Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

B!shop

Pokazdy, kdyz vidim tenhle film, tak mam na nej rozdilnej nazor. Jednou se mi libi, podruhy ne. Tentokrat se mi libil. Co se tyce realisticnosti a historicke vernosti, tak je tenhle film fakt bezchybnej. Ale jeho nejvetsi problem je delka. Prvni hodinka je v pohode a zaverecna dvacetiminutovka taky, ale dej mezi tim se sklada z kontrolovani udaju, oprav a rozhovoru a vzhledem k tomu, ze nemam tuseni, jak takova lod funguje, bylo par dialogu dost nesrozumitelnejch a kdyz uz to takle chvili trva, zacne film mirne nudit. Nicmene, prave v takovejhle chvilich to zachranuje skvele herecke obsazeni v cele s Tomem Hanksem a Edem Harrisem, ale i ostatni hrajou skvele. K tomu slusna hudba a napinavej, i kdyz jasnej zaver. Kvalitni, misty az krapet moc vernej film. ()

Oskar

Původně jsem byl kritičtější, protože mě Apollo 13 vůbec ničím nepřekvapilo. Celou dobu jede jako podle návodu "jak natočit hollywoodský film". Řemeslně slušně, ale sterilně a nenápaditě. Což je pro tragicky průměrného Rona Howarda příznačné. Ale na otázku, zda by tuto látku dokázal vůbec někdo natočit zajímavě, si odpovídám, že asi ne. Takže 60% ()

Slasher

Takový ten film, kde vlastně není co vytknout, ale připadne to příliš suchý, na jistotu, ničím opravdu silný nebo nápaditý, zkrátka na tak netuctový příběh paradoxně velká tuctovka. Mám teď ale slinu zopáknout si ARMAGEDDON. ()

monolog

Existuje vůbec nějakej film Toma Hankse, kterej by nebyl trhák? Jak to tenhle človíček dělá? To jeho charisma je neuvěřitelný. Měl by začít dávat všem ostatním hercům hodiny, protože ve srovnání s ním je (kromě pár kapacit jako Al Pacino apod) každej herec béčkař. ()

RHK

Howardův patrně nejlepší režijní kousek + skvělí herci Hanks, Paxton, Bacon, Sinise + napínavý nervy deroucí příběh z kosmické lodi, který se opravdu stal = jeden z nejlepších filmů roku 1995. Pokaždé se rád podívám, abych to s nimi znovu prožil. "Taky se zajímáte o kosmonautiku?"(Lovellova matka k Armstrongovi a Aldrinovi). Trailer: http://www.csfd.cz/film/4541-apollo-13/videa/ ()

Boss321

FIlmy Rona Howarda mám velmi rád a Apollo 13 patří mezi mé nejoblíbenější. Skvěle napsaný a zrežírovaný milník amerických dějin. Skvěle herecké výkony v čele s Tomem Hanksem, Kevinem Baconem, Garym Sinisem a Edem Harrisem. A v neposlední řadě také legendární věta "Houstone, máme problém". ()

Kulmon

Prvoplánová honička za Oscary, která přinesla dvěačtvrthodinovou rekonstrukci příprav a letu Apolla 13. Nic víc, nic míň. Ale dobře se na to kouká. 80% ()

Jara.Cimrman.jr

"Kdyby automatická pračka uměla lítat, můj Jim by s ní přistál." Nejen vadná elektronka É třenáct z podniku Katoda Holomóc může být zdrojem problémů. Dokonce i soudruzi z USA totiž dokázali vyrobit cosi, co ve vesmíru příliš nefungovalo. Jenže tentokrát k vyřešení problému nepomůže upřímná omluva Tonka Trósila, ale musí nastoupit do akce Houston z celou svou mozkovou kapacitou. Já si tedy o americkém vesmírném programu myslím svoje, ale v tomto případě je mi celkem jedno, jak to ve skutečnosti bylo - nebylo, protože mě to bavilo. A nebylo to ani tak zásluhou trojice herců, kteří se poměrně přesvědčivě tvářili, že je jim ve vesmíru zima a nemají co dýchat, ale zásluhou nepochybujícího velitele Kranze, jemuž dodal Ed Harris neuvěřitelné charisma. Jen toho patosu mohlo být stravitelnější množství. ()

dobytek

Další film, na kterym se ukázalo, že Ron Howard nikdy nic extra nenatočí. Jeho filmy jsou sice docela koukatelný, ale žádnej filmovej zážitek mi teda nikdy nepřinesly a Apollo 13 to jen potvrzuje. Je to jen další obyčejnej film, na kterej si zejtra nejspíš ani nevzpomenu. Dokonce jsem ho už kdysi viděl a dneska jsem si z toho nepamatoval skoro nic... A Tom Hanks? Nechápu, co na něm všichni maj. ()

Melies

7 / 10 Táto technicky brilantne spracovaná rutina s dobrým hereckým obsadením obsahuje všetko, čo by ste od takéhoto filmu očakávali - veľkolepú výpravu, nádherné vizuálne efekty a nebojácne hrdinské činy. Komu je to málo, má smolu, nič iné tu totiž nenájde. A naopak, ak ste s takouto ponukou spokojný a neštíti sa vám ani riadna dávka pátosu, ktorá vás čaká na konci filmu, nie je nič jednoduchšie ako si nasadiť skafander, pripútať sa a vydať sa vpred k nekonečnému Vesmíru. ()

gudaulin

Navýsost stručně a výstižně se s Apollem 13 a Ronem Howardem vypořádal můj oblíbený uživatel Šandík jedinou větou, když napsal, že se jedná o (dovolím si citovat) "sentimentální drama pro finančně zajištěné středostavovské kravaťáky bez přílišné fantasie..." Dokonale měšťácké, americké, patetické a sentimentální, v jakémkoli ohledu předvídatelné drama, které těží ze známé události v oblasti dobývání kosmu. Při některých hláškách jsem měl chuť rozbít televizi a musím konstatovat, že už dlouho mě žádná filmová hudba nepřiváděla na pokraj zuřivosti jako právě ta emocionálně vydírající od Jamese Hornera. Ten film je mi protivný, nicméně profesionalita se mu upřít nedá, stejně jako špičkové obsazení a slušné herecké výkony. Suma sumárum za 55 % celkového dojmu. ()

choze

"Co říkáte na to, že veřejnost považuje váš let za rutinní?" - "Na letu na Měsíc není nic rutinního." První hodinu to šlape bezchybně, s postavami prožíváme jejich očekávání a přípravy na let, přičemž ve vzduchu visí blížící se katastrofa, a sbírají naše sympatie. Pak dojde k netrpělivě očekávané nehodě (paradoxně bezprostředně po ní mi děj přišel nudný) a záchranné akci. Celkově to na mě bylo dost dlouhé a vyloženě mě zklamala hudba, i proto se u mě nedostavila odpovídající katarze, byť obdiv k astronautům a NASA a hrdost na ně jsem cítil od začátku. Herci dobří, Hanks vládne. ()

Sarkastic

Další klasika. Film, který jsem viděl mhonokrát, ale stejně si ho klidně pustím znovu. Navíc vychází ze skutečných událostí a ne pouze z pera scénáristy. Ano, ikdyž vím, jak to dopadne, stejně jsem vždycky napjatý a fandím hlavním hrdinům, aby to zvládli. A jsem zde ochoten rozdýchat i ten americký nacionalismus. ()

Segrestor

Film, který vlastně nebyl ani tak o katastrofě, ale spíš o herci jménem Ed Harris. Ed Harrise, který vše řídí z Houstonu a platí zde za největšího machra přes dispečink. Každopádně zde máme režijně zmáknutou verzi soukromého drama vtěsnaného do malé kabiny kosmického modulu. Ron Howard měl k dispozici již vyzrálého Toma Hankse čili lepší kombinace, než například při jejich spolupráci na filmu Žbluňk. Navíc již zmiňovaný Ed Harris v nejlepších letech. Film, který jednoho donutí odhodit sladký popkorn, vyndat ruku ze záňadří své kamarádky a plně se ponořit do děsuplného dramatu o jednom nepodařeném lidském vrtochu. ()

Gilmour93

A pak že je třináctka nešťastné číslo.. Slzy na krajíčku, Hornerova hudba tlačící na pilu srdceryvnosti, více amerických vlajek než v libovolném šlágru R.Emmericha a ve finále euforický potlesk jak na XVII. sjezdu ÚV KSČ. Po technické stránce je Howardova rekonstrukce „úspěšné prohry“ amerického vesmírného výzkumu precizní, nicméně mám za to, že tento druh sentimentu do vesmíru nepatří.. Docela nechápu, proč se všichni tak nervovali. Vědět, že mám v řídícím středisku Edu Harrise ve sněhobílé vestičce, dám si cheeseburger v tubě, vezmu si prošívanou deku s hvězdami a pruhy a nechám se vzbudit, až budeme na Zemi.. ()

Hal_Moore

Tenhle film byl ještě více vzrušující, než jsem po přečtení několika recenzí očekával. Atmosféra strachu z nevyzpytatelného vesmíru je přímo hmatatelná. Některé pasáže jsou docela sentimentální, ale jsou správně rozděleny. ()

TheDarKnig

Tleskám Howardovi. Skvěle vykreslená beznaděj kosmonautů, kteří netuší jak dlouho budou žít a už se nespoléhají, že budou zachráněni. Ale lidé někdy dokážou úžasné věci a jsou schopni přes všechny ty zlé věci i pomáhat a zachraňovat. Ti vědci a všichni, kteří dokázali Apollo dostat na zem, jsou asi největší hrdinové, jaké jsem kdy ve filmu viděl. Do toho všeho hraje znovu precizní Hornerova hudba a my s úžasem sledujeme největší záchrannou operaci v historii. Úžasná atmosféra, skvělé herecké výkony, vizuál je v některých místech dechberoucí. A tento film znovu ukazuje i nicotu člověka ve vesmíru. oscaři zaslouženi 4 ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)