Ripper Street (TV seriál)

Mysteriózní / Krimi

Velká Británie, 2012 - 2016, 39 h 30 min (Minutáž: 24x60 min)

Matthew MacFadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker, Peter Ferdinando, Anton Lesser, Steven Robertson, Mark Dexter, Geoff Bell, Joseph Gilgun, Hugh O'Conor, Michael Smiley, Paul McGann, Ian McElhinney, Emma Rigby, Jamie Sives, Michael McElhatton, Iain Glen, Julian Firth, Damien Molony, Charlie Murphy, Morgan C. Jones, Paul Kaye, Gina Bellman, Ferdinand Kingsley, Paul Ready, Michael Marcus, Luke Allen-Gale, Joseph Mawle, Lucy Cohu, Callum Turner, Scott Handy, Alfie Stewart, Branislav Martinák, Rod Hallett, Amber Jean Rowan, Peter Sullivan, Stanley Townsend, Emily Taaffe, Emma Griffiths Malin, Laura Haddock, Lalor Roddy, Dermot Magennis, Oliver Cotton, Kunjue Li, Georgina Rich, Joel Gillman, Anthony Morris, Josh O'Connor, Andy Kellegher, Melissa Maria Carton, Peter Robbie, Matthew Lewis, David Threlfall, Killian Scott, Izzy Meikle-Small, Anna Koval, Jonas Armstrong, Kristian Nairn, Patrick Baladi, Penny Downie, Stuart Bunce, Dave Legeno, Sam Hazeldine, Edoardo Ballerini, Shauna Macdonald, David Oakes, Ruta Gedmintas, Frank Harper, Nicholas Woodeson, Tom Brooke, Neve McIntosh, David Murray, James Wilby, Martin McCann, Belinda Stewart-Wilson, Andrew Tiernan, David Costabile, Keith Skinner, Lydia Wilson, Louise Brealey, John Heffernan, Francis Magee, Charlie Creed-Miles, Jason Manford, Philip Arditti, Dean-Charles Chapman, Charles Edwards, Martin Compston, Peter McDonald, Elliot Levey, Robert Render, Ian Gelder, Mark Coney, Derek Reid, David Verrey, Aidan Crowe, Steve Wilson, Michael Grennell, Oddie Braddell, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Patrick J Molloy, Robert Goodman, Paul Kennedy, Garry Mountaine, Haydn Gwynne, Tomasz Oplawski, Robert MacDomhnail, Paul Kealyn, Simon Coury, Martin White, Gary Murphy, Michael James Ford, Damien Devaney, Rebecca Grimes, Sonya Cassidy, Jamie Ballard, Charley Palmer Rothwell, Jon Øigarden, Dylan Smith, Owen Teale, David Warner, Guy Williams, Noni Stapleton, Jassa Ahluwalia, Jonathan Barnwell, Steven Hartley, Malcolm Adams, Julian Bleach, Jennifer Aries, Ellie Haddington, Imogen Bain, Eddie Jackson, Maeve Dermody, Gerry O'Brien, Simon Gregor, Derek Riddell

Stephen Smallwood

Iain Erskine

Scénografie:

Mark Geraghty

Kostýmy:

Leonie Prendergast

Vyborna kombinace dobove krimi a dramatu. Skvele zahrane a s kazdym dilem jeste o neco lepsi. Patý a sesty dil napriklad - jeden z top vykonu serialove tvorby tohoto roku.(19.1.2013)

Tak k tomuhle seriálu jsem se potřebovala prokoukat, protože na první dobrou mě pilotní díl vůbec nezaujal. Na druhý pokus jsem začala s druhým dílem a do seriálu se naprosto nepokrytě zamilovala. (První díl jsem později znovu zkoukla a zhodnotila ho jako jeden z těch slabších, to se prostě občas stává, že seriály naberou dech až později.) Nicméně je to další z těch britských seriálových skvostů, seriál, u kterého se nemusíte spokojit s kompromisy, který neuráží divákovu inteligenci. Obzvlášť se mi zamlouvá jeho komplexnost - detektivní zápletky tu jsou naroubované na historické události i postavy, mnohdy s až překvapující přesností (např. smrt Josepha Merricka). Nebývá výjimkou, že se jednotlivé epizody zabývají skutečným problémem viktoriánské Anglie. Bývá nešvarem zvláště amerických počinů, že je historie ve jménu "zábavy" znásilňována, ale to naštěstí není případ tohoto seriálu, Britové si potrpí na syrovost a historii milují. Herecké obsazení je tradičně prvotřídní, spousta známých tváří (dělám si čárky za herce z Game of Thrones). Těžko říct proč, ale celé to prostředí policejního sboru ve viktoriánském Londýně na mě působí jako Ankh-Morpork se svou Hlídkou, což je výrazné plus. Kvalitních kostýmních seriálů, které nepodlehly vyumělkovanosti, ale snaží se o historickou autentičnost, není nikdy dost. Ripper Street přežilo svou vlastní smrt a nadále nás těší svou přítomností. A je to jen dobře.(4.2.2016)

Keď si Rozparovač zbalil saky paky, v Londýne sranda neskončila, práve naopak. Výborná dobová detektívka so správne špinavou atmosférou a vysoko kvalitnou "sherlockovskou" hudbou, ktorá kladie prekvapivo veľký dôraz na osobné príbehy ústredného, skvelo obsadeného tria. A nutno podotknúť, že dobre robí. Reida, Drakea a Jacksona som si naozaj preveľmi obľúbil a teším sa na ďalšiu sériu.(29.4.2013)

První díl byl i navzdory několika "deus ex machina" skokům na velmi dobré 4*, a to jak díky atmosféře, tak i hereckým výkonům, prostředí, hudbě, příběhu... Následující díly bych hodnotila různě buď na nadprůměrné 3* nebo slabší 4* až čisté 4*. Víceméně se shoduji s hlavními body kritiky zmiňovanými zde (sem tam nelogičnosti v příběhu i chování postav, Jackson občas úplně jako CSI expert), ovšem pořád se jedná o velice nadprůměrný skvělý seriál s pěkně zpracovaným prostředím a sympatickými, dobře napsanými postavami, jehož druhé série se nemohu dočkat.(23.3.2013)

Po prvních pěti dílech hodnotím velice kladně. Prostředí Londýna v 19. století je skvělé. Výborná atmosféra. Herci hrají prim. Doufám, že seriál se ponese ve stejném duchu.(31.1.2013)

• - V epizóde s názvom "A man of my company" spomínajú, že pri jednej obeti vraha nastal rigor mortis (posmrtná stuhlosť) za menej ako 10 hodín po vražde. Kapitán Jackson (Adam Rothenberg) to odôvodní tým, že vo vode pri nízkych teplotách môže rigor mortis nastať okamžite. V skutočnosti však pri nízkych teplotách nastáva až po približne 4 dňoch. Naopak, pri vysokých teplotách nastáva už v priebehu pol hodiny. (Momo_desu)

• - Natáčanie seriálu prebiehalo v írskom Dubline. (Momo_desu)

• - V seriály sú používane i časté slangové výrazy, ako napríklad Crusher alebo Pig - Policajt, detektív; Rookery - slumy alebo ghetto; Thomas - klient prostitútky; Toffer - školená prostitútka; Molly house - verejný dom pre homosexuálov a transvestitov. (Momo_desu)