Životopisné drama, jakých už tu bylo mnoho. Otázkou je, zda se dokáže Trumbo něčím vymanit, nabídnout něco neotřelého, co Vás výrazněji zaujme. V tomto slaví pouze částečné úspěchy. Jelikož pro mě jako filmového fanouška jsou osudy Daltona Trumba zajímavé, protože napsal několik zásadním scénářů k Hollywoodským velkofilmům 50. a 60. let, i přes to, že byl označen za komunistu a byl zapsán na tzv. blacklistu nežádoucích scénáristů. Na druhou stranu dokáži pochopit, že nezainteresované osoby shledají Trumba dlouhým a nudným. Jelikož zpracování je naprosto klasické a po celou stopáž asi nebude bavit. Nutno závěrem podotknout, že Bryan Cranston v hlavní roli je naprosto skvělý a kvůli němu se film vyplatí vidět.(18.2.2016)

Príbeh Daltona Trumba je rozhodne hodný sfilmovania, je zaujímavé sledovať ako dokázala (dokáže?) Amerika postihovať niekoho iba preto lebo je sympatizant určitého režimu, aj keď sa nijako radikálne neprejavuje. A ako to dokáže ovplyvniť aj jeho prácu, v ktorej žiaden zo svojich názorov neprezentuje. O to pôsobivejšie, že sa také niečo deje vo filmovom biznise. Bryan Cranston tu predvádza excelentný výkon a rola Trumba mu je ako ušitá na mieru, od prvej sekundy mu je možné uveriť, že pred obrazovkou stojí skutočný Trumbo a nie iba herec. Dokonale vystihol jeho tvrdohlavosť, sebavedomie, ale aj občasné hysterické výstupy. Je to práve Cranston kto celý film tiahne dopredu, pretože samotný scenár je až priveľmi obyčajný, nevzrušivý a chýba mu potrebná dramatickosť. V podstate som mal pocit, že tomu Trumbovi sa ani nič výrazne nestalo. Scenár totiž takou rýchlosťou skáče z udalosti do udalosti a rýchlo sa posúva dlhými časovými obdobiami, že kým si divák uvedomí aký dopad mali jedna udalosť (strata strechy nad hlavou, uväznenie), ta už je po nej a rieši sa úplne inú situácia, často aj o pár mesiacov neskôr. Ako životopisný film tak Trumbo nemá potrebnú dramatickosť, nedokáže celú tú kauzu prenasledovania komunistov v USA a blacklistovanie tých nepohodlných dostatočne vyobraziť, tie dve hodiny sa zdajú zbytočne dlhé a v druhej polovici už smerujúce odnikiaľ nikam. CELKOVO: 3* (6/10)(12.2.2016)

"Individual rights are not subject to a public vote,.." Ayn Rand. Kromě případů kdy se to nehodí, pochopitelně. Mccarthismus je jedna z černých skvrn na historii Spojených států. To co ve dvacátých letech začalo jako reakce na strach z imaginárního komunistického převratu na americké půdě, postupně přerostlo ve státní politiku zastrašování, soudních procesů, represí a deportací. Počet prověřovaných se pohyboval v miliónech a i když různými způsoby bylo potrestáno jen zhruba tisíc osob, desítky tisíc dalších stálo obvinění kariéru, rodinu, nebo pověst. Postupem času se definice "ne-americké činnosti" rozšířila i na příslušníky demokratické levice, umělce mimo hlavní proud, homosexuály a cizince. Příběh Daltona Trumba (cena Akademie za scénář k Prázdninám v Římě) je jen jeden z mnoha a po Charlie Chaplinovi pravděpodobně ten nejznámější. Překvapivě slušný Louis C.K a vynikající Bryan Cranston.(21.2.2016)

Hrdě bych oprášil svůj pionýrský šátek a odříkal svůj slib ve prospěch srpu a kladiva, kdyby doba a režim idealizovaný Trumbem, měla fungovat tak ideálně. Na druhou stranu americký hon na čarodějnice, vše rudé a komoušské, nebyl vlivem doby a studené války, příliš demokratický a tak před podobnými proletáři dokážu jen smeknout. V té době hájit ideu levicového blahobytu, bylo jako dnes uprostřed Bagdádu hlásat na ulici ve jménu Ježíše krista. Naprosto precizně zahrané, herecky i filmařsky zvládnuté. Byl jsem až překvapený, že mne podobné téma dokáže takto zaujmout. Pokud by byl komunistický režim jen o touze podělit se se svačinou, tak by se nám tady těch posledních 50 let žilo opravdu skvěle. Film je dobrou volbou na kvalitní podívanou.(28.2.2016)

• Pavlínka9

:D :D Já miluji filmy z filmového prostředí, jelikož to prostředí miluji, tudíž pro mě není nic lepšího, než "film o filmu" :D Na tenhle film jsem se těšila více jak půl roku a že Bryan Cranston za něj dokonce bude nominován na Oscara - wau :) Bohužel jsem si ho nedokázala vychutnat tak nějak pořádně, tudíž se na ten snímek chystám znovu - ale za něj - jako bylo by super, kdyby sošku získal :) Jo a ohromně mě překvapil Louis C.K a Alan Tudyk :) Ty byly pro mě ohromným překvapením a skvělým oživením :)(28.2.2016)