Bídníci

(Itálie)
  • slovenský

Bedári

Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min

Perfekní zpracování klasiky a vzor, jak má taková práce vypadat. i když Ventura je velmi dobrý, Gabin je nedostižný.(15.2.2007)

Dodnes se mi vybavuje (volný citát): "Je úchvatné pozorovat moře. Úchvatnější je pozorovat oblohu. Ještě úchvatnější je pozorovat boj v duši člověka." Hej, souhlasím. Nejlepší Bídníci všech dob.(17.4.2009)

Precizní, výpravné, skvěle zahrané. Takové je v tomto případě převedení známého románu do filmové podoby.(4.6.2010)

Stejně jako literární předloha i filmové zpracování ve druhé části za tou první mírně pokulhává. To však nemění nic na faktu, že je tato "Gabinova" verze skutečně velmi dobrá. Víc než Javert je zde ale skutečným záporákem Bourvil jako Thenardier.(3.9.2009)

Úžasný film. Jean Gabin byl v roli Jeana Valljeana naprosto okouzlující. S největší pravděpodobností si někdy přečtu předlohu Victora Huga, protože tento film mi dal silnou motivaci. Kdo lépe může zpracovat franzouzské dílo než Francouzi. Ostatní adaptace jsem sice neviděl, ale nedokážu si představit, že by byly lepší. Před zhlédnutím jsem si řekl něco ve smyslu, že je to film z roku 1958, takže asi kdovíjak zajímavý nebude, ale nějak ho snad přetrpím. To jsem ale netušil, že mě to takhle bude bavit. 3 hodiny bez sebemenšího náznaku nudy. Prostě paráda. Ve velmi roztomilé roličce si zahrál i Bourvil. Strašně moc se mi líbil vypravěč celého příběhu. Dávám naprosto zasloužené 4* a nechápu, jak vůbec někdo může takhle silnému příběhu a myšlence, který je navíc skvěle zahrán, dát méně.(28.6.2012)

• - V USA měl film premiéru až v roce 1989 u příležitosti oslav dvoustého výročí Francouzské revoluce. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Německé demokratické republice. (Terva)