivě mizerným hodnocením. Dokonce bych řekl lepší, než protežovaná Bitva o Británii. Kolega -hektor- už stihl většinu napsat. Já bych jen doplnil, že hudba mi místy připomínala už zmíněný Where eagles dare (můj neoblíbenější válečný film vůbec, dalo by se dokonce říci, že mě k opravdovému fanouškovství přivedl). Walter Grauman se vyvaroval mnoha detailů, nepustil postavy k divákovi tak blízko - a dobře udělal. Snad jen ta rychlá láska tam nemusela být (ale zase známe ta rychlá vzplanutí za časů válečných), naopak sestra Hilda byla tou nejhezčí Hildou, co jsem kdy viděl. Jen ať Náckové puknou vzteky.___A protože typy letadel opravdu neumím rozeznávat, je to u mě tutovka.(4.9.2008)

• LiVentura

Podprůměr.(31.10.2014)

Scenár tohto menej známeho vojnového filmu nie je nijako objavný, podobných filmov o skupine vojakov, námorníkov či pilotov vyslaných na nejakú nebezpečnú akciu vznikli stovky. Skúšobné lety ponad krásne hornaté Škótsko dodávali filmu o pilotoch presne to, čo potrebuje. Samotná tajná akcia je pomerne zaujímavá- zhodiť "zemetrasné" bomby na skalnatý previs v Nórskych horách pod, ktorým je továreň...To najlepšie sa už tradične odohralo v závere, Nemci sú tu v polohe gumených panákov a úroveň trikov je dosť kolísavá. To však nevyčítam, nie je to tak dôležité. V úlohe veliteľa RAF poteší H. Andrews známy z výborného filmu Hill. Celkovo hodnotím priemerne, chýbal tomu adrenalín v súbojoch na nebi, napínavejšie scény pri ostreľovaní či haváriách lietadiel. S postavami a dialógmi je to podobné. Nenašiel so tu silný moment, ktorý by ma strhol. Na pozretie fajn, ale na nejaký veľký film o letcoch z RAF si budeme musieť počkať. 60%.(7.5.2013)