Starosto ať mi neleze na kůži! Kat - mistr ostrého meče, kat - mistr ostrého meče. Báječná veselohra s plejádou skvělých herců.(1.2.2015)

Počestné? Fuj. Třikrát.(25.8.2010)

Výroba českých celovečerních filmů se nezastavila ani s blížícím se pádem Třetí říše. Režisér Martin Frič se na konci roku 1944 rozhodl zfilmovat divadelní hru Karla Krpaty Mistr ostrého meče. V barrandovských ateliérech tak vyrůstaly nákladné historické stavby, které si spolu s Vávrovou přípravou snímku Rozina sebranec vyžádaly značné finanční prostředky. Satirická kostýmní veselohra nás zavádí do prostředí barokních Pardubic kolem roku 1710. Humornou formou staví na pomyslný pranýř sobectví, falešnou morálku, pletichy a pokrytectví "počestných“ pardubických paniček. Do kontrastu jsou dány "osoby snížené“: rozvážný mistr popravčí Jiří a jeho chytrá žena Rozina. Filmem defiluje plejáda nejpopulárnějších hereckých osobností, které se tehdy ocitali na samém vrcholu svých hvězdných kariér (Smolík, Marvan, Plachta, Kabátová, Nezval, Valentová, Bušová, Kreuzmann, Kohout a mnoho dalších). Jiřina Štěpničková v titulní roli potvrzuje své všestranné komediální nadání, které mnohem častěji oživovala na divadelních prknech, než před filmovou kamerou. Výjimečná příležitost se přímo nabízela Terezii Brzkové, která ještě donedávna zastávala národem a režisérem Čápem přisouzenou úlohu jakéhosi alter ega Němcové Babičky, zatímco ve Fričově komedii se postupně proměnila v panovačnou a nesnášenlivou hraběcí milost. Zatím jen zpovzdálí se dere ke slovu nová krev, generace nejmladších hereckých osobností, už tady ovšem naznačující leccos z pozdějších velkých kreací (dryáčnická epizoda tehdy sotva čtyřiadvacetileté Dany Medřické); jako milou kuriozitu lze vnímat obsazení Marty Fričové, nevlastní dcery režiséra Friče, do role lyrické schovanky ze zámku, jedné z hlavních postav filmu. Vkusný, ironií a humorem sršící snímek z jednoho historického zastavení v dobách dávno minulých, a ne právě marných, je dalším z početné řady nadčasových děl Maca Friče, který se po dvou prominentních zakázkách pro německý Pragfilm opět vrátil k české tradici, k českému řemeslu.(4.10.2008)

Jedna z nejpovedenějších komedií své doby.(2.6.2015)

Skvělá komedie na zvednutí nálady. Perfektní výkony všech herců i hereček a výborně napsané postavy a dialogy.(30.5.2010)