Akční / Thriller

USA, 2016, 117 min

Hned na začátku jsem dostal hackerskou zápletku, která mě přišla vysloveně vachrlatá, naštěstí jsem pak dostal luxusní řeckou akci, kde uprostřed pouliční války demonstrantů s policií probíhá ještě jedna, "neviditelná" mezi Bournem a CIA. Tady bych jenom podotknul, mě nikdo nemůže podezírat z fandovství třaslavý kamery, za to bych opravdu trestal ročním pobytem v Syrii nebo ve Francii, ale Paul má zkrátka svůj filmařský rukopis, který z Bourna dělá Bourna, kdo čeká klidné statické záběry ať si pustí filmy od Andrej Zvjaginceva a nevopruzuje mě s tím tady. Tempo má Burne tradičně hodně rychlé, takže i když není akce, pořád se někdo někoho sleduje, nebo se alespoň baví o tom, koho kdo má sledovat. Herci jsou většinou mistři oboru a těžko čekat , že by Tommy Lee nebo Vincent něco posrali, Alice je taky talent od boha + ještě čičina a Matt se Bournem narodil. Bohužel se najde i pár věcí ke kritice, především Paul kdysi říkal, že stvořili reálného agenta, ne žádnou další 007, no nevím ty pády z patého patra, kulka v břiše vše následků, no nevím, ale MI6 pozdravuje. Pak ještě ta pointa příběhu, to přece jenom by člověk čekal trošku promakanější scénaristickou práci, ale co, já si po dlouhý době užil film, který má akci, tempo a nenudil mě, čehož se mě v poslední době u blockbusterů zoufale nedostává. Něco mezi třema a čtyřma, ale za skvěle natočenou scénu Bourneho pádu z patého patra, přes drát na zem, dávám nahoru.(28.7.2016)

Jsem velkým fandou tajných služeb a CIA je mi z nich nejsympatičtější. Snad by se jen mohla o něco méně vměšovat do záležitostí cizích států, šmírovat soukromé počítače a zabíjet nepohodlné lidi. To jsou však jen drobnosti proti tomu, jací to jsou ohromní sympaťáci. Ovšem v případě, že mi CIA vypne světlo na záchodě, když budu protiamericky luštit sudoku, tak se naštvu, aktivuju Bournea a ten mi to světlo zase zapne. Bourne totiž umí vše potřebné - okrádat neopatrné lidi, mlátit ty špatné i kličkovat mezi kamerami. Pátý Bourne mne zkrátka pobavil, rozklepal, napnul a ještě k tomu přihodil sympatickou agentku Heather Lee, které bych po chvilce sexuálního mučení zbaběle přiznal všechny kódy od ruských jaderných hlavic, PSČ Rychnova nad Kněžnou i velikost kondomů Donalda Trumpa. Ale ty už má asi vyzkoušené..(8.8.2016)

Nepovažujem sa za fanúšika tejto série, keďže takéto špionážne thrillery s tématikou tajných služieb ma nikdy moc nebrali, ale zase musím uznať, že má svoje kvality a viacero veľmi vydarených sekvencií, takže proti nej vôbec nič nemám. Preto som si nemal problém pozrieť ani toto najnovšie pokračovanie a síce opäť sa u mňa nejedná o nič výnimočné, ale inak som celkom spokojný. Zápletka už nepôsobí ani zďaleka tak prepracovane, ako hlavne pri predchádzajúcich dvoch dieloch, ale v tomto prípade to beriem skôr za klad, aj tak ma to pátranie po minulosti vôbec nezaujímalo, tu už je Bourne jednoducho len agent na úteku, ktorého chce väčšina tajnej služby už definitívne zlikvidovať a ten zvyšok ho pre jeho schopnosti zase získať na ich stranu a tak je z toho po celý čas dejovo dostatočne svižná prenasledovačka a naháňačka. Vzhľadom na pomery série nesklame ani akčná stránka, akčných scén opäť moc nie je, čo je ale vzhľadom na to pôsobiť čo najviac realisticky očakávané a natočená je tiež prakticky totožným štýlom, ktorý mi síce úplne nevyhovuje, ale zase ani nevadí, no opäť by to chcelo viac súbojov, likvidácií, ale aj napätia, minulé Ultimátum teda ponúkalo podstatne napínavejšie sekvencie. Ale aj tak film ponúkne dve slušné naháňačky, či už tá počas demonštrácie, ale aj záverečná a ani finálny súboj nie je najhorší, ale aj tak mohol byť stále aj podstatne lepší a hlavne ich mohlo byť viac, všetky ostatné sú tak krátke, že ani nestoja za pozornosť. Obsadenie síce ponúka samé známe tváre, ale inak ma skôr sklamalo. Matt Damon si splní svoj štandard, ale aj tak som ho mal vždy radšej v tých civilnejších úlohách, Alicia Vikander je moja obľúbenkyňa, ale do tohto žánru sa vôbec nehodí, Tommy Lee Jones ma v posledných rokoch už moc nebaví a Vincent Cassel mi bol vždy úplne nesympatický, ale tu mi celkom vyhovoval a ten jeho nekompromisný štýl, kedy zabíjal takmer každého, na koho narazil celý film oživoval. A Paul Greengrass sa podľa mňa trochu pohoršil, Ultimátum mu išlo lepšie prakticky v každom ohľade. Takže keby som bol fanúšikom tejto série, asi by som bol trochu sklamaný, ale ako neutrálny divák som celkom spokojný, dostal som presne to, čo som aj čakal a navyše z Greengrassových dielov mi ani nepríde najhorší, Ultimátum bolo určite lepšie, ale zase Mýtus sa mi páčil menej. A tak si prípadný ďalší diel bez problémov pozriem. 63%(24.11.2016)

Když se vracíte s něčím co kdysi bylo fenoménem nezavděčíte se všem. Jason Bourne nemá zdaleka tak dobrý příběh jako minulé dva dílky paměťové skládačky, ale pořád patří k tomu lepšímu co se v žánru ukuchtilo. Hlavní postavou je sice spíše Alicia Vikander než titulní geroj s Damonickou tváří, ale to je právě to osvěžující. Kdyby se v závěru drobet neshodila, čekali by nás v sérii možná i zajímavější zítřky. To by teprve mohlo být to pravé ořechové... Tommy Lee Jones malinko nevýrazný, umí to líp, vypadá tu hlavně unaveně. Cassel nevyužitý, pouze známá tvář pro záporáka. Zaráží mě některá scenáristická rozhodnutí, příběh působí občas jako nutná výplň, která posouvá akci z jednoho zajímavého místa na druhé. Atény super, Berlin a Londýn jsme už viděli. Vegas naboostované do extrému, ale honičku ze Supremacy mám pro tu civilnost raději. Upřímně jsem tenhle díl moc nepotřeboval. Konec trilogie, ala "můžeš si za to sám a je to tvoje chyba" byl dost silný a rezonoval. Když ale hned na začátku vidíme zničeného hrdinu, funguje to a vidíme, že jeho vývoj stále může být zajímavý, jen tam zatím ještě nejsme. Tohle je jen most. Pro příště Bourna nechte kývnout na tu nabídku a pošlete ho proti Rennerovi.(28.7.2016)

Není to vyloženě návrat k Bourn(e)ovým kořenům, je to spíš jejich nový výhonek, který naštěstí není tak obyčejný, jak se o něm bohužel povídá. Bourne je tady v zajímavé roli nedobrovolné loutky, za jejíž provázky tahají chvíli ti, chvíli oni, jak se to komu zrovna hodí, a jsem rád, že o něm ještě bylo co vyprávět a hlavně že to zase vypráví Paul Greengrass. Díky němu a samozřejmě díky Mattu Damonovi se totiž v kinech opět dějí úžasné věci - třeba ta londýnská sledovačka nebo závěrečná automobilová honička (lepší už letos na velkém plátně nejspíš neuvidím).___P.S. Bourneův odkaz, který byl zbytečný už před čtyřmi lety, se teď jeví jako ještě zbytečnější.___P.P.S. Nezklamala bohužel ani Kateřina Hámová a její titulky tradičně plné chyb. Třeba když jedna postava říká "Všechno na stůl...", ale v titulcích čteme "Všechno je na stole." Nebo když počítačový příkaz "Run" podle titulků neznamená "spustit" program, nýbrž "projíždět".(6.8.2016)

• - Film sa nakrúcal v Berlíne a v Severnej Amerike – Washingtone a Las Vegas, kde sa odohráva záverečná časť s veľkou automobilovou naháňačkou. (classic)

• - Již tradičně v závěrečných titulcích zazní píseň "Extreme Ways", kterou složil Moby. (necisty)

• - Všechny předchozí filmy o Jasonu Bourneovi se jmenovaly přesně podle knižní předlohy. Podle tohoto zavedeného systému by se tento díl měl jmenovat The Bourne Betrayal (Bournova zrada). (Miro_CZ)