Štvanec

Hunted, The

Štvanec

Akční / Drama / Thriller

USA, 2003, 91 min

Samozřejmě, je to příběhově klišovité a poněkud blbé. Nad pohnutkami postav radši moc nepřemýšlet, avšak Benicio Del Toro jako zmagořená mašina na zabíjení a Tommy Lee Jones jako jeho bývalý učitel a mentor, který však nikdy nikoho nezabil, jsou oba výborní. Tu spjatost jejich duší s přírodou jsem sežral, nehledě na neotřesitelnost jejich pozic ve filmu, nehledě na jejich nezničitelnost, přehnanou dokonalost. Prostě duel lovce a stopaře, kterému Friedkin dodal ten správný naturalistický drajv.(7.2.2008)

• Eddard

Benicio Del Toro JE Rambo! Takový titulek by klidně mohl stát na plakátu tohohle filmu, který není ničím jiným než nenápadným remakem staré klasiky jednoho odpesaného - nyní uspěšně comebackujícího - svalovce. Jak jinak se dívat na příběh vojáka, experta na guerilovou válku, který se z války z Kosova vrací s traumatem jak bič a schopnostmi vybíjet desítky na něj poštvaných agentů s pomocí nože, vyrobeného z kamene? Když k tomu ještě zarostlý Lee Jones přidá hlášku: "Kolik na mojeho chlapce ještě hodláte poslat mužů, aby je zabil, než poznáte, že je to zbytečné?" Začne se v jistém smyslu úsměvná "podobnost" klubat v hlavě i člověka, který jedničku Ramba o týden dřív neviděl. Předvídatelná zápletka, slušné akční scény a jedna opravdu krvavá řezačka v závěru, za kterou přidávám druhou hvězdu. Je to ztráta času, ale úplně zavrhnout to nemůžu. 40%(13.11.2006)

Průměrný thriller, kterému by rozhodně slušelo více akce. FIlm začne být pořádně zajímavý až v poslední půl hodině, kde Tommy Lee Jones nahání skvělého Benicia Del Tora. Bohužel, když ještě uvážím, že na režisérském křesle sedí William Friedkin, tak jsem čekal něco lepšího. Na druhou stranu chválím, že snímek má rozumnou stopáž.....(3.2.2008)

Štvanec je natočen pouze z jednoho důvodu. Tommy Lee Jones s vousy chtěl ukázat Benicio Del Torovi, kdo je větší zálesák a jestli žák dokáže překonat svého učitele. Film to není rozhodně špatný, pomalý děj, který není ničím krom souboje dvou mužů vylepšen často ztrácí na zajímavosti a spadá do nudy. tento stereotyp se snaží přerušovat akční/dobrodružné scény, v kterých se buď oba muži mlátí, pronásledují nebo plazí v opravdu škaredě vypadajícím sajrajtu někde v lese. William Friedkin pro mě nikdy nebyl extra kvalitním režisérem, ale na tomhle filmu neměl ze svého postu, co zkazit.(17.4.2008)

Aj vďaka Jonesovi mi to prišlo ako ďalšia variácia na Utečenca. Ale veľmi dobre natočená, so snahou o maximálnu realistickosť (hrdinovia sú počas naháňačky čoraz spotenejší a špinavší, čo sa vo filmoch často nestáva). Naháňačka autom je svojou uveriteľnosťou dokonca čímsi ako predchodcom "moskovského Bournea". Prekvapivo herecky zlyháva Benicio Del Toro - jeho dialóg s dcérkou je niečo, čo som v takomto mizernom podaní naposledy videl v nejakej telenovele. Dojmy výrazne vylepšuje ultrabrutálny záverečný duel, ktorý neváham zaradiť do svojej prvej desiatky najlepších filmových súbojov vôbec.(6.5.2007)