První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Juuroo

Tak konečne som videl aj ja túto klasiku a to rovno na amfiteátri v Banskej Bystrici. Tvorcovia to možno ani tak nezamýšľali, ale scéna bitky Old Shatterhanda je neuveriteľne vtipná a práve vďaka nej, perfektnej hudbe a super atmosfére pri sledovaní filmu dávam plný počet. 5*. ()

Pajislav

Ne,ne, ne. Jedna hvězda za hudbu, kostýmy a obsazení. Nač jsem se to koukal, tohle byla "mayovka"? Groteska s postavami z knihy. Tohle nemá s předlohou NIC společného. Skvělý Sam Hawkins, ktery nemá co hrát. Jeho místo zastává přidaný praštěný lord alias Ch. Chaplin. Na co? K čemu je tedy ve filmu Sam??? Scénař šestiletého dítěte. Zbytečně přidané postavy a dokonce jako hlavní! Co se stalo s vymazlenými hlavními záporáky Rattlerem a Santerem? A to platí pro všechny doslova předělávky knih Karla Maye. Z knihy nezůstalo nic. Zkoušel jsem, ale na tohle se nedá dívat, to bolí. ()

Pajela

Pominu, ze westerny nemam nijak v oblibě. Musi se nechat, ze tohle je prostě klasika, v krásném prostredi s fajn herci, takze by bylo hodne pokrytecké hodnotit niz, nez hodnotím... :-) ()

Eire

Ked som mal 10 tak som si myslel ze toto je WILD WEST. Potom som videl Johna Wayna a pod... Z nostalgie 55% ()

koza3

Jako malej kluk jsem to viděl snad stokrát. Když jsem si dnes vyřval k narozeninám, abychom se na to s ženou nostalgicky mrkli, překvapilo mě,jak kvalitní to je i po více než půl století. Výborné kostýmy, lokace, herci, pecka. Pravda, to přehrávání už se dneska nenosí, ale vůbec není překážkou. Konečně jsem i docenil příběh, kdy už jako velkej kluk chápu, co ty indiány tak štvalo a proč jsou bledé tváře vykořisťovateli. ()

wauhells

Na rok 1963 úžasně natočené, podmanivé, od hudby, příběhu, kamery až po přírodu. Skvělé, zrovna tak, jako byla skvělá celá šedesátá léta. Kdo je zažil, ví, o čem píšu.  Co nechápu je, že Vinnetoua zřejmě v Německu nedávno zakázali, protože hlavní postavu hraje běloch a nikoliv indián. Gender a falešná, podlézavá, servilní, rádoby korektní morálka nastupuje. To by se v šedesátkách nestalo....chudák Pierre Brice. ()

cimrman2.

Frontu do kina jsem na to stát nemusel avšak hudba mi přináší plný kotel nostalgie! Jako malý jsem viděl vždy jen kousek a jediné co mi zůstalo v hlavě je cool ohoz Apačů a hudba. Po letech jsem se pustil do rewatch Vinnetoua a jednička mě nijak moc neuchvátila. Plitvická jezera jsou však přenádherná. ()

Sintiroma

Oblíbená pohádka se slabší dějovou linií a pomalým sledem událostí,ale to se u pohádek odpouští.Přesto pěkné 3hvězdy....(1. za prostředí,2. za obsazení,3.za hudbu) ()

Kria

Je to u mě prostě moc dobře zapsané od dětství. Pro jistotu si to neopakuju. Zato tu melodii můžu poslouchat pořád. ()

saillor

Tohle se snad ani objektivně hodnotit nedá. Měli jsme na videu všechny čtyři základní "vinetouovky" a sjížděla jsem je jako malá nesčetněkrát. Milovala jsem Old Shatterhanda a přála si tragicky skonat v jeho náručí jako Nšo-či. Moc se mi líbí, jak si vždycky indiáni vychutnali odpravení hlavního padoucha! "Bratře! " " Bratře!" ()

bonita69

Na dnešní dobu až nepochopitelně pohádkový příběh ale je to legendární. A kdo z nás si nehrál na indiány a kovboje? Prostě hlavním hrdinům musíte fandit! Klasika! ()

gezper

Srdcové opětovné setkání s hrdiny z dětsví má stále své původní kouzlo, a to i po tolika letech a opakováních. Santer u mě jako padouch z této klasické trilogie vítězí. K tomu děj jede stále na plné obrátky, Vinnetou je zde ještě poměrně divoký, než si ho Olda trochu zkrotil a doučil základy němčiny k tomu (Kleki-Petra to těch 30 let docela flákal). Pozorní diváci odhalí i floutka flaneláče "ze Stříbrného jezera", který zde dostal pouze velice primitivní úkol(y). Dobrá, uznávám, že byl v té době ještě na striktně juniorské pozici (melouch na jezeře je až z pozdější doby). Ne vážně, fakt tenhle film mám hodně rád .. nostalgický plný kotel nelze nedat. [100%] ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015