Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Bruce_cz

Ehm, what a? To zas musel být někdo parádně sjetý, když tohle produkoval. :-D Ten film nemá vůbec logiku, nebo možná trochu, asi jak dadaistická báseň... V těch nejvíce vážných momentech jsem se smál, valil oči a nahlas si říkal "ty kok*t, co to je, co se to děje, proooooč?", třeba to byl záměr, nevím, ale největší potěcha z tohoto filmu plyne z toho, že se na obrazovce dějí šílené věci, poslepované jak listy leporela, vzájemně moc nedávají smysl a jsou tak hrozně WTF, až je to vtipné. To prostě nevymyslíš, závěrečná bitva "ala simulace" si zaslouží metál, protože takovou geniální chujovinu fakt svět neviděl. Jinak musím uznat, že ty grafické hrátky ve vesmíru byly fakt ňom ňom. ()

anomandaris

Vizuálně velice působivé, příběhově bohužel nikoliv. Hlavní námět knihy zcela pohřben pod nánosem infantilnosti, ten se začal bořit až pár minut před koncem. Hodně špatně zpracovaná knižní předloha. ()

gpx

V rámci žánru "akční sci-fi pro děti" jde v téměř nulové konkurenci o slušný nadprůměr. ()

GzL

Stařičký, infantilní Ford a přechytralý dětičky. Pro koho ty filmy vlastně točí? A kdo tak asi dneska chodí ještě do kina? Ti kdo maj čas a kapesný! Jenže já nemám ani jedno, ani druhý a je to dobře, protože zaplatit za tohle by mě fakt mrzelo. Takže dát "dvě" sem asi trochu přehnal?! Snad za ty efekty? Ale ty jsou dneska všude a už jsem viděl o hodně lepší. Já jsem prostě velkej dobrák! Veliteli, Fazolku, Malý doktore, musíme se vyspat! Salam alejkum přátelé! ()

Ruadek

Zvláštní film, který má mnoho zajímavých trikových scén a i přes neznalost předlohy trpí znatelnou zkratkovitostí. Ve finále mě film donutil zapátrat po knižní předloze, což je asi to maximum, co ve mě uměl vyvolat. *** ()

kuře.gril

Nečetla jsem předlohu, možná bych pak hodnotila jinak. Tohle mi přišlo takové nějak izolované, jako kdyby si Harrison Ford rozhodl vést svoji vlastní válku. Chybělo mi nějaké širší pojetí, na můj vkus to bylo až moc umělé. Jinak ale oceňuji mladé herce a efekty, ale celkově vzato mě to dost nudilo, možná kdyby mi bylo 15 let ... ()

Wade W.

Vodcovsky film vo vesmire kde deti bojuju proti mimozemskym chrobakom. Necital som knihu podla ktorej to je ale film zaujal po vizualnej stranke aj co sa pribehu a dobre napisanym postavam tyka. A Harrison Ford v konecne v pasujucej role vo filme ktory sa vyskrabal na viac ako len priemer. ()

Scaevola

Tváří se to jako splnění klučičí sen (myslím ty sny před tím, než začnete blíže zkoumat blůzičky spolužaček), ale je to něco jiného než průměrné moralisující, asexuální a arkádové sci-fi pro mládež? Poněkud existenciálně zabarvený závěr mne sice trošku navyklal, ale na druhou stranu se musím ptát, je-li dětská mysl schopna pochopit rozdíl mezi hrou a skutečností. Abych se dobral jakéhosi shrnutí - zpracování je výborné, ale vyznění nepřesvědčivé. ()

Eygam

Kdybych to měl hodnotit jako samostatný film, asi by to dopadlo lépe, ale jako adaptace knížky to podle mě nebylo nic moc. Neustále jsem si říkal, jestli bych se vůbec chytal, kdybych neznal předlohu - měl jsem dojem, že moc ne. Vztahy s postavami byly dost okrouhané, hlavně ty mezi spolužáky ve vojenské škole. Nejvíc mi ale vadilo, že Harrison Ford opakoval dokola jednu a tu samou věc, všechny jeho dialogy zněly jak variace na jeden. Ve výsledku to byla prostě plochá nuda, což jsem od zpracování Enderovy hry nečekal. ()

Luq

Vizuálně úžasné vesmírné Bradavice s vyšším a realističtějším rozměrem a pro mě značně scénáristicky zpackaným koncem, který ale možná vyplývá jen z přehnaně zrychleného příběhu z knihy, kterou jsem, bohužel, nečetl, ale už po ní pasu. Asa hraje Endera přesvědčivě a atmosféra nás vtáhla do filmu poměrně dost hluboko. Přesto ta jakási pachuť na konci.. škoda. ()

Muso

Tak jo, prečo nie. Keď sa človek odprostí od určitého klišé (deti-géniovia a velitelia) a začne hrať s filmom hru na dané pravidlá, je to celkom zábava. Film odsýpa dosť svižným tempom, sem tam nie je veľa vecí vôbec vysvetlených, ale to už tak býva, keď sa človek snaží vtesnať more informácií do akého si zrozumiteľného celku, takže u mňa kľudne aj za tých 70%. Silno ale pochybujem, že sa k filmu ešte raz vrátim, keďže predsa len už nemám 15, čo si myslím, že bola približne cieľová kategória tvorcov :-) ()

bonovox

Veľké prekvapenie, čakal som typický tínedžerský film, ale výsledok je veľmi precízne budovaná sci-fi. Kvalitne vybraný hlavný predstaviteľ, plus osvedčený Ford a Kingsley. ()

neo177

Na tento film sa čakalo veľmi veľmi dlho. Bohužiaľ, pri jeho hodnotení som musel prestaviť myseľ do režimu "nečítal si knihu", pretože keby som to nespravil, začnem lobovať za mínusové hviezdičky! Kniha Enderova hra je psychologicky román o predčasnom dospievaní deciek na ktoré sa kladie príliš veľký tlak na to, aby rýchlo dospeli a mohli veliť jednotkám ktoré útočia na rasu, ktorá sa v konečnom dôsledku len chcela "spriateliť" s ľudstvom. Počas celej knihy človek netuší, len tak niekde v hĺbke duše cíti, že simulácie moc nie sú simuláciami. Vo filme to človeku chrstnú do xichtu ako kýbeľ vody a tým pádom sa môže dvihnúť a ísť preč, pretože mu tým prezradili veľké vyvrcholenie. Z perfektne pozvoľne budovanej atmosféry knihy (ktorú sa podarilo pretaviť aj v HP filmoch alebo v Divergencii) sa stáva film s vyvrcholením uprostred a okolo toho nuda... Nehovoriac o konci... V knihe hra podstatnú rolu Bean, vo filme je asi v troch záberoch a je bez mena... Nehovoriac o úplne odstrihnutých podstatných častiach knihy. Keď sa však človek prepne do režimu "nečítal si knihu", ani nevie že uprostred prezradia koniec a film konci tak, že neexistuje priestor pre ďalších 9 kníh :) V tej chvíli si užíva VFX extázu v 0g miestnosti, útok na mimozemsky domovsky svet, peknú symbiózu hercov a starosť o každý detail na platne. Ako absolútny fiál však poväzujem Jablonskeho hudbu. On sa asi nedokáže oprostiť od Terminatorskych filmov, lebo všade počujem dokola tu istú tému. Myslím si, že Horner by odviedol lepšiu prácu... V princípe. Tri * za VFX, jedna * za filmové spracovanie a jedna za to, že je to Enderova Hra... ()

Mr_Corny

Mierne nesympatická hlavná postava, ktorá je až nasilu braná ako najlepšia možná varianta záchrany Zeme? Trochu trápne, nie? Vizuálna stránka a efekty sú zaujímavé, príbeh nenudí, zaujímavý záver diváka možno omráči, jednanie Endera je na konci filmu akurát tak na facku. ()

Saxos

Film pro cílovou skupinu 9 - 12 let, nebo pro příznivce série Harry Potter. Enderovi ještě nasadíme kulaté brýle, místo hůlky má laserovou pistoli, místo Rona, Hermiony a dalších má Fazolku a další. Vizuálně dobře zpracováno, emotivní závěr. Prostě slušné sci-fi, kdy zemi před údajnými vetřelci z jiné galaxie /termiťany/, mají zachránit děti. Nakonec se zjistí, že dospělí je trochu podvedli. ()

LencaN

Řekla bych ploché. Ty rádoby osobní rozhovory se sestrou, s Petrou, s kýmkoli byly chladné a umělé. O Enderovi jsme se dozvěděli nějak málo na to, že se z něho stal tak vysoce postavený bojovník, dokonce velitel vesmírné flotily. Líbily se mi scény v bitevním sálu, to vymýšlení strategií, jak na protivníkův tým, líbilo se mi i jejich technologické vybavení, hlavně u té závěrečné "hry". Ale nemůžu si pomoct.... stejně jako s teenegary by to šlo i s dospělými. Tady je důležitá právě cílová skupina, kdy s použitím dospěláků by asi vyvstaly jiné problémy a film by upadl do šedivého podprůměru, ale takových vesmírných scifi pro náctileté asi v dnešní době moc není, takže si Ender určitě najde a našel svoje fanoušky. Ale já tomu prostě neuvěřila. Jak by se děti mohly tak chovat, jak by mohly procházet takovým výcvikem a pronášet takové drsňácké řeči. A nejvíc mě dostalo, když se v záběru ukázal Enderův naprosto propadlý hrudník, kdy jsem čekala, že se mu každou chvíli rozsypou žebra. Takovému dítěti opravdu neuvěřím, že se stane velitelem, ať je sebechytřejší. Přínosem Enderovy hry přesto shledávám snahu pochopit nepřítele. Možná to má všechno i politický podtext, zcela jistě to má podtext psychologický a určitě by se i v reálném životě vojákům hodil nějaký kurz, jak se dostat protivníkovi do hlavy a zjistit, co si myslí, na co by třeba byl ochoten přistoupit, aniž by se všichni pozabíjeli. ()

Tomko87

Čo som od filmu čakal, to som aj dostal. Narozdiel od predlohy, ktorá odrážala ducha vtedajšej doby, spravili z filmu len Pottera vo vesmíre. Vizuál parádny. Ford a Kingsley dobrý. Prevedenie Endera, na hovno. ()

M.M.Mysak

Moc dobře udělané sci-fi. Zajímavé prvky a styl. Nestárnoucí Harrison Ford, charismatický Ben Kingsley. Knižní předlohu neznám, ale nápad je scénáristicky hodně zajímavý. A tím pádem myslím, že není dobré film odsuzovat jako akční sci-fi pro mládež. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013