Príbeh Daltona Trumba je rozhodne hodný sfilmovania, je zaujímavé sledovať ako dokázala (dokáže?) Amerika postihovať niekoho iba preto lebo je sympatizant určitého režimu, aj keď sa nijako radikálne neprejavuje. A ako to dokáže ovplyvniť aj jeho prácu, v ktorej žiaden zo svojich názorov neprezentuje. O to pôsobivejšie, že sa také niečo deje vo filmovom biznise. Bryan Cranston tu predvádza excelentný výkon a rola Trumba mu je ako ušitá na mieru, od prvej sekundy mu je možné uveriť, že pred obrazovkou stojí skutočný Trumbo a nie iba herec. Dokonale vystihol jeho tvrdohlavosť, sebavedomie, ale aj občasné hysterické výstupy. Je to práve Cranston kto celý film tiahne dopredu, pretože samotný scenár je až priveľmi obyčajný, nevzrušivý a chýba mu potrebná dramatickosť. V podstate som mal pocit, že tomu Trumbovi sa ani nič výrazne nestalo. Scenár totiž takou rýchlosťou skáče z udalosti do udalosti a rýchlo sa posúva dlhými časovými obdobiami, že kým si divák uvedomí aký dopad mali jedna udalosť (strata strechy nad hlavou, uväznenie), ta už je po nej a rieši sa úplne inú situácia, často aj o pár mesiacov neskôr. Ako životopisný film tak Trumbo nemá potrebnú dramatickosť, nedokáže celú tú kauzu prenasledovania komunistov v USA a blacklistovanie tých nepohodlných dostatočne vyobraziť, tie dve hodiny sa zdajú zbytočne dlhé a v druhej polovici už smerujúce odnikiaľ nikam. CELKOVO: 3* (6/10)(12.2.2016)

"Individual rights are not subject to a public vote,.." Ayn Rand. Kromě případů kdy se to nehodí, pochopitelně. Mccarthismus je jedna z černých skvrn na historii Spojených států. To co ve dvacátých letech začalo jako reakce na strach z imaginárního komunistického převratu na americké půdě, postupně přerostlo ve státní politiku zastrašování, soudních procesů, represí a deportací. Počet prověřovaných se pohyboval v miliónech a i když různými způsoby bylo potrestáno jen zhruba tisíc osob, desítky tisíc dalších stálo obvinění kariéru, rodinu, nebo pověst. Postupem času se definice "ne-americké činnosti" rozšířila i na příslušníky demokratické levice, umělce mimo hlavní proud, homosexuály a cizince. Příběh Daltona Trumba (cena Akademie za scénář k Prázdninám v Římě) je jen jeden z mnoha a po Charlie Chaplinovi pravděpodobně ten nejznámější. Překvapivě slušný Louis C.K a vynikající Bryan Cranston.(21.2.2016)

• Freemind

Ještě horší než Suffragette. Klíčová událost dějin XX století, strhující, skutečné osudy... a ta hovada to natočí a zahrajou na úrovni "Sám doma 3". Ostuda.(21.2.2016)

• Pavlínka9

:D :D Já miluji filmy z filmového prostředí, jelikož to prostředí miluji, tudíž pro mě není nic lepšího, než "film o filmu" :D Na tenhle film jsem se těšila více jak půl roku a že Bryan Cranston za něj dokonce bude nominován na Oscara - wau :) Bohužel jsem si ho nedokázala vychutnat tak nějak pořádně, tudíž se na ten snímek chystám znovu - ale za něj - jako bylo by super, kdyby sošku získal :) Jo a ohromně mě překvapil Louis C.K a Alan Tudyk :) Ty byly pro mě ohromným překvapením a skvělým oživením :)(28.2.2016)

• Mr. Lobo

Trumbo je skvělá postava. Je chytrá, ironická a téměř nepředvídatelná a film stojí a padá s ní. Kdykoliv je na scéně je na co se dívat a první polovina filmu je takto silná právě díky ní. Ovšem: v druhé polovině - když už je divák dost nabažen dobré filmařiny, je třeba opět přistoupit na starou známou hollywoodskou řeč, protkat to scénami s rodinou a sentimententem s hudbou z Armageddonu, aby to bylo každému jasné: je to přece film o Hollywoodu, je třeba tam dát hollywoodské klišé. Nebo až příliš přeceňuji tvůrce? (Podle mne ano.) Vždy když taková scéna začala, skřipali mi zuby a snímek klesal a klesal do propasti, kterou si sám hloubil. Ani jedna z těchto scén nebyla pro děj podstatná, byly tam navíc, první polovina k nim vůbec netíhla a jedinou vazbu měly k sobě navzájem a to velmi lehkou (Aristotelský celek, ze kterého nelze nic odebrat a nelze k němu nic přidat film tedy jistě netvoří). Po pár dnech mi nezůstává v paměti ta první polovina, kdy se děj rozjížděl (tematicky je to pro mě taky nezajímavé, ale řekl jsem si budiž) a představovali se zajímavé postavy (karikující skutečné osoby), ale jen nějaký matmý obraz Daltona Trumba a pak ta kupa klišé, kterou do druhé poloviny někdo naházel vidlemi. Je to škoda. Třeba se jednou najde někdo odvážný, kdo to sestříhá na rozumnou úroveň.(29.8.2016)