První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Autogram

Táto klasika sa nedá ohodnotiť ináč, Winnetou a Old Shatterhand majú túto jednoznačnú podobu a čokoľvek bude natočené neskôr, nemôže konkurovať. Konkurovať by nemohla ani hudba, ktorá je neuveriteľne podmanivá a majestátna. V minulosti ma veľmi rozladilo zranenie, ktoré si neskorší pokrvní bratia spôsobili, to sa mi ako malému ťažko chápalo. A aj dnes som sa dozvedel niečo nové, že Old Shatterhand bol železničný inžinier. (8.7.2014) –––– Tak nová vylepšená širokouhlá HD verzia, ktorú dnes uviedla Markíza HD, je niečo úžasné, našťastie s pôvodným českým dabingom. To bol jednoducho zážitok a dá sa na to pozerať znovu a znovu. (7.4.2015) ()

ghatos

Těžko, přetěžko se mi to v dnešní době hodnotí. Vyloženě to patří do šedesátek. Má to v sobě takovou krásnou (naivní, až legrační) klukovskou (foglarovskou) poetiku, která už dnes skoro vymizela. Pro děti to možná bude přitažlivé pořád, i když v konkurenci dnešních her, komiksů atd. No nevím, nevím...58%. ()

Jaro.Krafcik

4400 hodnotenie, znáte ho všichni, Vinnetou.Ale už pomaly a isto dobehovanie filmového fanúšika z LA a míľnik na rok 2020, bude asi prekonaný skôr. Hlavne vďaka karanténe s vírusom covid-19. Ale už k filmu ktorý som si vybral. No filmu, už legendárnej klasiky ktorú pozna asi každý. Westernovky často nepozerám tak prečo si nespestriť pozretie. Vinnetou jednotka tak ako aj ďalšie časti je kvalitným filmom ktorý si zaslúži tak vysoke hodnotenie. Vôbec nieje vidieť ten vek tohto filmu. A za mna o trochu lepšie ako poklad na striebornom jazere. 5* ()

Styxos

Skvělá dobrodružná podívaná, ale fanouškem tohoto cyklu asi nikdy nebudu. Možná kdyby mi bylo pět a neznal jsem žádného Harryho Pottera... ()

Rousse

Tak tohle hodnocení je trochu zapeklitá záležitost. Když si to vezmu, tak na téhle sérii vyrůstaly desítky generací - po desetiletí si malé děti hrály na vinnetůa a oldu šetrného a to asi o něčem svědčí, nemyslíte? I já si jako malá hrála na Ribanu nebo Nšoči:-) Ale kdybych se na to měla dívat z druhé stránky, tak bych tuhle děsně kýčovitou záležitost plnou děsných bot (pár lidí položí přes noc kilometr kolejí, aniž by při tom klepli kladívkem apod.:-) nemohla hodnotit víc,než 3 hvězdičkama. Ale já zavřu oči a budu dělat, že jsem ty díry ve scénáři neviděla a s klidným srdce dám full house:-) ()

vanderbart

"Vinnetou, jsem tvůj příítel! ahhhh". May si divoký západ přestavoval po svém, přesto se na to kouká (čte se) dobře. První díl je jeden z nej, jak už to tak bývá. ()

BMAJTZ

Nevím nikdy jsem na tyhle filmy o náčelníku Apačů moc nebyl, ono se to totiž snaží brát strašně vážně a když posloucháte ty dialogy tak přemýšlíte nad tím, zda se nejedná taky o komedii. ()

Dromed

Filmy z Vinnetouem hodnotím celkově tak na 60%. Některé jsou lepší (třeba právě tenhle :-), některé horší (Old Surehand) ale všechny mají společnou skvělou audiovizuální retro atmosféru (takové to cosi co dokáže jenom zub času) a také, což již tak skvělé není, ubohoučký příběh, který nemůže konkurovat americkým hlubokomyslným westernům typu Poklad na Sierra Madre. ()

vitekpe

Uz jen Nscho-tschi je za 100% (i kdyz je tam i ta Bella...), takze asi tak. :-))) Totalni nostagie podlozena maximalni kvalitou. Jiny Vinnetou ani Old Shatterhand neexistuje...absolutni a opravdovi hrdinove. ()

Sdoom

Nejlepší Vinnetou. Minimum patosu, minimum patetických proslovů. Oproti ostatním dílům nejméně zidealizované a umře zde kdejaká kladná postava. Cesta k nerozlučnému přátelství Old Shatterhanda a Vinnetoua je krásně natočená a já rád dávám 4 hvězdičky. (HD, dabing) ()

Maynard.

Najde se v ČR aspoň jeden člověk, kterej by neznal? Silně pochybuju. Smutná zpráva se před nedávnem roznesla prérií, velký náčelník je mrtev. Měl sem tu čest ho vidět 2x na fesťáku v Trutnově. Po prvý mi málem ukápla slzička, byl to fakt doják a když udělal Wokahéééj, tak 15 tisíc lidí tleskalo. Podruhý už to bylo hodně rozpačitý, páč na něm bylo vidět, že už slyší zvony. Vzal si s sebou na pomoc Mšo-či,ale ani ta nedokázala trapnou návštěvu na pódiu nijak vylepšit. Tak jako tak na Vinetua nikdy nezapomenu, protože je to pro mě něco jako Mirek Dušín, kterej se navíc umí ohánět s puškou a dýkou. A hlavně, nepije ohnivou vodu! A co všechny tyhle kecy mají společnýho s tímhle filmem? Vůbec nic! :o) ()

Zemi11

Jsem snadno ovlivnitelný, tím se nikterak netajím. Poté, co jsem byl ve čtyřicetistupňovém vedru téměř násilím vtažen do dnes již vybydleného sídla Apačů v Chorvatsku, dostavil se chtíč konečně zjistit, o co tady jde a proč je ten zatracený film vlastně tak slavný. No, žádný organismus jsem z toho neměl, ale něco do sebe to mělo. ()

Melios

Vinnetou je jednoducho westernová legenda ,ktorá dokázala k sebe privábiť aj odporcov východneho westernu minulého storočia ,takže na jeho kvalite asi fakt niečo bude. Len keby aj tie knihy boli tak záživné ako tie filmy... ()

klúčik

Film na ktorom vyrástla moja generácia.Prekrásna príroda, tá rieka v tých skalách je niečo úžasné. Výborné akčné scény - lokomotíva, prepad kolóny, napadnutie mesta. Samozrejme nezabudnuteľná hudba. Klasika.......85%. ()

Seti

Vinnetou je pro mě srdcová záležitost. Kouzlo této dobrodružné podívané, na které jsem strávil svoje dětství, pro mě nikdy nevyprchá. ()

jondoe

Videl som to asi 50-krat a vzdy ked to bezi v telke a ja mam prave cas tak si to pozriem. Nedavno som precital aj knihu a som rad ,ze scenarista a reziser vynechali odporne nudne miesta ktore sa v knihe casto vyskytovali. Cela filmova seria o Vinnetouovi sa vyborne podarila a myslim ze je na vrchole diel svojho zanru. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015