Námětem pro celovečerní filmový debut šestadvacetiletého režiséra Jana Hřebejka se stala stejnojmenná „pamětnická“ povídka Petra Šabacha z knihy "Jak potopit Austrálii". Originální muzikálová komedie je situována do Dejvic konce 50. let, žijících poklidně svým „maloměstským“ způsobem ve stínu rudé hvězdy na špici hotelu Internacional. Do světa rodičů, náruživě žijících všedními starostmi, aby zaplašili tíži doby, a jejich ratolestí, jejichž tušení „světa venku“ podporuje exotický obsah popelnic zmíněného hotelu, vtrhne jednoho dne mladík Bejby. Nevinný pra-chuligán svým výstředním oblečením a vášní pro nezvyklé rokenrolové rytmy způsobí pozdvižení – mládež je nadšena a rodiče si zoufají. I když svérázný prorok je nakonec zničen (podobně jako mnoho jiných, kteří ukázali cestu), pro generaci kluků znamená jeho zjevení klíčový obrat v jejich životě... Jan Hřebejk, inspirován Vlasy M. Formana, svou výpověď o 50. letech spojuje s výraznou videoklipovou stylizací. Základní dějová linie se zcela přirozeně rozvíjí i v písních a suverénně realizovaných tanečních číslech. Zásluhu na zdařilém výsledku má spolupráce kameramana Jana Malíře, choreografa Josefa Prouzy a autora písní Ivana Hlase. Vesměs přesně obsazeným hereckým představitelům dominují Jakub Špalek, Martin Dejdar a Josef Abrhám. Zdařilý muzikál příjemně překvapil a nadchl řady příznivců. Získal Českého lva za nejlepší film roku 1993. (Česká televize)

stilgar1

Pokus o český muzikál, který i přes nepříliš velké herecké nadání hlavního aktéra nedopadl zase až tak úplně zle. Jistě jeden z vrcholů tvorby Hřebejka, který se však stejně drží velmi blízko průměru... ()

Kothy

Super porevoluční muzikál. Zajímavé je, že i když se ve filmu Dejdar jako Bejby objevuje asi jenom čtvrt hodiny. Většina lidí ho považuje za hlavní postavu. "A vaše saka, vám posere pták." :D ()

swamp

Slabší herecké výkony v některý vedlejších rolích tentokráte dokonale zastínila forma filmu. Výborný muzikál, u kterého jsem se stále usmíval - odpouštím mu ty nedokonalosti. ()

Slartibarkfast

Pěkný film o rozpolcenosti mladistvých a jejich problémech. Ale jako muzikál trochu nemuzikální. Sem tam song akorát ruší dobrou dějovou linii, protože je tam násilně vklíněn, namísto pozvolného náběhu. Nějak jsem tomu nepřišel úplně na chuť, ale zaokrouhlím svoje hodnocení nahoru. 70% ()

nascendi

Šakalí léta sú dôvodom, prečo Hřebejkove filmy (až na výnimky) nemám rád. Ono sa  udalosti nejako udejú. A po x rokoch príde ambiciózny scenárista a režisér a vytvoria obraz tej doby. Obraz tak falošný, až hrôza. Ako človek, ktorého história zaujíma iba okrajovo a účelovo som ochotný prijať najrôznejšie príbehy z dôb dávno minulých. Ale nie som ochotný prijímať sfalšované verzie života v rokoch, ktoré si pamätám. To je prípad Šakalích let a čiastočne aj Pelíškov. ()

WANDRWALL

Tenhle film je filmem studentským. Ale zvedá ho hudba Hlase. Některé scény jsou známé z jiných filmů, jsou zde jen zkopírované. A taky vztahy muž - žena... Tu a tam ale i pěkné připomenutí "nylonového věku", ale to jsou jen okamžiky. ()

Bachy

Za tří výborné pány dávám tři hvězdy. První pro skvělý výkon Josefa Abraháma, druhá za stylovou jízdu Martina Dejdara a třetí za parádní muziku Ivana Hlase. Jenže příběh je prostě jakžtakž seplácán a o hlavních hrdinech se stejně za 110 minut nedozvíte skoro nic až na to jací rebelové to byli. ()

Chrustyn

Doba zde ještě není tak detailně propracovaná jako v novějších Pelíšcích ale i tak velice zábavná podívaná s chytlavými písněmi a možná nejlepší rolí Martina Dejdara. ()

Arsenal83

Fakt jeden z najnudnejších muzikálov vôbec, a to pre mňa už slovo muzikál stelesňuje nudu. Výrazný Dejdar je jediným pozitívom filmu, Abrhám je z úcty nekritizovateľný, ostatné "výkony" úplne zabudnuteľné. ()

Šandík

Šakalí léta svým spojením muzikálu s hraným filmem kupodivu nevýrazněji připomenou filmy Tomáše Vorla nebo divadelní představení divadla Sklep. Hřebejk ovšem není Vorel a jeho opus postrádá nadsázku, nutnou k tomuto dosti neorganickému spojení. Jistě, dalo by se tvrdit, že zde Hřebejk navazuje na starší české muzikály, především na Starce na chmelu, ale to by muselo být ve filmu té hudby víc a lépe zvládnuté a hrané pasáže by se naopak musely s hudbou lépe propojovat, nikoli vytvářet v podstatě autonomní příběh, který by se obešel i bez hudebních "vložek". Totéž lze ostatně říci i v případě, že by Hřebejk inspiračně pohlížel ještě výš, k americkým filmovým muzikálům, například k Formanovým Vlasům, jež filmové pojetí hudebních pasáží Šakalích let v něčem také připomenou. Nejen hudební, ale ani hrané pasáže nejsou herecky rozhodně stoprocentní. Některé scény jsou dějově nepřehledné, střih je notně ledabylý, hercům je čas od času neuvěřitelně špatně rozumět, takže se divák místy chtě nechtě poněkud ztrácí. Výsledkem je nezvládnutý mix muzikálu a komedie, který nedrží příliš pohromadě a nemá vlastně ani přílišnou dějovou logiku. Samostatnou kapitolou je pak závěr filmu, jemuž sice na jedné straně nelze upřít velkolepé finále, dokonce vlastně dvojité až trojité, ale který také působí dojmem čiré fantasy, v níž tvůrci zpočátku pracně budovaný dobový rámec zcela zazdí. Jistě, i tady se lze vymlouvat na autorskou svobodu a právo vytvářet autonomní příběh, ale obávám se, že v tomhle případě by bylo podobné tvrzení čirým alibismem... Celkově je film kvalitativně velmi nevyvážený a slušně natočené scény střídají scény natočené velmi špatně, ostatně, u Hřebejka žádný div... Celkový dojem: 65% ()

Oktavianus

Jeden z mála Hřebejků, na kterého se můžu podívat rád. Navíc v Internacionalu (respektive dnes Crown Plaza) jsem jeden čas brigádničil, což mi přidává na nostalgii a zřejmě i ovlivňuje hodnocení. Ale co. ()

Ivoshek

V roce 1993 to byl rozhodně velmi nadprůměrný a zajímavý počin a v kontextu doby je potřeba vnímat mé 4 hvětdičky. Příběh z 50. let je fajn, herci jsou fajn (a to včetně dětských!), Hlasova hudba je taky docela fajn a Abrhám jako policajt bez chuti a čichu je naprosto úžasný. ()

honajz

Scenáristicky zcela mimo, hudební koncepce na hlavu postavená (hitovku přece nevrazte doprostřed, ale nakonec na konec), a nehrát v tom Sylva Tománková, a nebýt tam dobré Hlasovy písničky, je to spíše na odpad. ()

SOLOM.

Ačkoliv Jan Hřebejk viditelně tímto muzikálovým filmem moc lidí nepobavil, já byl vcelku spokojený. Je sice pravda, že děj byl místy až chaotický (no slovo děj…), nicméně Dejdar a Abrhám potěšili svými výkony. Občas jsem se u toho i zasmál, taneční choreografie taky nebyly nejhorší a písničky super. Takže na průměr to bohatě stačí… ()

Othello

První půle devadesátých let v Česku se z filmového hlediska vyznačovala vzestupem vizuálně výrazných snímků s velkými rozpočty od mladých nadšených režisérů, které však bohužel neměly v náhlé záplavě západních, doposud nedostupných titulů, kdovíjaký divácký úspěch (dále viz třeba Kouř, Akumulátor 1, první Renčové). Zároveň na nich bylo vidět okouzlení tvůrců právě západními tématy a přístupy, které nadšeně švédovali. Proto vznikly možná trochu mimoděk zvláštní zeitgeist filmy, které fungují daleko více pocitově a povrchově než že by měly nějakou hloubku, ale zároveň z nich prýští strašné nasazení, energie a radost tvořit, přičemž se stále odehrávají v zešedlých socialistických kulisách. Šakalí léta jsou filmem, který nijak zvlášť dobře vypráví příběh o něčem, co tu nikdy nebylo způsobem, jaký tu nikdo doposud nedělal. Vzniká tak mimoděk nějaké zvláštní universum, kterému se lze racionálně v pohodě ubránit, ale které jinak díky vynikající kameře, výpravě a scénografii (aka "úvod do hřebejkovské komunistické hnědi") lze zase nakrásně propadnout na té pocitové úrovni. S čímž my, bývalí kluci z pod Julišky, rozhodně nemáme problém. ()

ScarPoul

Nezáživný pseudoumelecký, predrevolučný, na niečo sa hrajúci film, ktorý nemá absolútne čo ponúknuť. Neviem čo si vy predstavujete pod pojmom rock´n ´roll ale ja niečo čo vás chytí a už nepustí, lenže v tomto filme sa nenachádza ani jedna dobrá skladba a dá sa povedať že to má od rock´n ´rollu pekne ďaleko, Hřebejk režisér kultových snímkov ako pupendo a pelíšky tu síce len začínal ale netvrďte mi že aj režíjny debut nemôže byť dobrý. S hercov najviac vyniká skvelý abrahám, ktorý si podľa mňa ako jediný zaslúžil českého leva zo všetkých tých cien čo tento film získal. Ostatný a hlavne ten český Tobey McGuire sú len a len na smiech. Dve dobré scény- teta rozbije okno keď chce zabiť muchu, a šťanky namiesto piva to je všetko čo tento film môže ponúknuť a čím zaujať. Skrátka maximálna hlúpsť s tupým pražským afektom, ktorá bola nudná a naprosto hlúpa. ()

maseer2

jeden z mála dobrých českých muzikálů se skvělou hudbou Ivana Hlase - soundtrack si klidně poslechnu i dnes.. ()

BoPo

Nemusím Dejdara, nemusím filmy kde sa spieva, ale toto som dokázal pozrieť bez toho aby som bol znudený alebo zhnusený. Takže zaslúžené 3*. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám