Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

genetique

Na tento diel, nech je akokoľvek kvalitný sa teším vždy najmenej. Hlavne kvôli záveru, ktorý ma dokáže vždy rozcítiť. Najlepšia séria westornov, aké som kedy videl a možno je to aj preto, lebo sú to vlastne jediné indiánovky. S tým sa spájajú všetky tie posolstvá a ideológia, ktorú pri Indiánoch kvitujem. Takže znova sú tu všetky aspekty, ktoré som už spomínal pri predchádzajúcich dieloch, obzvlásť hudba a znova Sam Hawkens rulez! 95%. ()

Hellboy

Klasika, nic jinýho na to říct nemůžu. K Vinnetouovi mě vážou silné vzpomínky a nedám na něj dopustit, jakékoliv objektivní hodnocení jde stranou:) ()

sud

Nejsilnější, nejdojímavější a také nejsmutnější díl ze série. I když název trochu nabízí jak film skončí, přesto vás tak nějak přinutí k tomu, aby jste byli napnuti až do konce filmu. A to spoustou akce ("Poslední výstřel" je asi nejakčnější mayovka), zvratů a příběhu který vrcholí tak, jak vrcholí. Snad všichni z nás tenkrát na konci brečeli. A mě (a jak tak koukám, a jsem rád, že nejen mě) se to dodnes strašně líbí. Dodnes mě právě tento díl, ne rozpláče, ale nostagicky dojímá. A nakonec komentáře se neubráním malému ohlédnutí za touto legendární tetralogií. "Poklad na Stříbrném jezeře" je nejnapínavější, "Vinnetou" je nejkultovnější, "Rudý gentleman" je nejpropracovanější a "Poslední výstřel" nejsmutnější. Klasika a skutečný kult nejen dětských let. ()

castor

Vynechání reprízy v televizi se rovnalo velkému prohřešku, ostatně jako v případě třech předchozích dílů „slavné čtyřky“ od Haralda Reinla. Konec udatného náčelníka se blíží, sám to cítí, jen divák celou dobu doufá (ač zná díl nazpaměť), že závěr bude vypadat přeci jenom jinak. Velký hospodářský rozmach láká do Středozápadu obrovské množství bílých přistěhovalců toužících po pozemcích. K těm jim pomůže banda spekulantů, pro které mají být indiáni jen drobnou překážkou. Vyvrcholení je poměrně příběhově pestré, rychle střídáme lokace (Santa Fé), nenudíme se, nemusíme sledovat množství naivních situací (dokonce i Sam Hawkens děj jakž takž někam posouvá), navíc je vše znovu vyvedené v zářivých barvách a širokoúhlém formátu. K tomuhle naivně bezelstnému pohledu na dávnou dobu pochopitelně dokonale sedí i pod kůži se vrývajícího hudba Martina Böttchera. A já vím, že budu tuhle sestavu z nekonečných dálav prérií hltat i za dalších deset let. ()

MM_Ramone

"Posledný výstrel". Pierre Brice mal týmto snímkom skončiť s postavou neohrozeného, chrabrého červenokožca, náčeľníka Apačov - Vinnetoua. Ďaľšie filmové návraty ku tomuto hrdinovy Divokého Západu boli už kvalitou spracovania omnoho nižšie, až to celé skončilo odpadovým televíznym seriálom. Táto časť však ešte má svoje naivne romantické kúzlo a spoločne s jej dvoma prechodcami patrí ku tým najlepším Vinnetouvkam. *** ()

Wacoslav1

No já nevím, ale tenhle díl jsem nikdy tolik nežral jako jedničku, dvojku a poklad. Uznávám, že patří k původní trilogii jako dítě jsem z toho konce byl smutnej, ale ne zase tolik jako kdyby sejmuli Oldu i když ho měl původně Battaglia na mušce. měl jsem ho prostě vždycky o něco radši co naplat. Každopádně tenhle film už není až taková hitparáda. Chybí mi tu nějaká zásadní nezapomenutelná akční scéna jako byl v Pokladu přepad Butlerovy farmy v jedničce masakr v Roswelu nebo ve dvojce pyrotechnická extáze v New Wenango. Každopádně oproti těm blbostem který začali po tomhle filmu vznikat je to ještě o level nahoru o tom žádná. Old Shatterhand opět neskutečnej bourák co rozdává pěsti i hlášky. Battaglia řekl bych spíš průměrnej už jsem ho v Mayovkách viděl hrát lepší záporáky. Na druhou stranu jeho Rollinsovi už nikdo neodpáře titul ten kdo poslal do věčných lovišť Vinetoua. takže nadprůměr to je, ale zase taková zásadní pecka pro mě ne.65% ()

Xmilden

Akce stíhá akci a tentokráte to bude smutné. Velmi smutné. Vinnetou pro mě samozřejmě jako kluka znamenal hodně, i dnes si rád zpestřím filmovou chvilku tím, že jej znovu vytáhnu na světlo a disk opatrně zasunu do přehrávače, abych se mohl kochat dokonale krásnou krajinou, vynikající hudbou a možná největším kamarádstvím filmového plátna. Poslední výstřel funguje jako poslední díl absolutně dokonale. Až si člověk říká, že mohl být klidně v pořádí 5. nebo 6. a ne už třetím. 100% ()

Phobia

Nevycedila jsem pro Vinnetoua zdaleka tolik slz jako moje ségra, ale něco přece jen ukáplo... Nicméně srovnávat to se čtením knihy nelze, tam byla scéna loučení apačského náčelníka mnohem dojemnější a ještě víc mě drásalo Shatterhandovo utrpení. Kdepak, mayovky nemůžu hodnotit nízko, ikdyž pochopím, pokud to mladší ročníky hodí do odpadu a budou adorovat kulty svého mládí - Teletubbies a Pokémony :-). 71% EDIT (8/2011): Opět jsem si poplakala... smíchy. Jak jsem se mohla v dětství nesmát patetickému projevu hlavních hrdinů, záhadným přesunům postav v časoprostoru, imbecilnímu jednání padouchů, superinteligentnímu koňovi Ilčimu s šestým smyslem, kterému se nevyrovnají všichni věštci světa atd., atd., atd.? Zestárnuly tolik mayovky nebo já? Tu čtvrtou hvězdičku nechám z nostalgie, ale dvě by byly objektivnější:-). ()

LiVentura

Jeden z proslulé čtveřice "Máyovek"...dokonalá režie, herci i hudba Martina Böttchera, no co dodat...snad jen, škoda, že další už ztráceli kvalitu...Smrt v pozadí celého filmu je ohavně pravdivá na jeho konci, kdy prohnaný padouch John Rollins trefí zrádně do prsou bratra kryjícího náčelníka Apačů..! ()

Hrabka

Všechny čtyři základní stavební kameny příběhů o Vinnetouovi jsou takřka stejné. Prostě to nejlepší z westernového světa. Ta scéna jak uprostřed pustiny připraví na Vinnetoua past v podobě nataženého drátu přes cestu je boží. 90% ()

cheyene

Náčelník Vinnetou chápe, že se blíží pohroma. Poslední výstřel je patrně čtvrtou nejlepší vinnetouovkou se společné éry s Old Shatterhandem. Za tónů chytlavé a krásné melodie se pomalu rozjíždí příběh, na jehož konci usedá divácké srdce dnes stejně, jako když prožívalo tuto smutnou kapitolu v pěti, šesti letech. S odstupem času už si jen divák všímá více chyb a nelogičností v počínání nejen banditů, ale i samotného náčelníka Vinnetoua či jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Ze všech těch logických kiksů bych zmínil alespoň jeden, ten hlavní a fatální. Bandité obléhají skálu, na níž se pokrevní bratři s dalšími indiány a přáteli brání. Bandité střílí před sebe, na skaliska. Do zad či možná mírně ze strany se hrne vojenská kavalerie. Předpokládám, že banditům vpadnou do zad nebo do boku. Old Shatterhand zcela nepochopitelně vyhodnotí situaci tak, že vojáci netuší, že jdou těm lumpům na mušku, vystrčí většinu svého velikého těla z úkrytu a křičí "Pozor, budou na vás střílet!" Tímto vystavil riziku sebe, ale všichni víme, jak to dopadlo. Každopádně - myslím si, že by vojáci neměli přes dusot kopyt a střelbu šanci jej slyšet a hlavně sami přece slyšeli a viděli, že se tam střílí, tudíž jako profesionálové by neměli nikomu vletět do pasti. Atd. atd. Je to film, nemá cenu to tak moc řešit, muselo to takto skončit. Ale zpět k příběhu. Je smutný, silný, má spád a hlavní hrdinové si opět získávají diváky svoji neohrožeností, statečností a smyslem pro spravedlnost. Čím starší jste, tím více asi vnímáte celou tu situaci kolem Vinnetoua a začíná vám být jasné, že tohle prostě nemůže skončit dobře. Smyčka se stahovala až příliš rychle, dobře a jistě. ()

Jamal

Vinnetou přinesl dobu, kdy jsme si ve škole jako děti hrály na indiány a kovboje, tak si myslím, že si to zaslouží uznání. Protože kolik filmů změnil myšlení spousty lidí se něčím stát? ()

paascha

Zduchlej Vyhnětů rozplakal nejedno oko, ale dnes už spíš smíchy. Kde jsem asi přestal vidět to, co jsem viděl jako dítě, a začal vidět to, co vidím jako cynický dospělý hajzl? ()

Fiftis

V detstve som mal tento diel asi najradšej, ale s odstupom času sa už skôr smejem vtipným akčným eskapádam dvoch hlavných hrdinov. Po tejto Mayovke už nemali pravdepodobne ďalšie radšej vznikať. Rozhodne, je to veľkolepý záver tejto trilógie, ale bohužiaľ veľmi veselý nieje, ale nie som ani rád, že Vinnetou sa zase objavil v seriáli. Posledný výstrel má stále svižný príbeh, ale čo sa týka hlavného zloducha, už to nie je úplne ono. Cornel a Santer boli ako zloduchovia lepší. A hrozne veľa robí aj super hudba Martina Böttchera. ()

Pepinec

Netajím se tím, že jako malý kluk jsem Vinnetoua hltal plnými doušky. Všechny díly o náčelníkovi Apačů znám nazpaměť, na karnevaly jsem chodil v masce buď samotného Vinnetoua anebo jeho bílého bratra Old Shatterhanda, doma jsem běhal v obýváku s čelenkou a dlouhou parukou, schovával se za gauče a vařečkou střílel zlé bandity. Pierre Brice a Lex Barker mi utvořili modly. S odstupem času vnímám tu naivitu, utopii, místy až přehnanou snahu o vyjádření gentlemanství. Jistě, nejsem slepý. Ovšem, ty vzpomínky na dětství... Poslední výstřel je zcela určitě nejpovedenější ze všech Mayovek, to mi taktéž nikdo nevymluví. Jedna dlouhá a nabitá idiánská jízda. Chuť slz, které jsem vyplakal na konci, nikdy nezapomenu. ()

salahadin

"Ó velký Mannitou, už k tobě míří velký Vinnetou, ó velký Manntitou, co my teď sami tu..." Poslední výstřel náčelníka Apačů je pro mě nejlepší díl téhle série o (samozřejmě heterosexuálním) přátelství bílého "boxera" s mrštnou pěstí a smaženého indiána s velkým srdcem, leč někdy trochu naivním. Je zajímavé, že Vinnetou a Oldshatterhand mají 100% úspěšnost zásahů, kdežto záporáci se do nich netrefí, ani když stojí na místě, natož když valí na koni...a když už se jednou jedinkrát trefí, Vinnetou natáhne bačkoru. Oba prosazovali vysoké ideály a jeden z nich na to doplatil. Tak už to bývá... Nahánečka Vinnetoua patří k mým nejoblíbenějším scénám. PS: NEBREČEL JSEM!:-) ()

Pilda17

Poklad na stříbrném jezeře (1962), Vinnetou (1963), Vinnetou - Rudý gentleman (1964) a Vinnetou - Poslední výstřel jsou nejlepší díly. Do TOP10 dávám vždy poslední díl, ale beru všechny rovným dílem. Všechny tyto filmy jsou luxusní, i další se dají snést a mají svou úrovni, ale už to není ono.. ()