Reklama

Reklama

Bídníci

  • Francie Les Misérables (více)
Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min (Televizní verze: 88+97 min)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

(více)

Recenze (156)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Skvost. Strhující zpracování slavného románu, které mu jistě k dokonalosti pomohlo i výborné herecké obsazení. Gabin zde podává jeden ze svých nejlepších výkonů, jako kdyby opravdu tím Jeanem Valjeanem byl. om on. Bourvil ztvárnil tak přesvědčivě svou zápornou postavu Thénardiera, že si těžko zvyknu až ho uvidím v nějáké komediální roli. I herečka, co hraje jeho ženu podala skvělý výkon. Všichni zůčastnění se mi ale dost líbili.Scénář nemá žádná hluchá místa, každá chvíle je něčím jedinečná a napínavá. Všechny scény jsou napsány velmi citlivě. Scénárista chce aby se divák cítil u filmu příjemně a váží si ho. Ze snímku číši neuvěřitelné kouzlo a laskavost. Je na svou dobu i zajímavě zrežírován. A všechno vyvrcholí v úžasně dojemném závěru. Do očích mi při něm vyhrkly slzy, pak přišel konec. A já měl za sebou tento nepopsatelný filmový zážitek. Bídníci jsou proště úžasný film. Nelze najít slov... ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Film je rozdělen na dvě půlky, já hodnotím pouze půlku první, páč na tu druhou už nemám sílu a ani náladu. A ještě aby jo, když má každá půlka hoďku a půl a já horkotěžko dokoukal tu první. Co se týče obsahu, tak jsou tito Bídníci zdařilí, sice sem nečetl, ale viděl sem Bídníky s Gérardem Depardieu, kde se opravdu hodně svým rozsahem přibližují knížce (prej) :o). Narozdíl ale od tohoto filmu mě baví herecké obsazení. Do této chvíle sem si nebyl zcela jist, ale teď už vím, že Jean Gabina nemám a nikdy nebudu mít rád. Sory, ale celou dobu sledovat ten jeho nasr..ej monotónní výraz mě vážně vůbec nebere. Nechápu rejžův záměr dát tuto perfektní roli, na který herec může ukázat svoje kvality, právě Gabinovi, který svým otupělým a apatickým výrazem naprosto pohořel. Dvoji Gabin-Blier ani náhodou není hodna pro tento klasický, nesmrtelný a absolutně promyšlený příběh. Z filmovaných Bídníků u mě na celé čáře vítězí verze z roku 1978, kde má příběh spád, tempo, napětí a kvalitní herecké výkony... ()

Reklama

progression 

všechny recenze uživatele

Už jsem viděl vícero zfilmovaných verzí Hugova románu. Některé lepší, jiné horší. Ale pro mne ta absolutně nejlepší verze je tato a obávám se, že i přes další budoucí "remaky" to tak i zůstane. Nějak už si tu postavu Jeana Valjeana s někým jiným než Jeanem Gabinem nedokážu představit. Tento legendární herec mne snad nikdy nezklamal a tento jeho "filmový majstrštyk" byl současně jedním z mých prvních setkání s Jeanem Gabinem a tím pádem ho mám zarytý "zatraceně hluboko". A nutno dodat, že Gabin si zdaleka "neukradl" celý film pro sebe, nezapomenutelní byli rovněž Bourvil a Bernard Blier i představitelky Cosette a Fantiny. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Film, který mě okouzlil jako malé dítě, film, který patřil k mým oblíbeným v pubertě a film, který zůstane jednou pro vždy mým oblíbeným. Milující Jean Valjean, který našel nový smysl života v adoptované dceři, tragická Fantina, která pro ni zemřela, romanticky rozervaný Marius váhající mezi láskou a revolucí, nešťastná Eponina a nesmiřitelný Javert. Filmové adaptace knih mě jako čtenáře velmi často zklamou. Tady mě naopak film přivedl ke knize a nadšení jenom narostlo. Myslím, že Eponina věta: "Jak to bylo? Co mi dáte, pěknou pusu na Silvestra? Teprv máme červen!" je jedno z nejtragičtějších vyznání lásky, co kdy ve filmu zazněly. ()

IXOXI 

všechny recenze uživatele

Hlavně ze začátku je příběh bídníků vyprávěn příliš násilně. Upozorňovat na problémy ve společnosti podobným způsobem snižuje věrohodnost. První polovina mně pravděpodobně kvůli přílišnému přehánění nepřišla jako příběh, který by se mohl stát. Knižní předlohu jsem nečetl, takže zkratkovité vyprávění, s mnoha rychlými převraty bez postupného vývoje postav a děje považuji za neúplné. Kdybych film ukončil sledovat v první polovině, možná bych hvězdičku z výsledného hodnocení ubral. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo v Německé demokratické republice. (Terva)
  • V USA měl film premiéru až v roce 1989 u příležitosti oslav dvoustého výročí Velké francouzské revoluce. (Terva)

Reklama

Reklama