Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

DonTommy

Vesmírný výzkum považuju za neobyčejně zajímavé téma a fascinuje mě jak jeho technická stránka tak historický význam. A tento film, velmi realistický, technicky a trikově brilantní a skvěle zahraný, zachycuje největší krizi a jeden z nejzajímavějších momentů projektu Apollo. A že to bylo pořádný drama, a takový je i film. A já ho beze studu zařadím do ranku mých oblíbených kousků na které se podívám s chutí znovu a znovu. A znovu a znovu mě bude při sekvenci startu obřího Saturnu V mravenčit v zádech..... "právě proběhl start". To Pomo: o čem by ten film byl? O tom, jak kosmonauti letěli na měsíc, porouchalo se jim vozidlo a jak to spolu s pozemním personálem vyřešili a přežili. Jsou filmy o tom jak se zachraňuje svět před meteoritem, autobus před bombou atd., proč by tedy tohle nebyl hodnotný děj pro film? :-) ()

MRPitivier

Ron Howard zvládl natočit snímek o malém tragickém letu Apollo 13, kde vzdal čest a uznání všem zúčastněným! Je jasné, že tento film nemohl být natočen bez patosu a amerického patriotismu, ale myslím, že spíš naopak to film potřeboval, protože to byla čistě americká událost, která sice nepohnula jen USA, ale celým světem, přesto bych nekritizoval americkou hrdost jako někteří diváci! Technicky zvládnuté scény, tak efekty, scénář dobře zpracován a herecké výkony hlavních představitelů velice zdařilé, tak nezbývá než film celkově ohodnotit kladně! ()

Rodin

Možná v tom hraje roli i jistá forma vlasteneckého cítění, neboť Jim Lovell byl přece jen vnukem českého emigranta, ale mně prostě ten film připadal křišťálově čistý. Herecké výkony nemají chybu, nikde není nic totálně přehnaného (tedy až na onu obligátní scénu WOWání a plácání dlaní o dlaň při ohlášení se astronautů Houstonskému centru po návratu do atmosféry), prostě velice dobře, až výborně odvedená práce na filmové formě zdokumentování zřejmě největšího úspěchu kosmonautiky všech dob. ()

Dyer Maker

Film už od začátku dokonale hýří atmosférou dobývání vesmíru, která panovala na přelomu 60. a 70. let a naprosto člověka vtáhne do děje. Ron Howard tenhle film natočil docela autenticky a to co si přidal, fakta jenom dokresluje a Vy nemáte důvod nevěřit, že to všechno bylo takhle. Tom Hanks v hlavní roli nezklamal a jestli jste, jako já, velcí fanoušci vesmíru, nesmíte si tenhle film nechat ujít. Pátou hvězdičku přidávám jako poctu posádce Apolla 13 za to, že dokázali nemožné. ()

Haloo5

Napriek tomu, že som o osude Apolla čítal už predtým, pri sledovaní filmu ma pohltila jeho atmosféra natoľko, že som komplet zabudol na všetky tie veci a len pozeral a premýšľal, či prežijú alebo nie... V tomto je sila tohoto filmu. ()

Kinpr

Apollo 13 je jeden z nejlepších, ne-li nejlepší (a můj nejoblíbenější) film o dobývání vesmíru. Brilantně natočené drama, skvělé herecké výkony, především Toma Hanksa a Eda Harrise, úchvatné triky a v neposlední řadě dokonalý soundtrack, a to nejen ten orchestrální Jamese Hornera. I can see for miles and miles ;-) ()

Judy24

Skvělý příběh, skvělé herecké výkony a hlavně spousta skvělých záběrů, které se jen tak někde nevidí. Jak se například, do háje, natáčej scény ve stavu beztíže? Já si taky nepotrpím na ten přehnaný patriotismus, ale z nějakého těžko pochopitelného důvodu mi to u Apolla 13 nevadí. Asi je to tím, jak je ten příběh naprosto jedinečný a přitom skutečný a jeho sílou, která spočívá v jeho neuvěřitelnosti, protože šance na to, že by to dopadlo dobře byly mizivé, ale stejně se to povedlo. A tenhle film to zdokumentoval hezky krok po kroku. NASA totiž na jednu stranu není všemocná, ale na tu druhou...vlastně tak trochu je. Ať se snažím být kritická, stejně mě ten film nakonec nějak dostane. Už jenom ta hudba... ()

Godhaj

,,Es čtyři bé odpojení za deset vteřin.“ Apollo 13 od režiséra Rona Howarda je pro mě příkladem výborného dramatu. Silný příběh je zpracován řemeslně na jedničku, velmi mě potěšil střih, který neopomíjel novinářské a rodinné pozadí tohoto vesmírného dobrodružství. Režisér na film vůbec netlačí a nespěchá, zvolna buduje atmosféru, která houstne a houstne, takže jsem byl po celou dobu udržován v napětí a posádce jsem skutečně od srdce fandil. Jakby taky ne, když jsou v ní samí sympaťáci, kteří zahráli své role na jedničku. Vyzdvihnout musím taktéž ztvárnění práce řídícího střediska (mimochodem výborný výkon podal Ed Harris), u něhož si divák mohl skutečně uvědomit tu sílu mozků v zázemí. ()

Oudee33

Ve svý době to byla jistě pecka, ale díky 18 letému propadu se na to dívám tak nějak divácky neuspokojeně... Má to výbornou výpovědní hodnotu a jako hraný dokument to dá dobře přičichnout celé té šlamastice co se okolo Apolla 13 udála. Asi za to může vliv filmů jako Gravitace, Moon a Sunshine kde jsem sice dostal navoněné vesmírné smyšleniny které často nemají kořeny v realitě ani u logických věcí... Nicméně v tomhle tématu asi dávám přednost fantazii a efektům před reálnou hodnotou. 65% ()

Lilien

neviem je to autentické , výborne zahrané, technicky dokonalé ale keď si budem chcieť pustiť film o vesmíre tak si radšej dám napínavejšiu gravitáciu. ()

hazdrova

Nechápem, že som tento film nikdy nevidela. Je to naozaj klasika, čo sa týka astronautskej filmografie. Oceňujem, že použili reálne repliky zo záznamov. Houston, we gotta fix this hella problem. ;) PS: Ako to bolo s tými spalničkami v skutočnosti? ()

Mkartaylas56

V 90. letech vznikla spousta vynikajících filmů a Apollo 13 se mezi ně bez debat řadí též. Hlavně díky skvěle vypilované dramatické stránce, která fungovala na 100 %. Plus jsme byli svědky parádních výkonů herců, v čele s nezapomenutelným Tomem Hanksem a dalšími borci. Navíc já osobně mám snímky týkající se vesmíru velmi v oblibě, a tak nejde hodnotit jinak než vysoko. 95%. ()

Scraffy

Vizuálne brilantný a výborné zahraný film, ktorý je veľmi emocionálny. Ron Howard sa do toho pustil a zvládol to dobre, len viac komornejšie. Ale to nevadí, pretože je to film veľmi dobrý a rád sa neskôr naň pozriem znova, kedže mám rád veci o vesmíre. ()

ANTYCHRYST

Obrovská událost v historii Usa. Skvělé herecké obsazení, hudba, vesmírná loď. Památnou větu Houstone máme problém zná opravdu každý. 100% Parádní filmový zážitek. Jeden z Nejlepších filmů o vesmíru. ()

Pulper

Jeden z nejlepších filmů, jaké znám. Odpouštím rozdíly oproti skutečnosti, protože mají smysl a nijak zvlášť nepřepisují historii. Herecké výkony perfektní. ()

matusb

Pre mna osobne jeden z troch najoblubenejsich filmov. Ako velky maniak do takychto veci som si navstevu kina zopakoval hned dva krat po sebe, niekolko krat na kazete a najnovisie na DVD a stale sa nemozem nabazit skvelej Howardovej rezie, fantastickych hereckych vykonov vsetkych zucastnenych a realnosti a krasy scen, z ktorych niektore sa natacali skutocne v prostredi nulovej gravitacie. Je to unikatne dielo a aj ked sa zameriava na najvacsiu dramu americkeho vesmirneho programu, myslim ze vzdava hold vsetkym, ktori na programe Apollo pracovali. Kazdemu nadsencovi vrelo odporucam, mna osobne doteraz start Saturnu V a okamih ked zaznela slavna veta "Houstone we´ve got the problem" dviha na rovne nohy a nuti rozmyslat aka uzasna, aj napriek tomuto "neuspechu", bola doba, v ktorej clovek pristaval na Mesiaci. Btw ako doplnok nielen k Apollu 13 ale aj k celemu programu odporucam zhliadnut rovnako skvely serial z produkcie HBO "Zo Zeme na Mesiac" ;-) ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)