Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

lekr

Čiročirý výsměch knižní předloze, který hudba ani Brice a Barker nezachrání.....tvůrci z tohohle udělali převyprávění na volné noze a vznikl nehorázný nesmysl a paskvil......další z mých velkých filmovách zklamání.... ()

rakovnik

Krásné, dobrodružné, jímavé, naivní...dal bych 5*, ale nemohu, protože mi zabili hrdinu. Old Shatterhandovy vzpomínky na bratra v závěru filmu jsou pro mě jedním z nejdojemnějších momentů filmové historie a já jsem s vlhkýma očima myslel na to, co bude dělat sám, bez přítele, kdo jej bude tahat z bryndy, s kým bude sdílet dobrodružství...Karlu Mayovi neodpustím, že nás nechal na světě samotné, bez Vinnetoua. ()

Vyhy

Musel bych napsat k celé trilogii stejný komentář, což asi vlastně udělám. Nesmrtelné dílo, se skvělou hudbou, přátelstvím a chemií mezi synem náčelníka a Old Shatterhandem. Leč s jednoduchým příběhem, přesto to nikdy nezestárne. A k tomuto dílu musím jen dodat, že mě konec vždy dojme. ()

lebowski!

Bráchové - nebráchové Vinnetů a Olda Šetrhend jsou kult jak hrom. První Stříbrné jezero a celá Vinnetou trilogie je výborná, plná hodně silných momentů, parádních situací i výborných záporáků. Vinnetůovou smrtí končí skvělá série a další filmy už se vážně neměly točit. Když umíral, brečel jsem jak želva. Poprvý, podruhý, potřetí... ()

tomtomtoma

Nedá se říci, že by tento díl trilogie byl snad lepší, než předešlé filmy. Ale už to, kolik lidí dokáže strhnout populární filmový příběh a následná ohromná bouře nevole proti natáčení tohoto kusu, mě fascinuje. Ve filmu je více akce, na provokace se odpovídá olivovou ratolestí, utíká se, nahání se, s důvtipem se brání útokům, kují se pikle a pokrevní bratr se brání vlastním tělem. Mé oko se pokochalo pohledem na městečko Trogir, dech beroucí korytem řeky Zrmanji a romantickou kulisou slavných Plitvických jezer. Ústřední dvojice je jasně daná: osvícený, ušlechtilý a mírotvorný náčelník indiánského kmene Apačů Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna) a jeho pokrevný bratr a udatný ochránce spravedlnosti a utlačovaných Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna). Humorný nadhled je v tradiční postavě samorostlého zálesáka Sama Hawkense (Ralf Wolter). Ženské krásy není tolik, ale je výrazná v postavě Ann (půvabná Sophie Hardy s hlasem Marianny Lutz). Strana zla je početnější než obvykle. Nejvýraznějším padouchem je zákeřný Rollins (zajímavý Rik Battaglia s hlasem Arnolda Marquise), který neváhá použít jakoukoliv lest, či podlost. A nesmí se zapomenout na zámožného spekulanta s apačskými pozemky Vermeulena (Veljko Maricic s hlasem Konrada Wagnera) a jeho všehoschopného pohůnka Gomeze (Miha Baloh s hlasem Friedricha W. Bauschulteho). Ale kdo dokáže čelit uspávacím ranám Old Shatterhanda? Z dalších rolí: ovladatelný alkoholik a zhrzený náčelník indiánského kmene Jicarillů Bílý buvol (Dušan Antonijević s hlasem Klause W. Krauseho) a nápomocný guvernér ze Santa Fé (Carl Lange s hlasem Curta Ackermanna). A královskou cestou za romantickým dobrodružstvím lze kráčet i za cenu vlastních obětí. ()

Cheeter

Jako malý si pamatuji, že jsem u závěru brečel. Ani nevím proč, i když je to asi jasné. Teď tedy už ne. Dnes už chápu film jako celek. Dřív to bylo spíše o přestřelce mezi indiány a bandity. Je přece jenom vidět, že jsem nějaký vývoj udělal. ()

C0r0ner

Pokračování profesionálních a hlubokomyslných kritik z filmů Vinnetou (1963) a Poklad na Stříbrném jezeře (1962): Kurva, do prdele, 83%, to se mi snad jenom zdá! To se fakt tenhle šrot všem tolik líbí? Za mě je to teda jeden velký cringefest a příšerná sebeparodie, která není vtipná (jako Spencer/Hill) ale směšná, což určitě nebyl záměr. 15% ()

Juto

Príbeh pokračuje Winnetouom a Old Shatterhandom v nebezpečnom dobrodružstve v nádhernom prostredí. Dobrodružstvá, akcie, prestrelky a nádherné juhoslovanské exteriéry boli vynikajúco natočené. 8/10 ()