Nahlédneme do světa dvou stárnoucích sester, intelektem i povahou zcela odlišných, a to s citlivým humorem a velkým pochopením, který tomuto snímku náleží. Ta první z nich, Jiřina Venclovská (J. Jirásková), je náročnou, úspěšnou a obávanou primářkou interního oddělení v městské nemocnici. Ta druhá, Fanynka (J. Bohdalová), je i ve zralém věku nevinným dítětem, které hledí na svět s naivní důvěrou a úsměvným očekáváním. Ta první se o sebe umí postarat dokonale, ta druhá je v dětinské nesamostatnosti odkázána na vnímavou péči bližního, který ji bude umět pochopit a milovat. Celý život žily tyto dvě ženy životy navzájem nezávislé. Osud je ale svedl dohromady a obě musejí projít krkolomnou cestou nesnadného soužití s neustálými rozmíškami… (Česká televize)

Bila_pani

Nepatřím mezi fanoušky Bohdalové, ale nedokážu si představit, že by roli Fanynky hrál někdo jiný. Je jasné, že ji Hubač psal Jiřině na míru. Tenhle film je prostě doják, od začátku do konce, viděla jsem ho nesčetněkrát a nikdy mi nezůstane oko suché. Fany se chová bezelstně, jako dítě, které má svůj vlastní svět a okolní věci vůbec nechápe. Dostává mě ale její láska ke zvířatům a právě ta naivita a čirá dobrota, která pramení právě z té prostoduchosti - vůbec nevím, co obnáší život s takovým člověkem a zcela jistě to je hra o nervy, ale na mě působí Fany jako člověk, na kterého prostě nemůžete být zlí. A to, že se Bohdalové povedlo vzbudit ve mně tak sugestivní a intenzivní dojem, je na pováženou. Konec se dá celkem snadno předvídat, ale stejně to člověku láme srdce. Ale za Bohdalovou nezůstávají pozadu ani herečtí kolegové - Jirásková a Donutil, který byl vyloženě na pěst. Neopomenu zmínit ani hudbu Petra Hapky... film si podle mě rozhodně zaslouží vyšší hodnocení než 68%. ()

domchacha

Špička mezi českými dramaty. Výkon paní Bohdalové, stejně jako scénář mistra Hubače dělá tento snímek originálním melodramatem, které jistě stojí za zhlédnutí. A propos - Jiřina Bohdalová si po boku kolegyně Jiráskové zahrála za svou kariéru nesčetněkrát. Pouze v tomto díle si ale "vyměnily role" a tak se nám naskýtá jedinečná příležitost užít si jindy sebejistou Bohdalku v roli slaboduché Fany, zatímco její úspěšnou a sebejistou sestru ztvárnila jindy tolik jemná a tak trochu zakřiknutá Jiřina Jirásková. Věřte nebo ne, vaše oči nezůstanou suché! ()

MDavid

Film Fany patří mezi nejlepší české filmy, tudíž mě velice překvapilo, že tento film má pohých 69 %, což je velice malé ocenění za hvězdné výkony paní Jiřiny Jiráskové a zejména Jiřiny Bohdalové, která v tomto filmu ztvárnila svou nejlepší roli. Film mě místami rozesmál, ale i dojal. ()

mzop

Moc pěkný film. Jen mě mrzí zdejší nízké hodnocení, snímek by si zasloužil bezpochyby vyšší. Velký příběh jako šitý na míru dvěma velkým českým herečkám - jejich výkonům tleskám! Skvělé! ()

Jablkohruska

Velice pečlivě propracovaná hra na city, která však Karlu Kachyňovi naprosto skvěle vychází. I přes občasné sklony k hluboké sentimentalitě film rozhodně nespadá do polohy laciné kýčovitosti - ba právě naopak - působí jednoduše, a přitom majestátně, skromně ve svém zpracování, avšak velkolepě v tom, co vyjadřuje. Mistrovské herectví obou hlavních představitelek netřeba rozebírat (a ani nemožno rozebírat, neboť některé situace jsou slovy těžko popsatelné a nejlépe je vyjadřuje samotný film). Z celkového hlediska pak na filmu zvláště cením prvek opakování - určité zdánlivě nedůležité situace se zde vzájemně podobají, což ještě zesiluje divákův dojem. Proto pro mě také není nejsilnějším momentem filmu jeho závěr, ale chvíle, kdy Fany, snažíc se vydělat si peníze na vlak, začne žebrat s prosícím panem Divokým, což asociuje jednu ze scén ze začátku filmu, kdy chce Fany pomoci muži, který žebrá úplně stejným způsobem, její sestra jí to tehdy však nedovolí. Scéna se žebrající Fany byla dokonalá - měla pouze jedinou vadu, a sice že mohla být delší, a to alespoň o 10 vteřin, aby se divák stihl patřičně dojmout a slibně se rozvíjející hudební motiv nemusel být tak násilně utnut. Film vřele doporučuji všem, kterým pod vlivem dnešního uspěchaného života ještě nezkamenělo srdce. 95% ()

Izi odpad!

Naše "Vaše" Jiřina opět v akci.... Škoda, že tu není nic horšího než opdad, jen ji vidím a dostávám rakovinu očí. ()

josefkam

Když je napsán skvělý scénář, dobrý režisér z něj vytříská naprosté maximum. A to je přesně případ tohoto filmu. Herecký koncert dvou Jiřin, které se po celý film "přebíjejí" v hereckém umění. Pro mě (čistě subjektivní názor a pocit) o chloupek vyhrála Jiřina Jirásková. Všechny ostatní postavy filmu jsou však natolik "neviditelné", že si je nepamatuji, to je snad jediná slabina. Na druhou stranu, dvě Jiřiny doplňuje super hafan... No, ze scén filmu nezapomenu s úsměvem první: Mistr Propper čistí čistě, až se sami vidíte... a druhou s mrazením v zádech a slzou v oku: "Tak pojďte dál, pane Divoký" ... Celkové hodnocení: 9 z 10, tj. 4,5 hvězdičky ()

Longview1994

Koho do boha zaujíma nijaká autistická žena, ktorá nevie kde je sever. OMG mál som také nervy ked som to pozeral, bože, taký mala hlas ako keby bola sfajčená. ()

Generi

Jelikož je film hodně podhodnocený - no jo, málo krve a taky se tam nestřílí- tak dávám 5*, jinak tak za 4*. ()

horskejvlk

Ano klasický Kachyňa, milý film až doják, dobarvený srdcervoucí hudbou. Začátek Hubovi filmové angažovanosti v českém filmu, všechno dobré až na přítomnost mileneckého vztahu primářky a jejího sekundanta, mohlo by být jistě v Hubově případu ale v Jiřině Jiráskové již 64 let to vypadalo opravdu nevěrohodně až trapně. Jiřína Jirásková hrála samu sebe, starou ženu, která profesi obětovala svůj život, ten svůj prohrála se samotnou a osamělostí ve stáří, manžela, milence i dítě nebo potomky vše prohrála. Tedy její projev je typický melancholický. Jiřina Bohdalová, no to je jiný kafe v této roli ji neznáme a zahrála ji skvěle, asi tím že její soukromý život byl zcela jiný a hlavně měla děti a proto umí hrát všechny polohy. Film je nepatří mezi ty oblíbené “Městem chodí Mikuláš” je daleko vydařenější. Ve fany vidíme klasické devadesátá léta, márkety a obchodní centra ještě neexistovala vybavení bytů je jak v kanceláři advokáta převládá bílá, šedá a černá. Miroslav Donutil filmu dodal takovou ironii jinak poetickému snažení, Ty trdlo hloupý, Seber se a vypadni nebo se neudržím kopnu tě doprdele…no a teď mám těžký hřích”. ()

brand28

Opravdu chytí za srdce. Nádherný dojemný příběh při kterém se i usmějete ale i popláčete. Herecký koncert Jiřiny Jiráskové a hlavně Jiřiny Bohdalové. Bohdalka je opravdu neuvěřitelná. Herecký výkon jaký jsem ještě neviděl. Pět hvězd je opravdu málo. ()