Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Wikinka

A je to za mnou... Tak dlouho jsem na tenhle film trochu s obavami čekala, ale po přednášce, kterou O. S. Card před pár lety v ČR měl jsem věřila tomu, že na tvůrce filmu bude dolížet s pomyslným bičem v ruce a že jim nedovolí, aby to zprasili. A teď jsem se konečně dočkala. Zhodnocení musím začít jedním velkým bohužel - bohužel jde skutečně o film, který plně ocení jen znalci předlohy. Vizualizace snu, vizualizace toho, co nám fantazie kdysi při čtení vykreslovala. A velké díky za ni. Myslím, že tvůrci odvedli velmi dobrou práci vzhledem k tomu, o jaké dílo původně jde. Všichni jsme měli obavy, že Enderův příběh na plátno přenést nepůjde bez toho, aby utrpěla smysluplnost. Ano, do značné míry utrpěla, ale to je tím, že tenhle příběh prostě nejde zhustit do dvou hodin. Ano, zfilmovaná Enderova hra se nikdy neumístí do mých Top, kam patří věci jako Inception, ale přesto musím říct, že mne nadchla. Díky za ni. *SPOILER ALERT* Ano, souhlasím, je to osekané např o linku Valentine s Petrem, která má v knížce velkou roli, protože tak, jak ji ztvárnili, nestačí na vysvětlení, jak Endera jeho sourozenci formovali. Ano, souhlasím, že celý výcvik osekali na minimum, že nedokázali dostatečně ukázat, jak obrovský tlak bitevní škola na Endera vytvářela, takže není jasné, proč se Ender psychicky zlomil, chybí vysvětlení politickě situace na Zemi, nedává smysl, proč nikdo nevěděl o Mazerovi a je jinak řečeno jak Ender přišel na strategii, takže takto to působilo jako všem jasná věc. Nezbývá než dodat - kdo jste nečetli, přečtěte si to. ()

Henriette

Z Enderovy hry: "... v okamžiku, kdy skutečně pochopím svého nepřítele, kdy mu dostatečně rozumím, takže ho dokážu porazit, právě v tom okamžiku ho také miluju." ()

babka

Dávám čtyři hvězdy, hlavně za spokojenost mého vnuka. Já jsem, přiznám se, lehce rozpačitá i když není vlastně na co si stěžovat. Kvalitní řemeslo, kvalitní příběh, ale nezasáhlo mě to a to jsem milovníkem sci-fi žánru. Snad to hlásání jediné pravdy a jediné možnosti řešení, na což mám silnou alergii, je příčinou této rozpačitosti. Ještě mně v kině vytáčel promítač, protože měl na začátku projekce z boku nasvětlený sál a pak stádo vykřikujících pakošů, kteří potřebovali sdělit do prostoru věty, které snad sami považovali za myšlenky. ()

Mirac

Tenhle film jako jeden opravdu z mála se držel předlohy co to šlo. Bohužel tam chybělo jedno z toho hlavního, jak se z malýho kluka stával respektovaný a uznávaný velitel. Ale na to nestačila tradiční stopáž. Možná by si měl režisér vzít příklad z tvůrce Hobita, kdy z útlé knížky vytvořil tři 20 hodinové filmy. A ještě se mi nelíbila konečná bitva, kdy v knize použil Ender ultimátní supermegaturbo dělo z jiného důvodu, než ve filmu. Jinak pro mě kvalitní sci-fíčko. ()

kedd

vůbec nevím, jak bych to pobral, kdybych nečetl knihu... a jelikož jsem knihu (knihy) četl, tak mně příjde líto, že neinformovaní diváci přišli o to důležité, o co v knize šlo!!! takže to beru jenom jako zhmotnění některých scén z knihy, které jsem si třeba nedokázal představit. ale nechápu, že tím, že ender coby vypravěč psal mejly valentine, nebylo dosaženo, byť poněkud zkratkovitým způsobem, co se ve škole a hlavně v hlavě endera dělo... a to hlavní překvapení, které v knize tak krásně zapůsobilo, bylo ve filmu úplně zabito!!! čekal jsem, jak vedle mě sedící osoba, která nečetla knihu, hlesne "TY VOLE!!!" nebo něco podobného, ale k tomu vůbec neměla důvod! já jsem si to při čtení knihy řekl :-) takže mé půlroční (nebo delší?) čekání opět skončilo zklamáním (podobně viz prometheus nebo man of steel...) no nic, jdu dočíst celou ságu ;-) ()

Mer-Em

No nevim jak to správně popsat, bylo to takovým zvláštním způsobem dětsky brutální netradiční scífko, dalším zhlédnutím bych možná i zdvihnul hodnocení. 70% ()

Otan

No tak já se přiznám,že předlohu jsem nečetl a zjevně mi to trochu chybí.Nic méně i tak jsem ten film nějak dal,ale až tak super mi to nepřišlo.Mile mne překvapil Ford,který byl dobře odměřený.Přece jen jen ale víc jak 3* dát nemohu,možná proto,že jsem neuvěřil tomu,že by celá generalita,potažmo lidstvo spoléhalo na malého kluka,a hlavně mi finále přišlo takový tendenční. ()

mansonn

Kratky sumar - nudne a neprekvapive. Od 110 milionoveho pocinu by som ocakval viacej.Uz podla mna vyhasnuty H.Ford dodal filmu trosku korenia, no nebolo ho dost.Zapletka je az okato kaziva a clovek iba caka co je skutocne a co nie.Zaujimave bolo spravanie sa mladeho hrdinu a jeho formovanie charakteru.Odporucam na jeno pozretie si pozicat, ale nic viacej ()

doogiemus

Asi robím chybu, keď najprv prečítam knihu a potom si film pozriem. Pri pozeraní potom len porovnávam a samozrejme, že kniha väčšinou vyhráva. Takto tomu bolo aj v tomto prípade. Musím však uznať, že nedalo by sa to natočiť presne podľa predlohy, nakoľko v pozadí príbehu je veľa iných, hlbokých vecí. Prvky ve-fa a bojové scény z útokov boli zvládnuté vynikajúco, deti to tiež zahrali obstojne, ale chýbalo mi tam viac príbehov z výcviku a chcelo by to tiež menej romantických prvkov (Ender mal byť jasný veliteľ a trochu viac samotár). Napriek všetkému to bolo fajn. ()

Yeah(c)

Příliš málo času na příliš mnoho informací. Se znalostí knihy je film OK, i když zázrak to také neni, bez znalosti knihy si nedovedu příliš představit, jak by to měl divák nějak uceleně pobrat a neodcházet z kina nabyt dojmu, že vlastně nic nechápe a že viděl film, který jakoby byl sestříhán z trojnásobné stopáže... ()

hesonic

Scenáristům se geniálně povedlo vykreslit myšlení, kterým disponují úspěšní lidé v reálném světě. (Podnikatelé, vynálezci, vojenští vůdci, designéři, …). Film nádherně poukazuje i na šikanu, výsměchy a nepochopení okolí, kterými si musí nadprůměrně nadaní jedinci v reálu projít. Hlavním prvkem je nemyslet jako stádo aneb dle učení Steva Jobse „myslet jinak“. A jelikož ve vesmíru platí Paretovo pravidlo, že úspěšných lidí je menšina a neúspěšných většina, tato hlavní pointa filmu se stane i jeho hlavním problémem v očích lidí, kteří si myslí, že za jejich neúspěchy v životě může cokoliv jiného, jen ne oni samotní. Příběhem i myšlením geniální a realistický film! ()

tuctovychlap

skvelý príklad pre podporu feministického hesla, že muži sú večné deti..namiesto poťahovania dievčenských vrkočov vyťahujú vedrá hviezd..tentokrát som však dospelý a s filmom som si nepotykal ani na druhý pokus..ak aj kniha je ako film, tak vďaka Bohu, že ma ušetril čítania..akože..40 % je tak akurát.. ()

Methew

Krásne štylisticky, dejovo a inšpiratívne spracovaný sci-fi film rozprávajúci o vrodenej inteligencií mladého strategicky vypočítavého chalana, ktorý si ide za tým čo chce bez nejakých okolkov a so samostatnosťou v duši. Keď neskôr ho život postaví pred najväčšiu skúšku : ako si poradí s tým, že zničil celú planétu v skutočnosti a nie len v teste, ktorej nepriateľa nepoznal ? Zoberie poslednú kráľovnú aj s druhým mimozemšťanom a sprostredkuje im nový život ! Pretože tak človek pochopí, že život je o poznaní a pochopení, nie o nekonečnom boji. Tomu hovorím krásne epický hyperinteligentný sci-fi film, ktorý ukojí moju dušu ešte niekoľko desiatok krát. Vyvstáva len otázka či v našom reálnom svete predstavuje tento film vysokú inteligenciu jeho tvorcov alebo celkovej našej civilizácie ? Odpovedať si už musí každý sám. ()

RomanL

V rámci možností dobře zvládnutá adaptace knižní předlohy. Výběr hlavních postav podle mého byl také dobrý. Ale prospěla by tomu klidně o hodinu delší stopáž. To je ovšem obvyklý problém všech náročných knižních adaptací. ()

Terminator666

Myslím, že to není špatný snímek. Má dobré hudební podkreslení, dobrý námět a ještě k tomu dobré obsazení. Jen myslím, že ten konec by se dal vyřešit daleko lépe. Už kvůli tomu konci bych byl radši, kdyby žádné pokračování nebylo. ()

babuška

Tak jak jsem rozděloval hvězdy. 1 hvězda - herecké výkony hlavně ty dětské, Abigail a Hailee se už předvedli jedna v Zombielandu, druhá v Opravdové kuráži a to je řádnej film. O Fordovi se zmniňovat nemá cenu. 2 hvězda za vizualizaci a hudební podbarvení. 3 hvězda za celkový dojem. A to je vše. Někdy mi opravdu přijde blbý, že tak moc čtu. ()

Dataminer

NE. Prostě ne. Když jsem viděl trailer na tento film, tak mě to zaujalo a rozhodl jsem si čekání zkrátit tak, že si přečtu předlohu. Přestože už při čtení knihy mi bylo jasné, že ve filmu toho tolik nebude, tak dle mého názoru to neuchopili tvůrci šťastně a přeskakovali moc. A přitom nemuseli. To, co tvůrcům neodpustím je, proč nevyužili například způsobu vypravěčského hlasu Endera, který by komentoval své myšlenky, zdůvodňoval to, co dělá a proč, popisoval jeho predikční myšlenky díky kterým dokázal zareagovat správně a pohotově. To vše mohlo (a mělo) ve filmu být a na pozadí toho mohly být poutavé záběry. Tvůrci tuhle důležitou část ignorovali. Nepřesnosti (slabé slovo), kdy je Ender stále stejně starý, nebo dokonce takové nesmyslné absurdity, kdy je Ender o dvě hlavy vyšší než Bonzo (souboj ve sprchách je pak díky tomu naprosto směšný) nemá cenu raději rozebírat. A ta obrovská spousta vynechaného materiálů, tak ta se také nadá omluvit. Prvně by film nemusel být dlouhý pouhých 115 minut, kdy při takové předloze nevyužijí autoři filmu ani základ 2 hodin mě utvrzuje v tom, že se nějací hlavouni domnívali, že na napakování se to při současném stavu v tomto žánru bude stačit. Omyl a moc dobře jim tak, že je to propadák, na kterém prodělají (pro nás smůla, protože to celému žánru zase na několik let podělali). A za druhé ty scény, které byly vynechány mohly být sestříhány do působivých „klipů“, takže místo toho, aby nám režisér přinesl během výcviku Draků až poslední bitvu, mohlo být krásně ukázáno, jak vyhrávají jednu za druhou, jak bojují vícekrát za den a jak se stupňuje zlost ostatních velitelů poražených armád vůči Enderovi. Takže vynechání vedlejší linky s Valentine a Petrem je v pořádku, ale takto doslova zprznit Enderův pobit v bitevní škole, to se jednoduše odpustit nedá. Opravdu nechápu jak někdo může napsat, že knihy Orsona zná a proto hodnotí film vysoko. Stejně tak je naprostý blábol, že by jinak film musel mít 60 hodin. Vždyť se stačí podívat na řadu trailerů a je v nich prakticky celý film, takže těch způsobů jak část děje odvyprávět zrychleně je celá řada od vypravěče až po klipové vložky. A jelikož zde se nechtělo dávat peníze za další vizuálně náročnější materiál peníze, tak to mohli udělat alespoň přes toho vypravěče, který je schopen shrnout děj popisovaný na desítkách stran během pár vět a divák tak nepříjde o důležité souvislosti. Pak by tento film měl opravdu co nabídnout. Velká škoda. ()

Mukade

Najlepší filmový zážitok za posledný rok a v rámci svojho žánru za mnohé roky. Je smutné že to zarobilo len o trochu viac čo to stálo a tak sequel asi nebude. Škoda. Aj keď deťúrence v hlavnej úlohe a ich výcvikové hry nie sú pre mňa zrovna divácke optimum, nebol to ani problém. Niektoré momenty filmu sú však také úžasné, že ich už mám zaradené medzi svojich "top ten ever" a pri celkovom súčte plusov a mínusov mi to vychádza na 5*. Výborný soundtrack, absolútne perfektná hlavná melódia, jedna z najlepších, najatmosférickejších všetkých čias. Som si istý, že Orson je s filmom spokojný. BTW kto to porovnáva (sklamane) s knihou a dokonca kôli tom strhne body, je "amatér". (ja som predlohu nečítal) Z interview s Orsonom: """""How many scripts did you end up writing before Hollywood picked it up? Starting from the beginning, starting over again with a whole new concept, I did it about six times. So believe me, I am more sick of Ender’s Game than anybody. What was so hard about it? As it’s written, Ender’s Game is unadaptable. The book takes place entirely inside Ender’s head. I finally wrote a script that worked for people who had never read the book..........I have probably a dozen books that are much, much more doable on film than Ender’s Game."""""..................7.3.2015. Tak som si to znova prebehol. Peeerfektné :)..... update - opakovane v 2015: najzaujímavejší film z tých ktoré som si kol-dokola "prebehoval", miliardy zaujímavých psychologických mikrodetailov. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013