Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Aluska88

Apollo 13 patří mezi špičku žánru filmů natočených "Based on true story" pod režijní taktovkou Rona Howarda, který drama prostě umí. Excelentní herecké seskupení, v čele se sestavou "pěti statečných" ve složení: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise a Ed Harris. Těmto chlapíkům pomáhá ten nejúžasněji navybíraný ansámbl "vedlejších" postav v dějinách filmu v podání horlivých a odhodlaných "mozků" NASA. Společnými silami se všichni snaží o vyřešení snad nejsložitější a nejzapeklitější akce v dějinách kosmonautiky. A divákům jejich poctivá a vyčerpávající práce přináší mimořádný zážitek. Společně s nádherným hudebním doprovodem Jamese Hornera. Slovy Genea Kranze: "Společně vymyslíme, jak dostat kluky domů." a "My je domů dostaneme!" "Říkám si, kdy se tam vrátíme a kdo z nás to bude..." ()

genetique

Aj napriek tomu, že som už dopredu poznal osud posádky Apolla, film je tak bravúrne napäto a hlavne sakra reálne natočený, že nervy som mal až do samého konca, dokonca bola aj slza. Sám som sa cítil ako vo vesmíre s túžbou vykročiť na mesiac. Hanks a spol. boli úžasní. Ale hlavne klobúk dole pred celou NASA. Toto dokázať. 80%. ()

hellstruck

Houstone máme problém.. Upřímně se úplně až tak dobře nepamatuji, jen z toho filmu nemám moc dobrý pocit a jsem si jistá tím,že se mi to moc nelíbilo.Snad tomu dám někdy druhou šanci,zatím ponechám bez hodnocení. ()

Kaka

Skvělá pecka a jeden z nejlepších filmů Rona Howarda. Perfektně natočený, skvěle sestříhaný a výtečně zahraný film, který se opírá nejen o spolehlivou režii, ale i o herecké výkony jak hlavních (vynikající trio Hanks, Paxton, Bacon), tak i vedlejších (Harris, Sinise) rolí. ()

Spiker01

Jako takový historický dokument slouží Apollo 13 skvěle. Ron Howard odvedl skvělou práci, film je natočený skvěle a věrohodně. Tom Hanks tradičně perfektní. Jednou to vidět stačí...70% ()

viperblade

Houstone, máme problém. Tato legendární věta, jenž se stala cílem moha parodií, mi prostě jen potvrdila, že je to dobrý film.. k tomu výkon Toma Hankse.. není co řešit.. ()

castor

Američané holt své velké příběhy vždycky potřebovali. I když tenhle má cejch dle skutečné události, protože tahle záchrana patří mezi nejdramatičtější kapitoly moderních dějin. Nejlepší mozky amerického vesmírného programu, posádka ztracená kdesi někde Zemí a Měsícem a tisíce rodin držíc palce u televizí. Klaustrofobický prostor uvnitř raketoplánu a řídící centrum v Houstonu. Prakticky jen dvě lokality, přesto je výsledek dynamický a svižný. Skvělým tahem je i casting, který vsadil na Hankse, který nijak zvlášť neimponuje nejen svým vzhledem ani fyzickými schopnostmi. Přesto znovu dokáže probouzet silné emoce. Kompaktní podívané nevadí příliš ani fakt, že tvůrci měli trochu svázané ruce, protože historie je daná, na nějaké šperkování příběhu podle hollywoodských berliček nebylo moc prostoru. Prvoplánovému vlastenectví i sterilnějším scénám se přesto neubránili, stejně jako zbytečně zdlouhavému začátku!! ()

ClintEastwood

Ron Howard uchopil skutečný příběh tří kosmonautů, kteří přežili let Apolla 13 a převedl ho věrohodně na filmové plátno. Jelikož jsem viděl i skutečný dokument o této nevydařené, ale nakonec šťastné misi, můžu s klidným vědomím říci, že tento snímek se opravdu do detailu drží skutečných událostí. Herecké výkony ústřední trojice Hanks, Bacon, Paxton plus Sinise a Harris, kteří je zachraňují ze Země, byly na vysoké úrovni, stejně jako triková stránka, hudba či režie. Apollo 13 je zábavný film, natočený podle skutečných událostí z roku 1970 o nevydařené misi na Měsíc, která se zvrtla v boj o holé přežití. Film, který může klidně sloužit jako dokument, protože se opravdu věrně drží faktických událostí. ()

Niktorius

Ron Howard pro mne není nijak zvlášť zajímavý režisér, ale pro film jako je Apollo 13 je jako stvořený a herci pod jeho taktovkou předvádí výborné výkony. Velmi napínavá rekonstrukce historické události, které jde v první řadě o divákův zážitek. ()

Wacoslav1

Ale jo časem jsem si k tomu filmu našel cestu a dnes mu ty 4* dám i když nic to nemění na faktu, že brilantní technickou stránku filmu zastiňuje občasná nuda a menší zkrácení by mu neuškodilo.70% ()

Davies182

Působivé vesmírné drama s bezvadnými herci, obzvláště Kevin Bacon mě hodně nadchnul. Tleskám také z čiré radosti za to, že se tu sešlo tolik zvučných jmen - krása pohledět. ()

pepo

jedna z najväčších oscarových krívd.Aj tak je to lepšie ako Braveheart a hovorte si všetci čo chcete. ()

liborek_

Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi puntíky... Přes ten patos a americké vlastenčení jsem se prostě nemohl přenést. To Ron Howard neumí napětí vygradovat líp, než že nechá Eda Harrise furt dokola opakovat "dostaneme kluky zpátky.." ? Technicky je film zvládnutý skvěle, Tom Hanks a spol hrají slušně, ale co to pomůže, když celý film je shazován všudypřítomnou reklamou na americké ego. 3 1/2 * ()

sepp

Vytecny T.Hanks a vytecny G.Harris. Dobre vystupnovane drama, ktere vas donuti dokoukat to az do statsneho happy-endu. ()

Hrabka

Tento film mě moc nebavil. Je to sice velkolepé dílo, ale pro mě nejsou cesty do vesmíru nikterak zajímavé, a tak jsem se značnou část filmu nudil. 70% ()

cheyene

Apollo 13 dokáže diváka vtáhnout do svého děje velmi rychle a už jej nepustí. Příběh je napínavý, ve všech svých ohledech funguje lidsky a díky výbornému hereckému obsazení i celkovému zdařilému zpracování je tento dnes již kultovní snímek hoden nejvyššího hodnocení. ()

juta

Koukám že to bylo velké štěstí v neštěstí, ale kluci z Nasa si se vším dokážou poradit že? Je to jeden z těch lepších filmů o vesmírném putování, který tlačí na pilu ve správných momentech, ale k dokonalosti mu přeci jen něco chybí. ()

Fiftis

Úplne vynikajúci dramatický film s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Tu odviedol výborný výkon. Aj cez malé úpravy sa drží reálnej udalosti z počiatku 70. rokov. Scenár je natoľko dobrý, že dokáže udržať pozornosť diváka od prvej do poslednej minúty. Veľmi ma potešilo, že film bol natočený podľa skutočnej udalosti. Film je skvele natočený a perfektne zostrihaný. Herci zohrali skvele svoje role a celý štáb odviedol kus práce, ktorý je vo finálnej podobe naozaj poznať. Na tento film nemám žiadnu námietku. Je to jeden z najlepších vesmírnych filmov. Hviezdna trojka sa pamätá večne rovnako ako Apollo 13. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)