Blízko od sebe

• USA August: Osage County (více)

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant. (Bontonfilm)

hanagi

Ve filmu zaznělo několik důležitých výroků, které jako by mi mluvily z duše, ale nikdy bych je neřekla nahlas, moc bych tím někoho ranila. Asi proto si v rodinách některé věci z ohleduplnosti necháváme pro sebe. Jenže tahle rodinka se s tím díky sobecké matce musí poprat v tuhle nejméně vhodnou chvíli. A tak se místo vzpomínek na zemřelého otce otevírají staré rány, vytahují zasuté křivdy a sděluje krutá pravda. Drsné rodinné drama, záměrně vyexponované až na maximum, se mi velice strefilo do nálady. Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

LadyDevil

Takový ten rodinný film, kdy se vám nechce věřit, kolik hnusu člověk v sobě umí skrývat a rozdávat ho kolem sebe. Bohužel to není jen film, ale v různých kruzích spíš běžná věc. Bravurní výkon Meryl, jak u ní bývá zvykem. ()

progression

Velice dobré drama rodiny Westonových, perfektní ztvárnění "pokřivených" rodinných vztahů, které vycházejí "jak kostlivci ze skříně" obzvláště v mezních situacích. Skvělá Meryl Streep, ta snad slabě či průměrně ani zahrát neumí, ale výborná je i Julia Roberts tentokrát netradičně nikoliv v romantické či komediální roli a i další představitelé "rodinky" sekundují více než zdatně. Dramatické scény jsou umně kombinovány i se scénami tragikomickými, což možná ještě umocňuje vyznění filmu i náměty k přemýšlení. "Drsná" emociální analýza jedné rodiny mi daleko více než "Americkou krásu" připomněla vynikající drama "Obyčejní lidé" Roberta Redforda. ()

pabulator

Po tom co v tomhle filmu udělali z Benedicta Cumberbatcha blekotajícího chudáka a z Ewana McGregora neschopného ňoumu sem si musel okamžitě spravit chuť dvěma díly Sherlocka a návdavkem sjet znovu celý Trainspotting. ()

Diego

Co nám tyhle filmy říkaj, že když někdo umírá, stane se z něj chcipák, že starší chlapi chtěj mladší holky, že někdo není tak sebevědomí, jak by měl být a že existuje puberta? Tahle konverzačka vám něřekně zhola nic nového, tohle je jen pro pár herců, kteří si chtějí občas skutečně zahrát. ()

Eleanor05

Každá průměrná rodina je záživnější, než to, o co se tady tvůrci pokoušeli. A výsledek? Banda postav se sejde na pohřbu, pohádají se a nic víc se nestane. Já zažila v rodině tedy větší dramata, takže tohle? Nic, o čem by bylo třeba točit film, jakkoli dobře obsazený. Pokud se vám náhodou líbilo Carnage od Polanskiho, raději si ho pusťte znovu, než absolvovat 2 hodiny s touhle nudou... ()

hroubek

Když jsem poprvé viděl trailer na Blízko od sebe, tak jsem si sám pro sebe řekl, co v takovémto filmu dělá tolik hvězd. Pak jsem si pod trailerem přečetl komentář a pochopil jsem to. Blízko od sebe je podle divadelní hry a na tom také staví, takže pokud nemáte rádi divadelní výstavbu příběhu, tak tady narazíte. John Well si nijak nehraje s filmovými postupy a vyprávěním příběhu. Prostě nažene skupinu lidí k jednomu stolu a nechá je, aby se uráželi, ponižovali se a různě si ubližovali a celé to sleduje zpovzdálí a tiše se směje. Celý film je zajímavá lidská studie o tom co všechno jsou si lidé schopni udělat. Je to vrchol sobectví, arogance a pokrytectví. A my diváci, když na tuhle hru přistoupíme, tak se budeme bavit, nad tím kam až jsou postavy ochotny zajít. Tím samozřejmě neobhajuji, že to co se filmu stane, je správné. Bohužel ne všechny postavy dostanou, takový prostor, aby mohly plně zářit, přesto alespoň každá dostane svůj výstup. Filmu by prospělo o trochu méně postav a kratší stopáž, která by mnohem lépe umocnila dojem z filmu. Meryl Streep je parádní a už dlouho jsem si jí tak neužil. Julia Robert podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Benedict Cumberbatch mě hodně mile překvapil, že dokáže zahrát citlivého mladíka. Potěšili mě Chris Cooper a Margo Martindadle jako manželský pár. A v neposlední řadě se mi obzvláště líbila Julianne Nicholson. Ostatní herci nejsou špatný, jen nemají tolik prostoru. Hodně mě zklamalo jakési nezakončení, které bohužel vyšumí do prázdna. Blízko od sebe má dobrý český překlad názvu, jelikož plně vystihuje to co od filmu dostanete a to za předpokladu zda se Vám to líbí či nelíbí. ()

Mishqo

Ďalšia z drám, ktorá vo vás zanechá pocit prázdnoty a celé spektrum negatívnych emócií, keď nepočítam pár kúskov sarkastického ostrovtipu. Jednoducho, analýza jednej rodiny a ich vzťahov, kde sa za tých pár dní dozviete viac ako by ste v skutočnosti chceli. Celý cast jednoducho úžasný (film je stvorený na ukázanie hereckých daností), v čele s predrogovanou a vyšinutou Meryl Streep a jej dcérou Juliou Roberts. A mne sa teraz tipy na Oscary ale totálne zkomplikovali. =D ()

Pump

Hned na úvod svého komentáře musím říct co jsem zjistil při sledování tohoto dramatu. Umíme točit lepší filmy než je August: Osage County. Možná je děj blízký Američanům, kteří možná rádi řeší kraviny a stále dokola celá desetiletí se v něčem rýpou. Pro mě je to docela zklamání. Meryl je fantastická a Julia také nehraje zle. Pro mě je tohle silně přeceňovaný snímek. Rodinné hádky skutečně nehodlám sledovat ve filmu celý večer a navíc s tak smutným zakončením, ale na tento film platí jedno české přísloví, "kdo chce kam, pomůže si tam sám" :-). ()

zdenny

Klasické rodinné drama z amerického středozápadu. Já tedy nevím, jestli fakt odtamtud, dobře to ale vypadá, když se to tak napíše. Film, u kterého je přítomnost Meryl Streep a Julie Roberts zárukou té nejvyšší kvality. Co se dramatické polohy týče - bez debaty. Co se ale týče scénáře, obvyklé vykopávání starých křivd a tahání kostlivců ze skříní. Tedy díky hvězdnému obsazení slušné rodinné drama ze zapadákova s poměrně šokujícím rozuzlením. ()

lykan9

Tenhle druh filmů zrovna nevyhledávám, ale můj systém výběru filmu na večer rozhodl, že je na řadě. Sice jsem o něm před tím neslyšel, ale když jsem si poté přečetl obsazení, tak jsem začal být aspoň trochu zvědavý. Díky systému jsem shlédl filmy, které mě ani nenapadlo si dříve pustit, ale vždy když shlédnu něco povedeného jako Blízko od sebe, tak jsem za svůj systém vděčný. Roberts se Streep ve filmu excelují a ostatní herci podávají také vynikající výkony. Na smuteční večery budu ještě dlouho vzpomínat, a i když, jak jsem již uvedl, nemám rád tento druh filmů, tak tento si velice rád pustím někdy znovu. ()

Gurtha

Tady mám dost problém - velké Proč? Na druhou stranu ještě jsem neviděla tak úchvatnou Julii Roberts. Čtvrtá hvězda je tak za to, že jsem šla spíš do divadla, nežli do kina (navíc Lucerna nasáklá cigaretovým kouřem přidala další rozměr) … podruhé už ale nikdy (ani film ani kouř). Jinak to řekl dokonale Botič. ()

Killda

Podobné rodiné dráma přímo nesnáším, protože vím, jak excelentně to dokáží čeští tvůrci zkazit, tohle je ale jiná liga! Ano, ve filmu se dějě velký kulový. Jenže herecká sestava je tak nabytá, že žerete každý jejich pohyb, každou repliku, či pohled. Nakonec vás po dvou hodinách probudí titulky a vy zjistíte, že jste po celou dobu čučeli na několik nepříjemných rodiných rozhovorů bez jediného náznaku nudy. ()

Ravi

Inu, herecký koncert je to. Nejen hlavních, ale také vedlejších postav. Rodinné bolístky léčené a nedoléčené, stále otevřené. Jediné, co mě na příběhu trápilo, byla pata. Hlavu to mělo, to jo, ale pata byla dost mlhavá, ale vzhledem k ději asi tak akorát. Vyčerpávající herecký výkon Meryl Streep ale nahradil veškeré nedostatky a skvělá hudba tomu dala finální facku. Melodramatická tragédie, kterou zdobí skvělý scénář a casting. Určitě stojí za podívání, přestože téma se zdá nezáživné. 85% = 4/5 ()

Bagr_007

Věčně tvrdím, že je Meryl Streep nadhodnocená a nebaví mě. Ale pokud bych jí měl v nějakém filmu skutečně doporučit, tak je to tento. Zbytek hereckého obsazení také nezaostává a to je ten největší klad, co tato oscarovka nabízí. Pokud se ale nechcete koukat, jak se ta mizerná rodina dvě hodiny hádá, tak radši zkuste něco jiného. ()

Autogram

Nie som priaznivcom takéhoto filmového vyťahovania rodinného špinavého prádla pri nejakej zvláštnej príležitosti, ale toto sa celkom dalo zniesť. Asi vďaka skvelému obsadeniu, hlavne Meryl Streep ako babička na drogách je vo výnimočnej forme. Julia Roberts je pre mňa prvýkrát v roli za starnúcu, škaredšiu a dokonale hysterickú, veľmi zvláštna poloha. Všetko z úplnej blízkosti sleduje indiánska kuchárka a veľmi sympatickým spôsobom nenechá veci len tak plynúť, keď si to situácia vyžiada. Silné tri hviezdy, veľmi silné, ale až na štyri ma to nebavilo. –––– Pre toto sme vymlátili Indiánov? – Genocída sa v danom čase vždy javí ako dobrý nápad. ()

blackJag

"ZNÁT BUDOUCNOST, NEVSTANEME ANI Z POSTELE." Herecký koncert, Streepová, Robertsová (ta asi lépe nikdy nehrála), celkově obsazení, na které se dalo spolehnout. Není v tom v podstatě sympatického momentu, chvíle, kdy by si divák mohl odpočinout, nabrat čerstvého vzduchu, vymanit se z té všeobjímající deprese, ale přestat to sledovat nešlo. Jako jde tu o smrt jediného člověka, jediného člena rodiny, ale nevyvázl vlastně nikdo. 85% ()

Almásy

som veľký fanúšik divadelnej predlohy, je to excelentne napísaných niekoľko postáv, dokonca aj malé šteky sú tu tak premyslené, že to dokopy vytvára takmer dokonalú symfóniu. také postavy a taký text si pýta skvelých hercov a tu je to obsadenie priam vražedne dobré a Meryl Streep v jednej zo svojich najlepších kreácii. ()

rudess

Tento film mal presne ten rozmer navyše, ktorý mi chýbal pri Polanskeho Carnage či pri Delaponteho & La Patelliérovom Le Prenóm. Skvelo režijne vedený ansámbl hercov čerpajúcich z vypiplaného dusného scenára. ()

KR4T4S

Boží Meryl! Boží Julianne Nicholson! A já si myslel, že to bude na Oscary pokukující (tzn. hlavně pro jejich sběr natočené), uměle vykonstruované, afektované, prázdné/průměrné/oddychové drámo, stavějící na zvučných jménech obsazení a hlavně na bitce Streep vs. Roberts. No a mávalo to se mnou z jedný strany na druhou a přitom jsem se neskutečně bavil, byl napjatej a měl zájem o každičkou postavu a její příběh. Překvapení 95% ()

The Last of Us nabírá herního skladatele

The Last of Us nabírá herního skladatele