Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

• Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

PanPyzamo

Rozhodně lepší než předešlý film. Old Shatterhand opět zpátky a opět díky němu stoupla kvalita. Příběh celkem fajn, ale nic moc nového. Prostě opět nějaká zápletka. Následně akce. To je sice supr, ale sledujeme to víceméně neustále dokola, protože tohle už je desátý Vinnetouův film. Bylo to sice fajn, ale opět zastávám názor, že už to měli dávno utnout. Za mě nadprůměrný film, který bych doporučil jen fanouškům série. 6/10 ()

PTuranyi

Klasický western inšpirovaný svetom Karla Maya jeho najznámejšími postavami. Príbeh opäť ničím neprekvapí a naši statoční hrdinovia zachránia česť, priateľa majora Kingsleyho, ktorý zachránil vojenské zlato pred banditmi, ale pri jeho obrane zahynul. Sme svedkami snahy tlupy banditov dostať sa k zlatu a chrabrého odporu dvojice Vinnetou, Old Shatterhand a ich priateľov. Pre odľahčenie sa pridá ešte Sam Hawkins a milord, ktorí sú sem tam príčinou nejakého gagu. Produkcia je dobrá. Správanie postáv je však často naivné a herecké výkony nie úplne presvedčivé. Aj dabing má svoje slabé chvíľky ale veta: "Vím, že nám Vinnetou jede v ústrety." ma rozosmiala, Ako dobrodružstvo pre dorast to stačí. ()

JB001

Viděl jsem to dnes poprvé a Poklad na stříbrném jezeře a první tři díly Vinnetoua se mi líbily mnohem víc. A nemyslím si, že to je pouze tím, že jsem byl tehdy o dost mladší. Exteriéry ovšem parádní jako v předcházejících filmech. Jenom nevím, jestli to byly vodopády Krka nebo Plitvice... ()

SONYAGENT

Moje jediná videokazeta z této ságy byla z Údolí smrti, pro mě srdcovka a hlavně souboj u totemu mezi Old Sh. a tím zpropadeným náčelníkem rudochů jsem si stokrát přehrával.. Barevné výbuchy na konci byly trošku Sci-Fi, to je fakt :) ()

zekon

Ve své době jsme to hltali, ale dnes asi ani 12ti letí jako jsme byli my to nezaujme. Bohužel je to trapná fraška od scénáře až po některé scény. Opakující se herci i scény, směšné dialogy i výstupy. Holt poplatno své době, dnes už pouze archiv. ()

Big Daddy

S těží průměrný díl s poměrně nudným dějem, ale atmosféra mayovek a hlavní herecké obsazení jsou zachovány. Některá herecká stvoření jako kulturista náčelník Rudý bůvol jsou ale k smíchu a kvalita dabingu také není jeho výkladní skříní. Ono není divu když dabing tohoto vznikl asi 30let po dabingu dílu prvního a především na Vladimíru Rážovi je to znát, ale Old Shatterhand je prostě jeho postava o tom žádná:) Mezi stěžejní duchovní Vinnetuovky bych tento díl nepočítal. ()

prometheusll

Až na tu neustále se opakující hudbu(Hlavní song),tak dobrá westernovka. Znám lepší,ale pohoda. Příroda nádherná. Zpracování skvělé( na rok-1968). OK.. ()

Vlkopec

Krásné exteriéry, Barker a Brice dělají co můžou, na Karin Dor je radost pohledět, jen děj je samá díra a chvílemi vypadá jako parodie (třeba scény s hady nebo s Rudým Buvolem :). Tak to dopadne, když chybí soudnost a uměřenost. ()

reccal

Jeden z mých oblíbených dílů, a to především kvůli velkému množství neškodných a nejedovatých hadů. Druhá část byla pro změnu umělá, ale je krása, sledovat ty všechny miloučké užovky, ze kterých jsou naši drsňáci paf. ()

revere odpad!

Za všechny ty Apanačky, Firehandy a Surehandy ... ten, kdo přesvědčil produkce, aby zcela opustily románovou předlohu a nechaly vypracovat blbý, blbější, až tenhle nejblbější scénář, to byl ten největší padouch filmových mayovek. ()

soukyd33

Nemá to takovou akci a dej jako čtyři hlavní filmy, ale je to velmi dobře natočené, a obsazené úžasnou hudební atmosférou. 👍 Soundtrack 👍 Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Vltaava

Dnes jsem viděla poprvé a přišlo mi to jako parodie na mayovky..a ten strašný dabing. Chvílema jsem měla pocit, že koukám na opakování Pokladu na stříbrném jezeře. ()

vinducha

Famozní hudební doprovod a nádherné přírodní záběry . Za to bych tam pustil 2 kousky. A 3. je za ty jedovaté škrtiče , u té scény jsem to zase v obýváku trošku poprskal. Jinak choreografie soubojů je prostě příšerná , to je něco tak prkenného , že už to není ani k smíchu. ()

Molerat

Vzpomínka na dětství kdy televize byla poměrně žádaná zábava a Mayovky byly snad to nejlepší co tehdy v TV šlo. ()