Byly to hry lásky, erotiky a přátelství, které pohltila okupace Československa v roce 1968... Adaptace jednoho z nejvýznamnějších románů českého spisovatele Milana Kundery osciluje mezi osobními problémy hrdinů a jejich vzájemných vztahů, stejně jako jejich pokusem přežít v diktatuře, která následovala po okupaci Československa Sovětskou armádou. Příběh milostného trojúhelníku se odehrává v Praze na pozadí událostí roku 1968. Lékař Tomáš žije v uvolněném vztahu se Sabinou. Z jedné cesty na venkov si přiveze mladou dívku Terezu, která se k němu nastěhuje a s níž se posléze i ožení. Ani potom se Tomáš nevzdává svých sexuálních výbojů. Události „pražského jara“ ale změní život všem… Tomáše ztvárnil Daniel Day-Lewis (Věk nevinnosti, Moje levá noha, Ve jménu otce, Boxer), úlohu Sabiny představuje Lena Olinová (Mr. Jones, Romeo krvácí), postavu Terezy hraje Juliette Binocheová (Milenci z Pont-Neuf, Posedlost, Anglický pacient). Při přepisu Kunderova románu se tvůrci filmu Jean-Claude Carriere a Philip Kaufman soustředili na existenciální ladění příběhu, částečně potlačili složitou skladbu předlohy a vyzdvihli erotickou linii vyprávění. Pozoruhodným způsobem se uplatnila kamera Svena Nykvista. Nabízí vytříbeně estetizující obraz Východní Evropy, často důsledně využívá četná zrcadla, jimiž jsou také odhalovány slabé nebo utajované stránky hrdinů. Ve filmu jsou rovněž promyšleným způsobem využity výňatky ze skladeb Leoše Janáčka. Protože se realizace uskutečnila v době našeho totalitního režimu, byly exteriéry natáčeny v Lyonu a Paříži. Film natočil americký režisér Philip Kaufman (Vycházející slunce, Frajeři). Hudbu napsali Mark Adler a Ernie Fosselius. Sochy vytvořil Michel Rival. Sabininy obrazy nakreslila Irena Dědičová. Kostýmy připravila Ann Rothová. Výpravu zajistil filmový výtvarník Pierre Guffroy. Při natáčení se podílel jako poradce režisér Jan Němec. (Česká televize)

BOURQUE

Najväčšou brzdou tohto filmu/príbehu je samotný film a jeho dĺžka. Keby to bol len o polovicu kratší a scény bolo trošku dynamickejší, tak potom by to bola iná káva... pretože z hereckej stránky (D. Day-Lewis, J. Binoche a L. Olin) to žiadnu chybu nemá. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

cure

Ztotožňujem sa z komentárom od Radyo. Myslím, že film plne vystihol podstatu svojej knižnej predlohy od Kunderu. Možno dám po druhom pozretí aj 5. Na prvý krát je to za 85%. ()

papaguy

Mírně nadprůměrný film, který je zajímavý tím, že a) je to zfilmovaný Kundera; b) ukazuje, jak si Amící představují českou mentalitu a jak to tady za komančů vypadalo; c) hraje tam několik českých herců (např. Lanďák). Děj si zvolna plyne od průšvihu k průšvihu. Je to styl, ve kterém přece jen cosi z toho českého utkvělo - prů*ery podané poetickým způsobem. Je to taková ta poezie průšvihů a konfrontace vnitřní touhy a vnějšího prostředí, řekl bych. ()

Kate9

Čekala jsem malér a ono to bylo nakonec více než příjemné překvapení! Je těžké filmově zadaptovat knihu, která není postavená na ději... Ale podle mě se to tvůrcům nadmíru povedlo, nemůžu si pomoct. Hlavně na ústřední trojici se výborně kouká... jen mi tam teda naprosto chybělo to "češství", které tady naopak mnozí uživatelé vyzdvihují. Inu, škoda, že samotný Kundera s filmem spokojen nebyl a na základě toho zakázal všechny další filmové adaptace svých knih... ()

tranquill

"Proč všude chtějí fotky nahých ženských těl? Co je na tom tak zajímavého?" Toť otázka... A co je zajímavého na tomto dramatu? ()

Zorlac

skvělé herecké výkony herců v hlavních rolích. děj zlehka zbytečně protáhlý. přestože neholduji filmům tohoto typu, děj mne vtáhl a zaslouží si 3,5* ()

quixote

Nejvíc ze všeho mě bavila práce kamery a Janáčkova hudba, ostatní mě víceméně nudilo. Stopáž na hranici únosnosti, dobrá půlhodina mohla jít pryč a nic by se nestalo. Shrnutí: žádný zázrak se nekonal, ale film za vidění rozhodně stojí. ()

pulDag

Na americký film o českých dějinách docela slušné, jako erotický film dlouhé, ale možná právě proto podmanivé. Do poslední chvíle jsem si nebyl jist zda Binoche (Tereza) není Šafránková. Dabing působil ambivalentně. ()

kekinka

román od Kundery miluji, je výborný...film mě trošku zklamal, ale to většina filmů natočená podle knižní předlohy, kterou jsem četla dříve něž film...nejvíc mi na filmu vadilo, že ti lídé tam...to nebyli Češi...jednalo se o Francouze nebo snad Angličany, ale Češi jsou jiní... jedinej Čech tam byl ten slizkej "je poznat jak to moc chceš"...asi to je tím, že to točili Američani... Taky mi chyběla absence filozofických úvah, pro Kunderu tolik typická...ale tohle je vždy do filmu těžké dostat... Ze sentimentality 3* ()

Tanner

Je fakt, že s knihou má film společný tak maximálně název a fabuli. Jenže ono je podle mého velice těžké některé ty knižní prvky do filmové podoby převést. Obzvlášť, když se jedná o knihu postmoderního ražení, která obsahuje prvky filosofické, psychologické, milostné, historické a všelijaké další. Ve filmu z toho zbyl hlavně milostný a historický motiv, ale i to nebylo na škodu. Jak vůbec zfilmovat knihu tak komplexní? I když je pravda, že k pochopení toho, jak postavy jednají, jsou všechny ty psychologické a filosofické pasáže nezbytné. Ovšem i film má svojí atmosféru. Knihu jsem si užil mnohem více, ale tohle bych vyloženě neodsuzoval. I když se připojuji k názoru, že tři hodiny je trošku moc. Ale to bychom si pak stěžovali, že tam ani ta fabule neni celá :-). Neni to tak hrozný, i když autora samotného to zklamalo natolik, že si již nepřeje žádné další adaptace svých děl. Možná je to tak přece jenom lepší. ()

Zuzanyje

Tenhle film jenom dokazuje, jak je nesnadné zachytit všechny Kunderovy důležité motivy v jednom filmu. Všechno je tu zploštělé a tak nějak ubohé... V knize a Kunerově vidění i vulgarita má význam, tady zůstává prázdnou a bohapustou vyzývavostí... ()

Rodin

Z pohledu předlohy dosti placaté, utahané tempo tomu taky moc nepomohlo, Daniel se tentokrát prostě nepotkal s rolí, režijně celkově takové nějaké neučesané, nedotažené, jako by šlo jen o to ukázat neinformovaným obyvatelům západních států, že jejich problémy se studentskými revoltami v osmašedesátém nebyly ještě to nejhorší, co mohli zažít. Dal bych jen 2*, ale za hanbatou krasavici Juliette Binoche přihazuji jednu navíc (byla fakt krásná). Nicméně těmi sexuálními scénami mohl režisér taky trochu šetřit. ()

s_c_o_r_p

Tomuhle filmu sem nevěřila ani Ň. Dokonce i jak mám ráda Lewise, tak už mi byl těmi svými "svůdnými" pohledy neskutečně protivnej. Aspoň že ASTRA by vydělala majland. ()

Monty2729

Tak tohle se opravdu nepovedlo. Film neobsahuje nic z kouzla a nadčasovosti jeho knižní předlohy. Jediná vzpomínka, která mi na tento film zůstala byla, že hlavní hrdina Tomáš je opravdu velký sukničkář (velmi slušně řečeno). Ze všech zajímavých a hlubokých myšlenek literárního díla zbyla pouze spousta erotických scén. O autentičnosti prostředí komunistického Československa ani nemluvě. ()

PaRi

Velmi zdařilá adaptace Kunderovy knihy. Tuhle dobu jsem prožíval jako šestnáctiletý a zřejmě proto mne film oslovoval jak dovedl atmosféru těch let věrně přiblížit, a to určitě lépe než seriál ČT Vyprávěj. Vyprávět se prostě musí umět zvláště pak filmem. To potom nevadí ani ty téměř 3 hodiny projekce. ()

elimS

10% - komentář 20ti slovy: Doprdele, cotokurv*...???! Po hodině jsem přestal vnímat. 3 hodiny, kozy, zadky, bobři, nuda a nulový děj. Stejné jako hodnotit trapný děj v pornu. ()

valkil

Nesnesitelnou lehkost bytí mám spojenou s koncem osmdesátých let, kdy se u nás často točila na videu její asi stá kopie se simultánním dabingem a kdy mi na ni máma zakazovala koukat. Takže jsem čekala něco zásadního, což se samozřejmě nekonalo. Jako téměř u všech věcí zakazovaných rodiči. Nicméně výborní herci, zvlášť ústřední trojice. No, a Landovský, který tam prostě tak nějak je. ()

dreamflyer

Tak tenhle film jsem potkal zcela nahodou v tv a rozhodne si ho poridim do my sbirky. Krasne zpracovanej pribeh s precizne vykreslenejma charakterema u kterých vás skutečně zajímá jak to s nima dopadne. Je znat, ze je to podle knizni predlohy a mel jsem chvilkama pocit jak kdybych se procital radkami knizky(predlohu jsem bohuzel necetl). Herci odvadej presne to co je od nich potreba a neberou postavam realnej rozmer danej scenarem.Napriklad u velmi povedennych scen s erotickym nadechem jim skutecne verite ze po sobe touzi a ze prozivaj v tu chvily ty pocity ktery maj charaktery prozivat.Rozdhodne muzu doporucit.Asi to neni takovej film kde si kazdej najde neco,ale pokud mate radi lidsky pribehy ,tak tady vam je predlozen jeden realnej a pres to neskutecne zajimavej a zabavnej..... ()

Festival íránských filmů

Festival íránských filmů