pavlosalex

Pan Kubrick trpí rozdvojenou osobností? Natolik odlišné dvě poloviny jednoho filmu jsem ještě nezažil. První 85%, druhá 0% !!! ()

IronRocky

Naprosto vynikající a hodně drsný válečný film. Část ve výcvikovým táboru nemá chybu a druhá část, která se odehrává ve Vietnamu je taky dobrá, hlavně jak jsou dobře natočeny a udělaný bojové scény. Na filmu se mi hodně líbila skvělá Kubrickova režie a dále kamera a výtečná hudba. Tento film společně s Četou a ještě Narozen 4. července jsou nejlepšími filmy o Vietnamské válce. ()

zmates

Dle mého skromného názoru jeden z nejlepších hereckých výkonů v dějinách kinematografie. Řeč je pochopitelně o R.L.Ermeym. První polovina filmu je skutečně jen a jen Ermeyho herecký koncert, na který bych se vydržel dívat hodiny. Druhá část je úplně z jiného soudku, naštěstí jen obsahem, nikoli kvalitou. Ale co jiného taky od Kubricka čekat, že? ()

MadCaddy

'This is my rifle. There are many others like it, but this one is mine. My rifle is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life. Without me, my rifle is useless. Without my rifle, I am useless. I must fire my rifle true. I must shoot straighter than my enemy, who is trying to kill me. I must shoot him before he shoots me. I will. Before God I swear this creed: my rifle and myself are defenders of my country, we are the masters of our enemy, we are the saviors of my life. So be it, until there is no enemy, but peace. Amen.' ()

M4rkl4r

(OBSAHUJE SPOILERY) Výborný válečný film , který je prostředím i atmosférou rozdělen na dvě části. První část se odehrává ve výcvikovém táboře , kde jsou bažanti poněkud drsnějším způsobem připravováni na skutečnou válku. Jejich ostřílený velitel kapitán amerika se domníval , že nejvhodnější metoda , která by těm neschopným hovadům dodala trochu krvelačnosti bude křik a kopance do koulí. Je mi jedno, jestli jste negři, icikové, Taliáni nebo Mexikánci. Tady stojíte všichni za stejný hovno! Ovšem tato metoda nefunguje pro prototypy Homera Simpsona. Zatímco se ostatním koule a nervy zocelovaly , tak tomuhle jednomu Homerovi se ještě víc povolovaly, až mu úplně upadli a nejspíš ho to hodně vzalo , protože zastřelil kapitána ameriku a potom sebe. Možná to bude znít cynicky, ale do této chvíle jsem se skoro neustále řezal smichy. Nejen kvůli absolutně nejdrsnějšímu kapitánovi ameriky a jeho kurevsky výstižnemu slovníku, ale taky díky velmi vtipným vojenským popěvkům. Nevim už kdo mi to řek , že eskymačky jí mají jako led. Po sebevraždě šíleného vojáka se děj přesouvá do Vietnamu a s ním se mění i atmosféra filmu. Zde je vidět skutečná kvalita režie: dlouhé a zajímavé kamerové záběry bez prostřihů a poutavá hudba krásně vykreslují válečnou atmosféru. Herecké výkony jsou slušné. Za zmínku stojí vedlejší role Adama Baldwina , jehož postava má stejné sklony k násilí , jako Schwarzenegger po zjištění , že jako guvernér bude nahrazen Sylvesterem Stallonem. Hrozná představa. Celkový dojem z filmu je velmi dobrý a můžu říct , že spolu s Apokalypsou se řadí mezi nejlepší válečné filmy, které jsem doposud viděl. Co to máte za odznak? Symbol míru, pane. Kde jste to sebral? Nepamatuju se, pane.Co máte napsáno na helmě? "Rozený zabiják", pane. Máte "Rozený zabiják" na helmě a k tomu symbol míru. Má to bejt nějakej uhlej vtip? ()

Kubaaaa

Vskutku drsný a zajímavý film,který má slabší chvilku zhruba někde v polovině. První půlhodinka perfektní a závěrečná taky. Obzvláště brutální monology (bez)mozka sgt. Hartmanna stojí za to. Už jen pro ten začátek to stojí za shlédnutí. ()

departed

Ze všech nejznámějších filmů o válce ve Vietnamu (FMJ, Četa, Apokalypsa a Lovec jelenů) mě FMJ bavila nejméně. Za celou dobu sledování jsem se neměl pořádně čeho chytit, nic mě neposadilo na prdel, a když se film rozjede něčím, co po chvilce začne lehce iritovat (neustálé opakování "Sir, yes, sir!" - ok, ve válce, tedy při vojenské přípravě, to takhle nejspíš bylo, ale ve filmu se to mohlo omezit na určitý počet a ne desetkrát do deseti sekund), tak poté mám vždy pocit, že k lepšímu už to nepůjde. Snažilo si mě to získat klidnou a přehlednou akcí, psychologickým přístupem (D'Onofriovo pobláznění, dilema: zastřelit či nezastřelit modlící se vietnamku a vícero věcí), ale stejně se neubráním pocitu, že mi ty dvě hodiny vyšuměly z hlavy hned v závěrečných titulcích. ()

sWONDER

Na zaklade tunajsieho hodnotenia som cakal ovela viac. Uvodna cast vo vycvikovom tabore bola vyborna, otrasny velitel, aj ked velmi vtipny, sikana ako ma byt a "nasledky" na zachodoch. Dalej to uz bolo mimo mna, aj ked zaver to trochu zachranil .Pekna ukazka o com bola vojna vo Vietname. Kopec tych chalanov asi ani nevedeli preco su tam , len ze musia zabijat ...... "Pomahame Vietnamcom, pretoze vo vnutri kazdeho je American ktory chce von". ()

Marator

Stanley prostě vytvořil mistrovské dílo. V první půlce je geniálně zachyceno vymývání mozků a dělání z lidí zabijácké mašiny v podání výborného R. Lee Ermeyho. Vůbec se nedivím postavě Leonarda, jak dopadl. Druhá půlka ve Vietnamském pekle nepřináší strhující akce, jak by se asi čekalo a to je dobře. Prostě krásně vyvážené. Čeho jsem nemohl nevšimnout je suprově vybraná hudba. Smekám a děkuji za OLOVĚNOU VESTU. ()

GudMen

Navodí pocit bezpečí nekorektním humorem, aby vzápětí nekompromisně poznamenal paměť ránou, která zabolí, když se spojí určité věci: celoplášťová střela s neústupností, neústupnost s betonovou džunglí. Na klidu nepřidává ani sugestivní hudební složka Vivian Kubrickové. ()

hero_bk

Prvních tři čtvrtě hodiny je naprostý koncert, jenže pak už to není nic tak světoborného... Moc jsem v tom nepoznával Kubricka, oproti např. Barrymu Lyndonovi nebo Eyes Wide shut chybělo klíčové hudební téma, které by film zastřešovalo. V druhé půli byly nadprůměrné jen scény, kdy vojáci říkají svůj názor na vietnamskou válku. Jeden ze slabších Kubricků. ()

MFloyd

S odstupem musím přidat jednu hvězdu. Ačkoli výkyv mezi první a druhou polovinou tu stále vidím. Výcvik, tedy první část, je naprosto super a zakončená naprosto psycho scénou, kde světla a zvuky skvěle zahušťují už dost hutnou atmosféru. U druhé části jsem měl dříve problém, že je ne tolik zajímavá, ale zpětně oceňuji hlavně závěr filmu, který mi kdysi vůbec neutkvěl v hlavě a upřímně nechápu jak jsem si nemohl všimnout. ()

Brooks

Originálny a strhujúci je Full Metal Jacket len vo svojej prvej tretine, v ktorej vládne sadistický inštruktor R. Lee Ermey. Tá ma navnadila na fantastickú vojnovú drámu, ktorá tak nejak neprišla. Schematické, nemastné-neslané. Čata bola realistickejšia, Apokalypsa audiovizuálne vycibrenejšia a Lovec jeleňov oveľa emocionálnejší. Akčné scény nezvládnuté, kulisy a exteriéry nedôveryhodné. Čakal som viac. ()

Bezda22

Tak po Apokalypse je tohle úplně jiný kafe a přesně podle mýho gusta...černý, bez mlíka a bez cukru... Totálně prožitej film, úplně perfektní, není co vytknout. Kamera je skvělá a záběry ve spojení s hudbou totálně vtahujou do sebe, takže si to hezky dáte v plný polní... Sice jsou tam slabší místa, ale do prdele s tim, těch silnejch pasáží je tam mnohem víc... 85% ()

LdaVinci

Výborná práce s kamerou a nádherný vizuál. To se ale dá i očekávat, podle toho, co tak nějak vím o Kubrickovi. Jinak jo, je to moc fajn film, ale ne takovej, aby mě odpálil. ()

maramashi

Film je rozdelený na dve časti, prvá je tá pamätnejšia a zábavnejšia, tvrdý výcvik mladých vojakov ktorý sa točí okolo pár postáv. Joker, Cowboy ale najviac sa príbeh točí okolo tlstého Leonarda ktorý je šikanovaný veliteľom.  Celkovo mám rád tieto pasáže z vojnových filmov ohľadom výcviku drzými veliteľmi, tu to pasovalo perfektne poriadne som sa nasmial pri buzerovaní nováčikov. Hartman bol ikonická postava ako veliteľ a taktiež jeho opozitum Lenny. Prvá polovica ako som spomínal je záživnejšia no tá druhá už je každý druhý vojnový film pretože sa v ňom vlastne nič podstatné nestane nič čo by extra zaujalo a dosť ma ubíjala scéna s raneným vojakom v strede bojového poľa ktorého chodia všetci postupne "zachraňovať". Výborný film na ktorý sa ťažko zabudne vďaka jeho ikonickým scénam z prvej polovice. 85% ()

BrunoA

Tady skutečně není příliš o čem psát... Od začátku do konce je tento film přímo dechberoucí. Nesouhlasím s názory, že "vietnamská" část filmu zaostává za tou, která se odehrává ve výcvikovém táboře. Vrcholem filmu je pro mně scéna, kdy vietnamská odstřelovačka pálí s přestávkami ránu za ranou do ležícího průzkůmníka. ()