Letka 633

Válečný / Drama

Velká Británie, 1964, 101 min

Walter Grauman

Předloha:

Frederick E. Smith (kniha)

James Clavell

Edward Scaife

Ron Goodwin

Bert Bates

Na válečný film mi v tom chybělo nějaké to napětí z finální akce. Ono to bude asi tím kdy to bylo natočené a jak to vypadalo, moc mě to nechytlo. Na víc mi přišlo spousta scén přehrávaných, nebo přinejmenším hodně divně zahraných. Dialogy se snažily působit trochu moc nad věcí a přitom dbaly i o važnost, takový nesoulad. Líbila se mi hudba, ale jen do doby než se začala neustále dokola opakovat ta samá skladba. Působí to na mě velkou myšlenkou, ale průměrným zpracováním. To co bylo označeno ve filmu za hrdinství mi přišlo hodně za blbost i když ono to jsou dost možná synonyma pro jedno a to samé. A opakovaný vtip i ve filmu taky přestává být vtipem a tím hůře pokud ani poprvé není příliš vtipný. To kolikrát se v tom omýlají vyznamenání to je na pováženou, jakoby ti letci dělali vše jen kvůli metálu a ne z přesvědčení, povinností apodobně... 5/10(2.5.2013)

Poměrně neznámý, ale zato celkem slušný válečný letecký film ze 60. let. Nemůžu si pomoct, ale chvílemi mi to připomínalo známější a musím říct, že kvalitnější Bitvu o Británii. Nicméně v tomto snímku sledujeme osudy speciálně postavené eskadry 633, která má za úkol zničit tajnou továrnu na paliva do německých raket, která se nachází v Norsku. Příběh je prolínán také se situací kolem norských Resistans. Co mě určitě zaujalo nejvíce, byly na tu dobu výtečně natočené záběry náletu. Celý příběh pěkně ubíhá a nemá žádná velká hluchá místa. Ale jak jsem psal, Bitva o Británii je minimálně o třídu lepší.(11.4.2010)

Výborný a neprávem opomíjený film s překvapivě mizerným hodnocením. Dokonce bych řekl lepší, než protežovaná Bitva o Británii. Kolega -hektor- už stihl většinu napsat. Já bych jen doplnil, že hudba mi místy připomínala už zmíněný Where eagles dare (můj neoblíbenější válečný film vůbec, dalo by se dokonce říci, že mě k opravdovému fanouškovství přivedl). Walter Grauman se vyvaroval mnoha detailů, nepustil postavy k divákovi tak blízko - a dobře udělal. Snad jen ta rychlá láska tam nemusela být (ale zase známe ta rychlá vzplanutí za časů válečných), naopak sestra Hilda byla tou nejhezčí Hildou, co jsem kdy viděl. Jen ať Náckové puknou vzteky.___A protože typy letadel opravdu neumím rozeznávat, je to u mě tutovka.(4.9.2008)

• Nettrass

V tehdejší době určitě za 4*. Dnes už jen taková manželka od psa, naivní psina.(2.5.2013)

• LiVentura

Podprůměr.(31.10.2014)