Štvanec

The Hunted

Štvanec

Akční / Drama / Thriller

USA, 2003, 91 min

Je to celkom dobrý akčný dobrodružný film. Má výborný príbeh o špičkovom vojenskom zabijakovi špecializovanom na likvidácie z blízka, ktorého vojna veľmi ovplyvnila po psychickej stránke a tak musí zabíjať, čo si odnesú hlavne nevinní a tak po ňom ide nielen FBI, ale aj jeho bývalý vojenský inštruktor. Spracovanie je ale iba priemerné, čo je veľká škoda. Ešte spočiatku to vyzerá dosť nádejne, úvodná akcia v Kosove, alebo likvidácia poľovníkov, ale keď do deja vstúpi plno postáv, tak sa už vytratí počiatočné čaro, aj napriek krátkej dĺžke má film miestami pomalšie tempo a iba pár výraznejšie zaujímavých scén. Aj takto sa na to dá po celý čas bez problémov pozerať, ale ten potenciál bol omnoho väčší. Za to môže hlavne to, že sa väčšina filmu odohráva v mestskom prostredí s množstvom postáv, aj keď pritom tento zabijak jasne patrí do divočiny. Ale zase celkom ma zaujalo, ako sa aj v mestskom prostredí dá prispôsobovať okoliu. Akcie tu moc nie je, čo ma mrzí, ale aspoň tá je celkom slušná. Nájdu sa tu dva celkom uveriteľné súboje jeden na jedného na nože, nejaké tie prenasledovačky a aj pár krvavých likvidácií a práve to ma najviac mrzí, hlavný záporák je tu špecialista na zabíjanie nožom, ale nanešťastie tu toho moc nepredvedie. Najviac sa mi páči úvod v Kosove, ktorý síce pôsobí pomerne lacno, ale inak je celkom zaujímavý a aj záverečné prenasledovanie v meste. Ale najlepšou časťou celého filmu je aj tak výcvik, ktorý pôsobí nadmieru efektívne. Herecké obsadenie je na tom dobre, Benicio Del Toro a Tommy Lee Jones v hlavných úlohách, ale nesklame ani zvyšok. Réžia pôsobí len priemerne, bežný štandard síce splní, ale inak ma ničím nezaujala, ale aspoň technická stránka je bez problémov. Škoda, tento film mal veľký potenciál, ale mám z neho pocit, že tvorcovia sa nevedeli moc rozhodnúť, akým smerom sa majú vydať a tak to urobili po všetkých stránkach priemerne. Keby pribudlo akcie na nože a dej by sa presunul čo najďalej od civilizácie, tak by to bolo úplne ideálne. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 62%.(18.4.2012)

Pre boha, to kto písal ten otrasný obsah k tomuto filmu ??(15.7.2008)

Zkušený harcovník a režisér několika vpravdě legendárních snímků William Friedkin zavzpomínal na své lepší časy a natočil vysoce nadprůměrný thriller o duelu dvou mužů a především o mocném kouzlu a přímočarosti chladné oceli. Příběh sice neoplývá přílišnou originalitou a najdou se v něm jak logické nedostatky, tak místa přehnaná či předvídatelná, nicméně díky "akčnímu talentu" pana režiséra si po celou dobu drží vysoké tempo a co je nejdůležitější, syrovou atmosféru skutečného boje muže proti muži, bez pravidel, na život a na smrt. Nejsilnějšími místy jsou rozhodně "lesní" scény v první polovině filmu, Jonesovo plížení lesem a úžasné záběry dávající vyniknout krásám přírody jsou nezapomenutelné. Za tohle a flashbacky s výcvikem, skvěle vymytého Benicia a vinu v očích Tommy Lee Jonese dávám 80%. Promiň, Connie, ale v tomhle filmu není pro ženskou místo;)(7.1.2007)

Tommy Lee Jones už naháňal Harrisona Forda a potom Wesleyho Snipesa a po krátkej pauze (v ktorej naháňal akurát tak mimozemšťanov) sa vrátil v perfektnej kondičke ako správny zálesák aby sa pustil do tretice na štvanicu - tentokrát má proti sebe najťažšieho súpera - sám si ho vychoval a vycvičil. Stará škola versus mladá vlna, učiteľ proti žiakovi navyše zaobalené do biblického klišé o Abrahámovi, ktorý obetuje svojho syna, nič originálne - jednoduchý a jasný príbeh, ktorého kvalita je postavená na ústrednej dvojici (Benicia doslova zbožňujem, aj keď scénka, kde dievčatku vysvetľuje, že ľudia sa správajú zle ku zvieratám, na mňa z jeho strany pôsobila veľmi "čudne"?) a na ich vzájomnom súboji, obzvlášť záverečný súboj je celkom podarený a dosť drsný, natočené je to (po technickej stránke) bez nejakých vadivých prkotín, časovo je to tak akurát - a to je veľmi dobré, lebo niektoré filmy stroskotajú na tom, že nevedia, kedy skončiť. Friedkin po Francúzskej spojke a Exorcistovi už svoje dielo neprekonal, ale zo všetkého, čo potom prišlo, sa práve tento film priblížil autorovmu majstrovstvu najbližšie, takže môže byť celkom spokojný.(29.7.2005)

Začiatok bol chápany(mojim okom)nízkorozpočtovým štýlom,avšak behom 10 minút sa tento štýl stráca a film naberá na obrátkach!Zavspomínal som si na starší,ale podobný snímok..Tommy Lee Jones a Benicio Del Toro sa snažili.Miestami naivný až hlúpy film,ktorý ale rozhodne nikoho neurazí!Veľmi strohá psychika postáv-ak by sa to trochu viac rozpísalo a trochu viac investovalo..rozhodne by to vyzeralo inak!Veľmi sa mi páčilo prostredie lesa,ktoré bolo maximálne dobre zobrazené!V celku ide o slušný snímok..!(4.1.2008)