Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (CinemArt)

vyfuk

Ten film kombinuje druhy filmů, které mne nějak ovlivnily. Je tam kus něčeho, co mi připomíná Soudce a něco, co připomíná Útěk do divočiny. Ale nějak tak si jen bere tvary, které nedokáže vyplnit, aby to byl zcela plnohodnotný film jaký má být. Natož, že jde o komedii, tak se člověk sem tam zasměje, ale hodně to spíš hraje nad tím, že se máte zamyslet. Ten film má v sobě zvláštní myšlenku, která je v celku jasná a zároveň zcela triviální, že by měla každému dojít. Nevím jestli za vším hudebním ve filmu stál Muchow, ale pokud ano, tak smekám. Tohle je dle mého jeho opus magnum. Je to hodně dobrej comeback pro pana Bartošku a možná dobrej začátek Bajgarovi kariéry. Není to film roku, ale kurva já myslím, že na české poměry je to hodně dobrej film. Jen tak mimochodem, když už jsme u toho... čtu tu komentář o tom, že film je ubohý o tom jak ze situace dělá bůhví co a z hlavní postavy chudinku. Chápu, že každej máme vlastní názor a já zrovna toho silně respektuji, akorát tohle mi přijde jako mluvení z cesty. Když někdo bude chtít natočit film o mezilidském možném problému v Česku, tak je jasný, že film nebude o hladovějících černoších v Nigérii. Nebo, sorry, ale jinak jsem tuhle kravinu pochopit nedokázal. Děkuji pěkně. ()

Ravi

Film pro chlapy v každém věku. Nový start, nové perspektivy, obrození vlastního já. Ale, ale dámy, tím nechci říct, že film není pro vás, to ne. Jen by se vás mohl trochu dotknout, nic víc. Bartoška zahrál skvěle. Není to rodinný film, ale skvělý oddech pro všechny, kteří si ze sebe umí udělat srandu. 80% 4/5 ()

s.e.p.p odpad!

Češi během každého roku natočí hromadu opravdu moc tupých a nevtipných filmů. Teorie tygra je ale úplně jinačí a mnohem nebezpečnější druh tupého filmu. Vydává se totiž za něco, co o naší společnosti hodně vypovídá a sype z rukávu jedno pseudo-moudro za druhým. A diváci se pak chechtají a přikyvují nad tím, jak je to přesné a jak se v tom našli. Pravdou ale je, že to, co předkládá Teorie tygra, je jen kupa těch největších vztahových a genderových stereotypů a klišé semletá do nekoherentního blábolu, který si ve svých "myšlenkách" každou chvíli protiřečí. Chlapi jako agresivní, vykastrovaní, uvěznění chudáci, kteří musejí utéct, ale bez ženských si neví rady a jsou odsouzeni k osamělé smrti, a ženy jako dobromyslné stíhačky, které sice o muže přijít za žádnou cenu nechtějí, ale když k tomu dojde, tak jsou úplně v pohodě. Naskakuje mi husí kůže pokaždé, když se zamyslím nad tím, o čem asi vypovídá fakt, že je ten film tak strašně oblíbený. ()

Autogram

Zaručený recept na šťastné manželstvo neexistuje, ale existuje množstvo receptov, ako sa mu zaručene vyhnúť. Metóda totálnej kontroly je jedným z nich. Z ktorej strany prichádza, to je celkom jedno. Bartoška s teóriou tigra tu má postavu, ktorá to postrehla trochu neskoro, až po štyridsiatich rokoch. Možno by som vo filme privítal viac humoru v štýle Svěrákovcov, možno menej putovania, na ktoré som vo filmoch alergický, jednoducho mi to nesadlo až tak dokonale. –––– Vždyť ty o mně víš víc, než já. Ty víš, kde mám něco hledat ještě dříve, než mě napadne to hledat. ()

jefff

Moc povedený film, na české poměry velmi dobře natočený, zahraný a bez potřeby se zavděčit divákům. A BArtoška je zde naprosto excelentní! ()

blechy

Neskutecne mily nevtiravy a po dlouhe dobe cesky film, krery neni preplacany prehnanym product placementem a ma i dej a konec neni typicky happy end... nesu se jeste ted na velice prijemne vlne.... :-) ()

Georgex

Čekal jsem pohodovou letní road movie s neotřelým nápadem, což jsem částečně také dostal, bohužel ten balast kolem vztahů mě neuvěřitelně nudil. Chápu, co tím režisér chtěl říci, ale to neomlouvá takto nezáživnou formu plnou klišé. Na druhou stranu je film skvěle obsazený a Jiří Bartoška je jednoduše k sežrání. Moje hodnocení 60%. ()

Glowski

Ano, nasnímané a sestříhané je to vskutku pěkně, ale co je to platné, když film, který se vydává za komedii, bezmála dvě hodiny primitivně dehonestuje ženy, muže, vztahy, zeleninu… Pro začátek se podívejme na postavy – našel jsem pouze dvě, několikrát naklonované, patřičně karikované, stmelené stereotypy, skrz na skrz těžce otravné a totálně ploché. Žena je dle Teorie tygra hysterická protivná bytost, oplývající deviantně omnipotentními sklony, Xantippa hadr. Muž je zase prezentován coby změkčilá troska (po vasektomii), neschopná a hlavně neochotná (!) snažit se cokoli měnit, avšak věčně remcající, rádoby se bouřící. Z tohoto modelu vyplývají dialogy, které jsou rovněž dvojího druhu, dámského („Všechny muže musíme kontrolovat a ovládat!“) a pánského („Ach jo, proč náš někdo pořád kontroluje, to už nemůžeme jít sami ani na procházku?“). Pokud zrovna osoby ve filmu neříkají něco takového explicitně, jejich věty i jednání k těmto tezím bez ustání směřují. Po půlhodině podobných keců, okořeněných obligátním bezzubým střílením do minulého politického režimu, jsem měl chuť film vypnout, ale přiznávám, byl jsem zvědavý, jak to skončí, jak tvůrci z téhle kaše vybruslí a ze zásady se snažím filmy dokoukávat až do konce. Závěr mě překvapil; ve dvou bodech: 1) Film v posledních cca dvaceti minutách přesedlá z tlumené komedie do jakéhosi „dramatu“, což je dost divná představa, když sledujeme ošklivou alternativní realitu, ve které nemůže být člověku ani jedna postava sympatická, a tudíž k nim nemůže mít ani jakýkoli vztah. 2) Patetické zesměšňování všech živých bytostí přeroste v čirou misogynii pohodářsky míněnou poslední scénou. Divák má nejspíš odcházet z kina s příjemným pocitem.__________P. S. Nechápu, jak někdo může Teorii tygra srovnávat s ne dokonalými, leč pořád dost citlivými Vratnými lahvemi. Relevantnější mi přijde připodobnit ji k Vejdělkovu radostnému pohledu na nevěru – Mužům v naději. ()

Hollohlaway

Na jednu stranu emocionální vydírání tvůrců, kdy jsem jednu chvíli nevěděl, zda se mi dělá zle z prvoplánového míření na klišé o manželkách, přistřižených křídlech a nenaplněných mužských snech, nebo z toho, jak to je mrazivě zahráno. Na druhou stranu je Bartoška bezesporu charismatický , ať je mu kolik chce a navíc jsem viděl Koháka oholeného a učesaného, což mi naprosto vyrazilo dech. Oceňuji civilní pojetí, konečně bez pitvoření a hláškování. Ale že bych to autorům žral...to ne. Na hromádku zameteme největší klišé o ženách a vztazích a uděláme z toho divácky vděčný mix road movie , vzpoury, prozření, i ten vtip tam dáme a hotovo. Ale ten hausbót na konci jsem mu děsně záviděl. ()

Luteka odpad!

Proboha proč? 1. Proč má tenhle film tak vysoké hodnocení? Vždyť je to jeden větší stereotyp vedle druhýho a obrovská snůška keců. Opravdu si někdo myslí, že takhle to chodí? Že chlapi jsou ušlápnuté chudinku, kteří místo toho, aby měli se svojí ženou reálnou diskuzi o vztahu, budou raději přestírat duševní onemocnění? Že všechny ženské sedí okolo stolu a pletichaří, jakou scénu manželovi doma předvedou pro největší efekt? Ne, fakt ne. Takhle to fakt není. 2. Proboha proč tam ti herci hrajou? Bartoška je jasnej, ten to podle mě ani nehraje. Ale proč je tam Balzarová, Dyková, Janžurová, Havelka? Mají to zapotřebí? Opravdu s poselstvím filmu souhlasí? 3. A co nám ten film chce říct? Že manželství je past, ženský jsou stalkerský megery, chlapi jsou největší chudáčci pod sluncem? 4. A proč se tento film nejmenuje Teorie ublíženého postaršího mysogina? To by sedlo. Každý, komu se tento blábol líbil, by se měl nad sebou zamyslet. Já hrdě dávám odpad a chci ty dvě promarněné hodiny zpět! ()

Vercinix

Takový alzheimer, který by naši společnost vrátil do stavu, kdy jí bylo dobře (v genderové oblasti), by asi nebyl od věci, pokud na ní nechceme spáchat kastraci. ()

pavcas

Nejsem zrovna fanda českých filmů, takže si pečlivě vybírám, na kterej z nich půjdu do kina a Teorie tygra mi nasevírovala všechno to, co u jiných tuzemských snímků poslední dobou postrádám. Tedy nadhled, vtipné momenty, při kterých se směje celé kino, dobře rozehraný příběh a charismatické herce v čele s Bartoškou, kterej vypadá výborně v každý fázi svýho života, ale charisma mu snad v poslední době ještě někdo připumpoval. Chvíle, kdy Vilhemka stíhá svýho manžela s "napíchlou" navigací, patří k tomu v dobrým slova smyslu nejšílenějšímu co jsem od ní v poslední době viděla a skoro mi bylo líto jejího Vojty Dyka, jak byla jako semetrika uvěřitelná. Chvílema jsem si sice říkala, jestli by takovouhle šikanu někdo (kdo vypadá jako Jiří Havelka) opravdu dobrovolně snesl a jestli by reálná postava kterou hrál Bartoška ve jménu vlastní svobody a klidu zašel tak daleko, ale vidět to ve filmu bylo fakt k popukání. Tohle se povedlo. ()

Maynard.

Tak nevím jestli sem se měl smát nebo jestli sem z toho měl bejt smutnej. Ani jeden z tědlech pocitů sem neprožil, takže film vlastně vůbec nenaplnil moje očekávání. Bartoška je frajer, to se musí nechat, dozrál a je to fakt šarmantní chlápek. Kohák je možná dobrej džouker, ale do vážný role to nejde nasazovat. Málo votevírá tu svou hubu a hrozně blbě artikuluje :o). Námět by ještě jakž takž šel (alzheimer je vážná věc a v ČR asi zatím nepolíbený), ale blbě ukázanej, fakt blbě. No, je to prostě takovej ten českej film, kterej je pro mě uplně o ničom a nic si z něj bohužel neodnesu. ()

herr_carter

Příjemná tuzemská záležitost, jenom škoda, že od poloviny filmu, jako by s režií pomáhala jinak zručnému Bajgarovi snad Poledňáková, nebo ještě nějaká horší osoba. První polovina snímku má spád, originální humor, film příjemně plyne - potom se ale akce střídá s trapností ve stylu "musíme tam toho humoru a nereálných situací narvat co nejvíce". Každopádně trio Bartoška + Balzerová + Vilhelmová nezklamalo, příjemným překvapením se pro mě stal Kohák a především jihlavský rodák Pavelka, jenž tu svým třeskutým a nevybíravým slovníkem čeří jinak hodně stojaté vody druhé poloviny a závěru.................moje hodnocení = 6 z 10. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017