Výheň

(festivalový název)
  • Německo Hell (více)

V roce 2016 dojde na Zemi k výraznému oteplení, kdy se průměrná teplota zvedne o deset stupňů. Lidem začíná docházet voda, jídlo i benzín a postupně vymírají ať už hladem, žízní nebo souboji mezi sebou. Přežít můžou jen ti nejsilnější a nejodvážnější. Sestry Marie a Leonie společně se dvěma muži vyráží v autě zkusit štěstí vysoko do hor. Po cestě však padnou do pasti skupině farmářů, kteří chytají náhodné oběti. Lidské maso se pro ně totiž stalo jediným dostupným zdrojem potravy… (SOLOM.)

Rakosnicek77

Máme štěstí, že se autorova vize na život v roce 2016 alespoň prozatím nenaplňuje, nicméně postapokalyptické výjevy působili opravdu věrohodně. S lidí se stává postupně divá zvěř a k užitku přichází i voda z radiátoru. Celkově minimalistická záležitost, která působila celkem ponuře, přesto velmi věrohodně. Nebylo to ale nic, co bych už dříve neviděl jinde a co bych si pustil někdy znova. ()

K.B.L.

Vcelku poutavý film, při kterém člověk neusne. Pointa sice trochu klišé, ale má to v sobě nádech strachu, depresivní atmosféry a pocitu bezmoce. Sem tam nějaká povedená lekačka, či překvápko. Na to, o co tam jde, mi ale přijde hlavní zápletka trochu málo. ()

Trevor

Popravde pre mňa osobne patria apokalyptické scénare postavené na zvýšení teploty a nedostatku vody asi ako najrealistickejšie. No dobre, tak na spracovania v hre Mad Max nemá žiaden film (dokonca nik nedokázal ponuknúť tak smutný a pekný príbeh zároveň ako vývojari z ...... nebudem robiť reklamu, tej je všade viac ako dosť) ale to čo ponúkol nenápadný film Hell za pozretie určite stojí. Realistické, skromné a sympatické spracovanie, ktoré sa nehrá na veľkofilm ani na náučný film tipu Potomkovia slniečkárov ale opisuje tvrdý boj o prežitie, ktorý je bohužiaľ viac ako reálny (pre mňa nie, už som nato príliš starý, ale ktovie, čo budúce generácie). Pre mňa neznámy režisér a neznámy herci vytvorili film, s ktorým sa minimálne celý filmový štáb vžil a mňa vtiahol do deja tak, že som si po úbohom filme Potomkovia ľudí napravil chuť dostatočne nato, aby som na niekoľko dní na filmy nezanevrel. 65% ()

fmash

Nijak objevná (spíš naopak) žánrová jednohubka. Na nic si nehraje, neotravuje a potěší svou přímočarostí. 3¾. ()

Petroff

Sluníčko svítí, svítí - jen né v noci - a máme tu pár lidí - potřebují si pomoci. Jedou do lesa, ach ... narazíme na děsa... pomožte jim, nebesa. Benzín, voda, slunce - kanibalové už plní hrnce. Hodní běhaj po stodole, honěj je tam zlý, chtěj je sníst, to je víc než jasný. Nuda, vošklivý, hloupý... škoda... ale jednou TEN apokalyptickej film přijde... a bude klidně stejně nízkorozpočtovej. Snad to dřív uvidim, než zažiju... ()

honajz2

Já jsem zvyklý jak na pomalý evropský styl, tak i na nezávislé a levné sci-fi, takže očekávám fakt o dost víc než jen pocit jinakosti oproti blockbusterům z USA. A tady to bohužel zůstalo jen u toho. Začátek mě navnadil celkem hodně, ale jak to pak nikam moc neplynulo, přestávalo mě to bavit čím dál tím víc a víc a ke konci už mě to nudilo fakt hodně. Ani se to nesnaží o větší vybudování sympatií k ústředním postavám a u těch farmářů se to taky mohlo zvrtnout jinak, než jen tou nejpředvídatelnější možnou cestou. Až jsem si vzpomněl na Walking Dead hru, jak v jednom díle zažívali dost podobnou situaci s podobně smýšlející farmářskou rodinou, ale bylo to tak tisíckrát zajímavější než tohle. Fakt nemám problém s chudičkým vizuálem, když to má pořádný scénář a ten tady zoufale chyběl... Výstižný komentář má Radek99. Btw, teď koukám, že je to od stejného režiséra, co natočil Tides. To se pak vůbec nedivím, že to celé šlo odnikud nikam... Slabé 2* ()

Caminzind

74% Konečně zase něco, co jsem dal na jedno shlédnutí. Je to survival, road movie i kanibalistický exploitation v jednom. The Road byla hollywoodská kostýmní exkurze kolem popelnic. Hell je syrová nihilistická žumpa v decentním balení. ()

MA.KI

Švýcarsko-německý postapokalyptický thriller / horor s napínavým dějem z (možné) blízké budoucnosti a nepostradatelnými okrovými či modrými filtry je rozhodně překvapením pro nejednoho, do kvalitativně nejistých vod kinematografie našich západních sousedů zavítavšího diváka. ~ Pravda, film má své mouchy – počínaje skutečností, že se hrdinové z některých situací dostanou až nereálně snadno, přes občas až moc přeexponovanou (přesvětlenou) vizuální stránku, až po takové malichernosti, jakými je např. protagonistčino pečlivě oholené podpaží... Ale nebuďme hnidopiši, Hell si vás získá svým mimořádným tempem i napětím a dusnou atmosférou, a koneckonců ani z hlediska racionality či kauzality není téměř co kritizovat. Snímek nejen o snaze přežít, ale i o odvaze a sourozenecké lásce. ~ A dovolím si ještě krátké zamyšlení. Příběh, odehrávající se ve vyprahlé a Sluncem zmítané zemi, nenabízí pouze honbu za trochou vody a benzínu či zkrátka snahu zachránit si v té nesnesitelné výhni a zkáze holý krk, nýbrž nabízí další dosti zajímavý rozměr. A to téma kanibalismus, jež se sice vyskytuje v mnohých snímcích podobného ražení, ale v Hell je z mého pohledu jaksi silnější, jelikož je poměrně dobře vykresleno i zázemí a podmínky protistrany – /pozor, dále možné spoilery!/ zde tedy křesťansky založené rodiny sídlící na ranči. Nelze ji však jednostranně odsoudit. Rodina se pouze dokázala vhodně adaptovat na nově vzniknuvší podmínky, aby přežila. V této situaci už nelze rozlišovat mezi tím, co se hodí nebo nehodí, co je morální a co ne, převládne reflex sebezáchovy. Viditelná je síla a pospolitost rodiny i matčina snaha o zachování rodu… ()

Flaxik

Nudná postapo procházka, kde se už zase většina postav chová jako paka. Jednak je to nepříliš povedená kopie víckrát viděného a jednak film disponuje nadobyčej přihlouplým závěrem. Navíc nesnáším ekologické agitky, které se samozřejmě ideálně zabývají globálním oteplováním. Pro sběratele z oboru je to určitě zajímavý film, jinak nestojí za moc. ()

TomikZlesa

Nechápu co je špatnýho ít si vesele na statku v době světloty a žrát lidi, ta blbka to prostě musela zkazit :-) Ze šlichty která se podávala k večeři se mi zvedal kufr. Ještě jednou by tam pustily 99 Balonů a praskla by my hlava ! ()

sulimo

Na The Road to sedí do první půlky, na Book of Eli to sedí půlku druhou, ovšem ona kombinace, co tu z toho vznikla, nefunguje ani částečně tak dobře, jako v obou zmíněných záležitostech, z The Road mi tam chyběla ona atmosférická dusnost, zdllouhavost a osamělost, z Book of Eli si to sice vzalo pouštní vedro, ovšem zapomnělo to bejt dynamický, aby vás to ke konci nepřestávalo nudit pro předvídatelnost a jakousi akci neakci, ze který jsem jako divák měla dost rozpačitý pocity. I tak je to docela dobrej film, každopádně je mi líto, že si do toho Evropa nepřidala něco svýho, originálního, jedinečných, jelikož takhle byla jiná jen ta němčina, což je sakra málo a sakra škoda. ()

lennyd

Vyprahlou mrtvou krajinou jede jen jediné vozidlo, ve kterém se, na poslední kapky benzínu, snaží Marie, Phillip a Leonie dojet aspoň k další benzínce, kde možná najdou palivo na další cestu. Nebo vody. Nebo trochu jídla. Naleznou zde ale také dalšího přeživšího, Toma - a společně se rozhodnou dojet do hor, kde by mohli najít útočiště před všespalujícím sluncem. Zde ale padnou do pečlivě připravené léčky... Postapokalyptické filmy mám hodně moc rád, a filmy jako Postman, Book of Eli či Cesta patří k mým nejoblíbenějším. Hell si z předchozích bere to nejlepší, a pokud překousnete jeho lacinost, kdy se většina filmu odehrává v oslepujícím slunci či naopak temnotě, budete se bavit. Sice mne první polovina filmu (hledání v troskách něčeho k snědku či vypití) bavila o několik řádů více než polovina druhá (boj o přežití), ale i přesto jsem se ani na vteřinu nenudil, ba naopak. Hodně kvalitní příspěvek z germánských filmových vod ... ()

noriaki

Výheň působí jako náhodně vybraná epizoda neznámého postapo seriálu. Postavy se objevují odnikud, jedou za mlhavým cílem a pokud existují nějaké širší souvislosti, tak o nich scénář mlčí. Děj dává tušit že se stalo i něco předtím a příběh má pokračování, to už ovšem bude námětem dalšího dílu. Tahle vytrženost z kontextu filmu pochopitelně škodí. Trpí jí jak vztah k postavám, tak napětí. Poslední půlhodina, sklouzávající do hixploitation, k předchozímu ději moc nepasuje. Jako kdyby byla dopsána dodatečně a obšlehnuta z nějakého gore hororu, a jen lehce zcenzurována. ()

Terzeus

Atmosférou hutný no obsahom dosť skúpy post apokalyptický film. Dobre natočený. Ten film je skrátka plný opakov. Každý plus má svoju druhú stranu mince. Namiesto vymenovania plusov a mínusov preto radšej prejdem na jadro veci. Nekonzistentnosť a chovanie postáv. Dve kamene úrazu. Nevadila by mi tá neoriginálna zápletka, teda, ani mi nevadí, ale je šialene plytká a z hľadiska hlavných postáv mi bolo takmer ukradnuté či sa vyrieši. A hoci tam dramatický náboj je (vďaka ostrej réžii), motivácie hlavných postáv ho zatieňujú. Totiž, ako napísal Shadwell, jediný kto vo filme má cieľ a systematicky premýšľa v danom svete, sú záporné postavy. Kalkulujú, majú plán, vedia, čo robia. Hlavné postavy sa len chcú dostať do hôr ale to diváka vôbec nezaujíma, sleduje ich na ceste a pri ich každodenných problémoch a hory mu nemá, čo pripomínať, nemá k nim vzťah a túžbu po nich nemá ako od postáv prevziať. Tak to aj neskôr vyzerá keď je prakticky celý film o oslobodení zopár postáv a končí strašne skratkovito, navyše k nemu vedie aj nutný podiel nudy. Práve koniec je nekonzistentný najviac, na jednej strane završuje motív, na druhej strane je divákovi úplne ukradnutý, sledoval predsa úplne iné veci, úplne inú stránku postáv a prakticky, ani mu nezáležalo na jednej z nich. 60% ()

klima777

Třetí hvězdička je hlavně za snahu o autenticitu (nebo jde o slušně maskovaný amaterismus?). Ačkoliv: Extrémní sluneční erupce s devastačními následky a v žádném z vyrabovaných příbytků se nenajdou brýle s tmavými skly? Nežádám krém s ochranným faktorem kolem třicítky, leč normální brýle... Nicméně výsledný dojem ze Světelného pekla byl poměrně slušný. Tudíž nebudu bazírovat na nepodstatných detailech [2,5 hvězdy, protože tohle je poctivé řemeslo (byť živené nadšenectvím až infantilním – viz výše) se záchvěvem jakéhosi přesahu]. ()

jefff

Výheň je šlušným evropským postapokalyptickým sci-fi, které postrádá zajímavější akce a napětí, ale příběh není nejhorší. Na jedno zkouknutí pěkné, ale jedná se spíše o takovou žánrovou jednohubku. ()

zolo23

Nemôžem dať vyššie hodnotenie pretože Hell neponúka nič nové čo by tu už nebolo. Strašne pomalé tempo, žiadna scéna ktorá by mi vyrazila dych, proste nuda. Je tu toho málo vysvetlené, hlavne "tá" rodinka čo unášala ľudí, prečo, alebo k čomu ich potrebovala. Keď to bolo kvôli tomu čo si myslím, mohli to aspoň v jednej - dvoch scénach ukázať. Nemeckí herci sú mi odjakživa nesympatickí, baby majú tuším najškaredšie na svete a dokazuje to aj tento film. Pri záverečných titulkách ma mierne zamrazilo keď som videl meno Roland Emmerich, ktorý sa podielal na výrobe. Nuž asi chcel troška pomôcť "vlastným" a keďže sa jednalo o postapokaliptickú záležitosť, nebolo treba ho viac prehovárať....Jediné čo ma ako-tak uspokojilo bola docela kvalitná hudba. P.S. 1 x som videl nemecký film dabovaný v ruštine a s čekými titulkami :) ()