Ripper Street (TV seriál)

Mysteriózní / Krimi

Velká Británie, 2012 - 2016, 39 h 30 min (Minutáž: 24x60 min)

Matthew MacFadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker, Peter Ferdinando, Anton Lesser, Steven Robertson, Mark Dexter, Geoff Bell, Joseph Gilgun, Hugh O'Conor, Michael Smiley, Paul McGann, Ian McElhinney, Emma Rigby, Jamie Sives, Michael McElhatton, Iain Glen, Julian Firth, Damien Molony, Charlie Murphy, Morgan C. Jones, Paul Kaye, Gina Bellman, Ferdinand Kingsley, Paul Ready, Michael Marcus, Luke Allen-Gale, Joseph Mawle, Lucy Cohu, Callum Turner, Scott Handy, Alfie Stewart, Branislav Martinák, Rod Hallett, Amber Jean Rowan, Peter Sullivan, Stanley Townsend, Emily Taaffe, Emma Griffiths Malin, Laura Haddock, Lalor Roddy, Dermot Magennis, Oliver Cotton, Kunjue Li, Georgina Rich, Joel Gillman, Anthony Morris, Josh O'Connor, Andy Kellegher, Melissa Maria Carton, Peter Robbie, Matthew Lewis, David Threlfall, Killian Scott, Izzy Meikle-Small, Anna Koval, Jonas Armstrong, Kristian Nairn, Patrick Baladi, Penny Downie, Stuart Bunce, Dave Legeno, Sam Hazeldine, Edoardo Ballerini, Shauna Macdonald, David Oakes, Ruta Gedmintas, Frank Harper, Nicholas Woodeson, Tom Brooke, Neve McIntosh, David Murray, James Wilby, Martin McCann, Belinda Stewart-Wilson, Andrew Tiernan, David Costabile, Keith Skinner, Lydia Wilson, Louise Brealey, John Heffernan, Francis Magee, Charlie Creed-Miles, Jason Manford, Philip Arditti, Dean-Charles Chapman, Charles Edwards, Martin Compston, Peter McDonald, Elliot Levey, Robert Render, Ian Gelder, Mark Coney, Derek Reid, David Verrey, Aidan Crowe, Steve Wilson, Michael Grennell, Oddie Braddell, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Patrick J Molloy, Robert Goodman, Paul Kennedy, Garry Mountaine, Haydn Gwynne, Tomasz Oplawski, Robert MacDomhnail, Paul Kealyn, Simon Coury, Martin White, Gary Murphy, Michael James Ford, Damien Devaney, Rebecca Grimes, Sonya Cassidy, Jamie Ballard, Charley Palmer Rothwell, Jon Øigarden, Dylan Smith, Owen Teale, David Warner, Guy Williams, Noni Stapleton, Jassa Ahluwalia, Jonathan Barnwell, Steven Hartley, Malcolm Adams, Julian Bleach, Jennifer Aries, Ellie Haddington, Imogen Bain, Eddie Jackson, Maeve Dermody, Gerry O'Brien, Simon Gregor, Derek Riddell, Linal Haft

Stephen Smallwood

Iain Erskine

Scénografie:

Mark Geraghty

Kostýmy:

Leonie Prendergast

Ještě nemám zcela dokoukáno, pořád jsem čekala, kdy se semele konečně něco zlomového a seriál začne být skutečně zajímavým, ale pak mi došlo, že když jsem skoro u konce, nic takového mě již nečeká.. Neberte mě špatně, on to vůbec není špatný seriál. Dobová atmosféra je autentická, nápad originální - kriminálek z viktoriánské Anglie se moc nevidí. A hlavní hrdina z Pride&Prejudice má charismatu na rozdávání. Jenomže tam není nic, co by mě nutilo dychtivě sjíždět jeden díl za druhým, jako tomu bylo u ostatních seriálů BBC. A vzhledem k tomu, že přetrvávají dechberoucí dojmy z těch předchozích, neodpustím si srovnání; Ripper street je prostě slabší. S BBC asi nejde jen tak šlápnout vedle a RS má bezpochyby spoustu kvalit, ale víc než jeden díl za několik dní bych si nepustila. Dost mě zklamalo, že se seriál netýká Jacka Rozparovače a místo toho se věnuje jednotlivým a nenavazujícím případům. Sice jsou zajímavé, ale rozhodně to není "guilty pleasure" záležitost. A mimochodem postava seržanta jaksejenjmenuje je mi tak trochu trnem v oku, protože nemá vůbec rozvinutou osobnost - funguje tam jen jako taková "výplň", to aby tam byl nějaký "drsňák";a navíc vesměs působí jako neschopný patlal. Každopádně zábavný Yankee a vážný Edmund to vyvažují.. Možná, že kdybych nedávno neviděla jiné mini-série, hodnotila bych výš. Takhle silné 3*.(10.4.2013)

. Série první: Hm, Rozparovačova štráse má výborné obsazení do výborných rolí, nejen u hlavního trojúhelníku postav policistů (konečně po dlouhé, dlouhé době funkční, originální a zábavná postava patologa), ale i u vedlejších. Charaktery jsou všeobecně v Ripper street fajn a dobře jsou zpracované i postavy ženské, které bývají velmi často v látkách z konce či přelomu devatenáctého století zpracovány dosti pitomě, zde fungují a působí silně, aniž by se k tomu museli uměle dostrkávat a využívat klišé (tedy pokud pominu zaměstnání bordelmamá). Jednotlivé případy jsou zábavné a nadepisodní linka v závěru pěkně graduje, jen by o ní mohlo být v prvních epizodách naznačeno více, neboť pronést dvě "tajuplné" věty o čemsi nepůsobí zrovna dobře a hlavně divák pochňápe okolnosti daleko dřív, než se vyjeví v ději seriálu. Bronn, Hodor a Mormont... Jejich přítomnost mě hodně potěšila (sakra, měl bych přestat tolik žrát Hru o Trůny). Série druhá: nářez od začátku do konce, který je silný v jednotlivých případech, hlavní linii i v osobních osudech jednotlivých postav. Edmund Reid hraný Matthewem Macfadyenem je sice stále občas křečovitý a jeho dušínovské a vizionářské promluvy působí občas nechtěně směšně, ale i jemu bude konečně dopřána v závěru kapka temných stránek. Pátá hvězdička zcela jasně přidána, neb to dobré v první řadě je ještě lepší a to co v ní dobré nebylo zcela pominulo, jeden z nejlepších televizních zážitků a nechápu, že BBC zatrhlo další díly.(2.9.2013)

BBC mi naservírovala přesně to, co jsem od nich chtěla. Je sice předčasné dělat závěry teprve po prvním vysílaném díle, ale dá se říct, že byl více než vydařený. Ripper street má zajímavý děj (Jack Rozparovač nikdy neomrzí, ikdyž to není jen o něm. Doufám, že se ale na scéně brzy objeví, může z něj být další zajímavá linie), herecké obsazení je též vydařené, nejvíce zde září Matthew MacFadyen, ale ani ostatní za ním nezůstávají pozadu. Ústřední trio se skvěle doplňuje a dominuje celému seriálu. Dalším plusem je hudba, která se velmi vydařila a zajímavě je uděláno úvodní intro. Suma sumárum Ripper street stojí za shlédnutí.(1.2.2013)

1. série - 100% - Každá nezapomenutelná krimi potřebuje atraktivní zasazení a působivou sílu charakteru hlavní postavy. Když pak místo jednoho ústředního hrdiny přijdou hned tři, potěší to, ale nepřipraví mě to na skutečnost, že mě viktoriánská krimi dokáže zas a znovu dokonale pohltit. Odhodlaný Edmund, křehký drsňák Drake i neurvalý doktor Jackson jsou dokonalým osobnostním trojúhelníkem, který v napínavém a překvapivě vzdělávacím duchu provede diváka špinavým Londýnem až do nejzapadlejší uličky nebo nechutně špinavé putyky. A z nenápadného počinu se tak na ploše několika epizod může klubat nefalšovaná britská klasika. Shall we? 2. série - 100% - Pro někoho možná CSI: London, pro mě jedna z nejblyštivějších perel britské televize vůbec. Doslova mě šokuje, že něco tak dokonale vysoustruženého, zápletkami a dialogy chytrého a vývojem postav životného vyhrálo svůj boj o nové díly jen díky odkoupení od Amazonu. Celá ústřední trojice (společně se Susan pak spíše čtveřice) totiž rozehrává souboj proti nekalým whitechapelským živlům, proti neúprosnému osudu a proti záporákům, v jejichž čele stojí neporazitelný, slizký a dech beroucí Jedediah Shine v dokonale přesném podání Josepha Mawleho. A jde jim to tak dobře, že mi je osmička výpravných epizod znovu zoufale málo. Neodvažuji se odhadovat, jestli takhle vysoko nasazená laťka může i příště zůstat netknutá. 3. série - 90% - Spousta zachmuřeného pátrání po místech snad ještě špinavějších než minule, o třídu emocionálnější dlouhodobá linka a v té nejméně očekávané chvíli pak nenápadný vtípek stranou, který svým překvapivým umístěním odbourá o to víc. I po minulé sezóně, již tak vysoce živoucí a osobní, lze pro neúnavné ohaře z Divize H najít nové způsoby týrání vlastní duše. V epizodách, kde není herecká sestava z dějových důvodů kompletní, získává seriál na uvěřitelnosti a realističnosti namísto obvyklé výjimečnosti, ale i za tuhle odvahu nakonec tleskám a po velice definitivně působících závěrečných minutách jsem překvapený, že hlavní tvůrce Richard Wadlow riskuje a zkouší pokračovat ještě dál. Vzhledem ke kvalitě se ale nemůžu dočkat všeho, co nás ještě čeká.(23.6.2013)

Po prvních pěti dílech hodnotím velice kladně. Prostředí Londýna v 19. století je skvělé. Výborná atmosféra. Herci hrají prim. Doufám, že seriál se ponese ve stejném duchu.(31.1.2013)

• - V epizóde s názvom "A man of my company" spomínajú, že pri jednej obeti vraha nastal rigor mortis (posmrtná stuhlosť) za menej ako 10 hodín po vražde. Kapitán Jackson (Adam Rothenberg) to odôvodní tým, že vo vode pri nízkych teplotách môže rigor mortis nastať okamžite. V skutočnosti však pri nízkych teplotách nastáva až po približne 4 dňoch. Naopak, pri vysokých teplotách nastáva už v priebehu pol hodiny. (Momo_desu)

• - V seriály je i pár nezrovnalostí, ako napríklad "priepasť" medzi epidémiou Dr. Johna Snowa, cholera, ktorá sa roznášala cez vodné pumpy, a leukotómiou činí až necelé storočie. Takisto i výraz Molly house sa vo viktoriánskej dobe stal už archaizmom a nebol skoro vôbec používaný. (Momo_desu)

• - Ačkoliv BBC po druhé sérii zastavila další natáčení, seriál byl zvolen nejlepším pořadem na britských stanicích čtenáři populárního časopisu Radio Times. Hlasování se zúčastnilo více než 7 500 čtenářů, přičemž hlavní snahou bylo především to, aby BBC pokračovala v dalším natáčení. (helianto)