V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

Germanotta

Z počiatku by ma ani nenapadlo, že celá tá zápletka s hladaním tajných kódov v novinách by sa mohla odohrávať iba v hlave Johna Nasha. Krásna Jennifer Connelly sa snaží pomáhať jej schyzofrenickému manželovi, matematickéhmu géniovi.. Je to krásny film, ktorý by si mal pozrieť každý kto zbožňuje Forresta Gumpa. ()

Sdoom

Lze vůbec něco tomuto filmu vytknout? Asi ano, ale to bych se musel hodně snažit, abych vůbec něco k vytknutí našel. Russel Crowe zde opět dokazuje, že dokáže fantasticky zahrát i jiné role než tvrďáky. Opravdu krásný film o skvělém člověku, jednoznačně na 5 hvězdiček. ()

upson

Russell Crowe podává bravurní výkon. Ron Howard je monster ultra brutální režisér, co umí filmu navléknout slušivý kabát :-) . Celá koncepce děje směřující do nitra schizofrenií trpícího matematika je povedená. Velmi dobré druhé housle Paula Bettanyho a Jennifer Connely. 110% ()

Zemi11

Je ostudou, že zhlédnutí Čisté duše není náplní alespoň jednoho semináře na ekonomických školách. Inženýr ekonomie si nemůže říkat inženýr pokud neviděl a - nepochopil... ()

Maynard.

Tomuhle se říká opravdová filmová lahůdka s velkým L. Samozřejmě, že jsem viděl již několikrát, ale teĎ mě tenhle kousek zasáhnul asi nejvíc. Asi sem si teprve teď představil, jaký to musí být pocit žít v těle, který tě "neposlouchá" a sám sebe přesvědčovat o tom, že vidíš přeludy. Zajímavý bylo vidět Čistou duši tentýž den, kdy jsem viděl Noah )hrajou tam totiž stejný hlavní hrdinové- Russel a božská Jennifer). A věř tomu nebo ne, těch 13 let se na obouch hercích celkem podepsalo :o). Tohle jeden z nej filmů, který jsou podle skutečnosti. Howard je skutečně výkyvový rejža, od kterýho se dá čekat dokonalý film, ale i totální šit. Zatím je můj top - Rivalové. Už se těším na další skouknutí. ()

MurielRezek

Mimořádně lidský film. Čistá duše patří spolu s Přeletem nad kukačím hnízdem, Forrestem Gumpem a Světem podle Prota ke čtveřici mých nejoblíbenějších filmů s podobnou tématikou.„Otázka trápí mě nocí dnem, zda lidstvo či mé já blázen je.“ Albert Einstein ()

gutshoter

Napodruhé absolutní bomba, trochu nechápu své předešlé čtyři hvězdy. Plná palba, která mě nenechala usnout, nenechala myšlenkové pochody po zhlédnutí ani na chvíli v klidu, a to na dlouhou dobu. Opravdu silný, biografický snímek. ()

echuckie

Představte si, že se najednou dozvíte, že lidi a věci, na kterých vám záleží, nejsou pryč, lidi nejsou mrtví. Je to horší. Nikdy ani neexistovali. ()

herr_carter

Film z mojí TOP 10, co k němu dodat? Herecký superkoncert Russella a Jennifer, který by měl vidět ale úplně každý a zároveň zpytovat svědomí ten, jenž dal hodnocení méně jak 4*, to je pro mě absolutně nepochopitelné. Filmu není co vytknout, z Hornerovy hudby celou dobu mrazí a sem tam ukápne slza, tady se nebojím o označení jako "nádherný film"..................moje hodnocení = 10 z 10. ()

sedm.1

Strhující oscarový výkon Russella Crowea (za který pro mě nepochopitelně Oscarem odměněn nebyl) dělá z této už tak mimořádné podívané skutečně nezapomenutelný a intenzivní filmový zážitek, který by měl každý milovník filmu opravdu znát. Jakmile se totiž podaří spojit tak úžasně silný a zajímavý příběh, který je navíc zpracován na základě skutečných událostí a reálné postavy, s tak dokonale zahranými postavami, vznikne vždy něco dech beroucího a ojedinělého, jako se to povedlo právě v případě Čisté duši. Životní příběh, respektive osud, Johna Nashe je natolik až neuvěřitelný, ale zároveň i inspirující, že si o filmové zpracování jednoduše říkal a je to vážně síla, čím si lidé trpící schizofrenií musí projít, ale zároveň jak strašně moc těžká situace je to i pro jejich okolí, ty nejbližší pak obzvlášť. A právě tato nemoc, její průběh a následky jsou ústředním tématem Čisté duše Rona Howarda, ale spíš než depresivní drama to celé pojal, navzdory bezvýchodnosti vůči té nemoci, poměrně optimisticky, s pořádnou dávkou laskavosti, obětavosti a lásky, čímž se mu podařilo vyvolat snad ještě působivější a silnější emoce, než kdyby tlačil na pilu jen s tím, jak je to kvůli tomu všechno v reálném životě v háji. Celá zápletka navíc disponuje i úžasným spádem, mnoha nečekanými a perfektními zvraty, velice působivou atmosférou, výraznou hudbou a samozřejmě zmiňovanými hereckými výkony, kdy na fantastický výkon Russella Crowea budu ještě dlouho vzpomínat, ale byla by chyba zmiňovat jen jeho, neboť především nádherná Jennifer Connelly a Paul Bettany odehráli též výborné party, prostě herecké výkony vystřelují tento snímek opravdu až na filmový Olymp. Zkrátka, úžasný filmový zážitek a povinnost pro každého filmového fandu, víc netřeba dodávat. ()

kenkaku

Jeden z nejdokonalejších filmů co jsem viděl… Svou dokonalost projevuje šíří spektra jakou umí oslovit diváka. Vnímavý divák (aniž by před tím proslídil Wikipedii) totiž prokoukne zápletku celkem časně (Marcee neplaší ptáky). Poloretardovaná komerční opice si sice nevšimne ničeho, ale díky scénáři si může užit jedno překvapení za druhým (a prakticky prožívat Nashovi stavy z první ruky). Takže si film opravdu může vychutnat každý. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...tak nevím, ale tohle mě moc nevzalo, takové celé zmatené, nevýrazné, prázdné. Celkem mě to nudilo a ničím mě to nezaujalo. R. Crowe dobrej, ale to je všechno ? ()

MARTIN*I

Film, který si rozhodně zaslouží 5 hvězd.. Skutečný příběh, velice dobře a subjektivně natočený a skvěle zahraný. A taky velice smutný... ()

chef

Crowe svoju ulohu zvladol ako aj Howard a film je aj napriek svojej metrazi pozeratelny od zaciatku do konca. Avšak Jennifer Conelly a oscar za jej ulohu v tomto filme mi naozaj nejde do hlavy, tak ako aj absencia oscara v pripade Crowea. Kazdopadne vsak mozem povedat, ze ide o film hodny zhliadnutia ci uz po stranke filmarskej alebo po stranke ludskej, na ktoru film odkazuje. 85% ()

velkyvezir

Tak tento film mohu opravdu kdykoliv. Russel Crowe předvádí výborný herecký výkon a rovnocenými partnery mu jsou jeho schizofrenií smyšlené postavy - Ed Harris, Paul Bettany a Vivien Cardone. Jennifer Connelly ohromí nepochybně každého svým půvabem a především zachycením - spolu s Crowem - představy, co se míní slovem vztah. ()

bari68

Bravo Russelle , bravo! Pre tento herecký výkon výborného stvárnenia geniálneho matematika Johna Nasha neexistuje iné vyjadrenie. Film sa z pohľadu jeho vnútornej formy dá rozdeliť na 2 časti.Prvá, ktorá nás oboznamuje s našim hrdinom, ktorého popisuje ako čudného, ale zároveň mimoriadne talentovaného mladého človeka.V druhej časti nastáva obrovský zvrat deja ,kde všetky veci, ktoré doposiaľ videl a ktorým veril ,zisťuje , že pravda je niekde úplne inde ,ďaleko od jeho mysle.Z pohodovej romantickej a mierne úsmevnej atmosféry v štýle Willa Huntinga a niektorých vlastností Rain Mana film skĺzol na vážnejšiu miestami napínavú komorno-mysterióznu drámu. S nomináciami na Oscara vrátane najlepšieho hereckého výkonu, hudby a masiek naplno súhlasím. John Nash ako človek, musí byť veľmi osobitá jednotka aj v opravdickom živote.Je to mozog plný matematiky, rovníc, čísel,vymyslených ľudí, schizofrénie, strachu, ale aj pocitov lásky k svojej žene , svojmu synovi .Ale hlavne je to človek , ktorý dal svetu nové možnosti. Svet ho za to odmenil Nobelovou cenou.Zaujal Rona Howarda na natočenie filmu . A Ron,Russell a Jennifer zasa zaujali mňa.A ja dávam tomuto filmu samozrejme 5*. ()

Seti

Musím se přiznat, že jsem mírně zklamán. Moje očekávání byla asi přeci jen moc vysoká. Film má na mě příliš rozvláčněné tempo a u některých pasáží jsem se vyloženě nudil. Uznání si však zaslouží herecké výkony v čele s Russellem Crowem a Jennifer Connelly. ()

iXtr3m3

Môj komentár mi "ukradol" užívateľ "LIMA" (srandujem). Vynikajúci film, ktorému do absolutória chýba niečo malé, čo nedokážem síce definovať, ale viem isto, že mu to chýba. Zvláštne, ale pravdivé. ()

darwin

Další strhující herecký výkon Russella Crowea, tentokrát doprovázen taktéž skvělým výkonem Jennifer Connelly. Jediná moje výtka směřuje ke klasicky hollywoodskému vyobrazení choroby a ke glorifikaci hlavní postavy. Nash v tomto filmu vypadá jako andílek, který je vlastně pouze obětí své geniality. Také jeho manželka má ve filmu téměř svatozář. Skutečnost byla pochopitelně méně růžová. Hollywood však není možné změnit, tak je třeba tomuto filmu zatleskat. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)