Moje oblíbené filmové období sledováno čiště očima muže, kterému hollywoodský blacklist zničil život. O Daltonovi Trumbovi jsem předtím v životě neslyšel, ale jak jsem zjistil když jsem narazil na tento film, snímků, které napsal jsem viděl mraky. Toto skvělé drama nabízí zajímavý příběh, skvěle vykresluje dobu, kdy se točily ty nejlepší filmy a kdy se bohužel Amerikou proháněli pravicoví fanatici a lovili čarodějnice v podobě amerických komunistů. Velkým plusem tohoto filmu jsou herci a je jich tu celá řada. Objeví se tu herci, kteří hrají skutečné osobnosti (neherecké), objeví se tu herci, kteří hrají jiné herci a v archivních záběrech se objeví také herci z té doby. A tak je Trumbo filmem, kde po boku Bryana Cranstona, Helen Mirren, Diane Lane a Johna Goodmana, máme taky Roberta Taylora, Ronalda Raegana (oba dva plivající oheň proti komunistům v kongresu), Caryho Granta, Lauren a Boggyho a další. Dále se objeví John Wayne (v podání Davida Jamese Elliota - jinak též kdysi dávno major Harmon Rabb z JAGu, na který jsem tak oddaně koukal v 90. letech na Nově) a pro mě z celého filmu nejlepší Kirk Douglas (toho mistrně hraje Dean O'Gorman - po skončení filmu jsem zjistil, že bývala "hvězda" seriálu Young Hercules, kterým jsem si také kdysi dávno krátil prázdninvá dopoledne na chalupě). ___ No takže abych to shrnul. Pro mě osobně v mnoha ohledem a rovinách velmi zajímavý, přínosný i nostalgický film.(26.6.2016)

Trumbo je podle mě jeden z nejlepších životopisných filmů posledních let a to nejen díky excelentnímu Cranstonovi, ale hlavně díky postavě samotného Daltona Trumba, protože takhle zajímavého člověk jen tak nepotkáte. Film má neskutečný spád, je velmi chytře napsaný, s pěkně vykreslenými charaktery, zejména Helen Mirren byla perfektní. Škoda, že letos je hitem DiCaprio, nebýt jeho, Cranston má sošku jistou.(28.2.2016)

Cranston precizní. [TIFF2015](29.12.2015)

,,ČO MAJÚ DO PEKLA KULISÁRI SPOLOČNÉ S PÍSANÍM SCENÁROV?" ,,ČO AUTORI NAPÍŠU, KULISÁRI POSTAVIA." __ ,,Trumbo" sa v mojom diváckom záujme ocitol už dávno pred jeho premiérov v kinách, resp. pred sprístupnením jeho kópie na internete a akonáhle sa k nemu objavili titulky, stiahol som si ho a pozrel v nedeľu večer, pár hodín pred udeľovaním Oscarov. Hoci splnil moje divácke očakávania, nevedel som čím zaujímavým prispieť ku komentárom ostatných, takže dôvod prečo až teraz prichádzam s prezentáciou vlastného stanoviska je zrejmý. Nakoľko je ,,Spartakus" jeden z mojich najobľúbenejších filmov, nebol pre mňa Trumbo neznámy autor a vedel som do akých šľamastík sa dostal v 50. rokoch, keď v USA vrcholil komunistický ,,hon na čarodejnice." O zásluhách môjho obľúbenca Kirka Douglasa (v súčasnosti 99 ročného) na Trumbovej rehabilitácii som nevedel. V tejto súvislosti je zaujímavá paralela, že odkedy sa Trumbovo meno znova oficiálne uvádzalo vo filmových titulkoch sa už nikdy tento uznávaný scenárista žiadnej ďalšej nominácie na Oscara nedočkal. Ako fanúšik Kubrickovho ,,Spartakusa" som si však nemohol nevšimnúť - možno zámernej - chyby, kedy je pri premiére filmu Trumbovo meno uvedené hneď po ,,exucutive producer Kirk Douglas" hoci v skutočnosti je to ešte predtým. Cranston výkon je samozrejme skvelý a určite si zaslúžil vyhral viac než štandartný, čisto fyzicky hrajúci DiCaprio, ktorého výhru považujem skôr za výsledok akéhosi hollywoodskeho lobingu. (958. hodnotenie, 84. komentár k filmu)(26.6.2016)

Životopisné drama, jakých už tu bylo mnoho. Otázkou je, zda se dokáže Trumbo něčím vymanit, nabídnout něco neotřelého, co Vás výrazněji zaujme. V tomto slaví pouze částečné úspěchy. Jelikož pro mě jako filmového fanouška jsou osudy Daltona Trumba zajímavé, protože napsal několik zásadním scénářů k Hollywoodským velkofilmům 50. a 60. let, i přes to, že byl označen za komunistu a byl zapsán na tzv. blacklistu nežádoucích scénáristů. Na druhou stranu dokáži pochopit, že nezainteresované osoby shledají Trumba dlouhým a nudným. Jelikož zpracování je naprosto klasické a po celou stopáž asi nebude bavit. Nutno závěrem podotknout, že Bryan Cranston v hlavní roli je naprosto skvělý a kvůli němu se film vyplatí vidět.(18.2.2016)

• - Do role Daltona Trumba zvažovali Garyho Oldmana, ale tvůrci se nakonec rozhodli pro Bryana Cranstona. (hansel97)

• - Na předávání Oscarů roku 1954 používá moderátor větu" "And the Oscar goes to..." ("A Oscara získává..."), ta se však používá až od 90. let. Do té doby se říkalo obyčejné: "And the winner is..." ("A vítězem se stává..."). (hansel97)

• - John Goodman si zahral tvorcu béčkových filmov už v snímke Matinee (1993). (LaserGun)