Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

Babous

Docela mě děsí, že tenhle film je třetí nejlepší v žebříčku na CSFD. Pro mě to bylo vcelku depresivní a nudné drama s nesympatickými a ošklivými lidmi (jak se Jack Nicholson mohl s tímhle zjevem stát hercem?!). Konec jsem nepochopil: proč utekl ten indián a ne hlavní hrdina? Ale každopádně skvěle ztvárněná zlá sestřička - celou dobu jsem měl chuť jí jednu pořádně vrazit. Dle mého názoru dost přeceňované. ()

Markussis

Ve filmu jsou zastoupeny snad všechny prvky českoamerického přátelství a také samozřejmě úžasné herecké výkony. Formanův rukopis, byť v americkém filmu, je přesto velmi patrný. To je samozřejmě velmi přínosné. A to je také hlavní důvod, proč je film již klasika. Myslím, ale že k tomuto pocitu také hodně pomáhá právě hudba. Velmi se mi líbili ty uvolněné pasáže filmu, to byla naprostá pohodovka. Zde byla právě cítit ta úžasná nadsázka a také trochu vůně Čechoslovakismu. Škoda, že to v tomto tvaru nevydrželo až do konce. Bohužel závěr filmu byl velmi předvídatelný a také trochu režijními prostředky uměle zvýrazněn. To mne trochu zklamalo. Na druhou stranu je nepopiratelné, že film jako takový je naprosto ojediňělý. Miloš Forman má zajisté potenciál k tomu točit filmy světové extratřídy. Avšak z mého pohledu mu k dosažení hvězdných výšin scénáristicky něco chybí. ()

dita.krizova

Když se o někom řekne, že je někdo blázen, první co si vybavím, je postava McMurphyho. Film na kterém jsem doslova vyrostla, a který mě stále dostává svou úžasností a dokonalostí. Pokaždé jsi tam najdu něco nového, něco čeho jsem si nevšimla, třeba jen nepatrný detail, který je naprosto skvělý a díky němu zase vidím děj poněkud jinak, hloub. ()

tempus

Filmy o postavě, který se dostala do uzavřeného ústavu, a on se seznamuje s jeho osazenstvem, moc mě neberou. Já raději jsem, když se dostáváme do uzavřeného prostoru, (třeba do Ponorky, nebo do vesmírné lodi) a pokud bych měl na výběr mezi Hnízdem a největším viděným konkurent; Věznice Shawshank, vybral bych si Hnízdo. Ale pokud bych měl vybírat ještě ze Zelené míle, byla by to míle. Ale ona je o dozorci, než o postavě, která tam přichází (Coffey). ()

gutshoter

Tímto mistrovským kouskem jsem zcela uchvácen. Jack Nicholson hraje způsobem hereckého génia. Já osobně neznám lepší dramatický herecký výkon. Louise Fletcher coby synonymum ke slizké stvůře si také bezpochyby Oscara zaslouží. Atmosféra psychiatrické nemocnice je divákovi nabídnuta neuvěřitelně realisticky už díky režisérovi, jenž do filmu použil opravdové pacienty. Je zbytečné dále hodnotit tento film. Každý to viděl. Každý viděl nejlepší drama v historii. Každý Čech by měl být na Miloše Formana pyšný. Každý! ()

Maynard.

Tohle je íbr total legendární kousek!Všechno tady dává smysl i když se film odehrává v bejváku pro duševně choré. Herecký plejádě kraluje právem oskarem ověnšený Jack, kterej se pro tuhle roli narodil! Miloš Forman tenhle film nepřekonal (ani Amadeusem) a něco mi říká, že už ani nepřekoná. Tady se prostě sešlo všecko perfektní a všecko to do sebe zapadlo. Jediný co mi není jasný, tak oskar za hl.herečku. Je pravda, že tu postavu nenávidí snad každý divák, ale co se týče hereckýho výkonu, tak toho moc nepředvedla. Tohle by zahrál každej. Takže sošku má v podstatě ta postava vrchí sestry. Konec tohoto díla je jeden z nej, co Svět filmu skýtá (vau, to zní dobře :o) ) ()

Kelly2502

Jack Nicholson vo svojej životnej úlohe, v ktorej nám prostredníctvom hlavnej postavy ukazuje,aká doležitáje ľudská sloboda a že je to niečo ,čo človeku nemôže byť odobraté za žadnych okolností...Každý jeden herec,ktorý sa na na scéne objavil pridal touto filmu pomyseln kúsok puzzle,ktorý dokopy s ostatnými tvorí najdojímavejší príbeh ,aký som mal kedy možnosť videť a v žiadnom prípade to neľutujem a Vy určite tiež nebudete....Prelet nad kukčím hniezdom odkrýva skrytú podstatu človeka a Forman nám všetkým dáva najavo, aký veľký dopad na nás môže mať nepodriadenie sa spoločnosti......na jednej srane sme tu na tejto zemi, riadme sa zákonmi a morálkou ,no na druhej strane v každom z nás drieme niečo viac,niečo čo sa druhí snaia silou mocou držať pod kontrolou a to je sila vôle Nechcem nič viac prezradzať tak len napíšem-tej starej som mal chuť dať na držku sám a tajne som veril,že bude trpieť ako ešte nikto nikdy predtý ()

herr_carter

Nicholsonův životní herecký výkon a jedna z nejzapamatovatelnějších a nejkultovnějších rolí vůbec...............moje hodnocení = 10 z 10. ()

Circumscriptor

Nuž, tento film je z hľadiska kinematografickej filozofie kapitola sama o sebe. Prvýkrát som Prelet nad kukučím hniezdom zhliadol v pomerne dosť útlom veku a hoci sa mi páčil, tak som mu nevenoval priveľkú pozornosť. Ale teraz sa môžem spokojne priznať, že jednoducho nerozumiem tomu, ako som si mohol celý ten čas toľko nevšímať film, ktorý je tak hlboký a emotívny. Slovami Johna Newtona: “I once was lost but now I'm found, was blind but now I see.” Čo ďalej povedať? Kritizovanie je v tomto prípade takmer nemožné a tak teda pochválim brilantné herecké výkony, ktoré sa samozrejme netýkajú len Jacka Nicholsona; z hereckého hľadiska sa mi tento snímok skôr vryl do pamäti ako filmový debut Christophera Lloyda. Výborná réžia, výborná hudba a samozrejme aj výborná kamera. Neviem si predstaviť, ako by tento brilantný film vyzeral v akejkoľvek alternatívnej kombinácií hercov, či pána režiséra. Jednoducho, jedná sa asi o tú najbrilantnejšiu kinematografickú kooperáciu v dejinách. ()

Sdoom

Film, který jen velmi těsně dlí mimo moji Top 10. Miloš Forman se tímhle filmem zapsal mezi nesmrtelné ikony dějin kinematografie a Jack Nicholson zde předvádí, proč je jedním z 5 nejlepších herců všech dob. K tomu naprosto perfektní casting vedlejších rolí, kde první větší příležitost dostaly budoucí filmové legendy Danny DeVito a Christopher Lloyd. Nejdůležitější ale samozřejmě úžasně zpracované téma svobody lidského ducha, které se táhne celou Formanovou tvorbou a tady jednoznačně vrcholí. Jedinou malou výtku mám možná až k příliš černobílému vykreslení sporu McMurphyho se sestrou Ratched, i pro její kroky se dá nalézt určité pochopení a není pro mě ztělesněním nějakého zla. (Blu-ray, orig.) ()

JADIM

Má to svoje podobnosti s niektorými TOPovými filmami. Máme tu špeciálnu osobu, ktorá sa ocitne v špeciálnom prostredí a buduje si vzťah s ľuďmi, ktorých má okolo seba. Toto sme už videli minimálne v Shawshanku a Zelenej Míle. Dôvod, že to funguje aj u tohto predchodcu vyššie spomenutých je ten, že to je znova niečim špeciálne a odlišné od ostatných tak, ako sú ostatné odlišné od tohto. Tu je hlavne špeciálny Formanov štýl, kde na zaujatie diváka nepoužíva napätie, ale "iba" dramatické scény, pri čom niektoré trvajú relatívne dlho, ale aj tak bavia široké publikum. Voči takémuto spôsobu som celkom skeptický, ale samozrejme veľký filmár to vie spraviť veľkolepo, avšak neskôr som už trochu čakal na to, kým sa daná situácia skončí a nastúpi niečo zaujímavejšie alebo aspoň zaujímavý záver. Zaujímavý je ten pocit, ktorý som zažil po dopozeraní filmu, bol to o niečo lepší pocit, aký som mal pri pozeraní záverečnej cca. polhodinky, čiže je to film, na ktorý sa dobre spomína, ale nestaviam ho na takú úroveň, ako vyššie spomenuté a niektoré nižšie spomenuté v rebríčkoch :) 8,5/10 (Videné 14.5.2020, Originálne znenie) ()

Lučo

no co na to povedat... jednoducho genialny Formanov film, zivotny vykon Jacka Nicholsona (no ale ked mal taku nadhernu rolu pre herca, kde sa moze ukazat) ostatny dusevne chory tiez velmi dobre zahrati (hlave Billy a DeVitova postava), nezabudnutelne situacie (ach rybacka...) a hlavne slecnu Zufalu. Neviem ale preco tu niektori pisete ze je ako diabol v sukni - mne sa zdala vcelku mila :-) a po precitani knihy sa mi film paci viac ako predloha, co sa casto nestava ()

PALINO

Vynikajúce filmové dielo Miloša Formana, z ktorého srší kvalita zo všetkých strán a ktoré si akademici nie nadarmo uctili zlatou oscarovou päťkou. Herecký výkon Jacka Nicholsona je jedným slovom bravúrny, ale pozornosť si zaslúžia i ostatní obyvatelia psychiatrickej liečebne, či už je to mohutný náčelník alebo stále usmievavý Danny DeVito i vďaka nim a réžií Miloša Formana máme pocit, akoby sme sa aj my nachádzali vnútri liečebne a i preto s nimi nemáme problém sympatizovať a stáť na ich strane, k čomu určite dopomáha i neosobný personál liečebne na čele s kamennou sestrou Ratchedovou. Skrátka dobrý príbeh, pekné spracovanie a vynikajúce herecké výkony zákonite vyustili v nezabudnuteľné filmové predstavenie. ()

Frankie

Omračující, jedinečný a strhující drama o rebelovi předstírajícím malomyslnost, aby se vyhnul pracovnímu taboru a dostal se do psychiatrické léčebny, aniž tuší, že ho jeho zdánlivá mazanost připraví postupem času o vše. Emocemi nabitý koncert dirigenta Formana si zaslouží nejvyšší uznaní i přesto, že mnoho otázek zůstavá nejasných či nezodpovězených. Co vedlo Náčelníka k předstíraní hluchoněmosti? Byl McMurphy pouze vychytralý prevít s anarchistickymi sklony toužící po svobodě, skrývá se za jeho chováním nějaký účel nebo je nemocný a léčebna je, bez toho, že si to dokáže připustit, pro něho to pravé místo? ()

Maark

Vrchol improvizace...všechny ty postavy a výkon Jacka Nicholsona s režií Miloše Formana z toho dělá brilantní film, který nestačí vidět jednou.. ()

Bobek15

Za to, ČO sme vo filme videli, by som mohol chváliť autora literárnej predlohy Kena Keseya, resp. scenáristov Boa Goldmana a Lawrenca Haubena za to, ako sa im ju podarilo spracovať. Ale za to, AKO sme to mali možnosť vidieť a za nesmierny cit, s ktorým k nakrúcaniu filmu pristupoval, môžem chváliť len a len Miloša Formana. Film sa na nič nehrá, neobsahuje žiadne miesta umelelého sentimentu, film nechce, aby sme pacientov ľutovali či s nimi súcitili. Film len poskytuje realistický a autentický obraz psychiatrickej liečebne, čomu, samozrejme, napomáhajú aj vynikajúce herecké výkony všetkých "bláznov", ktoré zároveň robia ich ochorenia nesmierne realistickými a hlavne uveriteľnými. A Jack Nicholson je naozaj výborný herec a týmto filmom to len potvrdzuje. Bez neho by tento film nebol tým, čím je. Preletu nad kukučím hniezdom nemám čo vytknúť a tak na záver vám ho všetkým iba vrelo odporučím! ()

velkyvezir

Nepochybuji o kvalitách tohoto filmu, ale přece jen dávám jen 4*, protože marná sláva, vedle ostatních Formanových filmů tento na mne působí nejméně, chybí mi tam jakási lehkost. Nepopírám silné téma, ale přece jen více jak dvě hodiny psychiatrické léčebny na mne působí příliš depresivně. Což je jistě účelem, ale 100 minut by stačilo. Přesto je třeba zmínit nezapomenutelný výkon všech herců, a to nejen těch hlavních, ale i těch v menších rolích (Lloyd, DeVito...). ()

AZbest

Pre mňa je to Shawshank v blázinci. Všetky spoločné pozitíva a všetky (žiadne) spoločné negatíva. Po filme som dostal nostalgickú chuť na žuvačku Juicy Fruit (: . ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009