Malá mořská víla

• angličtina The Little Mermaid (více)

Pohádkový film Malá mořská víla byl natočen podle stejnojmenné pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Vypráví o tragické lásce mořské bytosti k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější, co má - svůj hlas a život. Příběh zahrnuje prvky opravdové lidské tragiky a životního dramatu. Proto je určen nejen dětem, ale i dospělým. Ve filmu byla použita řada náročných triků, velkou roli v něm hraje výtvarná stránka i pohybový projev představitelů obyvatel podmořského světa? (oficiální text distributora)

darkchipmunk

Nedávno jsem slyšela v jednom podcastu, že pohádky jsou zdrojem lidské moudrosti. Možná. Ale jsou to taky neskutečně naivní příběhy předkládané dětem, kterým se neříká celá pravda, a které pak bývají rozčarované, když dospějí a uvědomí si, že pohádky jsou příběhy, které mají to štěstí, že se prostě uzavřou ve správnou chvíli, a navíc nabádají k černobílému vidění světa a vztahů. Jsou taky často nechutně moralizující. Možná proto mám odmalička nejradši pohádky, který jsou temný, podobají se totiž realitě víc, ale pořád v sobě skrývají magii, pro kterou je zbožňujeme. Nejvíc miluju Pannu a netvora. Ale mám strašně ráda i Malou mořskou vílu. Andersen se totiž nebál říkat pravdu. "Možná se zamiluješ a obětuješ všechno svým snům a svojí lásce, ale ono to prostě nemusí vyjít. Tvůj princ třeba neví co chce, nebo si vybere jinou. A ještě je to tak nespravedlivý, že se do ní osudově zamiluje, protože si ji původně splete s tebou. A ty mu to nikdy nebudeš moci říct, protože starší, záludná čarodějnice (ve skutečnosti spíš ženská, žijící na okraji vaší společnosti a vypuzená patriarchátem - tvým otcem, králem moří) ti upře tvůj největší talent a přivlastní si ho. Do toho ještě v lidském těle musíš zažívat neskutečnou bolest, o které víš jen ti a tví příbuzní na mořském dně, a nikomu z lidí o ní nemůžeš říct. Když ti tvé plány nevyjdou, máš možnost si zachránit život, ale to bys musela přestat být hodná holka, a to ty neuděláš. Volíš tedy radši smrt. Pukne ti srdce kvůli neopětovaný lásce." Nejmelancholičtější pohádka, co znám. Navíc Kachyňa předlohu nijak neidealizoval a bolestný příběh podtrhl filmovou melancholií, všechno je v tom filmu smutný. Malá mořská víla je de facto z rozvedené rodiny, protože královna nezemřela, ale opustila krále i dcery kvůli člověku. Víla, která se špatně zamiluje a umře kvůli tomu a princ, který se vlastně taky špatně zamiluje, protože ho moře potrestá. Že princezny hrají sestry Šafránkovy filmu dává další vrstvu významů. Lidi je rádi porovnávají. Asi jako každý sestry. Mně osobně to přijde ujetý, ale okay. Mirka je lepší. V Malý mořský víle rozhodně. Princ si příznačně vybere Libušku, protože je debil. No já mám sklon držet s outsidery. Nejen proto mořskou vílu mám moc ráda. Byť to vlastně není typická česká pohádka. Je ale mnohem filmovější než spousta z nich, má krásnou kameru, mizanscénu - barvy, moře... herce (Svojtka!) a hudbu. Nádhera. Češi ji moc nemusí, ale to mě nepřekvapuje. S lidovými názory se málokdy shoduju. ()

johael

Tak tohle se nevyvedlo. Nudonudný suchopár. Čím to? Vážnou hudbou? Absencí vtipu? Uměleckým výrazem? Bylo to, jako když se do bijáku těšíte na flák a la Šíleně smutná princezna a místo toho vás vážné tváře upjatých soudružek uvaděček uvítají na pásmu poezií proletářských básníků šmrnclém baletem ochotnického divadla pracujících. ()

jobina

Když já ty Andersenovy konce nemám ráda. Přitahuje mne ta tajemná síň v mořském světě, brečím u mořské pěny. Jako dítě bych ji znovu vidět nechtěla a i nyní se ji vyhýbám. Zase na druhou stranu musím uznat, že ve své době s daným uctíváním spisovatele, to nebyla tak špatně natočená "pohádka". ()

vhorky

Pohádka, kterou ocení spíše starší diváci, protože je pojata více umělecky. Vyniká dokonalou vizuální i hudební stránkou. Své kouzlo dodává prostředí, kde byla točena. Jedna z dalších pohádek, která není nijak zromantizovaná a drží se původní tragické předlohy. ()

palailogos

Když je mi sladkobolno a chce se mi býti smutným, sáhnu po téhle pohádce a pustím si ji. Neotřelé kostýmy, atmosféra, skvělé herecké výkony. Koncert pro pana Lukavského a neokoukanost Mirky Šafránkové, jednoznačně lepší volba než Libuška. A neskutečná muzika, hlavně na konci. Vždycky mi utrhne srdce ()

Zumi

Lepšie spracovanú Malú morskú vílu si neviem predstaviť. Réžia, herci, výtvarná stránka, kostýmy, hudba, všetko je úžasné. Dokonale vystihujúce atmosféru podmorského sveta a myšlienku Christianovej rozprávky- láska je nadovšetko. Láska nad strach z vlastnej smrti. Aby ten, koho milujeme, mohol žiť, s tým, koho miluje. Krásna rozprávka, ktorá sa ma hlboko dotkla v detstve a rovnako i teraz. ()

victorking

Podle mě je to pohádka s přesahem a absolutně sillnou atmosférou.Pamatuji jak jsem byl na tento film v kině jako dítě.A už tehdy mě to silně zasáhlo.A opět neuvěřitelná hudba od Zděnka Lišky. ()

quiz

Pohádka o citovém vydírání... Věděl nebo nevěděl princ, že ho před utonutím zachránila Malá mořská víla? Princ NEVĚDĚL, že ho zachránila Víla (dále jenom Víla s velkým V - Mirka Šafránková) 2x se na to ptal, kdo ho zachránil...jednou princovu otázku Víle tlumočí Lukavský a jednou se princ ptá osobně Libušky, ale ta přizná, že ho jenom našla. Hlavní postava "Malá mořská víla"...M. Šafránková Tak tady ta film. postava mi byla nejméně sympatická, ale ne z důvodu ztvárnění role M. Šafránkovou i když - pro ni typické - to roztomilé žvatlání (intonace, zabarvení hlasu) časem začne lézt na nervy (ale pohádky to vyžadují :).....ale pro její tvrdost, dravost, nekompromisnost jít za svým cílem i když všechno skryté pod rouškou roztomilosti, zdánlivé naivity, infantilnosti, hluboké lásky k princi. "Potřebuji den, abych mu řekla, kdo ho zachránil..." Tedy něco za něco, zřejmě také POVINNOST prince jí za to milovat a vzít si ji. JÁ tě miluji, tedy TY mě MUSÍŠ milovat také....nakonec jsem tě zachránila. A to všechno bez ohledu na to, co by si o tom všem myslel princ (kdyby se ho na to mohla zeptat). Z dnešního pohledu jenom citové vydírání...jestli nebude po mém, tak si něco udělám. A dále... "Pomoz mi tatínku, králi všech moří, dej mi něco, aby na ni zapomněl..." (dýka) - jenom čiré sobectví (egoismus všech milujících :). Vílou odstrčená ruka Libušky z princovi hrudi a políbení prince ("postelová scéna" na konci filmu), jsi jenom můj, nikdo jiný na tebe nemá nárok, nikomu jinému tě nedám, radši se zabiju. Kdyby Vílu hrála např. Valerie Zawadská, tak by to určitě dopadlo jinak :). Z film. hlediska ("řemeslná" práce) tomu nelze až zase tak moc vytknout. Na tu dobu dobré filmové triky (ztroskotání lodě), Adršpašské skály přeměněny na podmořskou krajinu vytvořily "skutečnou" iluzi toho....."tam někde pod mořem", jediné snad co se mi zrovna moc nelíbilo, byly kostýmy. ()

Teplebrusko

Celkom ma sokuje pomerne nizke hodnotenie tejto velmi kvalitnej rozpravky! Hudba je naprosto dokonala, magicka, morsky svet tak trocha inak.. morske vily bez tradicnych rybich chvostov, neokukana tvar princa, Svojtka ma nielen krasny hlas... Mirka Safrankova uplne perfektna mala morska vila, ktora ma vsetko: nevinnost, krehkost, zranitelnost, krasu a naivitu.. Najvernejsie sfilmovana verzia Andersenovej rozpravky, aku poznam! Ruska Rusalocka, ci Disneyho Ariel su len slabucke odvarky v porovnani s tymto ceskoslovenskym skvostom! ()

MagyG

Rozprávka, ktorá tak trochu vybočuje z klišé typických happyendoviek. A to je dobre. Musí byť všetko na jedno kopyto krásne a šťastné? Andersen nebol romantik a do svojich príbehov sa nebál dať aj tragédie. Tie sú totiž bežnou súčasťou života, či sa nám to páči, alebo nie. Takmer majstrovský filmársky kúsok, len ten morský princ mi tam nesadol. Inak skvelé. ()

eva1984

Moje nejoblíbenější pohádka už od dětství,možná proto,že to tak úplně pohádka není a Andersenovy pohádky nepohádky mám ráda dodnes..Nadčasový příběh,pěkná hudba , krásná úvodní písnička , účinkování sester Šafránkových i jedna z životních rolí Lukavského,tomu dodá pravé kouzlo a atmosféru. ()

ivour

Malá mořská víla, je prostě příběh ze života. I když se obětujeme ne vždy získáme co chceme. Ne vždy krásný princ padne do naší náruče. Ne vždy to končí... a žili spolu šťastně až do smrti. Až příliš jsme si zvykly na happyendy. Tohle je skutečnost. Je to příběh o velké (jednostrané) lásce, bolavém srdci a obětování a to vše v krásném pohádkovém prostředí. ()

udivena

Jediná pohádka se špatným koncem, kterou miluju. Křehká Miroslava Šafránková v roli malé mořské víly je naprosto přesná, charismatický Lukavský jako král všech moří a Svojtka jako bledý, již stejně předem mrtvý princ...no a nakonec Libuška- ouuu, Libuško, jak já tě v téhle pohádce nemám ráda...odloudíš price víle a ona se chudák rozplyne. Miluju to, na první pohled ponuré, prostředí podmořského světa, kdy cvrnkání perel do důlků tak krásně cinká, kde panuje nádherná honosná atmosféra a fantazie nemá konce. Všechno je tak skutečné a k tomu ta magická hudba a tklivá písnička malé mořské víly pohádce dávají tu prazvláštní hořkost. Jen nechápu toho Andersena, proč jí napsal takový osud :-( ()

lenoch

Žádné veselé pitvoření a povrchní šklebení se. Tohle je temná, vážná, pochmurná pohádka osmdesátých let, po jejímž shlédnutí budou robátka ještě dlouho křičet strachy ve svých postýlkách. ()

mamabubo

V 10 letech jsem to ještě nebyl schopen vstřebat, ale nezapomněl jsem. Teď můžu říct: Nádhera. Nejen pro melancholiky. ()

horskejvlk

Tuhle pohádku jsem nikdy neměl rád, tak jako Andersena který neuměl psát pohádky pro děti ale jediné pro dospělé- kterým tragický rozměr jeho pohádek připadal pohádkový, stejně blbě tragicky psal pohádky i Oskar Wilde, byť je to pod Kachyňovým vedením poetické. Neměl jsem ty Afro-rozpuštěné vlasy pod vodou rád. Jistě, vše je studené, pseudo hipisácké kostýmy-ala ruská kostýmní škola. Vila-Robinskonka, král Lukavský, všechno je strašně patetické. Nic podle mého i hudba je pompézní vše je jako balet nebo ruská teatrální škola-hrozná pohádka ale proti gestu… ()