Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

Rattlehead

Parádní díl, opět nádherná příroda, dobrodružství, akce, správné chlapáctví. Tradičně nechybí krásná žena (zde francouzská modelka, ale bohužel má jen štěky), zato postrádám Kaslpůla. Opět zde vidíme touhu po moci a penězích, akce pod falešnou vlajkou, to na světě máme pořád a lidé vždy tupě naletí, nic se nezměnilo... Pamatuji si, že jako dítě jsem nikdy Apačům ani Vinetúovi nefandil, více se mi líbil Rolins. Vinetúovu smrt jsem tak nikdy moc neprožíval, až dneska mi ho bylo děsně líto. ()

Maxmilian

Mezi indiánskými kmeny Apačů a Čikarijů vzplane nepřátelství na život a na smrt. Je totiž zákeřně zabit mladý syn náčelníka Čikarijů a díky intrikám lstivého Rollinse podezření padne na Vinnetoua. Od této chvíle je náčelník Apačů i lid jeho kmene v neustálém nebezpečí. S pomocí svého bílého bratra Old Shatterhanda se snaží dokázat, že nepřátelství mezi Apači a Čikariji uměle vyvolali bandité v čele s Rollinsem, kteří chtějí získat pozemky obou kmenu. Nekalé plány vrahu a spekulantu se podaří odhalit a v prérii opět zavládne mír. Samozřejmě to není zadarmo, zde je cena ale největší. Poslední díl z trilogie o Vinnetuovi ukončuje i jeho pouť po téte prérii. Vinnetou umírá. No a slzy jsou na krajíčku. ()

nmarca

Nejpamátnější film mého dětství (společně s dalšími dvěma "Vinnetouy" a Pokladem na Stříbrném jezeře), doby, kdy jsme si se spolužáky záviděli ohmatané fotky pokrevních bratrů vystřižené z pašovaných rakouských časopisů a pobíhali po zahradě s indiánským pokřikem. A u tohohle dílu nezůstalo ani jedno mé desetileté oko suché :-( Jen se prosím nedívejte na pravidelné vysílání TV Nova (opravdu příšerná kvalita), ale pusťte si restaurované vydání z roku 2006. ()

Stejšn

Vždycky mi vrtalo hlavou, už od smrti Klekípetry, proč to dělaj indiáni takhle pitomě? Když vidí, že na kámoše někdo míří flintou, tak si stoupnou před něj, místo aby do něj strčili. Jinak jako film 3 hvězdičky. ()

xxlch

To bylo asi poprvé kdy u nás -brečel táta,brečela máma brečely, všechny děti.Při jakémkoliv opakovaném shlédnutí jsem opět namněkoučko.Když byl poprvé uváděn v kinech,byl z toho málem národní smutek a úplně pořád vyprodáno! ()

eFOXsize

Kvalitativně patří k těm lepším zpracováním, k Pokladu a předchozím Vinnetou. Navíc si dodnes pamatuji šok ze smrti mého indiánského hrdiny a první hlubokomyslné pochopení významu přátelství. L. Barker skvělý jako vždy. Opět pohodová nálada, až na smrt náčelníka tedy - oceňuji, že i on musel jednou skončit :-) Za Mayovku 5*. Za mě dokonce i snad 4* :-) ()

helrohir

Tomu sa povie výstrel do čierneho. Emóciami najviac nabytá mayovka s nezabudnuteľným záverom, pri ktorom som v detstve mnohokrát radšej odvrátil zrak aby ma zas nezaliali slzy. Žiadna vinnetouovka nebola filmársky dokonalým dielom, ale na niektoré filmy sa proste nezabúda a úputajú vás aj po dvadsiatom zhliadnutí. ()

0verseer

Z pôvodnej trilógie ide o najslabší diel, ale keďže je to posledná nadpriemerná filmovo spracovaná mayovka nemá cenu uvažovať o inom ako štvôrhviezdičkovom hodnotení... Howgh ()

JosefTomas

Nerad se furt opakuji, ale Reinlův tým to opět a naposledy dokázal. Tímto dílem bych to ukončil a měl bych milou vzpomínku na adaptaci. Proto beru jako tu pravou sérii Vinnetou jen od Reinla a jeho týmu. ()

ostravak30

Rozhodně bych neřekl, že patří tato mayovka k nejlepším, ale mezi čtyřmi kvalitními filmy o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi bych řekl, že zaujímá hezké čtvrté místo. Je to ještě kvalitní film plný legendární hudby, staré známé party a docela zajímavého a napínavého, a díky jednomu plešounovi, co se stane otcem, i vtipného příběhu. Patří ke čtyřce legendárních filmů u nichž ještě dnes otci ukápne slza. Tvůrci měli u toho zůstat. Všechny další filmy, parazitující jen na úspěchu, už jsou jen slabým odvarem. Bohužel už tehdy chtěli producenti vytřískat co nejvíc z úspěchu. Každopádně tomuhle filmu chybí přeci jen trochu ten úvodní duch. Vinnetou už bilancuje a zatracuje probíhající dobu a Old Shatterhand také jako by stárnul. Dvojice zkrátka bojuje, ale věk nejde zastavit a je na nich vidět, že se jedná o dva zralé muže, kteří si svůj věk uvědomují. První tři filmy jsou na maximum hvězd, tady je to o jednu méně, ale je to velmi kvalitní tečka. Škoda, že za ně přišly ještě další tečky. ()

PlayEasy

Snad jediný díl celé série, který jsme jako malí viděli jen jednou, protože to jsme brečeli na celé kolo a věděli jsme, že by se historie opakovala i po druhé projekci. Ale i když zemřela naše velmi oblíbená a legendární postava, nesmělý Vinnetou, náčelník Apačů, jenž se obětoval pro svého pokrevního bratra Olda Shatterhanda, je tento díl opět výtečný a všichni zúčastnění odvedli skvělou práci. 80% ()

Tominni

Velká nostalgie a samozřejmě ten nejsmutnější díl. Velice důstojné rozloučení s náčelníkem Apačů, které ale před samotným závěrem nabídne opravdu dostatek akce, nahánění Vinnetoua patří k nejlepším akcím všech mayovek. ()

seba

Nepamatuji si, že bych brečel,ale smutno mi jistě bylo. Nejenom z posledního výstřelu ("kulka je příliš blízko srdce, nemohu ji vyjmout"), ale i z faktu, že jiné mayovky (ikdyž kvalitativně slabší) se k nám na dlouhá léta nedostanou. ()