30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Snorlax

Solidní začátek je následován zoufale nudnou a hlavně velice dlouhou částí, která je korunována závěrečným nalezením a zneškodněním bin Ládina. Akční scény Bigelowová umí, takže celá vojenská akce je jedna velká parádička. Ale to je vzhledem ke stopáži filmu pohříchu málo. ()

dr.horrible

Dychberúca rekonštrukcia desiatich rokov plánovania akcie, ktorá nemusela nikdy výjsť. Bez prikrášlení, bez patriotizmu, bez pátosu, bez vyjadrenia akéhokoľvek politického názoru a absolútne bez šance stať sa komerčným hitom. Asi ako Homeland odosobnený a oprostený od všetkého, čo ho robí divácky vďačným. Jessica Chastain podáva životný výkon a neoceniť ju oscarom by bola nehorázna chyba. Edit: .... ()

Šakal

Není na místě snímku (tvůrcům) vyčítat přílišnou aktuálnost, tj. nedostatečný (časový) odstup (ostatně, kdy je (bude) ta správná doba?) popř. samotnou zbytečnost zfilmování tématu. Právě naopak a zejména, vše to přebíjí skutečnost, že se jedná o mimořádně precizní filmařinu, jejíž vrchol přichází v posledních 25-ti min. K. Bigelow zraje s věkem (resp. každým dalším snímkem). Bez zbytečných emocí, (překvapivě) s patřičným nadhledem, posouvá příběh (vyšetřování) krůček po krůčku k očekávanému finále, které každý divák pochopitelně moc dobře zná, přesto to na jeho zážitku zhola nic neubírá. Nutno podotknout, že měrou vrchovatou k tomu přispívají i samotní herci, v čele s „pitbulem v sukni“- J. Chastain, které rok 2012 „náramně (herecky) sluší“. Spousta z vás snímku vyčítá jistou unylost (monotónnost a předvídatelnost), přičemž se zdá, že by uvítala, aby byl Usáma bin Ládin (dále již jen označení „Láďa“) větší macho a místo „norování“, které by mu mohlo závidět i celé (Sturgesovo) osazenstvo v „The great Escape“, pořádně zatápěl amíkům pod kotlem. Mám však (neodbytný) pocit, že to není „na pořadu dne“. Ostatně nejste toho názoru, že „Láďa“ se již dostatečně předvedl (nejen) 11. září 2001?! ......Příjemné překvapení vlastních (ne)očekávání a jak zde již bylo několikrát poznamenáno, je minimálně k zamyšlení, že žánr ryze mužský vyučuje žena. Téměř se (ne)chce věřit, že tato dáma (ne)má koule. Rozsoudit by to snad mohl J.C. ...? 90% ()

Legas

Jessica byla na facku (několikrát za film), Desplat na pohlavek (něco tak neoriginálního jsem dlouho neslyšel), ty jejich obraty ve scénáři ("Pohni nebesy a zařiď to." apod.) na přesdržku a Bigelow bych na to, jak ji mám rád, nechal vystavenou nahou na chodníku slávy (alespoň na jeden den). Utahané, ničím nezajímavé drama. Pro Afghánce to musí být strašná komedie, nemůžu si pomoct. A navíc nevěřím na existenci (nebo alespoň na jeho roli ve všech těch průserech za několik let) Usámi bin Ládina. ()

IQ Tiqe

O tom, jak Amíci vystopovali Usámu. Měl jsem zkraje problém pamatovat si arabský jména a často mi unikalo, kterej arabáč je co zač, a proč je důležitej, takže jsem snad půlku času nechápal, proč po něm vlastně jdou. To byly asi největší vady na kráse. Jinak bez připomínek. Nechybí akce, napětí; vždycky je zajímavý nakouknout do zákulisí něčeho, co znáte jen útržkovitě ze zpráv. Ale popravdě víc mi film nedal. ()

Anderton

Film tak chladný, aký je chladný svet špionáže, v ktorom sa odohráva. Tým pádom aj nedivácky spôsobom, aký si môže Hollywood ešte dovoliť a takto si to teda dovoľuje málokedy. Hrdinka, o ktorej sa nedozvieme absolútne nič, pretože sa o sebe nemá s kým porozprávať. Ale ona by tam hodila bombu, aj keď budú collateral damages. Alebo si môžeme všimnúť jej fotku s nejakým väčším dieťaťom na monitore. Ale koho to (a ona) zaujíma? Všetkých zaujímajú čísla, pozície, dáta, informácie. Kto ale pocíti po vyriešení prípadu úľavu? Aký svet to zachraňujeme, keď na konci Maya nevie odpovedať na otázku, kam ju treba dopraviť? Bigelow je tak skúsená režisérka, že za dve a pol hodiny neponúkne stanovisko a predpokladá, že jej divák je inteligentný a nepotrebuje ho. Film sa ukazuje ako najlepší v svetle porovnávania s klasickými trilerovými škatuľkami, do ktorých sa snaží vtesnať mnoho iných, na prvý pohľad rovnako závažných filmov o súčasnom stave sveta. ()

AppleCore

Tohle neni film o útoku na Usamu bin Ladina. Je to film o tom, co všechno onomu zátahu předcházelo, o veškerym úsilí, o deseti letech urputnýho hledání, zjišťování, mučení a až v poslední řadě o samotnym odhalení, potažmo dopadení. Nečekejte proto strhující film z válečný vřavy tipu Black Hawk Down, ani napínavý situace z Hurt Lockera. Tady se všechno odehrává v zákulisí boje, kde hlavní roli nehraje olovo, ale slova, důležitá rozhodnutí a činy z pohledu nikoli ostřílených veteránů, ale jedný vorkoholický zrzky, prostřednictvím který se teprve v závěrečný půlhodince dostaneme do atmosferickýho, dramatickýho finále, ve kterym přijde ke slovu i to olovo. Mít to dynamiku Zelený Zóny, těch sto padesáti sedmi minut by si divák ani nevšim. ()

Dzeyna

No nevím, nebylo to příliš realistické, řekla bych, že spíše naivní a pohádkářské. Přijde mi nepravděpodobná celá tato situace a její zpracovaní. Herci byli výborní, těm se nedá vytknout nic, akce a napětí bylo také zdařilé. Ovšem, je to trochu mimo mísu. ()

Kothy

Další skvělý snímek od Kathryn Bigelow. Opět s válečnou tématikou, tentokrát se zaměřuje na hon na Bin Ladena. Film se odehrává v letech 2003-2011 a vystřídá se v něm mnoho postav. Většinu z nich hrají známí herci. Nejvíc prostoru tu má ale vynikající Jessica Chastain jako mladá CIA analytička, která do celé akce dává nejvíc úsilí. Film je rozdělený na několik kapitol. Můžeme zde vidět mučení vězňů, nekonečné sledování podezřelých nebo vládní obstrukce kolem samotného zásahu. Ten uvidíme na konci filmu a je dost působivý. Nemám moc co dodat. "Máme jackpot." ()

swamp

Poměrně důkladná sonda do procesu hledání a dopadení / zabití ‏أسامة بن محمد بن عوض بن لادن. Místy bylo toto drama Kathryn Bigelow docela zdlouhavé, i přesto si mě ale svou atmosférou podmanilo. Jessica Chastain v roli agentky CIA, která má koule, je prostě výborná. ()

DwayneJohnson

Na první pohled až chladné vyprávění, které diváka moc nezaujme. Na ten druhý, dlouholetá, pečlivá mozaika, která do sebe po mnoha letech zapadne do posledního dílku. Možná trošku odtažité, ale rozhodně ne na škodu věci. Kathryn na mě opravdu udělala rozhodně větší dojem, než se svým oscarovým snímkem Smrt čeká všude. Nestraní ani jedné straně konfliktu, což nezaujatý filmový divák musí rozhodně ocenit. Poslední zhruba půlhodina už jen čistá akce, kterou jsem sledoval potichu jako myška. Lepší čtyřka a pro mě zatím jeden z nejlepších filmů roku 2014. ()

Ant

Tam, kde Hurt Locker byl film s lidským příběhem o prožitcích pyrotechnika ve válce, tak Zero Dark Thirty je chladné drama o honu na superzlého teroristu. Už jen v tomhle směru je to pro mě zklamáním. A to jsem úplně odsunula stranou fakt, že ani zbla nevěřím okolnostem téhle akce. Dalším problémem je, že těch 157 minut je z větší části docela nuda. Trvalo mi půl hodinu, než jsem se do toho nějak dostala (to mučení na začátku nepomohlo). Akční to není ani náhodou a to platí i pro tu "osudnou" operaci na konci, která byla úplně bez napětí. Každopádně mě potěšil seriálový casting. Gandolfini si krade každou scénu, ve které se objeví. Chastain je výborná, ale oscarová role to není. Její poslední scéna ve filmu je hodně silná a kupodivu plná emocí. Škoda, že takový nebyl celý film. ()

predators

Ani nevím, kolikrát jsem u toho usnul! Možná proto hodnotím tak, jak hodnotím. Prostě toto dokumentárně filmové pojetí rádoby dramatického nahánění nějakého pošahance, ještě v režii "buchet" mi nesedlo. 30% ()

nascendi

Kathryn Bigelow v poslednej dobe nakrúca vojnové filmy, ktoré zodpovedajú mojim predstavám. Svojim poňatím sa blížia dokumentárnym snímkam, v ktorých vystupujú osoby, ktoré sú nielen profesionálmi každým cólom, ale tiež osobami s vlastnými radosťami i starosťami. Historická vernosť filmu nie je úplná, ale autorskú licenciu režisérka nezneužíva. Páči sa mi, že na rozdiel od záplavy superhrdinov, ktorí sú schopní zachrániť zemeguľu ukazuje, koľko sa toho v reáli nepodarí, ako dlho trvá príprava každej akcie a aká obrovská priepasť je medzi jej filmami a mienkotvornými filmami ohlupujúcimi mladú generáciu. ()

Slartibarkfast

Dostalo se mi do rukou toto zlatým pajdulákem a několika dalšími nominacemi ověnčené dílo. Zaradoval jsem se tedy, že po delší době konečně uvidím svižnou akční záležitost, která nahlíží takříkajíc pod pokličku všemu tomu pátrání po zlých pánech s ručníky na palici a snad i vyzradí, kdo tenkrát sejmul Džej Ef Kennedyho. Procentuální hodnocení lehce nad 70 sice nesplňovalo předpoklady über nabušené pecky, ale pár ješitných hodnotících může filmu uškodit. Zalehl jsem tedy na matrace a společně se zrzkou z reklamy na trivago jsem se pustil do těch fujfuj teroristů jejich vlastními zbraněmi - mokrými ručníky a hlasitou hudbou, která se nedá poslouchat! Po asi hodinovém úsilí jsme toho mnoho nedokázali a konec byl v nedohlednu. Frigidní zrzka už mi pomalu začala lézt na nervy a děj, který tonul jako vosa v medu, ve mně vyvolával pocit, že mučen jsem já. Po další hodině bezbřehé nudy, ježdění po pakistánských tržištích, ukázek amerického patriotismu, islámského terorismu a kreslení číslic s vykřičníky na sklo jsem začal zrzku nenávidět. Poslední půlhodina závěrečné akce mohla uspokojit alespoň ty nenáročné, ale mne jen utvrdila v tom, že americké myšlení není schopno posoudit následky svého konání a hrou na světové policajty to všude akorát tak podělá. S mírným nadhledem musím uznat, že by mne asi též sralo, kdyby mi domů přijel nějaký idiot a říkal mi, co mám a co nesmím dělat. Kdyby celá tahle záležitost netrvala téměř tři hodiny, dalo by se to ještě snést a snad by i ty tři hvězdy byly. Takto zůstává s odřeným uchem u dvou za další historický blábol, který hodnotí kladně snad jen národ tvůrců a nesvéprávní kritici bez soudnosti a vkusu. 35% ()

cukorek

Film z kategórie blbý začiatok, ale dobrý koniec. Filmy, ktoré zachytávajú život z arabských krajín a vŕtajú sa v tématike terorizmu veľmi nevyhľadávam a už vôbec nie, keď fenoménom sa stáva vyšetrovanie a politické "dôležité" diskutovanie na strane "spasiteľov" z USA. Presne týmto zaváňa úvod tejto drámy, ktorá otestovala herecké vlastnosti nezlomnej J. Chastain. Táto herečka znovu nechala na plátne kúsok seba, keď obetavo zvládla náročnú rolu tvrde pracujúcej agentky. Keďže podobných filmov je veľa, kladiem dôraz na čo najlepšiu identickosť prenesenú z krajín blízkeho východu do filmu, ktorá nesmie zanedbať ani jednú postavu, aby film nestratil na vážnosti. V tomto prípade identickosť bola dobrá, ale o to menej bolo kvality pri najnapínavejšej pasáži - útočná akcia na podozrivé sídlo. Voľba ponechať diváka, ktorý "prežíva" s vojenskou jednotkou každý pohyb opakovane niekoľko sekúnd bez obrazu, bolo ako streliť nevinného občana do kolena. Táto spomenutá voľba ma len uistila o celkovom hodnotení 50%. ()

Slarque

Tenhle film diváka zavade do zákulisí honu na Usámu bin Ládina. Věci zjednodušuje jen natolik, aby se vešel do rozumné stopáže, a aby divák měl jednoho průvodce dějem (postava Mayi má ve skutečnosti hned několik reálných předobrazů). Jinak vše vypadá naprosto věrohodně a smekám před divácky nepříliš vděčným, ale o to čestnějším rozhodnutím, nepodsouvat nikomu vlastní názory na předváděné situace, jen je zobrazovat a přehledně řadit za sebe. Režisérka se opět nejvíce blýskla v závěrečné akci, ale to u ní už také nikoho nepřekvapí. Jessica Chastain potvrdila pověst jedné z nejlepších současných hereček (90%). ()

Arsenal83

Mučenie ako demokratický spôsob zisťovania informácií, potom niekoľko výbuchov po celom svete a nakoniec neprehľadná streľba. O tom sú dve a pol hodiny politicky motivovaného vraj thrilleru, z ktorého je už úplne jasné, že Bigelow točí filmy na objednávku. Výkon Chastain je úplne tragický, absolútne nesympatický. Príbehu môže uveriť len nerozhľadený americký Redneck. ()

Bachy

Clarke je absolutně úžasný. Velké překvapení pro mne. Chastain to celkem utáhne a Strong je vždy plusem. Tolik k hercům. Ale víc se k Zero Dark vyjadřovat nebudu. Je to zajímavé a celou dobu mě to nějakým způsobem bavilo, ale jinak prostě netuším, co si myslet. A navíc mi nestačí pěti stupňová stupnice. 7/10 ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu