Blízko od sebe

• USA August: Osage County (více)

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant. (Bontonfilm)

peetriss

Další z řady konverzačních divadelních her přetavených v konverzační filmové dílo, tentokrát o rodině protkané skřípějícími vztahy, které se v přímém přenosu změní v požár konfliktů a nenávisti. Především smuteční hostina je doslova natlakována gradujícím napětím, které se dá krájet a musí nutně vyústit v tvrdý střet. Pravda, film Blízko od sebe je jemně načichlý komediálním nadhledem, přesto se příliš důvodů ke smíchu nenajde, protože střety jednotlivých aktérů jsou opravdu kruté. Hlavní devizou jsou, kromě kvalitní předlohy, výborné herecké výkony představitelů, na kterých film tohoto typu zákonitě stojí a padá. Meryl Streep předvádí další z mnoha fantastických výkonů, výkon Julie Roberts bych dokonce označil jako životní. Přestože zpočátku chvíli trvá, než se film usadí ve správných kolejích, jedná se o kvalitní zážitek plný té nejtvrdší upřímnosti. ()

Milodar

Neobvyklá kombinace velmi vtipného a zároveň depresivně tragického. Celkový výsledek je ale vynikající. Je to jeden velký mnoholog, takže v hlavní roli jsou zde herci... Meryl Streep snad nikdy neměla špatnou roli, no, nemá ji špatnou ani zde. Zato Julia Roberts dostala zase jednou šanci zahrát si něco jiného, než usměvavou romantičku. Hraje a vypadá výborně. Šerlok Holms pobavil, Chris Cooper nadchnul. Také Juliette Lewis nadchla, prostě taková její herecká klasika. A co Gregor McEwan? Nadchnul? No rozhodně nezklamal. Sam Shepard měl málo prostoru, ale určitě si to o to víc užil. Co vytknout? Ta divadelnost a vyhrocenost je trochu znát, prostě občas přitažené za vlasy a postavy pak jednají jako loutky. Violet si občas nutí lítost a citově vydírá. Jinak snad nic. ()

bloodcountes

Film viděn čistě a jedině kvůli Benedictovi, jinak mě tenhle žánr rodinného masokombinátu prachnic neříká, takže jsem nečekala, že budu kdovíjak nadšená. Nečekala jsem ovšem - naladěná některými komenty a hlavně hereckým obsazením - že se budu tak smrtelně nudit a za celou dobu se ve mě nepohne jediný náznak emoce (emoce vztažené k B.C. nebudu počítat, na ty mi stačí podívat se na fotku:)) Nic se tam zvláštního neděje, ani ty trable a rodinný záležitosti nijak nepřekačují rámec ordinérních trablů milionů jiných obyčejných rodin - nechápu, proč o tomhle vůbec někdo napsal divadlo. A poros divadlo: film to vlastně není, je to divadlo a tak by mě ani nemělo překvapovat, že herci místama přehrávají. Nejvíc Meryl, ačkoli ta to má asi v roli, tyhle ženský jsou teatrální, i když požádají o podání solničky. Nicméně mě její herectví neoslovilo, v dávnějších filmech byla mnohem lepší. Dám dvě hvězdy - asi jen proto, že někdo ten film udělal (aby se na tu hru mohl podívat ten, kdo ji nemůže vidět na divadle a neskonale po ní touží;)) a za zpívajícího Benedicta. Připadám si trochu jako ignorant, ale já v tom filmu fakticky žádný kvality (natožpak oskarový) neviděla a pakliže film - a herečky- aspirují na oskara, znamená to, že ve světě filmu je asi už hodně zle. ()

Harapes

Tady není co dodat,super Meryl Streep,která obstála ve své roli více než bravůrně a i ten celej hereckej amsábl s ní.Parádní podívaná skvělého filmu. ()

Piškotka

Tuhle strunu mám docela ráda. Významná rodinná událost rozkrývá karty emocí a tajemství, které si zúčastnění nesou na svých bedrech. Servírujou si velká sousta, někteří se dusí, jiní začínají svobodně dýchat. Naprosto skvělé jsou slovní přestřelky a boje mezi M. Streep a J. Roberts, vnímám je jako rovnocenné herečky a hráčky. Muži tady vystupují jako ti více citliví a milující - překvapivě Ch. Cooper a očekávaně B. Cumberbatch. ()

valasek.m

Ze začátku jsem trošku pochyboval, jestli se na to vůbec dodívám, pak ale od té večeře, kde se Meryl opravdu předvedla mě to začalo bavit. Bylo zajímavé sledovat všechny ty složité rodinné vztahy. Je pravda že film to není opravdu nic moc, je takový suchý, ale díky skvělé Meryl, se z toho stalo neco dobrého. Meryl je opravdu jedna z nejlepších hereček všech dob a řekl bych, že dokáže udělat i z úplné kraviny aspoň trochu dobrý film. ()

Disease

Taková normální rodinka v takové normální konverzačce. Na Carnage ani Prenom to nemá, i když srovnání pokulhává, tohle není komedie. Vzhledem k obsazení není potřeba rozebírat herecké výkony. ()

Tristaver

Takové obsazení, a tak zoufale podprůměrný snímek? Je to škoda, scénář a režie zaspaly. Jinak Lewis, Streep, Roberts a Cumberbatch (tradičně) výborní. ()

lucijelucije

Výborná M. Streep a výborná J. Roberts. Až neuvěřitelně svou roli zvládly a tolik se jedna druhé podobaly, že bych jim jejich pokrevnost i věřila. Jinak Osage County je klasické drama se špetkou sarkastického humoru. Výborný scénář, který rozhodně musí být oceněn. Příběh je to sice ponurý, ale rodinné dispozice zde byly excelentně nastíněné. Pro mě však ne moc poutavý snímek. Příliš tahaný a jednotvárný. ()

dormouse odpad!

Takhle otrávená jsem už dlouho nebyla. Neuvěřitelně blbý a nudný film o naprostých idiotech, kteří se vůči sobě chovají jako obrsvině, přestože jsou příbuzní, není mezi nimi jediná pozitivní postava. Je to napsané blbě a je to ještě hůř zahrané. I ti lepší herci tady ze sebe dostali jen druhořadou šmíru. Nejdepresivnější na tom je skutečnost, že se takový škvár někomu může líbit. ()

sona123

Strašný film. Neuvěřitelně těžký a silný. Hnusné dialogy....respektive krásné, ale ty lidi si říkaj fakt hnusný věci. Streepová je neobyčejně hnusná ženská a ani Robertsová nemůže získat příliš sympatií. Všichni hrají skvěle a konverzačka je to jedinečné. Byla jsem ale ráda, že se na ni dívám doma, kde si to můžu zastavit a vydýchat to dusno, napětí a depresi. O hvězdičku míň z plných, neboť to není originální. Ale jinak to bylo famózní a klobouk dolů před všemi, kdo se do toho pustili. ()

katchi

Znáte ten pocit, když ze vzteku skřípete zuby a nadáváte, proč zrovna vy musíte mít tu nejpomatenější a nejšílenější rodinu na světě? Můžete být sebepřesvědčenější, že horší už to být nemůže, ale věřte nebo ne, hůř může být vždycky. Po zhlédnutí tohoto hořko-realistického dílka, si ještě rádi uvědomíte, jaký poklad to vlastně doma máte. Přiznávám, „Blízko od sebe“ nemá žádný závratný děj, na který byste vzpomínali ještě několik dalších dnů či měsíců a slastně při tom pochrochtávali blahem, ale může vám nabídnout neuvěřitelný herecký koncert postavený na výrazných postavách, které si přímo žádaly kvalitní herecké obsazení. Buďme upřímní, kdyby „„Blízko od sebe“ nemělo tak kvalitní herce, kterým suverénně vévodí Meryl Streep a na paty ji šlape hystericky uječená, zestárlá a vůbec-ne-pěkně-vypadající-pretty-woman Julia Roberts, jednalo by se jenom o další existenční drama o křivdách a zklamáních jedné dost netypicky propletené rodiny. Takže co z toho plyne? Pokud nefandíte rodinným dramatům, nemáte náladu na trochu deprese s příchutí prášků proti všemu možnému či nechcete vidět, jak se Meryl s Juli fackujou a mlátíi, neztrácejte s tímto filmem čas. Zbytečně byste si to vyčítali. Pokud by vás ale zajímalo, jak vypadá opravdový herecký vrchol, neváhejte a na zfetovanou a tak trochu zblázněnou Meryl Streep se podívejte. Ačkoliv mám silné podezření, že se řadím ke skupině, která by této herečce dala oskara i za reklamu na přípravek proti hemeroidům, tak se domnívám, že tentokrát byla nominace (i když neproměněná) na místě. ()

Nethar

Hodně velkých jmen, v krátké době se odehrávající drama jedné pěkně pročervivělé rodiny. Výkony super, jinak tak nějak průměrně zajímavé pokoukání. Vzhledem k důrazu na dialogy a malém prostoru mě napadlo, že je to skoro jak divadlo a ono je to fakt zfilmovaná divadelní hra. ()

jarmik

Drama to bylo jako vyšité, pesimismus i atmosféra by se daly krájet a rozdávat, herecké výkony úchvatné (taky to bylo sakra drahé složení), ale bohužel k dokonalosti chybí to, že to bylo až moc předvídatelné a vykonstruované. Není těžké vymyslet příběh, kde všichni mají posraný život a na tom to celé postavit. ()

Ollie235

Sebranka výborných herců a tomu odpovídajících hereckých výkonů tlačí kvalitu tohoto dramatu dost nahoru, bohužel mi ale scénář nepřišel natolik zajímavý, aby mě celé dvě hodiny dokázal bavit nebo alespoň držet v pozoru. Začínalo to přitom slibně - tajemné zmizení otce rodiny, nestabilní matka a postupně přijíždějící vedlejší postavy se mi zpočátku moc zamlouvaly. Po polovině to však přestalo bavit. Prostředí oklahomského zapadákova a neustále se hádající členové dosti pošahané rodinky nebyly takovým tahákem, jaký jsem možná čekal. Průměrné 3*. ()

Strangeb

Trochu nechápu označení komedie/drama, protože mi to přišlo jen jako drama, a to teda hodně silné. Možná právě to, kolik špatných a neuvěřitelných věcí se může přihodit jedné rodině, je na tom to vtipné. O Meryl jsem si dlouho říkal, že je strašně přeceňovaná a není možné, aby skoro za každou roli byla nominovaná na Oscara nebo Zlatý glob, ale čím více filmů jsem s ní viděl, tím víc se začínám spíš divit, že z tolika nominací jich tak málo vyhrála. V tomto filmu předvádí neuvěřitelný výkon, pro mě možná jeden z nejlepších, stejně jako ve filmu Jediná správná věc, kde teda taky trpěla rakovinou (nevím proč cítím tak velké sympatie k rolím, které jí trpí). Každopádně velké překvapení pro mě byla Julia Roberts, jenž jsem znal spíše z komedií, kde se pořád jen usmívala, ale jak už zde někdo psal, podařilo se ji nemožné, a to zastínit Meryl. Tato role jí tak neskutečně sedla. Asi zde není nic, co by se mi na tomto filmu nelíbilo, jelikož krom skvělých hereckých výkonů zde byla ještě perfektní hudba, střih, příběh, prostě vše. ()

pytrisss

Ani jsem to nedokoukal. Herecké výkony Meryl a Julie jsou bezchybné, ale pokud budu chtít realistické ztvárnění nudné hádající se rodiny tak objedu svoje příbuzné a nemusím si ten žůžo pocit připomínat skrze obrazovku. ()

Greg25

Nelze čekat, že by Blízko od sebe mohlo naplnit kvality své divadelní předlohy česky uváděné donedávna ve Stavovském divadle pod mnohem přesnějším názvem Srpen v zemi indiánů (z originálního názvu August: Osage County), který mnohem lépe vystihoval samotnou podstatu hry a její přesah. Český název Blízko od sebe odkazuje na konverzační vztahovku, což je natolik zevšeobecňující, že to není ke hře samotné vůbec spravedlivé. Srpen v zemi Indiánů Tracyho Lettse je americká tragédie moderního střihu, o současnosti s neskrývaným cynickým sarkastickým humorem, je výpovědí tří generací a brilantní sondou a reflexí USA. Svým sžíravým krutým tónem Letts odkrývá veškerá zákoutí třinácti představitelů celé hry. Je to zároveň hra, která ale od neamerického diváka vyžaduje vnímání v kontextech, protože v mnoha svých přesazích je právě napojena na americkou kulturu a historii, k jejím samotným základům. Mnohé jdou pochopit přímo ze hry, ale vyžaduje to mnohem větší soustředění než u her nám kulturně bližších (nejde přitom o západní myšlení, spíš o rány v mentalitě, které si specificky nese každý národ) . Už z principu je velmi těžké přenést takovouto hru na plátno, její veškerý příběh je tvořen skrze dialogy, hra nevyžaduje pohyblivost a je z principu nefilmová. Září nejvíce na divadle, kde vyniká její syrovost, kdy není rozmělněna podstata a dusná horká atmosféra mezi jednotlivé záběry, ale je vnímána divákem v kompaktním celku, který na něj dopadá s o to větší silou. Je to nahost divadla, která umožňuje hře vyniknout. Ale film ji v tomto ohledu dusí, jakýkoliv filmový exteriér (pole Oklahomy, atd.) hře neprospívá, protože rozmělňuje onen pocit stísněnosti a bezvýchodnosti. V tomto směru je film kompromisem, který kvůli větší filmovosti přišel o některé dusnější vyústění některých dialogů. Srpen v zemi indiánů je skvělá divadelní hra, filmu Blízko od sebe se ale jen velmi těžko odpouští, že prostě není stejně dobrý jako hra. Což ovšem neznamená, že je to špatný film, je to dobrý nadprůměrný film. Jen ve výsledku není ani divadelní, ani filmový. 80% ()

The Last of Us nabírá herního skladatele

The Last of Us nabírá herního skladatele