Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

arbitr

První sezónu hodnotím jako slušný počin, na mistrova díla to samozřejmě nemá, ale ani si to nedělá ambice se mu nějak vyrovnat. Jde si svojí cestou a vzhledem k dobrému obsazení hlavních postav a slušnému scénáři se mu dařilo udržet pozornost po celých 10 dílů. S ohledem na otevřený konec očekávám druhou sezónu s nadějí. Druhá sezóna trochu slevila z kvality ale pořád je to sledovatelný. Ovšem jestli půjdu i do té třetí, to si ještě rozmyslím. Nějak si nedokážu představit o čem by to vlastně mělo být. Třetí sezóna byla asi nejslabší, ale čtvrtá byla zase nadprůměrná. Celkově hodnocení nechávám na 3,5 a těším se na finálovou pátou. Pátá byla důstojným zakončením a hodnotím 4*. ()

JimmyII

Po první sezóně přesně to, co jsem od seriálu čekal. Správně creepy a disturbing, s ultimátním Podivňákovem a božskou Verou Farmiga. ()

kinghome

Začátek trochu pokulhával a po druhým díle jsem ani nechtěl pokračovat, ale naštěstí jsem se nezastavil a koukl jsem se na třetí díl, který rozhodl o tom, že jsem zbytek viděl za víkend. Označení horor je naprostá blbost, protože tohle není horor ani náhodou, spíš je to takové temné drama s prvky Thrilleru a možná i krimi. Největší síla Bates motel je v obsazení, které ani lepší bejt nemohlo. zamiloval jsem si Normu, Normana i Dylena, kterýho hraje skvělej Max Thieriot, který ukázal, že umí hrát a měl by dostávat víc prostoru. Po úžasném Disconnect, kde hrál hlavní roli v jedné z částí filmu, si teď zahrál hlavní vedlejší postavu a role mu vážně sedla. Měl jsem ho nejradši ze všech. Jediné co mě zklamalo bylo to, že se tam vlastně neprobírá skoro nic důležitého a neodehrává se tam nic, co by z Normana udělalo tu zrůdu, která se z něj stane. Norma je taky dobrej magor a vlastně až v posledním díle zjistíme, odkaď je a co se jí vlastně stalo. To je asi jediná chybka, jinak jsem spokojen a další seriál, který se připojí k seriálům, u kterých očekávám druhou sezónu. ()

uiu

Pilotní díl mě nijak extra nenadchl, jako některé tady, ale zaujal... a čím víc dílů přibývá, tím víc se mi seriál začíná líbit. Rozplétá se vztah mezi matkou a synem a zákulisí zapadlého městečka. Víc a víc poznáváme Normana a psychika vraha se pomalu vykresluje. Návyková látka. ()

elanius

Prvý diel ma až tak neoslovil. Čo je ale super ako seriál naberá na kvalite. Druhá séria kvalitou dáva prvú s prehľadom. Vera Farmiga ie ozaj geniálna. Freddie hrá samozrejme dobre, ale ešte viac sa mi pozdávajú Max Thierot (Disconnect) a Nestorko Carbonell (Richard, Lost). / 1.séria 6/10 / 2.séria 8/10 ()

geklon

První dojem Bates neudělal. Dost ponurý. Věrný předloze. Pěkně to smyčcům odsejpá, když původní majitel motelu, s manžestráky na půl žerdi, vojíždí paní Batesovou. Sledovat to nebudu, dost Psycha mám se svou vlastní matkou,tak proč bych ještě čučel na tu Normanovu. ()

MikyAff

1. série - Nabušený pilot, který byl pouze lahodným předkrmem. Minimálně celou první půlku si série drží svou rozjetost. Jakmile ale skončí kauza se zástupcem šerifa, už to celé trošku zaostává. Budu jen doufat, že se znovu objeví ta skvělá atmosféra. Do té doby mi stačí sledovat všechny sympatické postavy, jak se vyrovnávají se svými problémy. Třešničkou toho všeho je Freddie Highmore, který skvěle hraje a hlavně se na něj výborně kouká. Snad to dá dohromady s Emmou. Prosím. :D 2. série - Norman začíná být uvnitř temnější a temnější. To je jedna z věcí, co stále drží seriál ještě nad vodou. Oproti 1. sérii se zde dějí nejzajímavější zvraty mezi posledními díly. Do té doby se proplouvalo od jednoho k druhýmu, i když vše souviselo vlastně s jedním. I tak mi ale přišlo že skáčeme z místa na místo. Rozhodně slabší, než první série, ale uvidíme. Norman se nám hezky vybarvuje. 3. série - Z Normana je magor. A to chvílema pořádnej. Chybí mi ta jeho roztomilost, ale je to součást děje a postavy, co nadělám. Jen mi vadí, jak chvilku se postavy milujou a vzápětí nenáviděj. Do toho i celkové téma téhle série bylo někdy nezáživné. 4.série - Zatím asi i nejnudnější. Děj se nám zaměří hlavně už jen na dvě hlavní postavy a jejich vztah. Žádná větší zápletka se nekoná a celou sérii prostě jen tak nějak proplouváme. Největší zvrat nastává poslední dva díly. Konečně! Teď se jen natěšit na poslední sérii, co nám přinese. ()

LEGACY

Ohledně Psycha mám rád vše co se točí kolem něj, a tak jsem byl zvědav na tento seriál vcelku dost a po pilotním díle musím uznat, že moderní doba přichází s mnoha pro a (i méně) proti. Pro jsou bezesporu skvěle vykreslené hlavní postavy, které seriálu výborně pomáhají a určují v seriálu dobré tempo, a tak seriál moc nenudí. Každopádně seriál nedoporučuji těm, co neviděl starý film, podle mě by se ti jedinci mohli připravit o to kouzlo, které z toho mám já (ale to je jen můj názor). A abych řekl také nějaké proti - (dlouho přemýšlím) snad jen ta předvídatelnost a samozřejmě konec, který všichni dobře známe. Ale jinak bezesporu kvalitní kousek, v jehož sledování rozhodně nepřestanu.s01e01-75%, Hodnotím 75% ()

Ceres

Pilot byl celkem o ničem, pořádně se to začíná rozjíždět až od 4. epizody. Příběh zasazen do současnosti, takže logika prequelu je docela diskutabilní. Obsazení Very Farmigy je luxusní, jelikož roli Normy jí sedla jak ušitá a je hlavní hybnou silou seriálu. Americký seriál se samozřejmě nevyhýbá občasnému stupidnímu amerikanismu, postava Bradley - typická americká kráva, a některým klišé zápletkám (Dylan pomáhá Bradley, na toho střílí a ta jen řekne sorry, fakt demence). Seriál volně rozpracovává dospívání Normana a daří se mu celkem obstojně, i když se na americké seriály moc nedívám, toto stojí za to a jako celek to dopadlo velmi dobře. 70 % -- Druhá série je ještě lepší než první a pěkně rozpracovává postupně psychiku Normana. Vera Farmiga opět výborná. Finále druhé série také velmi dobré. Takže 85 % za 2. sérii. ()

hroubek

Hodnocení po třech řadách. Když, jsem začal koukat, tak jsem neviděl Psycho, ale nijak mě to nelimitovalo, ba naopak mohl, jsem k danému světu přistupovat s čistým štítem a užít si aniž bych nadával, na to jak moc to nedává smysl. První dvě řady jsou dost dobré a skvěle fungují. Pokaždé se dozvídáme něco nového a samotné postavy nás zajímají. Pak příjde třetí řada, nějak se to začne bortit a příběh přestává gradovat a různé odbočky jsou zbytečné a nikam nevedou. Postavy se skoro nevyvíjejí a docela se stagnuje. Ve třetí řadě by se mělo táhnout na bránu a ne čekat co se stane. Pořád je dobrá podívaná, jen některé věci nejsou, tak přijatelné jako ze začátku. Vera Farmiga je nádherná a ke všemu skvělá herečka, která táhne seriál nahoru. Freddie Highmore umí hrát, ale tady jsou okamžiky, kdy strašně přehrává a nevěřím mu to. Max Thieriot je fajn a jeho vývoj se měj líbil. Olivia Cooke není špatná a baví mě, jen čekám až se to s ní rozjede. Jediná postava, která mně zatím nezklamala je Nestor Carbonell, jeho jsem si oblíbil už ve Ztracených, jeho šerif je zajímavá postava s každou další řadou mně zajímá čím dál víc. Bates Motel není špatný seriál, jen by bylo dobré si stanovit nějaký cíl a jít k němu a nevymýšlet zbytečné odbočky, které nikam nevedou. S04 - Bates Motel je seriál, který má stanovený datum spotřeby. prostě nemůže všechno do nekonečna natahovat. A ten okamžik přišel teď. Úvod byl malinko slabší, ale potěšila mě změna statu quo. Prostřední část je velmi dobrá a dojde na několik výborných momentů. V závěru konečně přišlo to na co spoustu diváku, tak dlouho čekala a mě to přišlo docela v pohodě, až na to že Freddie Highmore tlačí na pilu, tak moc, že jsem mu to vůbec nevěřil. Nestor Carbonell je nejlepší v celé řadě a fakt se mi líbil jeho vývoj. Největší plusem řady je to, že má velký tah na bránu a minimum zdržujících pod zápletek. 7/10 ()

evuline

Z hereckého výkonu ústřední dvojice by měl určitě radost i strejda Hitch, aneb co všechno potkalo Normana Batese než se stal legendou hororové klasiky. 1. série = 90%, 2. série=80%. ()

vyfuk

1. série: Tenhle seriál vypadá jako hodně dobrý nápad. Bates Motel jakožto prequel nám ukazuje jak to vypadalo před Hitchcockovým Psychem. Každej díl má něco k nabídnutí. Je tam akce a příběh, který na rozdíl od jiných seriálů dává smysl. A to je na tom asi to nejsuprovější. 1. série ukazuje super začátek, ale je nutno říct, že to není nic z čeho bych si sedl na prdel. 2. série: Druhá série udržuje standarty té první. Akorát je to tak nějak furt to samé dokola. Ne zrovna v tom monotónním slova smyslu, ale spíš v takovým, který se dá, ale nevyžíváte se v každém díle. Jde jen o to, že Norman si vždycky najde nějaký nový fellas, který ho buď opustí nebo tak a ony s ním dělají nějaký shitty a skončí to tak, že to je jen nějaká záplata ve scénáři. A Norman si najde nějakou osobu, kterou prostě v tom svým výpadku zabije, takže je to furt to samý dokola. Je Norma stále řeší ty samý problémy a chce, aby měla Normana furt za prdelí a on ji lízal řiť, ale nevychází ji to, takže jemu bouchnou saze a pak se ji zase omlouvá... no prostě se skoro epizodu, co epizodu a sérii, co sérii děje furt jedno a to samý. Uvidíme jestli půlka seriálu celého přinese něco originálního. Ale obávám se omývání těch samých problémů dokola jako do teď. 3. série: Třetí série jde stále v duchu těch předchozích. Je to kousek, na který se rozhodně dá koukat a v jistém ohledu i baví. Dle mého to ale není nic na co bych se každý týden těšil a je to nějak extrémně chytlavé. Člověk se na to spíš podívá z jistého diváckého zvyku než cokoliv jiného. Důležité věci k vyřčení, které jsem možná dříve zapomněl nebo nezmínil. Trochu zvláštní seriál zmodernizovat ze šedesátých let, tak aby vypadal jako v šedesátkách, ale byl v 21. století a prostě, i když to funguje dobře, tak to nakonec lehce bolí na srdci a vyzní to jako ptákovina. Freddie Highmore jednoznačně seriál tahá kupředu a drží ho svým super hereckým výkonem. Třetí série celkově oproti prvním dvoum lehce pokulhává. Stále je co nabídnout, i když už to je lehce monotónní. 4. série: Já když se nad tím tím tak zamyslím, tak mým problémem asi bude, že jsem třetí sérii viděl skoro před půl rokem, což by neměl být problém, seriál vychází až "za rok", takže by to mělo být v pohodě. Jenže to v pohodě není. Nebo teda nevím jak kdo, ale já jsem se v tom solidně ztrácel. Ale asi nic za co by měli padat hlavy. Čtvrtá série už hlavně dostává lehce grády. Pro mě je to furt seriál, který není ani extra nudný ani návykový, až dokonalý nebo tak. Pořád je to ale seriál, který je nadprůměrný, rozkoukal jsem ho a vzhledem k tomu, že nás čeká poslední série, tak asi i dokoukám. Poslední chvilky z Bates Motelu. 5. série: Aha. No ty vole. Je asi těžké hodnotit celý seriál v nějakém shluku. Zároveň asi nevím jak bych to celé komentoval, kdybych na seriál koukal již od roku 2013, přičemž jsem na něj koukal necelý rok. Ale i přesto je to pro mne speciální zážitek, protože jsem na seriál vlastně koukal díle po díle právě skoro onen celý rok. Asi si dokážu představit, že seriál vychází v televizi a já bych se na něj díval, ale celé mi to nějak nezapadá. Asi bych se později na něj koukal čistě z krajní nouze, hlavně protože tohle není úplně můj šálek kávy. Pět sérií by se dalo klidně smrsknout na tři. Je tam sice vidět Normanův pokrok, ale stále jde o to, že je to jenom o hádání se jeho a jeho matky a ta nedá samozřejmě pokoj ani ze záhrobí. Tvůrcům se musí nechat, že udělali zajímavý konec. Hlavně takový, že vlastně ani na pověstné Psycho nenavazuje. Což je překvapivý, ale zároveň je to podřezaná větev, protože tím seriál ztratil vlastně smysl. () (méně) (více)

JančiBači

Po dopozeraní prvej série je moje hodnotenie priemerné. Kvalita Hitchcockovho Psycha nebude nikdy dostihnutá a tobôž nie týmto seriálom ktorý mal vlastne ako prequel slávnemu filmu predchádzať. Veľkou chybou je, že sa seriál odohráva v prítomnosti. Ďalšou je veľké množstvo zbytočných, nikam nevedúcich postáv. Hrá sa to na tajomnosť, možno sa to snaží podobať aj na Twin Peaks. Ale ani Twin Peaks ani prequel Psycha to nie je. Skôr priemerný seriál priživujúci sa na úspešnom filme. Akoby tvorcovia nevedeli kam sa majú uberať. Serial ako celok pôsobí dosť neisté. Akoby nakrútili jeden diel a po odvysielaní napísali a nakrútili ďalší. Bates Motel sa chytá rôznych dosť zbytočných tém. Popritom by bolo lepšie nechať to naozaj v štýle legendárneho Psycha. Ale inak Highmore a Farmiga su výborní. ()

blackkocour

Psycho Karlík a továrna na azbest. Tkaničky od bot, které se grandiózně rozuzlí až ke konci botníku, ty vole, to ale trvalo! Hitchockovská psycho taškařice, která v předminulém století otřásalo, ne jeden ženský jekot a chlapský ústřik do kalhot, se modernímu divákovi může jevit až komicky. Šerif Romero si zatím drží nad mým oblíbených charakterem, ze začátku je to takový klišovitý morous, křesťanský moralista z malého zapádakova, kterému přijde už podozřelé, když si jen tak dete vyhodit černý pytel do kontejneru, a ještě vás vyslíchá, jestli jste mrtvolu pořezali diagonálně, horizontálně nebo okrajově, nebo taky úplně klasicky. Hlava dole, bradavky a kunda zešitá, a prdel z nějakého patrného důvodu chybí. Seriál se nesnaží moc Psycho napodobovat. Místo padesátých let jsme přeneseni do součastnosti, a podle mě, se iPhony a teenage high school elementy, tváří až moc rušivě, ale není to zase tak znepokojivé. Jindy byly nudné části, a v podstatě třetí a čtvrtá řada je moc nudná. Páté už rašily růžky, a moje pervezní část mě, tudiž celé části mně, si to užívalo jak na začátku.. Jsem ale pořád zastáncem názoru, že Psycho už je moc zastaralé medium, které hrstka nových diváků, prostě unudí k smrti. Joo, a k čemu je tu ten Norman Bates? ❤ ()

zsn

To, že Highmore neproměnil ani jednu z nominací, je obrovská ostuda zaprodaných pořadatelů, za tenhle seriál by zasloužil rovnou veškeré udělené Oscary a i ty budoucí! Neuvěřitelných deset let! A stále naprostá špička! Tolik nostalgie... Mé mládí. Mé první pocity při sledování tohoto seriálu. Pamatuji na vše. Na večery u vínka s Normanem. Na chaos v mém osobním životě. Na naprostou fascinaci všemi herci. Grandiózní Farmiga. Dokonalé vtělení Bebarové. Tichý aktér Thieriot. Nemocná Cooke. Nejhezčí seriálový šerif - Nestor Carbonell. Srdcový viking v kimonu - Ryan Hurst. Krásné prostředí, perfektní kulisy speciálně postaveného domu. Btw - dům stál nedaleko hřbitova, dnes je srovnám spolu s motelem se zemí a je zde vysázena lesní školka, jak žalostné... Mnoho filmových domů stále stojí a je místem návštěv fanoušků, Bates Motelu to dlouho nevydrželo... Každopádně právě díky Hitchcockově filmu jsem snila o tomto byznysu, hrozně se mi líbí ty americké motýlky. Žádná z verzí Psycha ani jejich herců nepřekoná Hightmorea a Bates Motel. Žádná. Už od Karlíka jsem věděla, že v tom klukovi něco je a věděl to i Tim Burton. Člověku je až k pláči, když na to se vzpomínkami po letech kouká a vidí poslední díl, po kterém už žádný není. Kdyby raději než Dobrého doktora, protáhli právě Bates Motel. To, že jsem se donutila, podívat se na deset let starý seriál svědčí o "kvalitě" seriálů dnes. Je jich už moc a ztratily smysl. Budu se tedy vracet k těm starým. ()

danca044

Seriál mě zaujal hned po prvním díle a s každým dalším se mi líbí čím dál více. Příběh je velmi dobře promyšlený a herecké výkony jsou taktéž skvělé. Jediné, co mi na seriálu vadí je herec Freddie Highmore, kterého nemám zrovna v lásce a nějak mi na roli Normana nepasuje. Uvidíme, jak se seriál bude vyvíjet dál. ()

Šakalík

Hodnocení PO PRVNÍ SÉRII: K tomuto seriálu jsem přistupoval s krajní obezřetností, ba dokonce přímo s nevolí. Psycho totiž považuji za vůbec nejosobitější dílo světového hororu a jakékoli zneuctění této výstavní značky bych považoval za svatokrádež. Na druhé straně jsem si byl jist, že Vera Farmiga by se neupsala úplné krávovině, takže jsem do seriálu nakonec přece jen vlezl... A nemusím toho vůbec litovat. Přestože seriál svým příběhem nijak objevný není, velmi zdařilé herecké výkony ústřední dvojice jej pozvedají na nadprůměrnou úroveň. Vera Farmiga tady doslova září a její přirozený herecký projev mě nejednou rozesmál. Po první sérii zvedám palec nahoru. ()

netahlo

Konecne jsem shlednul 4. serii a ta byla jasne nejlepsi! Co tam predvadi Freddie Highmore s Verou Farmiga, to je na serialove pomery vskutku fenomenalni. Clovek jim ty role dvou psychopatu fakt zere i s navijakem! ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga