Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

HOCKEYKA

Úžasný vojnový film,Peter Berg opäť ukázal svoje majstrovstvo.Neexistuje nič,čo by som mu ako režisérovi mohla vytknúť.Dokonalá synchronizácia všetkých podstatných filmových aspektov,pričom vyzdvihujem najmä autenticitu príbehu a neuveriteľne dobre zvládnuté herecké výkony doslova všetkých zúčastnených.Nádhera. ()

tahit

Kdyby celou událost tvůrci nafilmovali na reálnějším základě, tak mohlo jít o sofistikovanější podívanou. A v neposlední řadě to hlavně zařízli naprostou nesmyslností bojových scén, z nichž prýštila jenom krev. To mi vadilo. Abych to shrnul, je to velká škoda! Osudy lidí spjatých s touto tajnou operací by si zasloužily věrohodnější vylíčení této události. Celé je to zbytečně moc na efekt. ()

Wacoslav1

Tak mám za sebou první film v tomto roce. Musím říct, že po těch prvních ohlasech tady, byla moje očekávání nemalá. No nakonec se dá říct, že jsem vesměs dostal to co jsem čekal a tak jsem víceméně spokojen, ale dalo se z toho vymáčknout víc. Problém je v první polovině která mě až tak nebavila. Úvodní titulky vypadají jak náborový video do Americký armády, pak jde naštěstí patos stranou, ale skoro do půlky filmu to trvá, než se to pořádně rozjede. Není to vyložená nuda, ale něco tomu chybělo. Jo jak se rozjede akce, tak už je to jiný kafe a musím přiznat, že mě celkem pohltila. Je totiž drsná syrová a nekompromisní. Průstřely a další možná zranění vypadají fakt realisticky. Jenom to občas trochu kazí ta nesmrtelnost a výdrž hlavních hrdinů, než dojde k jejich definitivnímu zabití, ale to už zase pravda patří k věci. Jinak můj oblíbenec Wahlberg opět film táhne a potvrzuje, že dokáže zahrát skoro cokoliv. Akorát jsem ho z těma vousama málem nepoznal. Takže takhle je to solidní počin který bych tedy jenom tak mimochodem určitě nesrovnával se Zero dark thirty jak tu někteří činí. Je to totiž poněkud jiný druh filmu i když nepopírám, že po stránce scénáře a režie je to trochu jiná liga. No možná dostat do rukou tenhle film někdo jiný než průměrný Peter Berg (i když se určitě jedná o jeho nejlepší dílko) mohl z toho vytěžit ještě o něco lepší kousek. Takhle to vidím na těsný souboj mezi třemi a čtyřmi hvězdicemi. No Wahlberga mám rád a dané téma taky, tudíž to bude za čtyři, ale lehké pochybnosti přetrvávají.70% ()

Davies182

Peter Berg uvádí: lesní afghánská soutěž ve válení sudů! Navzdory přívlastku "podle skutečných událostí" se doporučuje, nechat raději před odchodem do sálu mozek doma. Wahlbergův geroj totiž zhruba ke konci snímku dostane takovou šlupku o skálu do makovice, že mu rázem klesne inteligenční kvocient na polovinu - anebo jak jinak si lze vysvětlit vojákovy následné hloupé otázky, pohledy a zbrklé činy? SEALs jsou borci, beru. Prostřílejte je ale několika kulkami a shoďte třikrát ze srázu, a ukáže se, že jsme všichni pouze lidé, co jsou paf z jakýchkoliv těžkých zranění (parádní masky!). Jenomže ono se to už po pár hodinách tak krásně rozloží v palici... Berg má akci i sympatické hrdiny pořád v malíku, čtveřice Hirsch, Foster, Kitsch a Marky Mark s M-4kami herecky exceluje. V perfektně ozvučeném kině Lucerna tak nakonec byla tahle akcička v lese zážitkem, který z mé mysli jen tak nevyprchá. Patos odpuštěn. ()

gogo76

"Pozor RPG!!!..."Na vojnový film som v kine ešte nebol. Slušné ohlasy i réžia P. Berga ma presvedčili. Jeho akčné scény vo filme The Kingdom sú skvelé, preto som nepochyboval o tom, že aspoň akcia bude svižná. Kľudnejší úvod ujde, ale po obkľúčení štvorice v horách začína adrenalínová akčná jazda, ktorá mala v kine šťavu ako ešte snáď žiaden film pred ním na ktorý som bol. Ak má tento film nejakú vadu, tak je to tradične prehnaný americký pátos a spomalené zábery, ktoré ja veľmi nemusím. Smrť každého člena vražednej sebazachraňovacej misie dokáže dojať, ale i tak som mal pocit, že hudba vo vypätých momentoch mohla byť efektívnejšia. "Najlepšiu" smrť mal Ben Foster . Kamera sníma jeho oko, v ktorom pomaly vyhasína život. Nejak mi to pripomenulo Terminátora...M. Wahlberg zahral prekvapivo dobre a záver filmu je skvelý. Podľa mnohých, ale i mňa, nereálne krkolomné pády (inak fantasticky natočené) ja osobne neriešim. V situáciach keď ide o život máte obrovský strach a adrenalín tak vysoký, že jednoducho necítite bolesť. Tá na vás doľahne až neskôr...V tej situácii na výber veľmi nebolo, ale urobiť to reálnejšie mohli. Mohol sa jeden z nich zabiť, druhý dolámať, zvyšní dvaja by mali šťastie- tomu by som veril. Ich výdrž a odolnosť beriem. Každý, kto takúto šokovú situáciu zažil vie o čom hovorím. Trochu drsnejší prístup, menej holywoodskeho pozlátka a patosu a dal by som aj plný počet. 80%. ()

Xmilden

Když se začne konečně něco dít, tak se na to kouká samozřejmě hezky. On totiž pan Berg má podobnou akci poměrně v malíčku. Pády jsou dosti nevěrohodné, docela si umím představit jak by ti kluci vypadali po těch pádech na kameny. Black Hawk to není ani náhodou a závěr je dosti nevěrohodný. I přes poměrně solidní kritiku z mé strany a přes fakt že to celé neskutečně moc smrdí ve stylu "my jsme nepřemožitelní Amíci, kdo je víc" se jedná o docela solidní zářez. 65% ()

Real Tom Hardy

"IT'S NOT A CURSED OP. THERE'S NO CURSE. IT'S JUST AFGHANISTAN. THAT'S ALL." ------------- Peter Berg sa pomaly stáva pánom filmovej akcie a Mark Wahlberg jeho verným kolaborantom. Niet sa čomu čudovať, spolu im to ide naozaj ladne. Nechýba ani božský, Jablonskyho soundtrack, vycibrená akcia a hviezdne nabité obsadenie. Vzdialenosť filmového spracovania od reálnej operácie Red Wings komentovať nejdem. To majú na starosti kritici z diskusie. Za tie roky sa tam toho slušne nazbieralo. ()

-bad-mad-wolf-

V osmdesátých letech kdekdo vzdychal vzrušením, když v supraimbecilním druhém Rambovi neprůstřelný Stallone ignoroval tisíce kulek vypálených ze dvou metrů, likvidoval záporáky pěkně hezky lukem a ve finále brečel, že by umřel pro Ameriku. Zato dnes, když se čtyřka o skály rozflákaných drsňáků rozhodne zhebnout kdesi v Afghánistánu a před smrtí sejmout něco anonymních strejdů od Talibánu, je to samozřejmě patetická pitomost, lezoucí amerikáncům do řiťky! Kde se to vzalo? Může za to nálepka "podle skutečné události"? Můžou za to protiamerické trendy? Kdo ví. Faktem je, že Peter Berg dokáže natáčet snesitelnější filmy, než většina jeho blockbusteroidní konkurence, jen zpravidla nepoužívá tolik "wow" efektů. Lone Survivor je freytagovsky poctivě odvyprávěn, přičemž všechny jeho části jsou atraktivní a zábavné - od dokumentaristicky pojatého úvodu o tom, že klucí ze SEALs nejsou žádná ořezávátka, až po nezbytné útočné helikoptéry a krvácejícího hrdinu (ovšem ve zcela nehrdinské pozici) na hranici smrti v závěru. Na tohle tálibánské běsnění se prostě kouká hezky a erkový rating je ku prospěchu věci - zejména předsmrtný trip Axelsona (Ben Foster), který se v bolestné agónii potácí lesem s pistolí v ruce, je neobyčejně poutavou a drsnou momentkou. Dojemné objímání se s afghánským chlapečkem si sice mohli tvůrci odpustit, nicméně jinak můžu s chutí říct, že se jedná o slušný zásek v hojně užívané kategorii "výborně odvedené řemeslo". ()

Hrabka

Místy to má velmi slušnou atmosféru a akční scény jsou natočeny velmi poutavě. Nálepku "podle skutečný události" tomu taky nikdy neupře, takže to svoji hodnotu a příběhovou sílu určitě má. Nicméně kdo ví, jak se to ve skutečnosti odehrálo, že? Nutno podotknout, že místy ten film působí dost blbě (propuštění pastevců takovýmto způsobem, nesmrtelní vojáci, Afghánci proti sobě kvůli Amíkovi). Po filmový stránce to na mě prostě zapůsobilo jen polovičatě, takže musím hodnotit pouze průměrně. 60% ()

cheyene

Pro výsledný dojem z tohoto snímku hraje velikou roli fakt, že film byl natočen na základě skutečného příběhu. To pak divák i přivře oko nad realističností všech těch drsných pádů a nárazů na balvany a kmeny v afghánských kopcích. Přece jen takové kotrmelce by ani zdatní vojáci bez zlomenin neustáli, či spíše by nepřežili. To však nic nemění na tom, že příběh je poutavý, drsný a syrový, plný krve a střílení, proti tomu i přátelství mezi vojáky a situován do krásné přírody. Potěší herci i celkové zpracování, které svým zobrazením napětí opravdu přitáhne diváka. ()

LiVentura

Nesmyslné války chrlí mnoho podobných příběhů mladých mužů, kteří položili život "za nečí přesvědčení a lepší život národa, který o to nestojí"..??! Je to strašlivý svět. ()

Fiftis

Keď po celý čas myslíte na to, že je to podľa skutočnej udalosti a štvorica hrdinov (zároveň skvelých hercov) si pozerá fotky svojich priateliek, ktoré ich čakajú doma a oni sa v boji dostávajú do čoraz väčších sračiek a máte pocit že sa z toho naisto nedostanú, prvé slzy na seba dlho nezostanú čakať. Berg akčné scény servíruje v dych berúcej podobe. Sú vo filme síce len dve, ale prvý má skoro polhodinku a u tej druhej nuda tiež nehrozí. Je radosť sledovať, ako sa mení štýl i razancia boja, štvorica dokonale vycvičených profesionálov a stovky horalov so samopalom v ruke. Pripravenosť, taktika a skúsenosť sa tu stretávajú s maniakálnym odhodlaním a presilou a zajatcov neberie ani jedna strana. Je to intenzívne, brutálne a pôsobivé. A tiež Bergovsky nabité adrenalínom a zároveň prehľadné. Na život a na smrť je vydarený akčne-vojnový film, ktorého dej sa dá vyrozprávať jednou kratšou vetou, ale tvorcovia si toho boli vedomí. Stavili teda na pôsobivé akčné scény a zaujímavú prácu s ústrednou štvoricou hrdinov. Zamrzí vlastne len to, že ku koncu predsa len skĺzli k lacnému klišé, ktorým sa celý čas buď elegantne vyhýbali, alebo s nimi celkom chytro pracovali. Prvú hodinu však oči od monitoru neodtrhnete. ()

Shakers

Celý film zachraňujú len herci, (inak povedané len známe xsichty) a perfektne natočená Bergová akcia. Viac v tom filme ani nie je. Nečakal som veľa, ale zas takýto plochý námet už vôbec nie. Každopádne dá sa na to pozrieť, nuda nehrozí, pretože je to natočené fakt dobre, ale Lone Survivor je bohužiaľ len akčný film zo známymi menami a bez výraznejšieho príbehu, či emócii. 75% - 4* ()

lamps

Říkejte si co chcete, ale takhle to dneska bohužel skutečně chodí. Dvě hodiny hmatatelné, fyzicky i duševně pociťované bolesti, které si svou strhující formální stavbou a překvapivě i silným emocionálním dopadem přímo řekly o mé vřelé sympatie a divácký obdiv. Tak reálný dojem, jakým se Lone Survivor ve své druhé polovině pyšní, ve mně v rámci žánru doposud vyvolalo jen Spielbergovo vylodění v Normandii a akční sekvence v Coppolově Apokalypse - naturalismus, který je téměř oproštěn od běžných hollywoodských klišé a který, přestože v závěru už jsem pociťoval nutkavou potřebu držet v ruce popkornový sáček, úspěšně potlačuje komerční příkrasy ve prospěch autenticity a nevšedního diváckého prožitku. A jako velcí hrdinové jsou navíc prezentováni i obyčejní afghánští civilisté, kteří nezapomněli používat srdce a jimž je nějaký Talibán úplně u zadku. Zkrátka a dobře, Peter Berg mě začal konečně pořádně zajímat, Mark Wahlberg se stal definitivně výborným hercem a já hodně lituji, že jsem tuhle delikátní filmařinu nezastihl v kině. Potom bych tu pátou hvězdu asi přihodil... 85% ()

Pepinec

Film, jehož akční scény mě fyzicky bolely víc, než následky artroskopie z minulého týdne. Takhle syrovou a surovou akci jsem u válečného filmu snad ještě neviděl. Jasně, že je to zároveň biják z pomezí žánrů Jedna bába povídala a Pohádky tisíce a jedné kulky, protože kdyby příručky o skalním lezení vycházely z operace Red Wings podle Berga, mohl bych prodat všechna lana, helmu a odhlásit se z pojišťovny. Jenže frfňat nad něčím co mě sakra bavilo je podle mě příznak schizofrenie, takže ani nerozebírám to, jestli je film spíš pro Amíky nebo pro Čehůny. Minimálně ty dvě hodiny to byl film pro Pepince a Pepinec tímto Bergovi velkoryse odpouští úlet na Bitevní lodi. ()

Big Bear

Budu přísnej, nedá se nic dělat. Mám rád všechny ty akce speciálních jednotek už od druhé světové, kde často tři chlapi nadělají bordelu za sto chlapů a několik tanků. Ve většině případů vše klape jak má o tom, že se tam klucí mihli se většinou špekuluje až ráno, když přes noc blafnula tu zásobárna paliva, tu radarová věž, tu muniční sklad... Zde to není materiál, ale vůdce Tálibů, který má na rukojeti kudly už nejeden zářez za zabitého amerického vojáka... Začátek je super a opravdu jsem si chrochtal blahem. Skvělé to bylo prakticky až do výsadku a zajištění pozorovatelen. Je to k nevíře, ale stejně jako v Bravo Two Zero (1999) dokonale vycvičenou speciální jednotku prozradí stádo pitomých koz a pastevci... Bohužel pak už to šlo s filmem z kopce a to doslova. Ještě bych byl schopen snést všechny ty průstřely Amíků. Přeci jen asi měli různé ty vesty atd... a dostat to do ruky či nohy sice asi kurevsky bolí, ale dá se s tím fungovat. I tak ale Tálibové šli na ránu, zatímco hochům od SEALS sice přibývaly nezdravě červené fleky na khaki combat mundůrech, ale jeli dál... Nad čím mi však zůstal rozum stát byly jejich sebevražedné seskoky z kopce na skaliska... To je nějaký nacvičený postup jak se ve skalách stáhnout na ústupovou pozici? Skočit z vrcholku hory na haldu šutrů, cestou břinknout hlavou o nějakej ten kmen vzrostlého smrku a přistát někde bez sapíku s přelámanou páteří? No potěš! A kdyby jednou, ale hoši si jumpli hned dvakrát... Boj v lese s mudžahedýnama celkem šel, ale chtěl bych vidět hlavně ty zásahy RPG... Tahle zbraň v klidu vyřadí nějaké to APC, vrtulník či lehčí tank, ale tady hochům párkrát bouchla hned za prdelí a nic... Zkrátka toho nerálna tam bylo na válečný bojový film až moc. Sice jsem si ještě spravil chuť tím Chinookem, ale už jsem začal být otrávený. Závěrečný přílet kavalerée a zejména kosení Tálibů bočními kanóny letadla AC130 ve verzi gunship bylo spíše legrační. Když už to tam filmaři dali, měli by také vědět, že zasažený neřekne au a nespadne mrtvý k zemi. Zasažený se ihned mění v cáry masa, které se rozletí na všechny strany... Zklamání pak dovršilo záverečné přátelství s hodným afghánským hošíkem a závěrečná děkovačka před naložením do Black Hawku... Fakt tu nechci strhávat práci kluků od jakejchkoliv special forces. To jsou borci a zasluhují úctu a respekt a je jedno jestli to jsou SEALS, SAS atd... Jestli tento film měl být natočen pro jejich poctu (navíc inspirován skutečným příběhem) , pak se to Bergovi moc nepovedlo. Alespoň v mých očích. Tři satelitní antény hlavně za ten vizuál. Škoda, na víc to nevidím. * * * ()

Indiana

Ale jo líbilo se mi to, co do autentičnosti jsem čekal něco jako Černý jestřáb sestřelen a místo toho tam amíci dostávaj salvu jak svině, každej z nich to schytá tak pětkrát, ale stejně metaj salta ze skal, rozsekávaj se o balvany a stromy, načež se oklepou a bojujou dál. Nicméně jsem se nenudil, Wahlberg, Foster a Kitsch byli super (Hirsch mi jako takovej husťák nepřišel, při každý akci spíš dostával jenom kotel mi přišlo), akce natočená celkem pěkně. 70% ()

S.Quentin QUALE

Očekávání sračkoida se potvrdilo. Dávám slaboučké 3* kvůli pěknému looku filmu, krásnému outdooru, celkem zmáknuté filmařině Petera Berga a kvalitní krvavé kosmetice jménem "Tataráček", díky kterým jsem to nevypnul. Jinak ten film z pohledu příběhu a scénáře stojí za rozmašírovanej kravinec. Být to americkej akční film, tak na to tak neplivu, ono to bych se na něj možná ani nedíval, ale korunu tomu sadí fakt, že má jít o válečný film podle skutečné události, a to evidentně Amíci točit neumí, aspoň ne rutinně. Milión a jeden head shot, pokřik "Fuck you!" před salvou zpoza šutru naslepo, plno blbých keců, chlapi jak řešeta, co předvádí kousky, ze kterých by aji slavnej Achilles sral maggi v kostkách, a hodná afgánská vesnička k tomu. Chce se mi zvracet! 55% a doporučení třeba tohoto, což je o tom stejným, ale trávilo se mi to mnohem líp. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014