Ripper Street (TV seriál)

Mysteriózní / Krimi

Velká Británie, 2012 - 2016, 32 h 48 min (Minutáž: 24x60 min)

Matthew MacFadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker, Peter Ferdinando, Anton Lesser, Steven Robertson, Mark Dexter, Geoff Bell, Joseph Gilgun, Hugh O'Conor, Michael Smiley, Paul McGann, Ian McElhinney, Emma Rigby, Jamie Sives, Michael McElhatton, Iain Glen, Julian Firth, Damien Molony, Charlie Murphy, Morgan C. Jones, Paul Kaye, Gina Bellman, Ferdinand Kingsley, Paul Ready, Michael Marcus, Luke Allen-Gale, Joseph Mawle, Lucy Cohu, Callum Turner, Scott Handy, Alfie Stewart, Branislav Martinák, Rod Hallett, Amber Jean Rowan, Peter Sullivan, Stanley Townsend, Emily Taaffe, Emma Griffiths Malin, Laura Haddock, Lalor Roddy, Dermot Magennis, Oliver Cotton, Kunjue Li, Georgina Rich, Joel Gillman, Anthony Morris, Josh O'Connor, Andy Kellegher, Melissa Maria Carton, Peter Robbie, Matthew Lewis, David Threlfall, Killian Scott, Izzy Meikle-Small, Anna Koval, Jonas Armstrong, Kristian Nairn, Patrick Baladi, Penny Downie, Stuart Bunce, Dave Legeno, Sam Hazeldine, Edoardo Ballerini, Shauna Macdonald, David Oakes, Ruta Gedmintas, Frank Harper, Nicholas Woodeson, Tom Brooke, Neve McIntosh, David Murray, James Wilby, Martin McCann, Belinda Stewart-Wilson, Andrew Tiernan, David Costabile, Keith Skinner, Lydia Wilson, Louise Brealey, John Heffernan, Francis Magee, Charlie Creed-Miles, Jason Manford, Philip Arditti, Dean-Charles Chapman, Charles Edwards, Martin Compston, Peter McDonald, Elliot Levey, Robert Render, Ian Gelder, Mark Coney, Derek Reid, David Verrey, Aidan Crowe, Steve Wilson, Michael Grennell, Oddie Braddell, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Patrick J Molloy, Robert Goodman, Paul Kennedy, Garry Mountaine, Haydn Gwynne, Tomasz Oplawski, Robert MacDomhnail, Paul Kealyn, Simon Coury, Martin White, Gary Murphy, Michael James Ford, Damien Devaney, Rebecca Grimes, Sonya Cassidy, Jamie Ballard, Charley Palmer Rothwell, Jon Øigarden, Dylan Smith, Owen Teale, David Warner, Guy Williams, Noni Stapleton, Jassa Ahluwalia, Jonathan Barnwell, Steven Hartley

Stephen Smallwood

Kostýmy:

Leonie Prendergast

Některé díly výborné, některé dobré, jiné slabší, ale žádný není vyloženě špatný. Zdánlivě nesourodá trojice vyšetřovatelů řeší v "porozparovačském" Londýně své případy bravurně i přes své osobní problémy táhnoucí se oběma řadami a ačkoliv i tady jsou z velké části zachována žánrová klišé, atmosféra britské metropole z konce 19. století to celkem snadno zakryla. I když se točilo v Dublinu. Bavila mě různorodost případů, kdy Divize H řešila jak klasické vraždy či loupeže, tak špinonážní i teroristické aféry či náboženské fanatiky. A zásahem do středu terče byl i výběr herců, přičemž prim hrála samozřejmě trojice MacFayden-Flynn-Rothenberg. Ochudit diváky o třetí řadu by byl hřích. 85%(9.2.2014)

Tušila jsem, že se mi bude tento typ krimi série s Matthew MacFadyenem líbit. Tohle já prostě můžu :) Je to vážně paráda a po veledílech jako Sherlock nebo Luther (kteří jsou mými forever favority) mě BBC opět potěšila. Hned s první epizodou se Ripper street dynamicky rozjede a vtáhne do děje. Ústřední trojka herců je strašně správná :) - Matthew v roli spravedlivého výborného inspektora Reeda (ta jeho krásná přednesová angličtina), Jerome Flynn jako chlapácký seržant Drake a Adam Rothenberg jako doktor - kapitán Jackson, který má whisky vždy po ruce. Taky vedlejší postavy jsou dosti zajímavé a ty hlavní mají některá, divákovi neobjasněná tajemství. Případy jsou dosti drsné a stejně tak prostředí špinavého Londýna je poměrně nehostinné. Některými prvky mi to trošku připomíná jak seriálového tak filmového Sherlocka. Moc se mi líbí i hudba a úvodní znělka. Určitě to stojí za vidění. http://www.youtube.com/watch?v=mzXMTzOUB5o http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YnhV5K9F39g(10.2.2013)

Kocovina z nevysvětleného řádění Jacka Rozparovače ještě visí nad špinavými uličkami Whitechapelu, obyvatelé čtvrti nevěří policii, policie nevěří jim a do toho se začnou plně projevovat zárodky kriminálních činů, které známe i z dnešní doby. Průmyslová revoluce nastolila nová pravidla, do kterých patří nebývalá korupce, nacionální vášně, drogy, zneužívání dělníků, boj za sociální spravedlnost, emancipaci žen... atd. _____ BBC udělala z viktoriánských detektivek příběhy o současnosti. Drogy tady sice představuje heroin dovezený z Číny, jeho účinky ale nejsou o nic méně devastující než modernější varianty fetu. S Iry se v současnosti už většinová společnost sžila, ale stalo se tak teprve nedávno a šrámy z desetiletí trvající (vpodstatě) občanské války jsou stále citlivé. A na místo irských chuďasů s jiným náboženstvím a jinými zvyky nastoupily skupiny imigrantů z Afriky a Asie a kulturní a náboženské střety nepřestávají. Atd. Velmi chytrý seriál tak zobrazuje současnost v kostýmech a s větší dávkou očividné brutality, rozhodně ale ne naivity, než jakou se vyznačuje dnešní doba. ____ Samozřejmě můžu mít výhrady k přece jen mírnému romantizování, kdy prostitutky jsou jedna vedle druhé nadané, hodné a krásné, že by je vyfotili i na obálku Cosmopolitanu. Muži jsou zase kvůli lásce zlomení nebo odhodlaní jít i na smrt. Opilecký patolog zastoupí celé forenzní oddělení a má takové znalosti ve všech oborech, že jen čekám, až v příštích sériích (a doufám, že budou!) objeví šroubovici DNA nebo přinejmenším otisky prstů. Hlavní detektiv se vyznačuje mírou náboženské, sociální i sexuální tolerance, že by mohl být dnešní policii vzorem. _____ I tohle ale beru jako pomrkávání tvůrců na diváky ve smyslu: A vy si vážně myslíte, že viktoriánská Anglie se tolik liší od dnešního světa? _____ Jedinou vážnější výhradu mám právě k hlavní postavě. Inspektor Reid je totiž dost matný charakter, přestože jeho gentlemanská fasáda skrývá temnotu a zuřivost, jež ale nedává téměř najevo. Projevuje se nenápadně lhaním, podváděním a licoměrným postáváním v rohu, zatímco na jeho pokyn podřízený mučí vzdorovité vězně. To právě seržant Drake (skvělý výkon Jeromme Flynna) je mnohem zajímavější hrdina, jeho charakter prochází vývojem a divák jen zírá, jak se v napohled drsném rváči bez skrupulí začíná odhalovat něha a dětsky upřímná touha po lásce. ____ Opilec, děvkař, cynik a geniální doktor Jackson je figura více klišovitá, takové se vyskytují v detektivkách často, přesto je ale neodolatelný hlavně ve scénách se Susan, kdy vzájemné ubližování a zároveň láska tvoří nesnesitelné spojení. ______ Jakkoliv jsem byla skeptická, po shlédnutí uznávám, že i z tak provařeného tématu, jako je Jack Rozparovač, se dá vykřesat parádní seriál. /16. 6. 14./(16.6.2014)

Jak tady někdo psal, je to obyčejná kriminálka zasazená do atraktivního prostředí starého Londýna víc jak před 100 lety - nic víc. Vyšetřovací tým se moc nepovedl...všichni jsou absolutně nezajímavý. Navíc to nemá psychologickou hloubku. Viděl jsem jeden díl a stačilo. 57%.(4.8.2013)

Atmosféra super, postavy sympatické... ale nějak mě to nevtáhlo do děje v takové míře, že bych přímo hltal jeden díl za druhým s tím, že už se nemohu dočkat, co se stane v tom dalším. I když zakomponování kdysi skutečně žijícího sloního muže a jeho skonu byl určitě fajn, o tom žádná. Po dvou sériích za mě lepší průměr.(1.7.2015)