V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

Sany33

Zdvorilo si trúfam povedať že "Čistá duša" je Croweova životná rola aj napriek jeho účinkovaniu v historickom veľkofilme Gladiátor. Až tu na pomedzí šialenstva sa dokázala predrať veľkosť jeho hereckého génia čo beriem ako najväčší klad tohoto filmu. Slušne odsýpajúci dej aj sympatické herecké výkony nie iba hlavnej ale ja vedľajších postáv. Celkové rozuzlenie bolo pre mňa dosť prekvapujúce čo ja ako už náročný divák, ktorý počíta asi so všetkým hodnotím rovnako kladne. Čo už je menej kladné je koniec, ktorý jednoducho sekne sľubne rozbehnutý film a ponúkne vám, ktorý viete čo to o Johnovi Nashovi vec na ktorú ste celý jeho životopisný film čakali a teda udelenie Nobelovej ceny. 87% ()

cross

Výborně natočený, ale především zahraný snímek. Russel Crowe odvádí nadstandartně výborný výkon k čemuž mu hraje neuvěřitelně líbivá hudba Jamese Hornera. Tenhle film vás určitě chytne i překvapí, ale nemůžu se zbavit dojmu, že k dokonalosti mu přeci jen kapánek chybí,což by autoři bezpochyby vyřešlili, kdyby se nejdnalo o autentický životní příběh. ()

davidek

Russell Crowe zahraje všechno. To je rozdíl mezi "Romper Stomper" a "Čistou duší". v obou filmech absolutně dokonalý. ()

jitrnic

Filmy Rona Howarda zkrátka nejsou pro mě. Tenhle mě ještě navíc dokázal pěkně VYTOČIT a nedovedu přesně říct čím. Kýčovitostí, chtěností, okázalostí, uplakaností... To pořád není ono, ale je to něco mezi tím. Russel Crowe hraje přibližně v polovině svých rolí výborně, v té druhé pak předvádí okázalé rádoby herecké koncerty (nejčastěji v Howardových filmech, také u Ridleyho Scotta). V Čisté duši jsem z jeho oscarové kreace dostával alergickou reakci. ()

Amputace

Z reálných podkladů čerpající příběh Johna Nashe, geniálního matematika, je sám o sobě dosti poutavý a přináší nám další z portrétů studie géniů doby dnešní i milulé. Jak lze očekávat, námět bude vycházet především z "podivuhodnosti" ústředního hrdiny, ztvárněného skvělým (i když místy přehrávajícím) Russelem Crowem. Howard, mistr životopisných příběhů, přináší na své poměry neobvykle mnohostranný příběh, jehož podoba (a především podoba hlavní postavy) se každou chvíli mění. Motiv schizofrenie je vyobrazen až epizodně, alespoň na mě tak působí - nemá být pointou, nemá být překvapením, je zkrátka pouhou pasáží, úsekem složitého života. Ed Harris, představující dějově opomenutelnou postavu, mohl dostat mnohem více prostoru, takhle se z něho stává jen nevyužitý doplněk, což lze říci také o Paulu Bettanym, který se mi však svou rolí zapsal do paměti mnohem výrazněji. Magickou atmosféru snímku v neposlední řadě dotváří také jedna z nejoriginálnějších kompozic (a že bylo na čase) Jamese Hornera. V celkovém součtu šlo o dokonalý zážitek, kterému k mému pozitivnímu hodnocení však značně domohla již samotná atraktivnost motivu genialita vs okolní svět. ()

mirec88

Pre mňa je toto film z veľmi blízkeho prostredia. Môj dobrý kamarát má schizofréniu a viem, že to vôbec nie je ľahké. John Nash bol úžasný veľký človek a Russell Crow ho zahral úžasne. Veľmi pekne spracovaný film, aj keď niekedy som sa strácal v tom, čo je realita a čo predstavy. Ale o to asi aj išlo. Aj o to, čo všetko v našom živote je skutočnosť a čo len výplod našej predstavivosti. A s tým sa stretávame denno-denne... ()

Warsheek

V první polovině jsem se stihnul chvilkami nudit, ale to nemění nic na tom, že to byl velký filmový zážitek. Dávám plnej počet a vyzdvyhuju výkon R. Crowea. Skvělé ! ()

Vironey

O samotném Johnu Nashovi toho zase tolik nevím, takže nemohu soudit, do jaké míry je film "objektivní". Nicméně tohle byla nuda k posrání. Slaboduchý scénář, ve kterém je hlavní postava vylíčena nejprve jako arogantní nesnesitelný debil a elitář, aby se vzápětí změnil v dojemnou karikaturu duševně nemocného člověka, který v každém záběru vchrstne divákovi kýbl sentimentu do xichtu. Jinak skvělí herci tady předváděli takovou křeč, že jsem jen nevěřícně zírala - Jennifer Connelly nepřesvědčila jedinou replikou, Russell Crowe zase hrál jen a pouze na lítost (ale až v druhé polovině filmu). Přesto musím některé momenty z druhé poloviny vyzdvihnout, scény na univerzitě se studenty, nebo alespoň vzdáleně mrazivá scéna s kolébáním dítěte. Jediným kladem tohoto filmu ale stejně zůstává pouze hudba, ta se pane Hornerovi vážně povedla, až bych řekla, že je jí pro takový prázdný blábol bez špetky originality škoda. Zdejší hodnocení absolutně nechápu. ()

vyfuk

Bezpochyby se jedná o vrchol Croweho kariéry. Když jsem viděl titulní fotku filmu, netušil jsem, že hlavní roli hraje Russell Crowe, spíš mně to připadalo jako by Nashe hrál přímo Ron Howard. Je zvláštní, že po těch "komediích" se Howard vydal na Čistou duši. Celkem mě zasáhl fakt, že Ed Harris a Paul Bettany jsou výmysly Nashova mozku. Schizofrenie je zřejmě velmi špatná věc, a obdivuji Johna Nashe, že se s tím vším v podstatě dokázal později vyrovnat bez pomoci lékařů. Tento film se mě velmi líbil a víc se mě asi líbil přímo film, než některé doplňující skutečnosti z wikipedie. Já osobně jsem na konci filmu nebrečel, ale ve uvnitř, ve své duši jsem brečel. Dnes už jsem starší a tak mě ani snad moc nerozbrečí Titanic, ale vevnitř brečím a cítím s postavami. Čistá duše si Oscary vysloužila zasloužile a Tento film beru jako vrchol Croweho a Howardovy kariéry. ()

Autogram

Najlepší je asi stred filmu - odhalenie a zvrat. Musím priznať, že aj ja som bol celú polovicu na strane Johna a všetko som filmárom uveril, keďže [pozor spoiler] som o skutočnom príbehu vopred (našťastie) nevedel. Romantické a citové vyvrcholenie už nie je pre mňa, za to jedna hviezda dole. Russell Crowe hrá Johna dobre, ale mal by priznať, že sa trochu, niekdy aj viac, inšpiroval Dustinovým Rain Manom aj keď diagnóza bola iná. - Ma-ma-mám dívku. - Ne? Živou dívku? - Homo sapiens. - Dvounožec? - Ano, má dvě nohy a navyše prohlašuje, že ji v různých směrech přitahuju. ()

Avari.73

Cože?? Russell Crowe nezískal Oscara za tuhle roli?! Ano, nezískal. Tohle byl jeden z prvních momentů, kdy jsem začal Akademii ignorovat. Tady je vidět, že Oscaři se nedávají za to, kdo si je zaslouží onen rok (paradoxně to potvrzuje i fakt, že za nejlepší film roku ho získala právě Čistá duše, i když to mělo být spíše Společenstvo Prstenu), ale za zásluhy nebo za pochvalu... a v tomhle případě neudělení ceny jako trest za chování mimo plátno. Díky Russellově výstupu na britských cenách si zavřel dveře k Akademii a může předvádět sebelepší výkony (Těžká váha), ale tam už si prostě neštrejchne. Obrovská škoda. O filmu bylo napsáno víc než dost, takže nebudu opakovat slova druhých. I když se film tváří jako realistická freska nemocného génia, tak ve skutečném životě byl John Nash přeci jen trošku...jiný, než nám tu je ukazováno. Ale to nic nemění na tom, aby z nás snímek vytahal první poslední a na konci vyplivnul naprosto vyšťavený. Především ve druhé polovině za to může děkovat ústřední dvojici (Russell/Jennifer). Ve filmu mě takhle strhl jen Tom Hanks ve Forrestovi a Heath Ledger v Temným rytíři. ()

TheRoller

Pomerne jednoduchou rovnicou podaný pomerne jednoduchý (skutočný) príbeh prikrášlený podľa potrieb tvorcov/AMPAS. Ale v jednoduchosti je krása, nie? Connelly (po skvelom výkone v Requiem For a Dream) vôbec nesklamala, potešila účasť Plummera a Bettanyho. Russell Crowe sa každým filmov nezadržateľne preráža do kategórii najobľúbenejších hercov, pretože opäť raz predviedol dokonalú ukážku toho, ako vyzerá herecký vrchol. Toto mal byť Oscar! 85% ()

Herzeleid

Po delší době pro mne film, který s sebou nese silný prožitek. Po zhlédnutí ve mě probudil pocit, který lze jen těžko popsat. Každý si to musí dle mého názoru zjistit sám. Výtečná práce po všech stránkách. ()

Dagoussek

Neskutečně velké srdcervoucí drama, shlédnuté několikrát a pokaždé jsem do filmu plně ponořená a na konci vždy hluboce dojatá. ()

Kaja

Oscara si tento snímek opravdu zasloužil, protože výkon Russella Crowea byl famózní. Úžasný příběh schizofreního génia, k tomu krásná hudba..není co dodat 5* ()

Nepi

Skvělý oscarový Russel Crowe se po Gladiátorovi vrhnul na roli neobyčejně chytrého matematika,který trpí schizofrenií....A toho typu,že vídá tři lidi,kteří vůbec neexistujou a jsou jen v jeho mysli....Russel hraje výtečně....k tomu ještě skvělá Jennifer Connelly a mimořádný talent Rona Howarda....dojemný a skvěle natočený film!!! ()

faraon

smutné a prekvapujúce, sentimentálne a profesionálne, výborné herecké výkony + Howard = jeden z najlepšich filmov. Mohlo to byt pokojne aj dlhsie ....tie deleted scenes boli tiez velmi silne..skoda ()

Philoun1

Krásný a silný snímek s ještě silnějšími hereckými výkony. Crowe hraje velmi citlivě ani nevim kde se to v gladiátorovi bere a Jennifer Connelly je krásná herečka a v tomto filmu opravdu září. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)