Evander

Podle mě nejlepší Kubrickův film a určitě jedno z nejpůsobivějších ztvárnění války ve Vietnamu. Obzvláště první polovina filmu (cvičiště) je velmi silná. Druhá část odehrávající se na bojišti, snímek, v mých očích, připravila o pátou hvězdu. Ne že by byla vysloveně špatná, ale k dokonalosti jí přece jen něco chybí a za strhujícím úvodem značně pokulhává. ()

hororwatch

Pokud bych uvedl Četu jako jeden z nejlepších válečných filmů, tak je to pro to,čím je a co v sobě skrývá za emoce, prožitky a informace a také jakým způsobem je podává. Tento film je spíše ukázkou vojenské přípravy na Vietnam, než-li o samotném konfliktu, který jde z filmu cítit posledních pár minut. Vlastně je to skoro to, co jsem od toho čekal a to je žvanění. Sice né žádný filosofování nad válkou, ale pouze klasické, dnes již ohrané, vojenské hlášky. Vím, že bych neměl filmy porovnávat tak tvrdě, protože každý film je jiný a jinak hodnotitelný, ale já prostě musim. 3* za ten začátek na výcvikáči a za těch posledních pár minut. Zbytek zas jenom plky ničím umocněné. ()

Iwiiik

Stanley Kubrick je (byl) jeden z nejlepších filmových režisérů všech dob a tak je sledování jeho filmů přímo orgastickým zážitkem. Full Metal Jacket naprosto bez obalu popisuje nábor rekrutů do Vietnamu a následně tyto neprofesionální vojáky v akci. Jak už je to u Stanleyho zvykem, nabízí pohled na extrémní demagogii, krajní podmínky a dopady těchto aspektů, jež vedou k destrukci lidské psychiky a morálních hodnot. Nelze než jen obdivně sledovat, jak si Kubrick hraje s režií tak složitého tématu a k jakému výsledku se mu podařilo snímek dovést. Skvělé! ()

GOREGASM

Kubrickův osobitý a bolestivý pohled pod sukni vietnamského konfliktu. Jeho kritika je jako vždy nekompromisní, sžíravá a intenzivní, nikoliv však prvoplánová a vše je gradováno s precizností, na kterou jsme u Stanleyho již zvykli. Přestože první vrchol zažije Full Metal Jacket již v první třetině (mistrně pojatý výcvikový tábor) a v druhém "dějství" dochází k logickému uvolnění, poslední pasáž nás opět zamotá hluboko do deky vojákovy duše, čemuž napomáhá i primární smysly devastující industriální zvuková stopa. Stanley Kubrick je skutečně jeden z mála režisérů, u jehož děl tuhne krev v žilách, a který z herců vymačká absolutní maximum a pak je bez špetky emocí odkopne do jejich osobní síně slávy. Jak jinak si totiž vysvětlit ignoranci členů poroty vůči výkonům Vincenta D´Onofria, Matthew Modina, ale především fenomenálního do té doby neherce a pravou ruku strýčka Sama, Roberta Lee Ermeyho. We live in the world of shit. 100% ()

owwidius

Musim sa pridat k tym, ktorym sa prva polka filmu paci viac. Mohol to byt tak inak ponaty vojnovy filmik, vobec by mi nevadilo keby ta prva cast bola natiahnuta na celu dlzku. Aj ked som jej zaver ocakaval, mohlo to byt vsetko. Druha polka teda vobec neni zla, ale nechybala by mi keby tam nebola. [#52/2012, rip] ()

Adm.Nelson

Dosť veľa uživateľov tu tvrdí, že časť s výcvikom je vynikajúca, no mne sa práve tento úsek zdal zbytočne dlhý. Réžijne je síce bezchybný (skoro až dokumentaristicky natočený), ale Ermeyho neutíchajúci rev čoskoro omrzí a film sa v tejto časti obmedzí iba na ukázanie toho, že niektorí jedinci takúto šikanu nemusia zvládnuť, čo mi príde trochu málo na to, aby sa tomu Kubrick vo filme venoval skoro celú hodinu. Druhá časť sa mi pozdávala už o niečo viac, film sa konečne venuje vojakom a v samotnom závere v rozbombardovanom meste je poriadne napínavý, ale celkovo ma tento slávny snímok nijak neoslovil, hoci natočený je výborne. Z filmov o Vietname je teda lepšia Stoneova Čata, Coppolova Apokalypsa, z tých relatívne novších dokonca aj Schumacherov Tábor tigrov, ktorý ukazuje dopad tvrdého drilu na psychiku vojaka podľa mňa lepšie, ako Full Metal Jacket. Takže za prvú časť 3 hviezdy, za druhú 4, za technickú stránku to zaokruhľujem hore. 7 - 8/10. ()

root

Celej první segment filmu sem měl břicho ve stresový křeči, asi podobně jak to musel mít tlouštík zmlácenej mejdlama v ručníku. Iluze reálnosti je navozená geniální stylizací, umožňující divákovy skoro si sáhnout na to jak se asi hoši v zacvičovacích táborech museli cejtit. Šikana, zesměšňování, konstantní křik, ztráta identity a seberespektu to všechno tak surově namixováno do směsi scének, to všechno v rytmu vojenského pochodu. Další segmenty jsou už mnohem běžnějším vojenským filmem, ale i tak je to to nejlepší v tomto žánru co jsem viděl (což pravda není moc). ()

MickeyStuma

Stanley Kubrick se na období vietnamské války podíval trochu jinak. Příběh rozdělil na dvě poloviny. Nejdříve se zaměřil na velice drsný výcvik nováčků, kde se ukazuje, že vlastní psychika je zpočátku to jediné, co se musí plně ovládnout. Ne každý má takovou výdrž, aby to dokázal dotáhnout až do konce. Až poté je na řadě fyzická náročnost. Mnohonásobně tu platí rčení: 'Těžko na cvičišti, lehko na bojišti'. A druhá polovina se již odehrává právě tam. Ne však v džungli, jak by se dalo předpokládat. Kubrick nezvykle zůstal ve městě. Všímá si života vojáků v době volna i v boji. Hlavní postava 'Vtipálek' coby zpravodajce prochází vším možným a je svědkem všech útrap a ponurostí. Pozoruhodností je i reportážní část, kdy vojáci říkají své názory a myšlenky na danou situaci. Vskutku neobvyklý čin. S filmu se tak na chvíli stává reportáž. Kamera s pohledu vojáka dává najevo syrovou reálnost onoho válečného pekla. Stejný postup použil i Steven Spielberg ve svém počinu 'Zachraňte vojína Ryana'. Divák se tak více dokáže vcítit do dané situace. Když se jednotka blíží k budovám, kde je odstřelovač, vidíme přesně to co oni a víme co oni. Víme že tam je odstřelovač, ale nevíme kde. Olověná vesta je prostě, byť to vypadá podivně, zcela mistrovské dílo. Představuje vojáky ve všech pozicích. Hlavně však jako lidi, kteří mají obrovskou odvahu, ale i přirozenou lidskost. ()

fablefavorit

Žádné velkolepé kulisy, žádná dramatická hudba, žádné hrdinské činy. Full Metal Jacket je drsný výlet do nitra vojákovy duše a přesvědčivě pojednává o krušném životě na výcvikovém táboře, o šikaně nováčků nadřízenými a o tom, co se stane s těmi, jenž tento tvrdý režim zlomí. V druhé polovině filmu zavítáme do Vietnamu, kde zavládne úplně jiný druh teroru. "Vysvoboditelé" prokládají oplzlé vtipy střílením civilistů a teprve až ke konci mi došlo, proč film postrádá jakýkoliv emocionální náboj: divák je vhozen do pozice jednoho z vojáků na bojišti, dokonale vymytého vizemi o slávě a vlastní neporazitelnosti, který si pak v retrospektivě pomalu uvědomuje hrůznost svých činů... ()

Doomedx

Full Metal Jacket na me pusobi jako film dvou filmu. Za prvni hodinu (americká část) bych dal filmu 5*, za druhou (vietnamskou) naopak 3*. Vynikajici hudba, solidni herci i jejich herectví, genialní Kubrickova rezie, jen ten pribeh je trochu nudnejsi / bezmyslenkovy, exteriery vietnamu mi prijdou uchazejici. Dlouho jsem uvazoval jestli 3/4 hvezdy, ale proste ke konci filmu jsem se spis nudil a jen kvuli excelentnimu zacatku davam veste slabou 4* = 75%. ()

Ombak▼Penari

Nevím, ale po Četě, Apokalypse nebo Lovci jelenů, ale i třeba Obětech války, mi to už nepřijde jako něco zásadního. Tím nechci říct, že by to trpělo chybami, ale zkrátka jiní tu nesmyslnost a zničení lidských hodnot vystihli zajímavěji. ()

Rathalos

Tesil som sa na tuto vojnovu dramu,no nedostal som to,co ocakavalo moje filmove srdce,ta faza vycviku bola fakt genialna a tie hlasky paradne,no akonahle sa dej presunul do Vietnamu,tak nastala nuda,viac-menej sa nic nedialo,len kecy a srandicky a az na konci opat nastala aka taka akcia,ale tiez ziadna slava,pochvalim hercov a hudbu,ta mi sadla...:-) ()

Nerd4Dreaming

Já prostě nejsem Kubricovskej. Snad žádnej film od něj zatím netoužím shlédnout víckrát (Kromě Odyssey, ale tam hraje roli soundtrack). Super filmařina, ale mě to nestačí. Když mám pocit že i Forrest Gump vykresluje vietnamskou válku líp, tak asi něco neštimuje. ()

Besyn

I když to v tom Vietnamu už není tak úplně ono,seržant Hartman je zkrátka bomba a jasných pět hvězd. ()

Empire

Skvělé, nevídané a ten příběh! Bravo mistře! Bravo Kubricku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Merggie

Vietnam? To nie je moje. Filmov o Vietname je podľa mňa až príliš. Pre niekoho je najlepší Deer Hunter, pre iného Platoon a podaktorí sa prikláňajú k Olovenej veste. Povedal by som, že najsilnejšie posolstvo pacifizmu v sebe skrýva práve Kubrickovo dielo. Jeho sonda do psychiky zmanipulovaného človeka-zabijaka je úchvatná. Záchodovou scénou však pre mňa tento film končí. To po nej je v podstate len príjemne natočený odvar dovtedy videného (vzhľadom na schopnosti režiséra). Samozrejme, silné momenty (žena prosiaca o smrť, či bezohľadnosť vojaka v helikoptére, ktorý zabíja bezbranných civilistov len tak pre radosť) sa nájdu aj tu. Problémom však je, že na ne treba na rozdiel od prvej polovice filmu čakať trochu dlhšie. Pre fanúšikov Vietnamu určite vynikajúci snímok. Pre mňa len snímok tradičný. ()