První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Vesecký

Myslím, že spolu s Pokladem na Stříbrném jezeře je to nejlepší z celé série. Na tomhle filmu jsme vyrostli, v něm jsme v duchu prožívali klukovská dobrodružství, jak nedat jiné hodnocení než pět hvězdiček. Viděl jsem ho tenkrát mnohokrát za sebou a už jsem znal všechny hlášky zpaměti. I když tam je řada nedokonalých věcí včetně bájného Nuget-tsilu, ve skutečnosti je to vápencový kopec plný kamení přímo nad vjezdem do prvního tunelu dálnice směrem od Zadaru, turisté ho mohou spatřit, případně si zajet na parkoviště před tunelem... Na takovém pustém místě by nemohlo být zlato ani těženo ani uschováno... Ale Lex Barker, Pierre Brice, Ralf Wolter - to byli herci, jež jsme si v jejich rolích přehrávali. A kouzelná Marie Versiniová, moc jí to slušelo, nádherné oči, jak bych neuronil i dnes po letech slzu dojetí... ()

petikacka

Na Vinnetouy jsem se chodila dívat do vestibulu mé základní Alma Mater za 1 Kčs...Když nebyly peníze, vrátila se flaška a bylo na lístek...Jaká to nostalgie...A taky čistě z nostalgie dávám 95% ()

husokachna

Němci jeli Marvel stajl dávno předtím, než to bylo cool. A tak jsem musel Valérii vysvětlovat, proč ten Vinnetou nezná toho Old Shatterhanda, když ještě v pátek V pokladu na stříbrném jezeře byli kamarádi, a proč tam není ten srandovní pán, co chytal ty motýly. Takže tenhle origin trochu motá dětem hlavy, ale jinak je to pořád stejně pěkná pohádka jako kdysi. A tak i přes to, že v tom umře půlka divokého západu, pořád to na člověka působí víc než cokoliv jiného jako hra na indiány. Kdysi dávno nám tuhle představu Vinnetou vštípil do hlavy tak, že když jsme v lese stříleli z luků, cítili jsme se přesně jako ve filmu. A teď po letech, při sledování Vinnetoua, se cítím přesně jako ten malej kluk, co chtěl být náčelníkem Apačů, a kruh se uzavírá. Nedokážu nezaujatě hodnotit objektivní kvality filmu, protože je to pro mě navždy krásná vzpomínka na barevné dětství, krásný kýč, který tvořil mě a který jsem tvořil já. ()

eric.blade

Lex Barker se prej uchlastal k smrti..., podle mě měl do scénaře protlačit alespoň pár scén kde se Old Shatterhand zduní na plech... ()

Jeremiah

Nevím, co je pravdy na tom, že Karel May psal "vinetuovky" v base. Pokud je tomu tak, a on nikdy nebyl na "Divokém západě", potom musím před jeho fantazií smeknout. Tři filmy o Vinetuovy a jeho bílém bratru Old Shaterhandovy hluboce ovlivnily mé dětství a byl to zřejmě i jeden z faktorů mého nynějšího chování, tak neslučitelného z hlediska dnešní "demokratické" společnosti. ()

Milwa

Třikrát se obrací Rio Pekos...kdo to nezná nazpaměť není můj kamarád:)) Kultovní film mého dětství! ()

djfun

V dětství čirá radost, v dospělosti krásná nostalgie! A jeden z nejcharizmatičtějších hrdinů stříbrného plátna, Lex Barker aka Olda Šetrnej a nejsympatičtější ze všech Indošů Piere Brice s medovým hlasem Standy Fišera. Mír s Tebou, bratře...:) Wow a Howgh! ()

zdeny99

Společně s POKLADEM NA STŘÍBRNÉM JEZEŘE je to pro mě nejslavnější a nejlepší evropský western. Podle mě je i lepší než samotná kniha, která se z počátku rozjíždí velice pomalu. Ve filmu je vysoké tempo od počátku až do konce. Také je zde oproti knize spousta odlišností (uříznutí vlasů uvázaného Vinnetou k totemu Old Shatterhandem v zajetí Kiowů, potvrzení bratrství Vinnetou a Old Shatterhanda vypitím krve z misky, prostřelení noh Tangui Old Shatterhandem, a že v knize je Rattler (zabil Klekí-Petru) a Santer (zabil Inčučunu a Nšo-či, přičemž ve filmu jen Santer)). [19751. hodnocení, 442. komentář, 85%, 286. nejlepší film, 927. nejoblíbenější film] ()

Bozvav

Naprostá bomba a zlatý filmový grál mého dětství. Miluji Mayovky, byť více ty z Afriky. Není více co dodat, za mne plný počet. ()

inachisio

Teď už jsem se u filmu spíš zasmála, než že by mě nějak moc zaujal. Stále se tam však najdou nezapomenutelné a velice povedené okamžiky a těch pár nadbytečných scén mu odpustím, protože přîběh a krajina, v níž se odehrává jsou prostě nepopsatelně krásné a zajímavé. ()

strikeman

Podíval jsem se na tento zásadní snímek mého dětství po hooodně dlouhé době a tentokrát v kontextu všech šestnácti "mayovek", které vyšly po technických vylepšeních na dvd. Teprve teď - v porovnání se snímky, které jsem předtím neznal (filmy se Surehandem, Firehandem, či míšenkou Apanači) - jsem plně docenil jeho nesporné kvality. Nesmrtelná klasika - 85% ()

Wargoo

Asi nesmrteľný príbeh o Rudej tvári a Tvrdej pästi ako sa dajú dokopy a spolu lynčujú zlých banditov. Videl som všetky 3 časti asi 15krát, a vždy si to rád pozriem znovu, ak nejde niečo lepšie.. :) 4 + 1 = 5***** - tá jedna hviezda je za skvelú hudbu a za Plytvicke jazerá v Chorvátsku.. Nádhera. ()

Akana

Samozřejmě, že jsem jako kluk mayovky hltal v knižní i filmové podobě. Samozřejmě, že tahle ultrasprávňácká dvojice je v našich zeměpisných šířkách dávno součástí kulturního po(d)vědomí. Samozřejmě, že nostalgie hraje často v mém hodnocení svojí roli a nijak se za to nestydím. Ale v případě Vinnetoua i všech jeho pokračování má nostalgie co dělat aby to vytáhla aspoň na šest hvězdiček. Už to na mě prostě nefunguje. Americké westerny z té doby jsou často naivní a vlastní historii zkreslující, ale tahle německá pohádka už je přímo hloupá. Nebýt některých zlidovělých scén ("Tvoje kánoe bude děravá jako ústa staré ženy."), které jsou ale stejně zábavné spíš nechtěnou komikou, šel bych ještě níž. Vypadá to špatně se syny jejich otců. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015