Jan Hus

(TV film)
  • Slovensko Ján Hus

Matěj Hádek v roli výjimečné osobnosti Mistra Jana Husa a synové Karla IV., bratři Václav a Zikmund, ve středověkém dramatu o smyslu pravdy a oběti nejvyšší. Třídílný televizní film o Janu Husovi je jedním z největších televizních projektů současné České televize nejen svou náročností, ale především svým významem. Tragický osud tohoto velikána naší historie byl naposledy převeden na filmové plátno režisérem Otakarem Vávrou v roce 1954. Spisovatelka a historička Eva Kantůrková se osudem a odkazem betlémského kazatele zabývala dlouhou řadu let. Bylo tedy nabíledni, že se právě její román Jan Hus, poprvé vydaný v samizdatu, dočká nového filmového zpracování. Tvůrci, kteří se u jeho realizace sešli, patří v Česku k nejrespektovanějším filmovým profesionálům, herce nevyjímaje. Díky nim má televizní film Jan Hus všechny atributy mimořádného filmového zážitku a je zároveň důstojnou oslavou historické osobnosti světového významu. Spisovatelka Eva Kantůrková vede diváky příběhem Mistra Jana Husa od počátku XV. století až ke kostnické hranici. Na rozdíl od tradovaného obrazu sociálního reformátora sledujeme Husovo myšlenkové a mravní drama, jež předběhlo o celé století zásadní zlom evropského vývoje. Dramatický děj je ukotven ve spletitém střetu názorů, ambicí a mocenských manipulací církevních i světských autorit – krále Václava IV., jeho bratra Zikmunda, pražského arcibiskupa Zbyňka, ambiciózních kardinálů a tří papežů, kteří si dělají nárok na pastýřský stolec a z toho titulu i na odváděné daně. Západní církev prochází těžkou mocenskou i mravní krizí. Jan Hus, Mistr Karlovy university a Betlémský kazatel, pociťuje spoluzodpovědnost za osud rozštěpené církve ve vztahu k věřícím a dospěje k přesvědčení, že jediným východiskem z úpadku je víra v živého Krista a jeho učení. Volá po mravnosti těch, kteří mají být věřícím duchovními pastýři. To zesiluje zášť ze strany vysokého kléru i konkurujících farářů. Naštěstí se Jan Hus těšil přízni královny Žofie. V kritických okamžicích to byla právě ona, kdo mohl u svého manžela Václava IV. žádat pro Mistra ochranu. Husovým opakem je vzdoropapež Baltazare Cossa, pirát, cynický kořistník, a dokonce snad i vrah. Paradoxně také v Kostnici, kde byl Hus souzen za domnělé kacířství, byl Cossa týmž koncilem sesazen z papežského stolce a uvězněn. Prapodivným nástrojem, který sehrál v pronásledování Husa mimořádnou roli, byla nesourodá koalice ambiciózního pražského kléru, žárlivých kolegů z university, včetně Husova přítele, Mistra Štěpána Pálče. Ten se v Kostnici stal dokonce jedním z hlavních žalobců. Jan Hus chtěl své přesvědčení před Kostnickým koncilem v rámci disputace obhajovat. Koncil však taková pravidla nepřijal, Husovi určil pozici obžalovaného kacíře. Konečným rozsudkem nebyl odsouzen jen on, ale i jeho předchůdce, dávno mrtvý Jan Viklef, jehož kosti nařídil tentýž koncil vykopat, spálit a popel rozptýlit v řece.
Do příběhu vstupujeme ve chvíli, kdy mocenské spory králů Václava a Zikmunda sužovaly Čechy. Zikmund se chtěl zmocnit českého království, uvěznil Václava v Rakousích, nechal drancovat královský poklad, jeho Kumáni vypalovali české vesnice. A odvážný kazatel Jan Hus volal z kazatelny: „I pes, i had si chrání svůj pelech! Jsou snad Češi horší než psi a hadi?" Pak vzbouřil půlku univerzity, když sepsal apelaci všem mistrům a zemskému sněmu. Byl to on, kdo královně Žofii přinesl nabídku vlivných přátel, aby mohla pod jejich ochranou odjet do Bavor k rodině, protože by teď v Praze nebyla v bezpečí. Královna kategoricky odmítla. „Jsem česká královna, mé místo je tady!" Jan Hus veřejně kritizoval nepořádky v církvi, především způsob života Božích služebníků, například že nosí drahé šaty, nebo že vysedávají po hospodách a hrají hazardní hry. Byl přesvědčen, že hříšný kněz nemůže udělovat svátosti, nemůže být služebníkem Božím... Vysloužil si tím jejich nenávist. Stěžovali si na něj u krále, u arcibiskupa, jezdili žalovat papeži. Obviňovali ho z šíření Viklefova učení. A záviděli, že jeho Betlémská kaple byla pravidelně přeplněna věřícími, zatímco jejich kostely věřící navštěvovali jen sporadicky. Neshody na univerzitě kvůli Viklefovu učení eskalovaly a vyústily ve chvíli, kdy král Václav požádal univerzitní mistry, aby jej doprovodili na koncil v Pise. Německá část univerzity odmítla, a protože svými třemi hlasy proti jednomu německému získávala vždy většinu, král se rozhodl křivdu napravit Dekretem kutnohorským. Rozzlobení Němci na protest opustili Prahu. Viklefovo učení bylo vnímáno církevními hodnostáři jako kacířství a tomu obvinění se nevyhnul ani Štěpán Páleč. Přes Husovo varování odjel do Říma, aby se obhájil, cestou ho ale v Bologni nechal zatknout kardinál Baltazar Cossa. Když se po dlouhé době vrátil do Čech, byl to už jiný Štěpán Páleč. Jeho odvahu vystřídal strach. Mezi dosud věrnými přáteli, Husem a Pálčem, se objevily první pochybnosti a názorové neshody.
Jan Hus odsoudil odpustkovou papežovu bulu a papeže nazval Antikristem. Kupčení s odpustky způsobilo velkou vlnu nevole věřících a pro výstrahu ostatním byli uvězněni tři rebelové. Rozhořčená reakce Jana Husa na jejich popravu přivolala papežovu klatbu na betlémského kazatele a na Prahu interdikt. Zákaz všech církevních obřadů, křtů, sňatků i pohřbů. To byla pohroma nejen pro středověké věřící. Jan Hus musel opustit Prahu. Ani doma, v Husinci, však nebyl v bezpečí. Přijal pozvání Jindřicha Lefla a odjel na jeho hrad, kde se mohl ukrýt. Tam ho navštívil Zikmundův posel Jan z Chlumu se vzkazem, aby Hus odjel do Kostnice, kde bude mít šanci se ze svého obvinění hájit. Královský glejt mu měl zajistit nejen osobní bezpečí, ale také možnost vystoupit s disputací před Kostnickým koncilem. Hus souhlasil, nechtěl dál žít v ústraní, jako kazatel chtěl plnit své poslání, lidem vykládat pravdu písma. Věděl, že se do Kostnice sjela církevní elita a doufal, že všichni nebudou k jeho pravdě hluší. Že by si Zikmund neuvědomil, že papež nepodléhá světské moci, tedy králi? Hus nebyl v Kostnici přijat jako host koncilu, ale jako kacíř, který se těžce provinil proti církvi a její jednotě. Kostnický biskup ho zavřel do vězení a koncil ustanovil komisi, která měla posoudit Husovo kacířství. Členem komise byl také Štěpán Páleč a zoufalý Hus se k němu obrátil s nadějí, že konečně bude vypovídat někdo z jeho přátel. Zjištění, že Štěpán Páleč patří k hlavním žalobcům, mu vzalo poslední zbytky naděje i síly.
Ve svých kázáních Jan Hus zdůrazňoval, že opravdovou lásku k Bohu dokazuje jen život podle Kristových přikázání a jen takový může být služebník Boží. Připouštěl, že zbožný laik má větší právo udělovat svátosti, nežli zkažený kněz. Taková kritika církve nejenže nesmírně popuzovala její představitele, ale zároveň je děsila. Především Husův výklad Božího slova považovali za znevažování víry a církevního řádu. Věděli, že jeho vystoupení ohrožují jednotu církve. Nemocný a dlouhým vězněním vyčerpaný Hus ztrácel sílu k obhajobě, přesto se ale nevzdával naděje, že bude konečně pochopen. Ke všem žádostem o jeho propuštění z vězení byla církev netečná. Dokonce ani král Václav a král Zikmund neměli šanci zvrátit rozhodnutí Kostnického koncilu, držet Husa v žaláři a trvat na tom, aby odvolal, co kázal. Jako důkaz k jeho odsouzení měl sloužit výpis článků, které měl Jan Hus napsat ve spisu De ecclesia. Když se ale před Kostnický koncil konečně dostal pravý výpis Husových článků, komise zjistila, že Štěpán Páleč je zfalšoval. Bylo už ale nemožné, aby církev v případě Jana Husa stáhla své obvinění. Betlémský kazatel, jehož názory byly pro věřící nadějí i jistotou víry v Boha, ale nedokázal popřít sám sebe. Nemohl odvolat, co nekázal a nemohl odvolat ani to, co kázal. Byl pro církevní moc příliš nebezpečný. A proti církevní moci byli bezmocní i králové. 6. července 1415 vzplála hranice, na níž byl ke kůlu přivázán Jan Hus. Muž, který zemřel v ohni, protože žil v pravdě. Muž, kterého církev ukrutnou smrtí umlčela, aby jej lidé citovali i po šesti stech letech. (Česká televize)

Kolssteyn

Krásné exteriéry, kostýmy a herecké výkony... Přesto neskutečně utahané s typickou patinou televizní inscenace. Jen nevim, proč byl mezi konzultanty mystifikátor českých dějin Vlastimil Vondruška. ()

Ozzy2

Takhle už jsem se u českého filmu dlouho nenudil.V tom filmu chybí snad úplně všechno.Jediný, kdo tam něco hraje je Javorský v roli Václava, jinak je tam mraky chyb a spousta zbytečných keců.Nevhodně zvolená hudba můj dojem jen podtrhla. Jajdovi Kuželovi chybělo jen tričko Metallicy a sparťanská šála.Ten kluk hraje pořád stejně... Rozhodl jsem se, že po třetím díle doplním, případně "přehvězdičkuji".Ale díky šaškárně v Kostnici a hudbě, která doprovází Jana na hranici nebudu vůbec nic měnit, musel bych dát maximálně odpad. Jo, a nejlepší je, že v červenci nosí všichni kožichy, všude je mlha jako bejk,ale jakmile se přejde do interiéru, všude do oken praží slunce-a to ze všech stran, myslel jsem, že slunce je jen jedno:))))))) ()

VyViteKdo

Není to špatný film, přišlo mi, že herecky je to zvládnuto velmi dobře...herci moc nepřehrávali, působilo to na mě velice přirozeně. Trošku mi vadila současná čeština se současným středočeským přízvukem, ale to je drobný detail. Prostředí a atmosféra je taky zvládnutá naprosto brilantně. Co ale film sráží dolů o jednu hvězdičku je rozhodně hudba, která je vyloženě nehodící se. Moderní hudba do historického filmu prostě nepatří. Suma sumárum jsem od filmu moc neočekával, proto jsem byl velmi mile překvapen a opravdu seděl u obrazovky a bavil se. Při desítkovém hodnocení dávám 6/10 ()

hrudka

Líbilo se mi, že Hus v podání Matěje Hádka je lidštější a civilnější. Bylo zajímavý sledovat jeho psychologii hlavně ve vězení. Líbila se mi hudba Michaela Kocába obsahující jak středověkou inspiraci, tak současnou lehce progresivně elektronickou muziku přesně vystihující atmosféru. - Filmu by prospěla kratší stopáž, zato je historicky a dějově obšírnější, pestřejší a vrstevnatější. Divák neznající historické souvislosti se ale mohl ztrácet. - Diskutovat o Husově vnější podobnosti a nějaké věrohodnosti je podle mě zbytečný, protože to snad nebylo cílem. Postavy se tak nestali nechtěnými karikaturami svých historických předobrazů, jak se to mohlo stávat třeba u Českého století. Pro mě jsou důležitější myšlenky, vnitřní charakteristika a celkově charisma. Proto pro mě tenhle Jan Hus vyniká a zdá se mi být lepší. - Klobouk dolů za to, že při natáčení byl Matěj Hádek skutečně upalován. Stálo to za to. ()

Torpid

V měřítku tvorby ČT posledních let se jednoznačně jedná o nadprůměrnou záležitost. Jednotlivé díly mají silně vzrůstající úroveň /1. část - 2*, 2.část - 3*, 3.část - 4* /. Výborný Milan Kňažko mne utvrdil v přesvědčení, že prostě charismatičtí česko - slovenští herci pomalu odcházejí bez náhrady. Tři největší průšvihy: obsazení neherce Petra Klimeše /valit oči prostě nestačí/, přehrávání Jana Dolanského a několik onanií pana Kocába /naštěstí jich není tolik, ale když přijdou, tak to stojí za to/. Vcelku se jedná o smysluplné připomenutí českého hrdiny.xxxxx / Jane Huse !!! / ty jeden Kabrňáku / náš. / xxxxx ()

frbulka

Tento film je dost rozporuplný a vlastně i já jsem si při jeho sledování uvědomila, že postava Jana Husa je velmi tajemná, zajímavá a do dnešní doby tak trochu dělí lid na dva tábory, názory na ni se různí. V prvním díle jsem se historicky absolutně ztrácela, tak jsem zamířila na wikipedii si trochu doplnit znalosti a zeptala jsem se osoby sečtělejší v těchto věcech, pak už byl film značně záživnější a smysluplnější. S každým dílem úroveň stoupá a po dodívání na ten závěřečný (který byl velmi silný) jsem se rozhodla, že trochu zvýším zdejší průměr. Ano, samozřejmě, hudba je naprosto příšerná (ta Kocábova, elektronická), někdy si říkám, jestli už vážně všichni ztratili rozum, že kloubí dohromady tak rozdílné a tvrdě narážející věci. Ale když se na to dívám jak chci, moc jiných trhlin na snímku nevidím. Matěj Hádek, kterého jsem dosud moc nemusela, mě velmi příjemně překvapil. Stejně tak byl výborný herecký výkon Jana Dolanského, Milana Kňažka, Vladimíra Javorského, Mariky Šoposké, Jana Plouhara a dalších. Atmosféru film má, je velmi přesvědčivý, není odtažitý. Možná mi také párkrát problesko hlavou, že Matěj Hádek není úplně ideální představitel pro Mistra Jana Husa, ale to by pak nebyl ani Jeroným Pražský - na všech obrázcích jsou to vousatí staří muži, ale zemřeli kolem čtyřicítky...proč by nemohli takto vypadat? Ano, jistě, některé věci jsou lehce zidealizované a zvýrazněné, aby zvýšily náboj filmu - ať už je to Husův citový vztah ke královně, zrada Štěpána Pálče, lehce teatrální vystupování krále...ale mně se toto všechno právě líbilo. Další otázkou je osoba samotného Husa - jeho názory jsou dodnes trošku kontroverzní a některé jsou katolickou církví nepřijaté (např. že kněz žijící ve hříchu udílí neplatně svátosti), jeho postava byla také bohužel zneužívána minulým režimem a sám papež Jan Pavel II. veřejně vyjádřil lítost nad krutou smrtí tohoto významného muže. Jsem ráda, že jsem filmovou trilogii zhlédla, mohla jsem tak lépe pochopit postavu Jana Husa a přiblížit si dobu, ve které žil. Jsem přesvědčená, že to nebyla doba lehká a on v ní obstál... ()

Harry_

Jako historický film (poměr faktu a fikce je nejasný) se mi to líbilo, konečně byli odmýtizováni oba králové v procesu. Podle této verze měl mnohem více přátel, než se vždy tvrdilo. Líbilo se mi vykreslení některých postav, předpokládám, že zrovna ty byly vymyšlené nebo aspoň glorifikované.. Škoda, že byl konec jasný odzačátku, místy to mělo detektivní podobu. V těch chvílích byl příběh dynamický, ale při honbě za spirituální složkou filmu se šláplo na brzdu až moc. Myslím, že to neměl být 4h epos, 2-3h by stačily. Přesto se postavím do řady těch, kteří ocení, že ještě umíme natočit historický nekomerční film. PS: Při pročítání komentářů jsem si uvědomil, že jsem nic nenapsal k hudbě. Faktem je, že byla místy tak nevhodná či rušivá, že jsem ji začal ignorovat. Jednoznačně nejslabší část filmu. Koukněte se na Misii, takhle se dělá hudba! ()

ROBOTER

Rozporné pocity. Určitě oceňuji pokus natočit film ze starších českých dějin. Pomalejší plynutí děje mi vůbec nevadilo. Herecké výkony byly vesměs výborné, především pan Javorský jako Václav IV. a Tomáš Dastlík jako papež Jan XXIII. Nejotřesnější na celém filmu byla moderní čeština, která zcela ubírala na dobovém dojmu a samozřejmě totálně mimózní hudební tvorba Kocábova, ale tak pravdoláskařsko-sluníčková pražskokavárenská tlačenka v ČT asi zapůsobila. Divím se, že výpravu nějakou pseudogotickou a hlavně pseudouměleckou skulpturou nedoprovodil i David Černý... Kamera byla hezká, je však škoda, že tvůrci nevydolovali více z krás českých památek. No, škoda, věčná škoda... ()

anitae

Z filmu mám zas zvlášní pocit, dlouhá nuda podkreslená Kocábovou hudbou, která mi nejdřív hodně vadila a působila rušivě, ale možná to celé nakonec dělala stravitelnější. Hádkův Hus byl nevýrazný, Dolanského Páleč mě zaujal víc. Slabé 3* ()

GIK

Na konci je lepší vypnout zvuk, protože tam čeká asi nejhorší filmová hudba v historii. Z herců nejlepší asi Dlouhý a Javorský. ()

gazogazo

Proč je většina českých herců úplně špatná ? Jako samozřejmě ne jen v tomto snimku. Ta flstudio hudba mě dobila :D jo a taky jsem si říkal u biblickejch citací , to asi není Kralická , coo? ---- celý je to vlastně asi záměrně nepřesná etnocentrická sražka. Přitom tahle problematika je tak hluboká, i v tom necool rozměru hledání vyššího - Christian way. Je mi z ty komplexní zasranosti smutno . ()

helraiser

Ale jo, zas taková naprostá tragédie to nebyla i když některé části byly na pováženou. Vávrově dílu to pochopitelně nesahá ani po kotníky, ale vzhledem k tomu jak na tom česká filmařina a zvláště česká televize je, je toto výborný výsledek a nejspíše top strop. Nebyl jsem zhnusen a ani neskákal radostí. Průměrná podívaná která za zhlédnutí stojí. ()

quixote

První díl spíše hraný dokument než drama, další dva díly podstatně lepší. Přesto se z látky dalo vydolovat daleko víc, scénář není vůbec invenční. ()

travin

Takový průměr non plus ultra zalitý disco hudební omáčkou + neustálé odříkávání historických faktů a k tomu produkce ČT = ** Uvidíme jak budou vypadat další díly... ()

Krysap

Ta hudba to totálně zkazila! Copak režisér neslyší? A ne, nevadí mi druh hudby, ale to, že se absolutně nehodí do konkrétních situací. Kocáb umí dobrou muziku, ale ne do filmu. ()

caba

Po vlažné první části ,lepší druhé části se mě 3 díl velice líbil.Děj byl dramatický a závěr ..upálení Jana Husa mne dostal.Výborné herecké výkony Matěje Hádka a Jana Dolanského(hlavně ve 3 části)zaslouží ocenění.Po kritice doprovodné hudby Michala Kocába ,která následovala po první části,jsem si dávala na hudbu větší pozor a mohu konstatovat jen to ,že nebyla mému uchu protivná,nenarušovala negativně děj.Byla jsem spokojena.Není to zbytečný hon na Michaela Kocába???,kterého sama také moc nemusím,ale snažím se hodnotit objektivně. ()

TomStrom

Česká bolševize opět jednou neváhala natočit pro českého diváka něco pěkného historického, aby měl národ nějaké své moderní kulturní materiálie zpracovávající jeho historii. A udělala to způsobem... no, vpravdě neotřelým. Podle mě ten výsledek ale není ani tak zapříčiněn nedostatečným talentem a pomýleností tvůrců. ČT se podle mě spíše rozhodla českého diváka/dacana jaksepatří vytrollit. Jak jinak si totiž vysvětlit konečnou podobu filmu, to tedy nevím. U historických filmů zahraniční provenience je celkem běžnou praxí, že na začátku je nějaký ten titulek podbarvený dramatickou hudbou, který divákovi vysvětlí historickou situaci a kontext, v níž děj filmu startuje. Tady? Nic, jedeme, on se v tom divák sám zorientuje, a když ne, jeho problém. A aby to nebylo zase tak jednoduché, tak tam nasereme milion postav, nakonec proč ne. Najdeme pár lokací, které sice vypadají všechny podobně a film pak bude působit fádně, našviháme do nich všechny ty postavy, kterým dáme odvykládat nepřirozeně působící dialogy a naordinujeme pomalé tempo, aby ty nic moc lokace a dialogy ještě více vynikly. A tento neodsýpající a levně působící film bez výraznějších momentů, kdy by divák alespoň trochu zůstal přikován v křesle napjatý, co se bude dít, tak tento film ještě řádně opepříme totálně šílenou hudbou jako třešničkou na dortu. Tu du duc duc, duc duc duc. Dvě hvězdy dávám za to, kolik lidí to tady podle komentářů dokázalo nasrat. ()

Petulka88

3 hvězdičky dávám hlavně za pokus natočit trošku jiného Husa. Ale to zvěrstvo co tady napáchal Kocáb, tomu se snad ani nedá říkat hudba... Závěrečnou scénu upálení podbarvil elektrickými kytarami a do toho všeho nějakej eunuch kvílel ejchuchu ejchuchu. Asi šlo o záměr divákovi co nejvíce přiblížit utrpení Mistra Jana na hranici. A je pravda, že v tu chvíli bych tam nejraději skočil za ním. Ale co, Kocábka za to shrábl slušný prachy a zase jednou všem dokázal jakej je to umělec... ()

rivah

To se moc nepovedlo. Počínaje už výběrem typů postav a konče schématičností. Navíc zbytečně roztahané. ()