Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

TroiMae

Takto nehostinný původní český seriál působí jako zjevení. Vůbec není milý a hodný. Nepamatuji se, kdy jsem se na nějaký český seriál díval. Nebo snad i na film. Už jsem si myslel, že je to mnou. Než se vylouplo něco tak opravdového a syrového, že to ty desítky zbytečných počinů přehluší a svou sytostí přeruší zlý dlouhý půst. Nejen kamera je guilty pleasure. Tenhle seriál je perfektní místo, kde ztratit svou nevinnost. Je to jako sen, kdy všechny postavy jsou kousky vás samých. Zažere se do morku duše. ()

manonfire

Rovnice vedoucí k úspěšnému vyznění tzv. temného krimi bylo dosaženo a jejích zásadních činitelů dosazeno. Trend nelibých destinací, který je však jako dějiště a kulisa kriminálek pro diváka paradoxně velice libý, je celosvětový, stejně jako ještě dlouhodobější zvyk zasadit případ do vesnického prostředí, kde je sice morálka čistá, ale lidi jsou v jádru tak nějak pěkný svině. Proto ty očekávatelné dekorace tvůrcům odpusťme jako úlitbičku divácké choutce po ponurosti, kdy se potemnělý vizuál nehostinnosti prostředí snoubí s podstatou krutého činu v romantický to požitek divákův. Navzdory komentářům musím říci, že lidé v Pustině nebyli nikterak přeafektovaní svou divností, naopak šlo o veskrze průměrný spolek, kde kladné i záporné rysy soužití se vcelku logicky negovaly v průměrné chladné sousedství, byť tedy opepřenými nesváry v otázce motivu vykoupení vesnice uhelnou společností. Ten nakonec posloužil jako jedna z nevyhnutných slepých cestiček k cíli, stejně jako nejslabší segment příběhu, pojednávající o pasťáku. V pořádku, klasický druh kriminálky, jenž má živit diváka představivostí do poslední chvilky rozuzlení, a nechat ho tak celou dobu pátrat na vlastní pěst je v podstatě nutností, takže proč zazlívat malinko okaté momenty poukazující v pravidelném časovém vzorci na další jednotlivé podezřelé, vystupujících právě maličko do popředí. Mně díky kvalitní atmosféře a hercům nevadil ani fakt, že jsem si pachatele správně otypoval na konci šestého dílu, záměrně jako jednoho z nejméně pravděpodobných. Ač jde vlastně jen o další vypravěčský trik, je to pak o to působivější, když se ve změti případných netvorů vyloupne kdosi vymykající se obvyklému identikitu bestiality. Sám jsem velký kritik závěrečných vyhrocení za každou cenu, ale i když se zbytečně přitlačilo na pilu i v Pustině, celkově na mě závěr nepůsobil vůbec rušivě, naopak věta: "A co mi uděláte?" byla v kontextu dramaturgickém zakomponována excelentně. A tak zbylo na závěr přesně to, co má u nejlepších kriminálek zůstat v divákovi, sice smutno. Ne pocit zábavně adrenalinového povyražení jako v hororech, či více či méně inteligentního kvízování, ale pocit lidské soustrasti, falešné pochopitelně, jelikož jde o smyšlený případ, ale přesto citelné, a to je přesně to, co určuje filmařskou, scenáristickou i hereckou kvalitu tvůrců, která se ve výsledku sečte. Pustina jí disponovala v míře jednoznačně nadprůměrné. A je jedno, že nejsilnější mi i přes závažnost ústředního námětu přišlo závěrečné rozloučení "Jaroslava Duška" se svou dcerou, tentokrát tou živou. 90% ()

venca163

Překvapení roku, vynikající zpracování (že by vzniklo u nás něco takovýho už jsem ani nedoufal, ale peníze očividně fungujou, když je nedostane Renč), taková česká verze Temnýho případu. Dobrej scénář, super atmosféra + vynikající atributy českýho pohraničního marastu. Já jsem si mlaskal. (90%) ()

jefff

Naprostý top. Nevím jak jinak ohodnotit tento filmařský majstrštyk, kde není vůbec nic špatně. Naopak po technické i příběhové stránce je vše dotaženo až neuvěřitelně precizně. Skvělé herecké obsazení, kterému kraluje výborná Stivínová s Duškem v hlavních rolí, ale i silné obsazení vedlejších postav, kde každý je barvitý, mnohoznačný. Chtěl bych říct, že je to srovnatelné se zahraniční produkcí, ale myslím, že i v těchto měřítkách patří ke špičce. Naprostá paráda. ()

Zemi11

Občas je sice blivno z té špíny, ať už lidské či materiální, ale stojí to za to. A vynikající Jaroslav Dušek! ()

Maynard.

Po strááášně dlouhý době sem zkusil seriálek a to rovnou z českých luhů a hájů, no, teda vlastně z českých dolů :o). Jo, tenhle seriál má neuvěřitelnou sílu v tom prostředí - povrchový doly na severu čech. Rejža a rejžovka si tůze libujou v záběrech na tyhle doslova děsivý krajinný scenérie. Taky si libujou v hercích, což je druhá největší síla tohodle seriálu. To co předvádí Dušek a Stivínová, to je neskutečný. Oba jsou doslova a do písmene vtěleni do svých postav a oběma to věřím od začátku do konce. V jednom dílu, myslím, že 5., prostě ten kde se dozvíme "pravdu", tak je Dušek skoro celej film a to je fakt pastva pro oči, jeho psychický narušení je prostě bomba. Možná škoda, že se z toho tak rychle ke konci série dostal. Asi jediný, co mě trochu zklamalo byl právě poslední díl, vlastně vyústění celýho seriálu. Tohle bylo takový odfláknutý. Mrzelo mě, že tam nebyla ukázána samotná vražda, páč je divný, že by to celý Dušek prochrápal na zemi v chatě. Taky tam v pár dílech bylo pár zbytečnejch postav, vlastně bych tam vůbec nedával ten pěstounskej barák, kterej tam pro mě byl navíc. Líbilo se mi, že hlavní aktérka byla starostka, takže může divák tak trošku nakouknout do starostování na malý obci. Tak jako tak je tohle filmařská špička, která je natočena naprosto dokonale. ()

netahlo

Nadmiru vysoka ocekavani byla naplnena a to se ceni! Tezko hledat v ceskych luzich a hajich konkurenci. Potesili zejmena Leos Noha a Jaroslav Dusek. Objektivne neni co vytknout a klidne bych uvital vice dilu. ()

Soweek

Opravdu musí přijít HBO, aby udělala nejlepší český seriál za poslední dekádu? To to jinak opravdu nejde? Pustina je kriminálka, která může hravě konkurovat áčkovým severským počinům a to hlavně díky atmosféře, kterou seriál dokáže budovat. Příjemným překvapením jsou hlavně české herecké výkony, od kterých byste to místy možná ani nečekali. I novácká star Jan Cina zde dokazuje, že má herecké vzdělání za sebou a že na vině jsou české televize, které od herců vyžadují demenci, aby divákovi mohli servírovat demenci. Abych zase ale jenom nechválil, seriál byl pro mě celou dobu za plný počet. Bohužel pozdější epizody režírované Alicí Nelis dosahují podstatně slabších kvalit než ty od Ivana Zachariáše. Režisérský rukopis a historie tvorby Nelis prostě ukazuje,že tento žánr je pro ní španělská vesnice a nedokáže udržet drama na stejné hladině. Po dlouhé době jsem tak opět rád, že jsem se mohl dívat na něco kvalitního co zároveň nemělo titulky. ()

herr_carter

Nebojím se označení "nejlepší tuzemský počin všech dob", vkustku dechberoucí...deprese právě dostala přiléhavé jméno Pustina, herecký superkoncert všech zúčastněných. Takto vybudovat atmosféru, to je vážně na nobelovku. Možná ani u každého konce každé série Trůnů jsem nebyl tak zklamán jako tady, že série končí, nemám jedinou námitku a vřele doporučuji každému !................moje hodnocení = 10 z 10. ()

LexBarker

Tam za hory a doly, kde atmosféra by se dala krájet, tam leží drsný a ponurý kraj a v něm zoufalí lidé, kteří utápí beznaděj v alkoholu, nebo v drogách... Zmizí malá Míša a každý se začne pomalu vybarvovat. A tak nám nenápadně vznikl skvělý český mini seriál kde i malá role je skvostně obsazena a v hlavních excelují Jarda Dušek a Zuzka Stivínová. Další dobrý tah bylo obsazení Leoše Nohy do role policajta, který lehce zapomněl na ráčkujícího poloblba z přeboru a dokázal předat svému poldovi umírněnou drsnost i bezmocný vztek. Za mě tedy čistých pět hvězd... ()

Sdoom

Ach jo, je toho tolik co na Pustině chválit - úžasné herce - hlavně Duška se Stivínovou, kameru, výpravu, hudbu - celkově formální stránka na jedničku. Bohužel ale roztahanost na 8 dílů tomuto seriálu neprospěla. Navíc některé linie (hlavně ta s ústavem) příliš do děje nezapadaly a jako by tam byly navíc. Závěr taky nebyl kdovíjak promyšlený, takže po obsahové stránce slabota a mé výsledné hodnocení tomu odpovídá. Lepší 3 hvězdičky. (HD) ()

Arkanoid

Ponurá atmosféra hmly vybudovaná skvelou kamerou, strihom, lokáciami, ako aj českými piesňami je na svetovej úrovni. Herci sú autentickí. Táta k pohledání, depresívna polepšovňa bez nádeje na zlepšenie chovancov, názorovo rozdelená obec s občasnou agresivitou. Jaroslav Dušek a jeho ambivalentná, rozporuplná postava sú jedným z kľúčov úspechu tohto seriálu. Výborne, nečakané na české pomery, približujúce sa severu, to aj tak zo známeho prostredia. Škoda, že ma nepresvedčilo 6 epizód na maximálne hodnotenie, pôsobili síce dobre, ako mlženie stôp a ponúknutie motívov možných páchateľov, samozrejme aj tvorenie dusna v malom mestečku bolo prínosom. Príbeh pre mňa vygradoval až v posledných dvoch epizódach, ktoré som kvôli stúpajúcej intenzite dal skoro na jeden ťah. Jeden z počinov, čo Vás požujú a vypľujú a nechajú dožívať negatívne emócie. ()

Kejdlo

Hutná, špinavá atmosféra a herecké výkony (Dušek) zvítězily nad slušným scénářem, který nám nabídl mnoho zajímavých postav a výjevů z místa, kde zakládat rodinu opravdu nechcete. Nakonec jsme se ovšem dozvěděli, že načtrnuté dějové linky postav byly pro hlavní detektivní linku pouze vedlejší, cíleně matoucí a sloužící "pouze" k dokreslení pochmurné atmosféry Pustiny. Z mého pohledu by tomu bohatě stačilo pět dílů (stejný problém mám s Rédlem) a tleskal bych tomu ve stoje jako ostatní uživatelé okolo. Samotný konec mi přišel ucházející a poměrně překvapivý. Logicky vysvětlen a motivací viníka opodstatněn, ač na můj vkus poměrně stručně a Raineruv výslech mohl být klidně delší. Kdyby bylo v seriálu ukázáno, jak k tomu došlo a co byla ztracená dívka přesně zač, vůbec bych se nezlobil. I tak je to ale super český počin a je velká škoda, že takovych projektů vzníká pomálu. 9/10 ()

velkyvezir

S hodnocením počkám, až seriál skončí. Také bych byl zatím opatrný s tvrzením, že jde o nejlepší český seriál, když tu stále máme perly typu Návštěvníci, Cirkus Humberto, Bylo nás pět i mnohými neprávem proklínanou Nemocnici. Každopádně už nyní mohu hodnotit jedno: Stivínova je naprosto úžasná, to, co zde předvádí, je fakt zážitek. --- Doplnění: Zdá se mi to, nebo Křenková je Stivínove fakt podobná? Dobře to podtrhuje vztah matka - dcera. --- Seriál jsem díky HBO GO dokoukal už nyní. Seriál je na české poměry jistě kvalitní hereckými výkony a ponurou atmosférou. Dějově mi ale seriál přijde nevyvážený, obsahoval řadu vedlejších dějových linek budících pocit, že budou dokončeny, ale nebyly (úhlavní nepřátelé z pasťáku, prostitutka, vztah Holubové se syny atd.). Proto dávám za 3. ()

honzii

Je to velký krok kupředu, ale ve vyprávění příběhů tohoto formátu se máme ještě co učit, a obávám se, že Jaroslav Dušek tu roli zvládá vizuálně, ale ne herecky. ()

Kratas558

Přestože bych tento seriál zařadila do takového druhu české tvorby, který je sice "na úrovni", ale především je šedý, mlhavý a depresivní (jen si vemte atmosféru Poupat nebo Čtyř sluncí), tenhle počin je kvalitou mnohonásobně převyšuje. Ukazuje, že i vesnický seriál může být o něčem jiném než o Přístavu, sexu a povrchních vztazích, řeší se tu mnohem důležitější témata. A co víc, čeští herci konečně dokazují, že umí hrát, velký plus patří zejména dětským hercům, kteří působí přirozeně a ne jak nastrčené figurky, které opakují se svou šílenou intonací pořád tytéž repliky, viz Ordinace (a dál škoda mluvit). Jedním slovem prostě PECKA. ()

klukluka

Výborný seriál, do sedmého dílu strhující, v osmém bohužel trochu zvolnili. Pět pecek by to ode mě ale nedostalo, ani kdyby se jim tu pomyslnou laťku podařilo udržet. Vadila mi na tom ta programová marnost všeho a všech. Ta homogenní ponurost a beznaděj. Severní Čechy nejsou Sibiř. I tady se určitě někdo občas něčemu zasměje, i tady občas musí vyjít Slunce. Budování atmosféry ano, ale všeho moc škodí. Já jsem se v ní jako divák cítil diskomfortně. Vadit může i fakt, že si nešlo vsadit na pachatele. Prostě ne, nevyskytoval se. Jinak ve všech směrech kvalita. O tom žádná... ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby