Koncertní mistr Karel Mašek je opilec, stejně jako inženýr Danda i další stálí hosté hospody U Kroců - Taupe a Rendl. Mašek se vrací ráno z hospody a slibuje ženě, že pít přestane. Na zkoušku orchestru ale přijde znovu opilý a ostatní hráči s ním odmítnou hrát. Danda se vrací domů bez tašky a ráno jde zase ke Krocům, i když má v práci důležité jednání. Je přeložen na podřadné místo, ale doma to nepřizná. Jeho dcera se chce vdávat, syn se opil a strávil noc na záchytce. Ani Mašek doma neřekne, že ztratil práci. Prodal Rendlovi housle, namluvil ženě, že jede na zájezd a odešel k bývalé lásce Magdě. Danda chce prodat svoji vilu, aby se zbavil dluhů. Taupe už propil celý majetek a zešílel. Rendl najde Maška v Magdině bytě a vydírá Magdu. Pohádá se s opilým Dandou a na posměch mu částečně ostříhá vlasy. Pak řekne paní Maškové, kde její muž je. Mašková se jde do bytu podívat. Mašek se schová do světlíku, ale spadne a zabije se. Dandovi pořádají zásnubní oběd. Přichází ostříhaný Danda. Atmosféra zásnub přispěje k jeho rozhodnutí řešit situaci dobrovolným odchodem na protialkoholní léčení. (oficiální text distributora)

Chudobka

Úžasné herecké výkony, pánové Štěpánek, Smolík, Ráž... všechny role skvěle obsazené. Pro toho, kdo má z rodiny nějaké zkušenosti s alkoholismem, je to velmi tísnivá podívaná. Alkohol dokáže zničit úplně všechno a všechny. ()

J R C Pecuchet

Naprosto geniálně natočený film Martina friče o notorických alkoholicích. V hlavních rolích excelují takové persony jako Zdeněk Štěpánek, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vladimír Ráž, Jaroslav Mareš a další. ()

MovieFive

Drama na úrovni, skvělé zachycení závislosti na alkoholu, které je umocněno nešťastným vývojem událostí. Celý film vlastně spěje k nevyhnutelnému konci a i v tom je jeho obrovská síla. Vynikající herecké výkony, především Štěpánka. Pro mě jedno z nejpovedenějších Fričových dramat. ()

Vesecký

Dnes drogy, tenkrát alkohol; vlastně se nic nezměnilo. Příběh je vlastně velmi komorní, zaobírá se osudy několika štamgastů v jednom zastrčeném lokálu kdesi v Praze. Ukazuje na to, kde může skončit závislost na alkoholu. rozklad rodiny, skončení na psychiatrii po opakovaném deliriu nebo dokonce smrt. Film je varujícím, výchovným mementem, a proto byl natočen - Režie je jedinečná a Frič se zde zhostil námětu, který není pro jeho tvorbu typický. Zdeněk Štěpánek, vzorný otec rodiny, zároveň však pijan, který bez sklenky tvrdého nemůže už nic vytvořit, zostudí se před rodinou, když má uvítat budoucího zetě, a odchází do léčebny. Skvěle zahráno. Stejně dobře opět František Smolík, bývalý továrník, který přišel o všechno a teď propil všechno zařízení svého bytu, v deliriu odvezen do blázince. Do třetice Vladimír Ráž, jemuž alkohol zničí existenci nadějného houslisty; uchýlí se do bytu své milenky, kde pravděpodobně nešťastnou náhodou spadne do světlíku, když se chce ukrýt před manželkou, která k milence vtrhne. Čtvrtý do party - holič Sovák, bohorovný, klasický český opilec, chodící do lokálu k sousedu Menšíkovi. A proti těmto čtyřem je postaven vychytralý podvodník Jaroslav Mareš, šmelinář, který je nakonec dopaden Bezpečností... Jedno z vrcholných dramat padesátých let bez jakéhokoliv ideologického podtextu (no, menší byl ten továrník). ()

sadlokan

I v mém oblíbeném podniku je k dispozici holicí strojek.A to tam jeden trouba chtěl nechat i tetovací...Bodrá parta,to je ten správnej název. ()

Čuřil

Viděl jsem poprvé a musím konstatovat, že filmové umění je velký fenomén. Jak jinak bych mohl v premiéře obdivovat všechny ty velikány našeho filmu, kteří už nejsou v drtivé většině bohužel mezi námi. Martin Frič natočil film trochu z jiného soudku, než jsem u něho byl zvyklý, ale pro mě si své výsadní postavení v naší kinematografii zase jen upevnil. A toto že dalo se dalo točit v 50. letech - bez všudypřítomné politické agitky? Propaganda shledala zřejmě výchovným, že do spárů alkoholu se všemi negativními důsledky upadaly vesměs neoblíbené nedělnické profese a individua buržoazního původu: úředník, umělec, továrník a hochštapler. ()

Joey(1)

Vynikající film o alkoholem sužovaných lidech... Vladimír Menšík opět jako charismatický barman, tentokrát ale trochu vážněji než v Koňské opeře. :) ()

MickeyStuma

Jedná se snad o jediný český snímek, kde se pije po celou stopáž takřka nonstop. Tedy kde jsou všichni neustále, jak se jednoduše říká, společensky unavení, a kde vystupují všechny sociální vrstvy. A právě v tom je jádro moralizačního aspektu celého snímku. Ono totiž po dějové stránce dohromady není zase až tak moc o co stát. Každý má svou životní pouť a hlavně v rámci pracující třídy nějaké své zaměstnání, ale v rámci závislosti na alkoholu mají všichni obdobný konec. Centrum všeho dění je tak především hospoda U Kroců, kde se všichni scházejí a prostě - pijí. Domácí odezva samozřejmě nechybí. Hlavní postavu výborně ztvárnil Zdeněk Štěpánek, ale ani ostatní za ním nezaostávají. Nejvíce vyniká František Smolík, který je svou rolí spíše nenápadný, ale v jeho pojetí příznaku ´delirium tremens´ je vrcholným hereckým koncertem a zároveň  i vrcholem všech obsažených scén. Snímek se honosí plejádou hereckého ansámblu staré i nové generace a to jak v předních rolích, tak i v těch vedlejších, u kterých, pokud není divák pozorný, může se stát, že si určitých tváří nevšimne. Režisér Martin Frič dal každému určitý prostor a nedá se říct, že by byl někdo na svém místě zbytečně. Ano, je  nám tímto skutečně  názorně ukázáno, že jestli je člověk z chudé, střední či bohaté třídy, v alkoholovém opojení je to zcela jedno. Alkoholový démon dostane všechny. A kdo neví, proč se někomu říká, že pije jako duha, tady má plné vysvětlení. ()

truby

Pár filmů o alkoholicích jsem už viděl a toto je kianditát na favorita tohoto tématu. Je zvykem u filmů takovéhoto typu zaobírat se osudem jednoho člověka.Tenhle film je tedy třikrát lepší zabírá-li osudy tří lidí různého věku a společenského postavení. Skvělé výkony herců, režie bez hluchého místa a parádně vypointovaný konec, kdy Zdeněk Štěpánek stojí opilý před celou svou rodinou, uprostřed hlavy vyholený pruh a snažíc se chovat střízlivě, není mu jasné, proč na něho upírají všichni vyděšený pohled. ()

mi-ib

Film má jedno nosné téma a po celou dobu se ho bezvadně drží. Navíc to téma je natolik závažné a dodnes aktuální, že tenhle film určitě ještě dlouho přežije. Snímek se nesnaží hrát na city, jen tak prostě vypravuje a přesto dokáže posledními tóny dokonat celkovou působivost snímku. Jako by poslední záběr doklapl to, co bylo po celou dobu divákovi sdělováno. ()

Biopler

Jedna lastovička leto nerobí. Výkon pána Štěpánka stojí za to, ostatné výkony neboli zlé. Celkovo ma film nechal chladným. Žiadny zničujúci pohľad na alkoholizmus ako taký sa nekoná. Je to len jeden z ďalších filmov, ktorí si Česi nadhodnotili. ()

FOCKE_WULF

Nejlepší český film. Jednoduše vystavěné příběhy notorických alkoholiků, kterým se celý život plynule hroutí pod rukama. Skvělí herci, děj se odvíjí ve správném tempu a ani na chvíli nenudí, nejsou tu žádná hluchá místa a divákovi nezbývá nic jiného, než s mírným úžasem sledovat příběh norků, kteří se s neomylným sebezničujícím instinktem uchlastávají k smrti. ()

Stíba

Nejlepší česká filmová studie duše alkoholiků. Zatraceně pravdivé a pochopitelně i dnes velmi aktuální. Tenhle film by si rozhodně zasloužil větší pozornost než je mu v dnešní době věnována a to zejména kvůli síle zpracování tématu a jeho autentičnosti. Nemluvě pak o hereckém koncertu v čele s pány Štěpánkem a Smolíkem. Scéna z Taupeova bytu je neskutečně mrazivá! ()

GIK

Výborné výkony herců, staří i mladí jedou jedna báseň. Menšík se jako barman snad narodil a vždy zásadový a čestný Štěpánek se mávnutím proutku mění na ukázkového alkoholika. Jen mi neseděl Marešův obchodník a vyšinutý Smolík. Filmy o akoholismu moc příjemné nejsou, zde je ale radost se dívat na umění staré herecké gardy. ()

bubblebobble

Realistické až z toho mrazí. Ani neviem či by sa dnes ešte dal natočiť takýto film. Neviem si predstaviť súčasných hercov zahrať alkoholikov takto reálne. Dnes by to vyzeralo asi tak, že by nejakého fešáka nechali zmrzačiť maskérmi, vo filme by boli zábery na jeho tvár, aby bolo vidno ako strašne trpí + clivá hudba. Som sa opustil trošku. Piata hviezdička neudelená len z úcty k Sue Allen. ()