Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

cubiczech

Hrušinský byl a je Pan Herec, mrazivá atmosféra a hudba tomu jen napomáhá. Fakt působivé monology co se zařezávají do kůže, tohle vždycky zůstane klasikou. ()

10marty10

Bravo Ladislav Fuks! Bravo Juraj Herz! Bravo Rudolf Hrušínský! Psychologické drama s lehkou dávkou komedie jak má být. "V zemi to trvá 20 let, v krematoriu 75 minut." CELKOVÉ HODNOCENÍ 99%. ()

Lojz@

Kdysi jsem náhodou narazil na tento snímek a byl jsem ním šokován, ovšem v pozitivním slova smyslu. Netrvalo dlouho a jeho projekci jsem zopakoval a po nějaké době znovu a znovu. Tento skvost považuji za nejlepší dosud natočený film v ČR (resp. tehdy ČSSR). Nádhera. ()

pierre9

Vskutku výnimočný film, hypnotizujúci výkon Rudolfa Hrušínskeho, atmosféra a skvelá kamera... Napriek tomu tu je jedno veľké ALE. Pomalé odvíjanie deja má občas svoj zmysel, a do istej miery sa o tom dá hovoriť aj v tomto prípade, ale nikdy som si nemyslel, že by hodinu a pol dlhý film mohol trvať tak dlho. Aj keď má Spalovač svoje čaro a hlbší rozmer, prvýkrát som pri ňom zaspal a druhý som od toho tiež nebol ďaleko. ()

jopal

No neviem. Preco, zato je to cesky film, alebo preco? Nuda, nuda, nuda. Nebyt toho hodnotenia, koncim po 15 minutach. Nebanujem, sice ze som vydrzal, ale zaverecnych 15 minut, predsa nemoze vytrhnut cely film ! (16.10.2010) ()

Logout

Rozhodně můj nejoblíbenější československý film. Krásně ponurý, Rudolf Hrušínský v roli pana Kopfrkingla exceluje. Za zmínku rozhodně stojí i na svou dobu netradiční kamera. Už jsem ztratil přehled o tom, kolikrát jsem na něm v kině Aero byl, samozřejmě mám i originál DVD a knižní předlohu od Ladislava Fukse. I přesto příště půjdu zase... ()

Tomasson93

Tomuhle filmu jsem se dlouho vyhýbal a až teď jsem zjistil o co jsem celou tu dobu přicházel! Skutečně geniální a nadlidský herecký výkon Rudolfa Hrušínského! Vytvořil společně s parádní hudbou opravdu mrazivou atmosféru. Hned se mi nabídlo přirovnání k oskarovému výkonu Dustina Hoffmana jako Rain Mana. A i obsazení ostatních rolí bylo velkolepé. České filmy, natož černobílé si už asi nikdy nezamiluji, ale tenhle budu řadit vždy vysoko! ()

Zirael

"Čechové jsou lidský národ, mají zákon o kremaci." Obrovský filmový klenot, ve kterém všechno dokonale klape. Filmu dominuje skvělý Rudolf Hrušínský, který se dokázal stát z dobráckého Švejka pošahaným Kopfrkinglem pouhou změnou intonace hlasu. A právě z hlasu Rudolfa Hrušínského, který v vlídně ale přitom děsivě promlouvá z plátna, mi celou dobu běhal mráz po zádech. Perfektní je také kamera, která používá techniku rybího oka a celou atmosféru filmu podkresluje velmi vkusná hudba. Zkrátka tomu není co vytknout. Spalovač mrtvol je rozhodně nejsilnější film, který jsem viděla. ()

Hawaitypek

Nechápem, čo na tomto filme som prehliadol že ma to nebavilo........ak je toto najlepší český resp. československý film tak sme poriadne úchylný národ...... Nahé ženy, a absolútne debilné monológy hlavného hrdinu nezachráni ani mladý Kraus =o)........ Dopozerať tento film mi dalo veľa námahy ale stále som čakal že aspoň ten koniec bude stáť za to ale.......nie Ja som sa v tomto filme nenašiel nič hlboké....... 2* (skúsim pozrieť o 10 rokov) ()

Trinculo

Po tomhle filmu zůstává otázka. Je pan Karel Kopfrkingl psychopatický šílenec, nebo člověk stejně normálně bezohledný jako byla většina lidí v jeho době (a je i dnes) a jen čistě pragmaticky z cesty odklízí všechny, co mu v ní stojí. A že je to vlastní rodina, vlastní děti, které musí zabít a spálit ? Co na tom přece sejde - ve jménu vlastní kariéry a pokroku naší úžasné modernity vyznačující se určitým dělbou práce, která umožňuje se morálně a eticky oddělit od důsledků vlastního jednání. Děsivé ! ()

Hakuna Matata

Mrazivej horor, četl jsem předlohu a můžu říct, že je to moc pěkné filmové zpracování. Hrušínský se mění s milého podivína na děsivou zrůdu, opravdu skvělý film. 90%. ()

qwertasip...

Co naplat, že atmosféra je plná dvojsmyslů (a popelu), není to ani děsivé, ani napínavé. Pan Kopfrkingl si po celý film odříkává monology a všichni kolem něj jen mlčí a tupě přikyvují (jsou to přece jenom hloupoučtí a nemyslící Židé). Čekal jsem něco realističtějšího. Mnohem realističtějšího. Chuť mi spravily snad jen morbidní hlášky... Možná to má hlubokou myšlenku, ale jinak mi to vlastně celé přišlo jako jeden velký, ale dost ujetý vtip. Dávám jednu hvězdičku, a to jenom kvůli Rudolfu Hrušínskému a zajímavé kameře. Doufám, že tenhle film už nikdy neuvidím, jinak bych ho musel spálit. ()

Boss91

Rudla v tomto filmu podal skvělý herecký výkon, myslím si, že kdo ho v tomto filmu neviděl, měl by tak učinit ihned. ()

Hannah1971

Spalovač mrtvol patří do TOP 10 nejlepších filmů tuzemské kinematografie. Tento dodnes mimořádně děsivý film, který oslovuje již několikátou generaci a v české kultuře má svou nezastupitelnou pozici, natočil jeden z vynikajících režisérů Juraj Herz. Pokud jste film neviděli a přečetli si jen stručnou anotaci snímku, tak nemáte ani zdaleka představu o tom, co Vás v tomto filmu vlastně čeká. A to je dobře. Na Spalovače mrtvol se totiž nelze připravit. Spisovatel Ladislav Fuks byl mírně řečeno podivín. Stýkal se sice s pražskou bohémou, ale ještě raději se vídal s podivnými existencemi na okraji společnosti. Jako člověk extravagantní a homosexuálně orientovaný organizoval ,,večírky“ ve svém bytě, který měl zařízen podle manýristického ,,horror vacuí“ – nebo-li strachu z prázdna. Na zdech mu tak viselo nepřeberné množství obrazů, které mu dodávalo pocit alespoň částečného bezpečí, okna měl přelepená tapetami, ze stropu mu visely kostry ptáků s kostmi různého původu a byt měl doplněn o sbírku bizarních předmětů ve stylu kabinetu kuriozit. Místo postele přespával v rakvi. Fuksova tvorba byla kriticky mimořádně ceněná a neunikla ani pozornosti Juraje Herze, který se jí rozhodl zfilmovat. Společně pak přepisovali scénář 2 roky. Snímek naštěstí vznikal ještě v roce 1968. Na vizuální stránce se významně podílel kameraman Stanislav Milota, který film ozvláštnil řadou neotřelých záběrů, jež však filmu výrazně prospívají. Herz připravil technický scénář obsahující téměř 1200 záběrů, což je cca 3 krát více než bylo tenkrát obvyklé. Zajímavé záběry a efekty však nikdy nepřebíjí sílu hereckých výkonů a v tom je Spalovač mrtvol pro současnou tuzemskou kinematografii stále nedostižným vzorem. Mimo technického zpracování je hlavní výhrou filmu herecký výkon Rudolfa Hrušínského, který se však ukázal pro natočení filmu velmi nevyzpytatelným hercem. Hrušínský roli chtěl odmítnout, ale nikoliv kvůli tématu, ale právě kvůli zpracování. Technický scénář ho vyděsil, protože měl pocit, že nedostane vůbec prostor ke hraní. Dle vzpomínání režiséra trvalo Hrušínskému celé 3 dny, než k němu získal důvěru. Poté se oba spřátelili. Problém nastal během okupace sovětskými vojsky, kdy pan Hrušínský odjel z Prahy, nikomu o tom nedal vědět a film ještě nebyl hotov. Nakonec však film dotočil. Spalovač mrtvol si tak odbyl svou premiéru, byl vybrán k tomu, aby Československo reprezentoval na Oskarech, získal řadu ocenění a vzápětí po vypuknutí normalizační politiky KSČ putoval do trezoru na pražském Žižkově, kde zůstal až do velkolepého znovuuvedení v roce 1990. ()

Nekdojiny

Mistrovské dílo české kinematografie! Jediný důvod proč nemohu dát pět hvězd je, že neholduji takto depresivním výpovědím i přes osobitý humor.... ()

alfonzik

Nechápem, nechápem, nechápem. Jednoducho som nepochopil ako sa tento film ocitol na takejto vysokej priečke. Pozeral som to niekoľko krát a nenašiel som tam nič, ale naozaj nič skutočne hlboké. Milujem psychofilmy, ale táto zlátanina niečoho skutočné psycho nebolo. Rudolf Hrušinský hrá svoju postavu síce dokonale, ale keďže sa po celú dobu 96 minút (kvôli scenáru) jeho úchylný výraz vôbec nemení, výsledkom je trapošina ktorá sa snaží zrejme diváka iba šokovať tenučkou šupinkou umeleckosti pod ktorou je iba „nasraté“. Mám z toho dokonalý pocit, že nikto kto sa podieľal na vytvorení tejto blbosti v skutočnosti nevedel čo chce povedať, o čom to má vlastne byť ani ako má pôsobiť záver. A komu sa to zdá ako super dielo, tak nepripadá mi byť kumšt, hodinu a pol dokola opakovať falošné psychobludy nevedúce nikam. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)