Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

smolicek04

Po druhom zhliadnutí som zmenil svoj názor a musím povedať že ma to ohúrilo. zo 4* sa stáva 5* , a Miloš Forman má a stále bude mať u mňa v srdci veľké miesto. Fantastický premyslení dej a herecká výkony ktoré sa držia svojho cieľa a deja. ()

mirec88

V podstate neznášam Jacka Nicholsona, jedine v dvoch filmoch ho môžem. Toto je jeden z nich a právom si zaňho získal Oscara. Nádherný film o túžbe po slobode a boji so spoločnosťou v prostredí, ktoré je v dnešnej dobe, čoraz častejšie navštevovanejšie a našťastie aj viac chápané. Miloš Forman tak krásne spracoval knihu od Kena Keyseyho "Bol som dlho preč". Ten záver je asi najdojemnejšia scéna na svete. ()

huli601

Pozrel som si tento film preto, lebo som ho videl na 3 mieste rebríčku. Mne sa zase až tak nepáčil, nemôžem poprieť skvelého Jacka Nicholsna bože aký bol ešte vtedy mladý. ()

R1CH1E

Nemůžu si pomoct, ale ikdyž vím, že po tomto hodnocení už nedostanu od nikoho asi ani bod, nemůžu dát plné hodnocení. Ano, je to perfektně natočený film se skvělými hereckými výkony (Jack Nicholson) ukazující lidské osobnosti ze všech stran, jehož vyvrcholení mě totálně dostalo a ještě několik minut po skončení závěrečných titulek jsem čuměl do blba a srovnával se s tím, ale i tak jsou to jen 4 hvězdy. A přes to vlak prostě nejede. ()

klima777

Tenhle film má statut ikony. Ikony se nehodnotí, před ikonami se kleká, ba padá na ústa... Jenomže... Osobně mne "Přelet" nechal jaksi emocionálně nedotčenou. Je nutné bojovat za lidskou svobodu a důstojnost, je nutné snažit se nedat pokořit systémem. Svět není černo-bílý a Jack Nicholson je ve hvězdné formě. O zmíněných faktech netřeba diskutovat. Ostatek je tak trochu "hype" a křeč; takže když dojde na pověstné "vyhazování z kola" alias lobotomii, necítím potřebu jakékoliv katarze. Dobrý a neotřelý film; rozumím mu, a McMurphyho snahy naprosto chápu, leč navzájem se míjíme (byť na rebely, úchyly a anti-hrdiny si jinak celkem potrpím). V lepším případě je McMurphy prostě jenom nesympatický hajzlík, jenž teprve tváří v tvář extrémním podmínkám nachází lidskost a schopnost sdílet, kterou v normálním světě postrádá a de facto by mu byla k ničemu (konec konců One Flew Over the Cuckoo's Nest je přece též podobenstvím o boji individuality proti majoritní společnosti). Je McMurphy skutečná individualita nebo pouze neotesané individuum? Nevím. A nebo jde o Švejka na americký způsob a nemáme se o čem bavit. Ale jak říkám: Dobrý film. ()

Kalidor_

Nejgeniálnější dílo Miloše Formana. A moje nejoblíbenější role Nicholsona, na takový dobromyslný sígry je jako dělanej. ()

Guzo

Asi je to dost velká ostuda, ale celý "přelet" jsem viděl až dnes.. No a bohužel jsem dost zklamaný, protože až na skvělý výkon Nicholsona (ale to od něj už čekám vždy) to nebylo úplně tak super, jak jsem čekal. Vrchní sestra sice opravdu je dost nesympatická, ale to je v každém filmu někdo, prostředí psychiatrické léčebny je nevšední a originální i v dnešní době, ale některé scény mi přišly takové nemastné neslané (ukamenujte mě). ()

Kosmik 1

Souhlasím s názorem, že tohle je životní výkon Jacka Nicholsona. A jinak nevim co k tomu víc dodat, neumím to popsat. Tenhle film se prostě musí vidět, je to perfektní zážitek. Trochu mě mrzí, že jsem se k němu dostal takhle pozdě. Mít tak víc času, abych mohl v kuse sledovat filmy, to by bylo panečku něco. :-) 100% ()

vyfuk

Zajímavý film z prostředí psychiatrie mě při prvním shlédnutí čtvrtiny filmu moc nezaujal. Myslel jsem, že zůstanu na třech, ale to se změnilo. Výkony herců a hold ta celá dvouhodinová askapáda mě nakonec zaujala. Jen mi vrtá hlavou věc, že bylo zbytečné, aby Jack Nicholson zemřel. Byl snad Náčelník fakt takový blázen a nebo jsem blázen já, protože tomu nerozumím? Avšak smrt ve filmu, zřejmě napomohla mistru Formanovi ke slávě. Samozřejmě se ve filmu objeví nějaká ta sexuálí zvrhlost, ale to v podstatě k Nicholsonovi patří. Já jsem nacionalista - někteří do dnes Milošovi Formanovi strkaj před nos jeho "zradu" a útěk do emigrace. Ale tam se Forman proslavil. Jako nacionalistovi mně nevadí jeho emigrace, naopak bez jeho útěku by se zřejmě nestal tak slavný. Jsem na pana Miloše Formana hrdý každým koutkem svého těla, že dokázal naši zemi reprezentovat, ne sportem, ne světovým rekordem, ale FILMEM. ()

Autogram

Pokiaľ vás neodradí zvláštny názov a napriek tomu film začnete pozerať, už sa od neho neodtrhnete. Až na malé chvíľkové zadrhnutia ste v napätí celý čas, psychológia postáv preniká do Vás, stávate sa na chvíľu bláznom, na chvíľu dozorcom, na chvíľu šialenou sestrou až v grandióznom finále končíte so zimomriavkami na kresle aj po skončení titulkov a záverečnej hudby. ()

mkubalikova

Čím to asi je, že Forman dokázal takhle geniálně uchopit a zachytit boj za svobodu? Vždy, když vidím patosem načichlou scénu, ve které Gibson řve "freedom", vzpomenu si na Formana a Nicholsona. Někdy vlastní zkušenost zpracovaná talentovanými lidmi vydá za tisíc kvalitních scénářů a stovky miliónů v budgetu. 100% ()

MencaCZ

Není téměř nic, co by šlo filmu vytknout. Je sice pravdou, že to, co považuji téměř za nemožné, tedy to, aby film dokázal zachytit 100% knižní předlohy, se nepovedlo ani zde, ale není to tak na škodu. Pravda je, že čtenář románu Kena Kesey(ho)) si při mnoha scénách filmu bude říkat, že ve snímku není vůbec zachyceno, co scéně předchází. Stejně tak postava indiána, v románu vypravěče příběhu, zde není zdaleka tak vystižena. Na druhou stranu film jako celek funguje i v této podobě téměř geniálně. ()

Johnny Violent

Geniální knížka se dočkala neméně geniálního filmového zpracování, kterému neškodí ani nutné pokrácení. Louise Fletcherová jako geniálně odporná důra. A Nicholson jakožto symbol boje s normálností, potažmo establishmentem. Prostředí blázince dodává onomu archetypálnímu souboji dobra se zlem skvěle tragikomický kulisy. Finest of classics, top of the lists. ()

JustMeeKatie

Přelet nad kukaččím hnízdem se mi od Formana líbil tedy daleko víc než muzikál Vlasy. Musím říct, že jde o velice kvalitní snímek, na který bych se asi sama od sebe nepodívala (byl součástí mé filmové výzvy). Režie byla skvělá a Jack Nicholson byl ohromující a toho Oscara dostal naprosto zaslouženě. Pokud jde o příběh, tak ten mi místy přišel trošku nudný, ale vynahradily mi to různé scény - třeba se mi hodně líbila ta, kde se McMurphy na sezení ptá, proč mu nikdo neřekl, že může na psychiatrii zůstat napořád a následně se dozvídá, že tam je většina "spolubláznů" dobrovolně a pak se strhne bitka o cigarety. Ta byla skvělá a dokonce jsem se u toho i krátce zasmála. Konec mě tedy dostal. Čekala jsem, že přijde trest, ale tohle bylo docela strašné. Konec bych označila jako perličku na závěr. ()

Jaro.Krafcik

Klobúk dole pred českým režisérom. Natočit tak dobrú drámu dá zabrať ale až takúto, nemám slov. Jack Nicholson blázon a v Top 10 je tento film zaslúžene. Jasný plný počet aj keď ten načelník na konci vyslovene sklamal. 5* ()

Death

Jako blesk z cisteho nebe zasahl Milos Forman srdce Hollywoodu. Opravdu famozni dilo, kteremu ja osobne nemuzu vytknout absolutne nic. Navic kdyz tak premyslim, co bych postavil vyse, jestli tento film nebo Forest Gump, tak mi proste vychazi Přelet nad kukaččím hnízdem jako vitez (a nic by se nezmenilo ani kdyby to natocil Arab :)). Ovsem oba filmy jsou mimradne silne s zivotnimi hereckymi vykony vsech zucastnenych. Ledove chladna vrchni sestra zvlast ulpi v pameti. Jack Nichoslon ovsem v zadnem pripade nezaostava. Nevim co bych mel o tomto filmu psat, to se proste musi videt. Navic jeho zaver patri k tomu nejlepsimu a nejsilnejsimu, co jsem zatim videl. ()

Nepi

Miloš Forman se tentokrát zaměřil na prostředí psychiatrické léčebny...Film skvěle vystihuje atmosféru a pocity v léčebně...Ukazuje psychiku lidí,z nichž někteří nemocní ani nejsou,ale cítí se tak...Filmu kraluje vynikající Jack Nicholson a také sestra Louise Fletcher (oba získali za role Oscary)...Skvěle napsaný scénář doplněný Formanovou brilantní režií dělá z celého filmu neuvěřitelný zážitek a určitě ve vás zanechá nějaký ten pocit,či vás napadnou různé myšlenky....Záverečná scéna je celkem smutná,ale za to doplněná výraznou hudbou... ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009