Havíři Kubovi a jeho ženě Markýtce přinesla vrána dvanácté dítě. Havířina nenese a proto jde Kuba poprosit bohatého sládka Pandrholu o trochu jídla pro hladové děti, ale ten ho odmítne. Kuba hledá kmotra pro své dítě. Odmítne Pánaboha i čerta, protože je považuje za nespravedlivé vůči chudým lidem a vybere Smrťáka. S jeho pomocí se Kuba stane zázračným doktorem. Od bohatých si nechá platit a chudé léčí zdarma. Když onemocní Pandrhola, Kuba ho nechce léčit. Vymyslí si nesmyslné úkoly a když je sládek splní, vyléčí ho i přes Smrťákův zákaz. Sládek nechá Smrťáka zavřít do sudu a lidé, ani zvířata nemohou zemřít… (Filmexport)

Ištván87

Době sice poplatná, nicméně rukou mistra natočená, a geniálními herci skvěle zahraná pohádka s někdy cynickým, jindy zas totálně černým hřbitovním humorem. A s neskutečně hláškujícím Stanislavem Neumannem. ()

matestlust

Jedna z nejlepších českých pohádek.Těším se na ní každé Vánoce.Pokaždé když si představím,co by to bylo za nádheru,kdyby rostly jitrnice na stromě a teklo pivo potokem(doufám že to nikdo nebere za spoiler:)),sbíhají se mi sliny i na čepici. ()

luka4615

Kdo někdy nechtěl, aby místo vody teklo v potoce pivo a stromy byly obtěžkány jitrnicemi? „Nikam nepudeš. Proklínal svatou Barborku, ona si to spletla a potrestala mě.” ()

Kimon

Pohádka, jak má být. Na jedné straně dobro, na druhé zlo. Jasně a nekompromisně definováno. Hledat v něčem takovém levicový podtext, a dokonce silný, není na místě. Ano CaptainNore, já to tam nevidím. Když udřený chudák má jen prázdný žaludek a Pána Boha, vidí svět jako nepravedlivý. Pak chápe jako jedinou spravedlnost na světě jen tu smrt. Pohádka jako taková, přece vždy bývá o dobru a zlu, chudobě a bohatství či o dobrém nebo zlém charakteru. Že znázorňuje bohatství jako něco špatného? Ale ne. To špatně chápeme. To jen to bohatství kazí charaktery lidí. Bohatství samo o sobě není špatné, ale člověk, který si ho může dopřávat nesmí být víc a víc chamtivější a charakterově zkaženější. A vo tom to je.... ;-) ()

Tommassi3

"Prosím vás, nevíte náhodou, co je to mo-mo-mo-móribundus ??" - "Moribundus ?? Jó, moribundus !! To je vám strašná choroba !! Někdy i smrtelná.." ;) ()

moviesfan

Další z várky humorných pohádek, ale opravdu vynikajících. Dařbuján a Pandrhola zaujímají v mém žebříčku oblíbenosti hodně vysoké místo. Hodnocení: 90% ()

Lyli

… a selský rozum opět zvítězil. Pivo v potoce – co víc si přát? Moje nejoblíbenější česká pohádka, ve které hraje plejáda skvělých herců. Příběh s dobrým srdcem, ve kterém je každá špatnost potrestána. Dnes už absolutní klasika. ()

ivishka

Perfektní Jiří Sovák, Rudolf Hrušínský, Květa Fialová a spousta dalších hvězd, která pochází z našich končin. O smrťáčkovi, který ať chceme nebo ne neodmyslitelně patří k našim životům - čili koloběh přírody. Nejvíce je pro mě ovšem zapamatovatelný moment, kdy na stromě rostou jitrnice a v potůčku místo vody teče pivo :-D. Ryze a správně české. ()

Džejkop

Který havíř by nechtěl jitrnice na stromě a pivo v potoce..a ruku na srdce, nejen havíř. Oku lahodící potěšení pro kadého jedlíka a pijana. ()

PKD

Jako kluka ´´nezbedu´´ mě to bavilo mnohem více než dnes. Tato pohádka (jako jedna z mála) už dost ztratila ze své přitažlivosti.:( ()